News Chicago
“Yippee Ki Yay”, poetycka parodia „Szklanej pułapki”, będzie grana w Chicago do niedzieli
Mieszkańcy Chicago i okolic wciąż mają szansę zobaczyć jedyny w swoim rodzaju, rymowany spektakl autorstwa Richarda Marsha. “Yippee Ki Yay” będący hołdem dla klasycznego filmu akcji (i potencjalnego świątecznego ulubieńca), będzie grany w Broadway Playhouse w Water Tower Place do 15 grudnia.
“Yippee Ki Yay” to jednoosobowy show, który zyskał uznanie na Fringe Festival jako jedno z najlepszych przedstawień, a także został zarekomendowany przez The British Comedy Guide.
Produkcja nie tylko celebruje kultowy film z lat 80-tych, ale też wplata w akcję osobistą opowieść wieloletniego fana, co czyni ten spektakl fascynującym zarówno dla znawców postaci Hansa Grubera, jak i dla tych, którzy dopiero poznają świat Johna McClane’a.
Co czeka widzów?
Gdy grupa uzbrojonych napastników przejmuje wieżowiec w Los Angeles, los zakładników spoczywa w rękach nieobecnego na służbie policjanta Johna McClane’a. Spektakl jest pełen humoru i zaskakujących zwrotów akcji, a Richard Marsh, mistrz poetyckiej narracji, przenosi znaną fabułę na deski teatru w unikalny sposób.
Ten niezapomniany spektakl, pełen humoru i nostalgii, to idealna okazja do przeżycia klasyki kina akcji w nowej, poetyckiej formie.
Twórcy z doświadczeniem
Richard Marsh, znany m.in. z nagradzanego spektaklu „Skittles” (przemianowanego na „Love & Sweets” dla Radio 4) oraz wyróżnionego na Fringe Edinburgh show „Dirty Great Love Story”, ponownie pokazuje swoją wyjątkową zdolność łączenia humoru i poezji. Jego prace obejmują również adaptacje dla teatru i telewizji, w tym projekty z Big Talk i CBS Studios.
Reżyserię “Yippee Ki Yay” powierzono Halowi Chambersowi, który ma na swoim koncie liczne produkcje teatralne, takie jak „Sam Rose in the Shadows” i „The Fastest Clock in the Universe”. Jego bogate doświadczenie w pracy nad teatralnymi i innowacyjnymi projektami wnosi świeżość i energię do tego nietypowego show.
Bilety są do nabycia tutaj. Aktualne wiadomości i szczegóły dostępne są na stronie BroadwayInChicago.com.
Spektakl “Yippee Ki Yay” będzie wystawiany w Broadway Playhouse w Water Tower Place do 15 grudnia. Trwa 75 minut bez przerwy. Spektakl jest odpowiedni dla osób w wieku od 14 lat.

Źródło: broadwayworld, Broadway in Chicago
Foto: YouTube, Broadway in Chicago
Polonia Amerykańska
Kultura łączy: Koncert Leszka Możdżera i Zohara Fresco w Copernicus Center, 16 listopada. Fot. StelmachLens
News Chicago
„A Beautiful Noise”- opowieść o muzycznej karierze Neila Diamonda ponownie na scenie Chicago
„A Beautiful Noise: The Neil Diamond Musical” to barwna, dynamiczna i pełna emocji sceniczna biografia jednego z najbardziej wpływowych artystów muzyki rozrywkowej. Spektakl, stworzony we współpracy z samym Neilem Diamondem, odsłania nieznane dotąd kulisy życia chłopaka z Brooklynu, który stał się ikoną amerykańskiej muzyki.
Neil Diamond sprzedał ponad 120 milionów albumów, stworzył przeboje, które trwale zapisały się w historii („America”, „Forever in Blue Jeans”, „Sweet Caroline”), zdobył miejsca w Songwriters Hall of Fame oraz Rock and Roll Hall of Fame, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award i zapełniał stadiony na całym świecie.
Jego kariera była naturalnym materiałem na musical — energetyczny, inspirujący i pełen największych przebojów.
Musical w duchu legend Broadwayu
Podobnie jak „Jersey Boys” czy „Beautiful: The Carole King Musical”, także „A Beautiful Noise” to muzyczne wspomnienie napisane piosenkami, które ukształtowały całe pokolenia słuchaczy. Spektakl pokazuje drogę Neila Diamonda od nieśmiałych początków po status supergwiazdy, a wszystko to w rytmie przebojów, które stały się częścią amerykańskiej kultury.
Twórcy broadwayowskich hitów, nadali tej historii szybkie tempo, emocjonalną głębię i elegancką teatralną formę, dzięki czemu recenzenci określają musical jako wzruszający i jednocześnie pełen energii.
Informacje o spektaklach
Miejsce: Cadillac Palace Theatre
Terminy: 19–30 listopada 2025 r.
Czas trwania: 2 godziny 15 minut (z przerwą)
Rekomendacje wiekowe: spektakl odpowiedni dla widzów w każdym wieku
Bilety można kupić tutaj

„A Beautiful Noise” to propozycja zarówno dla zagorzałych fanów Neila Diamonda, jak i dla tych, którzy po prostu cenią dobrze opowiedziane historie o drodze na szczyt. To teatralne wydarzenie, które łączy muzykę, emocje i ponadczasową opowieść o talencie oraz determinacji.
Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
News Chicago
Billy Corgan i Lyric Opera świętują 30-lecie kultowego albumu „Mellon Collie and the Infinite Sadness”
Billy Corgan, współzałożyciel, lider i główna siła twórcza legendarnego zespołu Smashing Pumpkins, ponownie powraca do rodzinnego Chicago z ambitnym przedsięwzięciem artystycznym. Laureat Grammy, autor niezliczonych przebojów, charakterystycznego wokalu i przełomowych melodii, łączy siły z Lyric Opera of Chicago, aby uczcić 30. rocznicę wydania albumu „Mellon Collie and the Infinite Sadness”. Nowy projekt muzyczno-wizualny odda mu hołd.
Dwupłytowe dzieło zatytułowane „Mellon Collie and the Infinite Sadness” na zawsze odmieniło brzmienie alternatywnego rocka, a teraz inspiruje teraz zupełnie nowe wydarzenie sceniczne.
Efektem tej współpracy jest projekt „A Night of Mellon Collie and Infinite Sadness” — nowa kompozycja zamówiona specjalnie na ten jubileusz. Projekt łączy twórczą wizję Corgana, wybranych artystów gościnnych oraz monumentalne brzmienie orkiestry i chóru Lyric Opera, oferując publiczności całkowicie nową, rozbudowaną dźwiękowo i wizualnie interpretację oryginalnego materiału.
Nowy wymiar klasycznego albumu
Wydarzenie skierowane jest zarówno do oddanych fanów Smashing Pumpkins, którzy pragną usłyszeć znane utwory w zupełnie nowej, symfonicznej odsłonie, jak i do melomanów poszukujących doświadczeń z pogranicza nowej muzyki, sztuki scenicznej i eksperymentalnej formy.
„A Night of Mellon Collie and Infinite Sadness” zapowiada się jako jedna z najciekawszych kolaboracji kulturalnych nadchodzącego sezonu.
Szczegóły wydarzenia
Miejsce: Lyric Opera House
Termin: 21–30 listopada 2025 r.
Aranżacje i orkiestracje: James Lowe oraz Billy Corgan
Bilety od 139 dolarów są do nabycia tutaj.
25 listopada koncertowi będzie towarzyszyło tłumaczenie na Amerykański Język Migowy.
„A Night of Mellon Collie and Infinite Sadness” ma być doświadczeniem, które redefiniuje sposób, w jaki można interpretować kultowy album. To spotkanie muzyki alternatywnej, tradycji operowej i artystycznej odwagi — w samym sercu Chicago.
Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: YouTube, Lyric Opera of Chicago
-
News Chicago3 tygodnie temuICE zatrzymało dwóch Polaków w Edison Park. Pracowali przy remoncie domu
-
News USA2 tygodnie temuDemokraci triumfują w wyborach: Historyczna frekwencja i znaczące zwycięstwa
-
News USA1 tydzień temuTrump zapowiada „dywidendę celną” – po 2000 USD dla Amerykanów o niższych dochodach
-
News Chicago1 tydzień temuOperacja „Midway Blitz” dobiega końca. Agenci federalni opuszczają Chicago
-
News USA4 tygodnie temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem
-
News Chicago4 tygodnie temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca
-
News Chicago3 tygodnie temuPritzker przeznaczył 20 mln dolarów na banki żywności po wstrzymaniu świadczeń SNAP
-
News USA3 tygodnie temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada




















