News Chicago
„Opowieść wigilijna” powraca na deski Teatru Goodman – świąteczna tradycja w Chicago
Wystawianie „Opowieści wigilijnej” („Christmas Carol”) w Teatrze Goodman stało się wspaniałą świąteczną tradycją w Chicago dla wielu rodzin. Sztuka będzie w tym roku grana już 47 sezon z rzędu, a pierwszy spektakl zostanie wystawiony już jutro, 16 listopada. Sprzedaż biletów rozpoczęła się na początku sierpnia.
Inscenizacja „Opowieści wigilijnej” w The Goodman Theatre przenosi widzów do świata czarów. Gwiazdorska obsada i spektakularna scenografia zachwyca i hipnotyzuje publiczność.
„Christmas Carol” to znana na całym świecie nowela Charlesa Dickensa, opublikowana po raz pierwszy w Londynie w 1843 i zilustrowana przez Johna Leecha. Opowiada historię Ebenezera Scrooge’a, starszego skąpca bez serca, który przechodzi wewnętrzną przemianę w czasie Bożego Narodzenia.
Do jej napisania Dickens zainspirował się wizytą w szkole Field Lane Ragged School, jednej z kilku placówek dla dzieci ulicy w Londynie. Traktowanie biednych i zdolność samolubnego człowieka do odkupienia się poprzez przemianę w postać bardziej współczującą to kluczowe wątki tej historii. Wśród naukowców toczy się dyskusja, czy jest to historia w pełni świecka, czy też alegoria chrześcijańska.
Pierwsze wydanie opublikowane 19 grudnia, wyprzedało się przed Wigilią; do końca 1844 r. w sprzedaży ukazało się trzynaście wydań „Opowieści wigilijnej”. Większość krytyków pozytywnie oceniła nowelę.
W 1849 r. Charles Dickens rozpoczął publiczne czytanie opowiadania, które okazało się tak popularne, że wykonał 127 kolejnych przedstawień aż do 1870 r., czyli roku swojej śmierci. Nakład „Opowieści wigilijnej” nigdy się nie wyczerpał i został przetłumaczony na kilka języków; historia była wielokrotnie adaptowana do filmu, sceny, opery i innych mediów.
W spektaklu Teatru Goodman ulice XIX-wiecznego Londynu ożywają: uliczni sprzedawcy, migoczące latarnie gazowe i misternie zaprojektowane witryny sklepowe przenoszą widzów do minionej epoki. Scenografia jest nie tylko tłem, ale także aktywnym uczestnikiem opowiadanej historii.
W zeszłym roku przedstawienie wyreżyserowała Jessica Thebus a rolę Ebenezera Srooge’a grali na zmianę Larry Yando i Austin Tichenor.
Sztuka „Christmas Carol” będzie grana w tym roku od 16 listopada do 30 grudnia.
Dzieci na widowni muszą mieć co najmniej 5 lat. Bilety są do nabycia tutaj.
Źródło: goodmantheatre, wikipedia
Foto: YouTube, goodmantheatre
News Chicago
Współczesny klasyk operowy „Blue” będzie miał premierę w Lyric Opera of Chicago
W sobotę, 16 listopada, w chicagowskiej Lyric Opera odbędzie się premiera „Blue”, współczesnej opery, która uzyskała status nowoczesnego amerykańskiego klasyka. Pod przewodnictwem librecisty i reżysera Tazewella Thompsona, „Blue” porusza głęboko emocjonalną historię afroamerykańskiej rodziny, której życie zostaje zniszczone przez tragiczną śmierć syna z rąk policjanta.
„Blue” to opowieść, pełna złożonych relacji rodzinnych, która ukazuje zmagania z żałobą, poszukiwanie ukojenia w wierze oraz siłę społeczności.
Dramaturgia tego utworu koncentruje się na trudnej relacji między ojcem i synem. Ojciec, policjant z Harlemu, stara się chronić swojego syna, pouczając go, by dostosował swoje zachowanie i wygląd dla własnego bezpieczeństwa. Syn jednak odrzuca te rady, odzwierciedlając postawę młodszego pokolenia, które pragnie zmian i sprzeciwia się systemowi.
Ich konflikt osiąga tragiczny finał, gdy syn ginie podczas protestu, zastrzelony przez funkcjonariusza.
Kenneth Kellogg, znany z wcielania się w postać Ojca na scenach na całym świecie, wprowadza do roli głębię emocjonalną, która stanowi idealne połączenie z dramatyzmem opery.
„Ojciec pochodzi z pokolenia wierzącego w przestrzeganie prawa i pewność, że działając właściwie, uniknie się niebezpieczeństw” – mówi Kellogg. „Syn reprezentuje pokolenie, które mówi: 'Musimy działać, bo inaczej nic się nie zmieni’”.
W „Blue” pojawia się także wyrazista historia miłości, rzadko obecna w tradycyjnych operach. Zoie Reams, mezzosopranistka pochodząca z Chicago, debiutuje w roli Matki i podkreśla, jak istotne jest ukazanie miłości na scenie.
Uważa, że opera, z naturalną siłą ludzkiego głosu, jest jednym z najbardziej poruszających środków wyrazu dla opowiadania takich historii.
Opera „Blue” będzie miała swoją premierę w Lyric Opera of Chicago w sobotę, 16 listopada i będzie wystawiana 5 razy, do 1 grudnia. Arie są śpiewane po angielsku, z wyświetlanymi angielskimi napisami. Spektakl trwa 2 godziny i 30 minut z jedną przerwą. Bilety są do kupienia tutaj.
W środę, 20 listopada, spektakl będzie przystosowany dla osób niewidzących oraz głuchych, za wykorzystaniem systemu SoundShirt oraz tłumaczenia na język migowy.
SoundShirt wykorzystuje zmysł dotyku, aby umożliwić użytkownikom odczuwanie muzyki w górnej części ciała, w czasie rzeczywistym z orkiestrą i śpiewakami. Koszule SoundShirt należy rezerwować online lub dzwoniąc do zespołu Audiences Services pod numer 312.827.5600.
Źródło: wttw
Foto: Lyric Opera
News Chicago
Chicago Symphony Orchestra zagra na żywo do filmu „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”
W dniach 29 listopada do 1 grudnia Chicago Symphony Orchestra trzykrotnie zagra wyjątkowy koncert będący ścieżką muzyczną dla ikonicznego filmu opartego na książce L. Franka Bauma. Orkiestrę przez niezwykłe przygody Dorotki poprowadzi Richard Kaufman.
W 1893 roku Wystawa Światowa w Chicago przyciągnęła miliony zwiedzających do wizjonerskiego „Białego Miasta”, którego neoklasycystyczna architektura i nowatorskie elektryczne oświetlenie inspirowały odwiedzających.
Dla pisarza L. Franka Bauma, który później zamieszkał na West Side w Chicago, ta imponująca scenografia mogła stanowić źródło inspiracji dla stworzenia lśniącego Szmaragdowego Miasta w jego powieści „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.
Opublikowana w 1900 roku książka Bauma zyskała ogromną popularność i stała się podwaliną dla licznych kontynuacji. Filmowa adaptacja z 1939 roku, w której zagrała Judy Garland, dodała historii niezapomnianą warstwę muzyczną dzięki pracy kompozytorów Herberta Stotharta, Harolda Arlena i Yipa Harburga.
Richard Kaufman, znany z prowadzenia Chicago Symphony Orchestra przez wielkie ścieżki dźwiękowe, stanie przed wyzwaniem związanym z synchronizacją muzyki z obrazem. W „Czarnoksiężniku z Krainy Oz”, pełnym scen o różnorodnej dynamice, tempo i emocje muszą być precyzyjnie dopasowane, aby osiągnąć zamierzony efekt.
Wprowadzenie muzyki na żywo do filmu wymaga od orkiestry ogromnej dyscypliny i artystycznej intuicji. Kaufman opisuje to jako kreatywne przedsięwzięcie, które, mimo że pozornie ustępuje wielkim symfoniom Beethovena czy Mozarta, w rzeczywistości stawia przed muzykami wyjątkowe wymagania.
Koncert Chicago Symphony Orchestra zapowiada się jako wydarzenie pełne emocji i nostalgii, które na nowo pozwoli przeżyć magię „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”.
Bilety w cenie od 55 do 299 dolarów dostępne są tutaj.
Źródło: Chicago Symphony Orchestra
Foto: YouTube
News Chicago
Ruszyła sprzedaż biletów na magiczne wieczory z Harrym Potterem w Symphony Center
Dla fanów Harry’ego Pottera szykuje się niezapomniane wydarzenie – przyszłoroczne koncertowe wykonania „Harry’ego Pottera i Komnaty Tajemnic” w Symphony Center. Wydarzenie to, z muzyką na żywo w wykonaniu CineConcerts Symphony Orchestra, zapowiada się jako spektakularna uczta dla miłośników serii. Bilety są już dostępne, a zainteresowanie rośnie.
Podczas koncertu publiczność usłyszy kultową ścieżkę dźwiękową autorstwa laureata Grammy, Johna Williamsa, której towarzyszyć będzie projekcja filmu na ogromnym, szerokim na 40 stóp ekranie. To wyjątkowa okazja, aby na nowo przeżyć drugą część magicznych przygód Harry’ego Pottera i jego przyjaciół w Hogwarcie.
Jak podaje Chicago Symphony Orchestra, koncerty są częścią oficjalnej światowej trasy, organizowanej we współpracy z CineConcerts i Warner Bros. Discovery Global Themed Entertainment.
Trasa ta to prawdziwe święto dla fanów serii – od momentu swojej premiery w 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy zaprezentowano „Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny” w koncercie, przyciągnęła ponad 3 miliony widzów na całym świecie.
„Seria filmów o Harrym Potterze to jedyne w swoim rodzaju zjawisko kulturowe, które nadal zachwyca miliony fanów na całym świecie” — mówi Justin Freer, prezes CineConcerts oraz producent i dyrygent serii koncertów filmowych.
„Z wielką przyjemnością oferujemy fanom możliwość wysłuchania nagradzanej muzyki granej na żywo przez orkiestrę symfoniczną, podczas gdy ukochany film jest wyświetlany na dużym ekranie. To naprawdę niezapomniane wydarzenie”.
„Harry Potter i Komnata Tajemnic” to druga część sagi, w której młody czarodziej powraca do Hogwartu i wraz z przyjaciółmi odkrywa tajemnice legendarnej komnaty pełnej niebezpieczeństw. To film pełen emocji, magii i niezapomnianych przygód, który zdobył serca widzów na całym świecie.
Daty i bilety
Koncerty odbędą się w piątek 16 maja i sobotę 17 maja. Bilety można nabyć online, a ich ceny zaczynają się od 75 USD. Zważywszy na popularność wydarzeń związanych z Harrym Potterem, warto pośpieszyć się z zakupem, aby nie przegapić tej wyjątkowej okazji.
Wybierz się do Symphony Center i doświadcz magii w zupełnie nowy sposób. Muzyka na żywo i przygody na ekranie zapewnią emocje, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.
Źródło: chicagostarmedia
Foto: Chicago Symphony Orchestra
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA3 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago3 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA2 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago3 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA2 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj