Kościół
Kardynał Cupich prosi katolików o przyjmowanie Komunii Świętej na stojąco

W swoim najnowszym liście opublikowanym w gazecie Chicago Catholic, kardynał Blase Cupich, zwierzchnik Archidiecezji Chicago, wezwał wiernych do zachowania liturgicznej jedności i godności podczas przyjmowania Komunii Świętej. Podejście do ołtarza i pozycja stojąca jest zgodna z normami ustanowionymi przez Stolicę Apostolską i zatwierdzonymi przez Konferencję Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), przypomina Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
W swoim liście kardynał zaznaczył, że „normą ustanowioną przez Kościół powszechny jest, aby wierni wspólnie procesowali i przyjmowali Komunię świętą na stojąco”. Dodał, że takie postępowanie wyraża jedność wiernych jako Ciała Chrystusa. „Nie należy robić nic, aby utrudniać tę procesję” – stwierdził Cupich.
Według niego indywidualne gesty lub działania, które zwracają uwagę na siebie, mogą zakłócać symboliczny wyraz wspólnej wiary i przynależności.
Podkreślił jednocześnie, że wierni mogą wyrażać cześć poprzez ukłon przed przyjęciem Komunii, ale zaznaczył, że gesty zakłócające procesję stoją w sprzeczności z normami i tradycją Kościoła, które wszyscy są zobowiązani szanować.
Normy Kościoła a indywidualne preferencje
Kwestia pozycji podczas przyjmowania Komunii – na stojąco czy na klęczkach – budzi od dawna dyskusje w Kościele katolickim. Wytyczne USCCB wskazują, że normą w diecezjach amerykańskich jest przyjmowanie Komunii na stojąco, ale jednocześnie osoby, które wybierają klęczenie, nie mogą być pozbawione sakramentu.
W odpowiednich dokumentach, takich jak “Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” czy watykański dokument “Redemptionis Sacramentum” z 2004 roku, jasno określono, że kapłani powinni rozpatrywać takie sytuacje duszpastersko i zapewniać wiernym odpowiednią katechezę na temat powodów przyjętych norm.
Sobór Watykański II i odnowa liturgii
W swoim liście kardynał Blase Cupich podkreślił, że wszyscy wierni korzystają z owoców liturgicznej odnowy zapoczątkowanej przez Sobór Watykański II. Odwołał się do konstytucji soborowej, która ukierunkowała życie liturgiczne Kościoła na głębsze uczestnictwo wiernych w Eucharystii.
„Błędem byłoby postrzeganie tej odnowy jako zwykłej aktualizacji liturgii, dopasowanej do czasów, w których żyjemy” – napisał kardynał. „To nie lifting, ale przywrócenie liturgii do jej centralnej roli w głoszeniu Chrystusa światu”.
Tradycja a współczesność
Kardynał Cupich przypomniał, że liturgia, jako wyraz wiary Kościoła, powinna zawsze być zgodna z zasadą „lex orandi, lex credendi” – prawo modlitwy ustanawia prawo wiary. Zasada ta, wywodząca się z tradycji Kościoła, ma nadal prowadzić wiernych w każdym czasie.
Przed Soborem Watykańskim II normą w obrządku łacińskim było przyjmowanie Komunii na klęczkach i wyłącznie do ust. Po Soborze wprowadzono zmiany, umożliwiające przyjmowanie sakramentu także na stojąco i na rękę, choć z zastrzeżeniem, że taka praktyka musi być traktowana z najwyższą czcią i szacunkiem, aby uniknąć ryzyka braku szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.
Źródło: cna
Foto: istock/ Antonio Gravante/ wideonet/ slovegrove/
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Galeria
Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca
News USA
„Sisters Speak Out” w Waszyngtonie: Zakonnice w obronie ubogich i imigrantów

24 czerwca, ponad 300 sióstr zakonnych z 60 zgromadzeń wraz z licznymi zwolennikami zgromadziło się przed Kapitolem, aby wyrazić sprzeciw wobec proponowanych cięć w federalnym budżecie. Demonstracja, zatytułowana „Sisters Speak Out”, miała na celu obronę rządowych programów wspierających imigrantów, osoby ubogie, dzieci, seniorów oraz osoby z niepełnosprawnościami. O ich apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Wydarzeniu towarzyszyły blisko 40 lokalnych zgromadzeń w całych Stanach Zjednoczonych, które połączyły się z siostrami w modlitwie i przesłaniu solidarności, podkreślając skalę i wagę społecznego sprzeciwu wobec budżetowych cięć.
W obronie najbardziej bezbronnych
Siostry biorące udział w inicjatywie, wspierane przez organizację Network Lobby for Catholic Social Justice, ostrzegały, że proponowana tzw. ustawa o pojednaniu, związana z uzgodnieniem projektu Big Beautiful Bill, może pogłębić społeczne nierówności. Wśród programów zagrożonych cięciami wymieniano m.in.:
- Medicaid – państwową opiekę zdrowotną dla osób o niskich dochodach,
- SNAP – program federalnej pomocy żywnościowej,
- oraz kluczowe wsparcie dla imigrantów i uchodźców.
Modlitwa jako forma protestu
Demonstracja miała zarówno charakter polityczny, jak i duchowy. Zakonnice rozpoczęły spotkanie od wspólnej modlitwy różańcowej, skupiając się na tajemnicach bolesnych, z których każda symbolicznie odnosiła się do jednego z kluczowych problemów społecznych – od kryzysu opieki zdrowotnej, przez migrację, po niedożywienie.
„To była nie tylko modlitwa, ale również świadectwo naszej wiary – wiary, która wzywa do działania” – powiedziała siostra Eilis McCulloh z ruchu Humility of Mary, współorganizatorka wydarzenia.
Wśród przemawiających znalazły się siostry zaangażowane w edukację, pomoc społeczną i obronę praw człowieka.
Apel do senatorów
Po zakończeniu publicznych wystąpień, delegacja uczestniczek udała się na spotkania z senatorami, m.in. Chrisem Van Hollenem (D-MD), Thomem Tillisem (R-NC), Raphaelem Warnockiem (D-GA) i Dickiem Durbinem (D-IL). Siostry podzieliły się swoimi obawami dotyczącymi skutków ustawy o pojednaniu dla najbardziej potrzebujących.
Wcześniej wystosowano również list otwarty do Senatu, podpisany przez ponad 2500 sióstr zakonnych z całego kraju. W piśmie czytamy, że proponowane zmiany budżetowe byłyby „najbardziej szkodliwym prawem dla amerykańskich rodzin w naszym życiu” i są sprzeczne z „wartościami naszej wiary katolickiej”.
Podzielone reakcje w Kościele
Projekt ustawy o pojednaniu, przyjęty już przez Izbę Reprezentantów, cieszy się poparciem niektórych środowisk katolickich i pro-life, m.in. z powodu planowanego ograniczenia finansowania dla organizacji wykonujących aborcje, w tym Planned Parenthood.
Jednak wiele zgromadzeń zakonnych i organizacji katolickich wyraża zaniepokojenie, że proponowane oszczędności uderzą w ubogich. Konferencja Episkopatu USA w swoim niedawnym oświadczeniu zaznaczyła, że choć wspiera niektóre zapisy ustawy, to „inne propozycje mogą negatywnie wpłynąć na miliony ludzi”.
Źródło: cna
Foto: Felician Sisters of North America, Franciscan Sisters of Oldenburg
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie