Połącz się z nami

Kościół

Kardynał Cupich prosi katolików o przyjmowanie Komunii Świętej na stojąco

Opublikowano

dnia

W swoim najnowszym liście opublikowanym w gazecie Chicago Catholic, kardynał Blase Cupich, zwierzchnik Archidiecezji Chicago, wezwał wiernych do zachowania liturgicznej jedności i godności podczas przyjmowania Komunii Świętej. Podejście do ołtarza i pozycja stojąca jest zgodna z normami ustanowionymi przez Stolicę Apostolską i zatwierdzonymi przez Konferencję Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), przypomina Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim liście kardynał zaznaczył, że „normą ustanowioną przez Kościół powszechny jest, aby wierni wspólnie procesowali i przyjmowali Komunię świętą na stojąco”. Dodał, że takie postępowanie wyraża jedność wiernych jako Ciała Chrystusa. „Nie należy robić nic, aby utrudniać tę procesję” – stwierdził Cupich.

Według niego indywidualne gesty lub działania, które zwracają uwagę na siebie, mogą zakłócać symboliczny wyraz wspólnej wiary i przynależności.

Podkreślił jednocześnie, że wierni mogą wyrażać cześć poprzez ukłon przed przyjęciem Komunii, ale zaznaczył, że gesty zakłócające procesję stoją w sprzeczności z normami i tradycją Kościoła, które wszyscy są zobowiązani szanować.

Normy Kościoła a indywidualne preferencje

Kwestia pozycji podczas przyjmowania Komunii – na stojąco czy na klęczkach – budzi od dawna dyskusje w Kościele katolickim. Wytyczne USCCB wskazują, że normą w diecezjach amerykańskich jest przyjmowanie Komunii na stojąco, ale jednocześnie osoby, które wybierają klęczenie, nie mogą być pozbawione sakramentu.

W odpowiednich dokumentach, takich jak „Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” czy watykański dokument „Redemptionis Sacramentum” z 2004 roku, jasno określono, że kapłani powinni rozpatrywać takie sytuacje duszpastersko i zapewniać wiernym odpowiednią katechezę na temat powodów przyjętych norm.

Sobór Watykański II i odnowa liturgii

W swoim liście kardynał Blase Cupich podkreślił, że wszyscy wierni korzystają z owoców liturgicznej odnowy zapoczątkowanej przez Sobór Watykański II. Odwołał się do konstytucji soborowej, która ukierunkowała życie liturgiczne Kościoła na głębsze uczestnictwo wiernych w Eucharystii.

„Błędem byłoby postrzeganie tej odnowy jako zwykłej aktualizacji liturgii, dopasowanej do czasów, w których żyjemy” – napisał kardynał. „To nie lifting, ale przywrócenie liturgii do jej centralnej roli w głoszeniu Chrystusa światu”.

Tradycja a współczesność

Kardynał Cupich przypomniał, że liturgia, jako wyraz wiary Kościoła, powinna zawsze być zgodna z zasadą „lex orandi, lex credendi” – prawo modlitwy ustanawia prawo wiary. Zasada ta, wywodząca się z tradycji Kościoła, ma nadal prowadzić wiernych w każdym czasie.

Przed Soborem Watykańskim II normą w obrządku łacińskim było przyjmowanie Komunii na klęczkach i wyłącznie do ust. Po Soborze wprowadzono zmiany, umożliwiające przyjmowanie sakramentu także na stojąco i na rękę, choć z zastrzeżeniem, że taka praktyka musi być traktowana z najwyższą czcią i szacunkiem, aby uniknąć ryzyka braku szacunku wobec Najświętszego Sakramentu.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ Antonio Gravante/ wideonet/ slovegrove/

News USA

Sąd Najwyższy USA zajmie się sporem o podatki od bezrobocia dla organizacji religijnych

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zgodził się rozstrzygnąć, czy organizacje charytatywne prowadzone przez grupy religijne powinny być zwolnione z obowiązku płacenia podatków od bezrobocia za swoich pracowników. Sprawa, która może mieć szerokie konsekwencje dla podobnych organizacji w całym kraju, została wniesiona przez Catholic Charities Bureau of the Diocese Superior w Wisconsin.

Federal Unemployment Tax Act to federalne prawo Stanów Zjednoczonych, które nakłada federalny podatek pracodawcy, który ma pomóc w finansowaniu stanowej agencji siły roboczej. Pracodawcy zgłaszają ten podatek, składając corocznie formularz Internal Revenue Service Form 940.

Większość stanów USA zwalnia instytucje religijne z obowiązku opłacania podatków od bezrobocia, ale przepisy te nie są jednolite. Prawo federalne wyraźnie zwalnia szkoły religijne z uczestnictwa w programie federalno-stanowym dotyczącym bezrobocia, jednak w przypadku organizacji charytatywnych prowadzonych przez grupy religijne kwestia ta nigdy nie była jednoznacznie uregulowana.

Catholic Charities Bureau to organizacja non-profit będąca ramieniem społecznym Kościoła katolickiego. Działa w oparciu o wartości chrześcijańskie, świadcząc pomoc potrzebującym, bez względu na ich wyznanie, rasę czy płeć. Organizacja prowadzi dziesiątki programów dla osób starszych, niepełnosprawnych, ubogich oraz ofiar klęsk żywiołowych.

Co istotne, Catholic Charities nie angażuje się w działalność prozelityczną, a jej pracownicy nie muszą być katolikami.

Mimo tego, władze stanu Wisconsin odrzuciły wniosek Catholic Charities o zwolnienie z płacenie podatków od bezrobocia. Komisja ds. pracy uznała, że działalność organizacji ma charakter głównie świecki i „nie jest religijna sama w sobie”.

Orzeczenie sądu stanowego

W marcu Sąd Najwyższy stanu Wisconsin podtrzymał decyzję komisji, argumentując, że działalność Catholic Charities nie spełnia kryteriów instytucji religijnej. W uzasadnieniu wskazano, że organizacja nie prowadzi nabożeństw, edukacji religijnej ani nie próbuje wpajać uczestnikom programów wiary katolickiej.

Sąd zwrócił uwagę, że organizacja koncentruje się na świeckich aspektach pomocy społecznej, co wyklucza ją z przywilejów podatkowych przewidzianych dla instytucji religijnych.

Argumenty Catholic Charities

Catholic Charities odwołała się do Sądu Najwyższego USA, twierdząc, że decyzja Wisconsin narusza Pierwszą Poprawkę do Konstytucji, gwarantującą swobodę praktykowania religii. Organizacja argumentuje, że jej działalność jest ściśle powiązana z wartościami religijnymi, a obowiązek płacenia podatków od bezrobocia ogranicza możliwość realizacji jej misji.

Przedstawiciele Catholic Charities podkreślają, że zwolnienie podatkowe pozwoliłoby organizacji na dalsze świadczenie pomocy na szeroką skalę, a jednocześnie utrzymanie neutralności wobec innych wyznań.

.

Decyzja Sądu Najwyższego będzie miała znaczące konsekwencje zarówno dla organizacji religijnych, jak i dla granic pomiędzy działalnością świecką a religijną w kontekście prawa. Jeśli sąd orzeknie na korzyść Catholic Charities, może to otworzyć drzwi dla innych organizacji religijnych, które dotychczas nie kwalifikowały się do zwolnień podatkowych.

Z kolei orzeczenie przeciwko organizacji mogłoby stanowić precedens, zmuszając wiele grup religijnych do redefinicji swojej działalności, by uniknąć dodatkowych kosztów.

Harmonogram sprawy

Sąd Najwyższy USA wysłucha argumentów stron po nowym roku, a decyzja w tej sprawie spodziewana jest pod koniec czerwca. Orzeczenie może zdefiniować na nowo granice pomiędzy państwem a Kościołem, wpływając na funkcjonowanie tysięcy organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, Catholic Charities Bureau, istock/LD/
Czytaj dalej

News USA

Amerykańscy biskupi katoliccy wzywają Bidena do zniesienia federalnej kary śmierci

Opublikowano

dnia

Autor:

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) zainicjowała nową kampanię, w której zachęca katolików do wywarcia presji na prezydenta Joe Bidena, by zamienił wyroki śmierci 40 federalnych więźniów na kary dożywocia. O apelu duchownych mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Na stronie internetowej USCCB opublikowano petycję, w której biskupi zwracają się do prezydenta z prośbą o podjęcie kroków mających na celu ocalenie życia osób oczekujących na egzekucję. „Prezydent Biden ma wyjątkową okazję, aby promować sprawę godności ludzkiej, zamieniając wszystkie federalne wyroki śmierci na dożywocie” — czytamy w oświadczeniu.

Apel jest zgodny z długoletnią postawą Kościoła katolickiego, który od 1980 roku sprzeciwia się karze śmierci, odkąd sąd zezwolił na wznowienie egzekucji w Stanach Zjednoczonych. Według nauczania zawartego w Katechizmie Kościoła Katolickiego, kara śmierci jest niedopuszczalna, gdyż stanowi „atak na nienaruszalność i godność osoby”.

Biskupi podkreślają, że decyzja o zamianie wyroków śmierci na dożywocie byłaby nie tylko zgodna z nauką Kościoła, ale również gestem humanitarnym, który mógłby stanowić wzór dla innych krajów.

Administracja Bidena nie podjęła jeszcze zdecydowanych działań w tym kierunku.

Amerykańscy biskupi konsekwentnie apelują o zniesienie federalnej kary śmierci, co miało miejsce również w 2021 roku, kiedy federalne egzekucje przeżywały swój renesans.

Szczególnie dramatycznym okresem były ostatnie miesiące administracji Donalda Trumpa, kiedy to wykonano 13 federalnych wyroków śmierci, w tym na Lisie Montgomery, pierwszej kobiecie straconej przez rząd federalny od 70 lat.

Choć w lipcu 2021 roku Prokurator Generalny Merrick Garland wprowadził moratorium na egzekucje, niektóre sprawy, takie jak wyrok śmierci zamachowca, który podłożył bomby w czasie maratonu w Bostonie czy sprawcy strzelaniny w synagodze Tree of Life, były kontynuowane.

Argumenty biskupów

Na stronie petycji USCCB przypomina się argumenty przedstawione przez biskupów już w 1980 roku, które pozostają aktualne:

  • Brak możliwości reformy i rehabilitacji skazanych na śmierć.
  • Ryzyko popełnienia błędu w wymiarze sprawiedliwości.
  • Niesprawiedliwość i dyskryminacja w nakładaniu kary śmierci.
  • Długotrwały stres emocjonalny dla wszystkich zaangażowanych w proces egzekucji.

Rok Jubileuszowy w Kościele katolickim jest tradycyjnie czasem łaski i miłosierdzia. Przedstawiciele Catholic Mobilizing Network (CMN), zwrócili uwagę, że decyzja o zniesieniu federalnych wyroków śmierci mogłaby być mocnym sygnałem ze strony katolickiego prezydenta, zgodnym z wartościami nauczania Kościoła.

Kontakt z prezydentem

Biskupi zachęcają katolików do wypełnienia formularza kontaktowego dostępnego na stronie USCCB lub bezpośredniego skontaktowania się z biurem prezydenta. „Wierzymy, że każdy krok w stronę poszanowania życia ludzkiego jest krokiem w stronę bardziej sprawiedliwego społeczeństwa” — podkreślają w swoim apelu.

 

Źródło: cna
Foto: istock/Bartle_Halpin/AlexLMX/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tylko do jutra można się zapisać na rekolekcje i warsztaty dla osób, które straciły dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia. Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zaprasza Siostra Maksymiliana Kamińska.

Uczestnicy spotkań nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.

Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu