Połącz się z nami

Kościół

Kardynał Cupich prosi katolików o przyjmowanie Komunii Świętej na stojąco

Opublikowano

dnia

W swoim najnowszym liście opublikowanym w gazecie Chicago Catholic, kardynał Blase Cupich, zwierzchnik Archidiecezji Chicago, wezwał wiernych do zachowania liturgicznej jedności i godności podczas przyjmowania Komunii Świętej. Podejście do ołtarza i pozycja stojąca jest zgodna z normami ustanowionymi przez Stolicę Apostolską i zatwierdzonymi przez Konferencję Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), przypomina Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim liście kardynał zaznaczył, że „normą ustanowioną przez Kościół powszechny jest, aby wierni wspólnie procesowali i przyjmowali Komunię świętą na stojąco”. Dodał, że takie postępowanie wyraża jedność wiernych jako Ciała Chrystusa. „Nie należy robić nic, aby utrudniać tę procesję” – stwierdził Cupich.

Według niego indywidualne gesty lub działania, które zwracają uwagę na siebie, mogą zakłócać symboliczny wyraz wspólnej wiary i przynależności.

Podkreślił jednocześnie, że wierni mogą wyrażać cześć poprzez ukłon przed przyjęciem Komunii, ale zaznaczył, że gesty zakłócające procesję stoją w sprzeczności z normami i tradycją Kościoła, które wszyscy są zobowiązani szanować.

Normy Kościoła a indywidualne preferencje

Kwestia pozycji podczas przyjmowania Komunii – na stojąco czy na klęczkach – budzi od dawna dyskusje w Kościele katolickim. Wytyczne USCCB wskazują, że normą w diecezjach amerykańskich jest przyjmowanie Komunii na stojąco, ale jednocześnie osoby, które wybierają klęczenie, nie mogą być pozbawione sakramentu.

W odpowiednich dokumentach, takich jak “Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” czy watykański dokument “Redemptionis Sacramentum” z 2004 roku, jasno określono, że kapłani powinni rozpatrywać takie sytuacje duszpastersko i zapewniać wiernym odpowiednią katechezę na temat powodów przyjętych norm.

Sobór Watykański II i odnowa liturgii

W swoim liście kardynał Blase Cupich podkreślił, że wszyscy wierni korzystają z owoców liturgicznej odnowy zapoczątkowanej przez Sobór Watykański II. Odwołał się do konstytucji soborowej, która ukierunkowała życie liturgiczne Kościoła na głębsze uczestnictwo wiernych w Eucharystii.

„Błędem byłoby postrzeganie tej odnowy jako zwykłej aktualizacji liturgii, dopasowanej do czasów, w których żyjemy” – napisał kardynał. „To nie lifting, ale przywrócenie liturgii do jej centralnej roli w głoszeniu Chrystusa światu”.

Tradycja a współczesność

Kardynał Cupich przypomniał, że liturgia, jako wyraz wiary Kościoła, powinna zawsze być zgodna z zasadą „lex orandi, lex credendi” – prawo modlitwy ustanawia prawo wiary. Zasada ta, wywodząca się z tradycji Kościoła, ma nadal prowadzić wiernych w każdym czasie.

Przed Soborem Watykańskim II normą w obrządku łacińskim było przyjmowanie Komunii na klęczkach i wyłącznie do ust. Po Soborze wprowadzono zmiany, umożliwiające przyjmowanie sakramentu także na stojąco i na rękę, choć z zastrzeżeniem, że taka praktyka musi być traktowana z najwyższą czcią i szacunkiem, aby uniknąć ryzyka braku szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ Antonio Gravante/ wideonet/ slovegrove/

Kościół

Opublikowano oficjalną fotografię Ojca Świętego Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Stolica Apostolska opublikowała oficjalną fotografię Papieża Leona XIV. Można ją pobierać bezpłatnie, mogą korzystać parafie, diecezje. Używanie komercyjne jest zabronione.

Na fotografii znajduje się wizerunek Ojca Świętego, pod spodem widnieje podpis Papieża: Leo P.P. XIV, a w lewym dolnym rogu znajduje się herb papieski.

Zdjęcie można pobrać pod linkiem: https://www.vatican.va/content/vatican/it/special/habemus-papam/habemus-papam-2025/foto-leone-xiv.html

Jak poinformowała Stolica Apostolska, fotografia jest dostępna bezpłatnie i może być reprodukowana wyłącznie do celów instytucjonalnych. Wykorzystywanie tego zdjęcia do jakichkolwiek innych celów, w tym do celów komercyjnych, jest wyraźnie zabronione.

Aby uzyskać dodatkowe informacje lub złożyć wniosek, należy odwiedzić stronę https://photo.vaticanmedia.va/ lub wysłać e-mail na adres pubblicazioni.photo@spc.va.

Vatican News
Czytaj dalej

News USA

JD Vance będzie uczestniczył w inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance stanie na czele amerykańskiej delegacji na inaugurację pontyfikatu Leona XIV. Informację podał Biały Dom. “Udział amerykańskich liderów politycznych ma wymiar nie tylko religijny, ale i symboliczny” zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Inauguracja pontyfikatu pierwszego Papieża ze Stanów Zjednoczonych odbędzie się w niedzielę 18 maja. Wiceprezydentowi będzie towarzyszyć jego żona Usha Vance oraz Sekretarz Stanu Marco Rubio wraz z małżonką Jeanette Rubio.

Msza jest zaplanowana na 10 rano czasu rzymskiego i zostanie odprawiona na placu Świętego Piotra, aby uczcić początek pontyfikatu Leona XIV.

Vance, konwertyta, pogratulował Ojcu Świętemu wyniesienia na urząd papieski w poście na platformie X po wyborze nowego papieża, pisząc, że „miliony amerykańskich katolików i innych chrześcijan będzie się modlić za jego owocną pracę w przewodzeniu Kościołowi”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, Marco Rubio powiedział „Nie postrzegam papiestwa jako urzędu politycznego ale jako duchowe”. Przypomniał, że choć Kościół ma jasne stanowisko w sprawach społecznych, nie należy go sprowadzać do roli działacza politycznego.

JD Vance gościł w Watykanie podczas świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek uczestniczył w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc w Domu św. Marty spotkał się z papieżem Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

19 kwietnia został przyjęty przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietra Parolina oraz szefa papieskiej dyplomacji abp. Paula Gallaghera.

Na pogrzebie argentyńskiego papieża na czele amerykańskiej delegacji stał Prezydent Donald Trump.

Źródło: cna, Vatican news
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Obywatelstwo Leona XIV: Czy Amerykanin może być głową innego państwa?

Opublikowano

dnia

Autor:

Katolicy na całym świecie wciąż świętują historyczny wybór papieża Leona XIV — pierwszego papieża pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Wybrany w zeszłym tygodniu Ojciec Święty jest nie tylko naturalnym obywatelem USA, ale także obywatelem Peru, gdzie przez wiele lat pełnił posługę duszpasterską. Jego wybór na papieża otworzył ciekawą dyskusję prawną: czy obywatel USA może zostać głową innego państwa i jednocześnie zachować amerykańskie obywatelstwo? Odpowiedź przedstawia Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Papież jako monarcha — a amerykańskie prawo

Choć papież jest przede wszystkim głową Kościoła katolickiego, formalnie sprawuje również funkcję monarchy absolutnego Watykanu. Zgodnie z Prawem Podstawowym Państwa Watykańskiego posiada pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej — a więc rolę analogiczną do głowy państwa.

 Istotne jest jednak to, że aby taka utrata była skuteczna, działanie musi być dobrowolne i podjęte z jasnym zamiarem zrzeczenia się obywatelstwa. Departament Stanu USA domyślnie zakłada, że obywatele USA chcą zachować obywatelstwo, chyba że jednoznacznie zadeklarują inaczej przed przedstawicielem konsularnym.

„Dopóki papież Leo nie powie wprost, że zrzeka się obywatelstwa amerykańskiego, formalnie pozostaje obywatelem USA” – mówi Hunker.

Obywatelstwo i podatki: dylemat papieża zza oceanu

Mimo papieskiego statusu, Leon XIV — jako obywatel USA mieszkający za granicą — może być zobowiązany do składania deklaracji podatkowych do amerykańskiego Urzędu Skarbowego IRS. To rzadka sytuacja, bo ostatnich trzech papieży — Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek — pochodziło z krajów, które nie nakładają takich obowiązków na obywateli mieszkających poza granicami.

Jak donosi Washington Post, możliwe, że konieczne będzie wydanie przez IRS interpretacji prawnej lub nawet interwencja Kongresu, by jednoznacznie rozstrzygnąć tę nietypową sytuację.

A co z obywatelstwem peruwiańskim?

Zgodnie z konstytucją Peru, obywatelstwo — nawet nadane przez naturalizację — także nie przepada automatycznie. Może być utracone tylko w wyniku formalnego zrzeczenia się go przed właściwym organem. Oznacza to, że Leon XIV zachowa obywatelstwo peruwiańskie, jeśli sam nie zdecyduje inaczej.

Kardynał Robert Prevost w Peru

Czy papież ma obywatelstwo watykańskie?

I tak — i nie. Każdy kardynał lub urzędnik Kurii Rzymskiej otrzymuje paszport watykański w ramach pełnionej funkcji, co daje im tzw. obywatelstwo funkcjonalne. W przypadku papieża sytuacja jest inna.

Z prawnego i teologicznego punktu widzenia papież nie potrzebuje paszportu — to jego osoba stanowi fundament i źródło wszelkiego obywatelstwa watykańskiego.

Przypadek wyjątkowy — ale nie bez precedensu

W 2014 roku papież Franciszek odnowił swój argentyński paszport, mimo że od lat nie odwiedzał swojej ojczyzny. To pokazuje, że zachowanie obywatelstwa świeckiego nie jest sprzeczne z funkcją papieża — ale też nie ma praktycznego znaczenia.

„Nie ma nic złego w zachowywaniu paszportów, ale nie są już potrzebne. Papież to inna rzeczywistość — to inny świat” – podkreśla Gagliarducci.

Podsumowując, Papież Leon XIV, jako obywatel USA i Peru, wnosi nową perspektywę do papiestwa — nie tylko kulturową, ale i prawną. Jego wybór przypomina, jak bardzo współczesne papiestwo funkcjonuje na przecięciu Kościoła, państwa i prawa międzynarodowego.

Kardynał Robert Prevost z braćmi

Chociaż Leon XIV jest teraz duchową głową ponad miliarda katolików i suwerennym władcą najmniejszego państwa świata, to z punktu widzenia prawa cywilnego nadal może pozostać obywatelem swojego kraju urodzenia — o ile sam zdecyduje się tego nie zmieniać.

Źródło: cna
Foto: Vatican Media, John Prevost
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu