Połącz się z nami

Kultura

„Pianoforte” – polski dokument triumfuje na międzynarodowych Emmy

Opublikowano

dnia

Film dokumentalny pt. “Pianoforte”, opowiadający o młodych pianistach rywalizujących w prestiżowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zdobył międzynarodową nagrodę Emmy w kategorii najlepszego programu artystycznego. To pierwszy polski dokument, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

Historyczny sukces polskiego dokumentu

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Nowym Jorku. Międzynarodowe Emmy, przyznawane przez Międzynarodową Akademię Sztuki Telewizyjnej (IATAS), honorują najlepsze produkcje telewizyjne spoza Stanów Zjednoczonych.

Reżyserem filmu jest Jakub Piątek, który w swoim dziele zabiera widzów za kulisy jednego z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Konkurs Chopinowski, organizowany co pięć lat w Warszawie, od lat przyciąga uwagę melomanów i młodych talentów muzycznych z całego globu.

Portret młodych talentów

“Pianoforte” to intymna opowieść o życiu młodych muzyków, którzy poświęcili swoje dzieciństwo i młodość na doskonalenie sztuki gry na fortepianie. Film śledzi losy uczestników Konkursu Chopinowskiego, takich jak Włosi Alexander Gadjiev i Leonora Armellini, Koreańczyk Hyuk Lee czy Chińczyk Hao Rao.

Na ekranie pojawiają się także Jewa Gieworgian, 18-letnia rosyjsko-ormiańska pianistka studiująca w Konserwatorium Moskiewskim, oraz polski reprezentant, Marcin Wieczorek, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Film zdobył uznanie za autentyczność i poruszający obraz codziennego życia młodych artystów, pełnego wyzwań, wyrzeczeń i emocji związanych z rywalizacją na najwyższym poziomie.

Doceniony na festiwalach i w Polsce

Przed zdobyciem międzynarodowej nagrody Emmy, “Pianoforte” zostało uhonorowane nagrodą Polskiej Akademii Filmowej za najlepszy film dokumentalny.

Produkcja zdobyła także wyróżnienia na prestiżowych festiwalach, takich jak Millennium Docs Against Gravity oraz The Young and the Film. Film jest dostępny na platformie Max, dzięki czemu widzowie z całego świata mogą poznać historię młodych pianistów i magię Konkursu Chopinowskiego.

Polska wśród laureatów Emmy

“Pianoforte” zapisuje się w historii jako pierwszy polski dokument nagrodzony przez IATAS. Wcześniej jedyną polską produkcją wyróżnioną międzynarodową nagrodą Emmy był serial dla dzieci The Magic Tree (Magiczne drzewo), który zwyciężył w 2007 roku w kategorii dziecięcej i młodzieżowej.

W 2009 rokuSiedem bram Jerozolimy”, film oparty na VII Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, zdobył nominację w kategorii programów artystycznych, ale nagrody nie otrzymał.

 

Źródło: NFP
Foto: YouTube, International Emmy Awards

Polonia Amerykańska

Sonia Bohosiewicz z komedią pt. „Domówka” przeniesie nas w czasy PRL-u

Opublikowano

dnia

Autor:

Sonia Bohosiewicz zaprasza na spotkanie pełne zabawnych anegdot, wzruszeń i opowieści o pierwszych lekcjach życia. “Domówka” to lekka, a zarazem osobista podróż aktorki do czasów PRL-u oraz największych przebojów w historii polskiej piosenki. Komedia już w tą niedzielę w Copernicus Center.

Powrót do czasów PRL-u

„Domówka” to komedia koncertowa, w której Sonia Bohosiewicz zabiera publiczność w nostalgiczną podróż do realiów minionych dekad. Spektakl łączy humor, muzykę i osobiste refleksje aktorki, poruszając tematy pierwszych życiowych doświadczeń, relacji międzyludzkich oraz codzienności tamtego okresu.

Wspólne śpiewanie największych przebojów

W trakcie wieczoru artystka nie tylko śpiewa i improwizuje, ale również angażuje publiczność, która staje się aktywną częścią wydarzenia. Na widowni rozbrzmią klasyczne utwory polskiej estrady, m.in. „W moim magicznym domku”, „Małgośka”, „Jesteś lekiem na całe zło” oraz „Józek, nie daruję ci tej nocy”.

Ciepły i interaktywny spektakl

Występ ma charakter domowego spotkania – aktorka nawet piecze ciasto na scenie, tworząc atmosferę bliskości i swobody. Publiczność może się spodziewać wieczoru pełnego śmiechu, wzruszeń i wspomnień, który łączy koncert, monodram i spontaniczną zabawę.

Sonia Bohosiewicz w komedii koncertowej „Domówka”
DATA: 7 grudnia 2025 r. GODZINA: 6:00PM
Copernicus Center: Drzwi otwarte o godz. 5:00PM
Mile widziane osoby w każdym wieku

Sonia Bohosiewicz

Sonia Bohosiewicz to polska aktorka filmowa, teatralna i wokalistka, urodzona 9 grudnia 1975 roku w Cieszynie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Popularność zdobyła dzięki licznym rolom komediowym i dramatycznym, ceniona za wszechstronność i charyzmatyczną osobowość sceniczną.

Występowała m.in. w filmach „Rezerwat”, „Obława”, „Wojna polsko-ruska”, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” oraz w serialach, takich jak „39 i pół”, „Diagnoza”, „Usta Usta”. Laureatka nagrody Orły – Polska Nagroda Filmowa za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą.

Oprócz aktorstwa rozwija działalność muzyczną – występuje w projektach koncertowych, m.in. w komedii koncertowej “Domówka”, łączącej wspomnienia, humor i klasykę polskiej piosenki. Znana z żywiołowych interpretacji, naturalności i umiejętności nawiązywania kontaktu z publicznością.

Źródło: Copernicus Center
Foto: Copernicus Center, Krzysztof A. Dziedzic, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Centrum Prezydenckie Baracka Obamy otworzy się w czerwcu 2026 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, podczas wizyty w Crystal Bridges Museum of American Art w Arkansas, były prezydent Barack Obama ogłosił, że Obama Presidential Center otworzy się w czerwcu 2026 roku. Choć dokładny dzień nie został jeszcze podany, jest to pierwsze precyzyjne wskazanie terminu po latach przesunięć i opóźnień.

Od ogłoszenia do realizacji: długa droga do Jackson Park

Projekt zapowiedziano w 2015 roku, a pierwotnie obiekt miał zostać otwarty w 2021 roku. Jednak liczne procesy sądowe, federalne rewizje planów budowlanych oraz spory dotyczące lokalizacji znacząco opóźniły rozpoczęcie prac. Budowa ruszyła dopiero w 2021 roku, a najnowszy harmonogram zakładał otwarcie wiosną 2026 – teraz potwierdzono, że nastąpi to właśnie w czerwcu.

Najdroższe centrum prezydenckie w historii USA

Koszt inwestycji wynosi 800 milionów dolarów, co czyni ją najdroższym prezydenckim centrum w Stanach Zjednoczonych. Kompleks obejmuje:

  • wysoką na 225 stóp wieżę muzealną,
  • audytorium,
  • filię Chicago Public Library,
  • ogrody i tereny zielone,
  • boisko i obiekty sportowe.

Całość rozciąga się na 20 akrach historycznego Jackson Park na południu Chicago.

Wizja Obamy: centrum spotkań, dialogu i nowych idei

Były prezydent podkreślił, że celem inwestycji jest stworzenie przestrzeni nie tylko muzealnej, lecz także społecznej: „Chcemy stworzyć kampus — miejsce, w którym ludzie będą mogli się spotykać, rozmawiać, konfrontować idee i odkrywać nowe perspektywy”.

Projekt ma być żywym centrum edukacji obywatelskiej, kultury i aktywizmu społecznego, otwartym dla mieszkańców Chicago i całego świata.

Kontrowersje i batalie prawne

Największe spory wywołało umiejscowienie centrum w Jackson Park, który znajduje się w krajowym rejestrze miejsc historycznych (National Register of Historic Places). Krytycy argumentowali, że inwestycja narusza integralność parku zaprojektowanego przez Fredericka Law Olmstedta.

Pozwy próbujące zablokować budowę zostały jednak ostatecznie oddalone przez sąd.

Źródło: dailyherald
Foto: Obama Foundation

Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz barwne projekcje niepełnosprawnych artystów na Merchandise Mart

Opublikowano

dnia

Autor:

art on the mart

W grudniu fasada słynnego Merchandise Mart w Chicago ponownie zamienia się w gigantyczne płótno. Od czwartku do niedzieli, od 7:30 do 8:00 PM, można na niej oglądać barwne, abstrakcyjne projekcje przygotowane przez artystów zrzeszonych w organizacji non-profit Arts of Life. Od 25 lat wspiera ona twórców z niepełnosprawnościami intelektualnymi i rozwojowymi.

Spektakl zatytułowany „Art on the Mart: City Circle Life” prezentuje prace pięciu artystów i był już wyświetlany w tym roku, we wrześniu. Wszyscy, którzy go jeszcze nie widzieli, mają teraz kolejną szansę.

Najlepszy widok na projekcje jest jak zawsze z deptaka Chicago Riverwalk, pomiędzy ulicami Wells i Orleans, a towarzyszy im specjalnie skomponowana oprawa dźwiękowa.

Ćwierć wieku sztuki, wspólnoty i niezależności

Arts of Life powstało w 2000 roku, tworząc przestrzeń, w której osoby z niepełnosprawnościami mogą wyrażać siebie poprzez sztukę. Organizacja zrzesza dziś ponad 80 artystów, a kandydaci mają trzydniowy okres próbny, po którym decydują, czy chcą dołączyć. Nie są wymagane portfolio ani limity czasowe – niektórzy uczestnicy są związani z grupą nawet od 17 lat.

Pokaz „Art on the Mart: City Circle Life” będzie wyświetlany do 28 grudnia.

Źródło: chicagotribune
Foto: Art on The Mart
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu