News USA
Katolicka grupa apeluje do Bidena o zamianę wyroków śmierci 40 skazańców

Catholic Mobilizing Network (CMN), wpływowa katolicka organizacja sprzeciwiająca się karze śmierci, wezwała ustępującego prezydenta Joe Bidena do zamiany wyroków 40 osób przebywających obecnie w federalnych celach śmierci. Apel ten związany jest z objęciem władzy przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który stanowczo opowiada się za stosowaniem kary śmierci.
Organizacja Catholic Mobilizing Network CMN, działająca od 2009 roku, w oświadczeniu z 6 listopada stwierdziła, że federalna kara śmierci to „nieskuteczny i wadliwy system, który nie odstrasza przestępców ani nie poprawia bezpieczeństwa społeczności”.
Apel ma szczególne znaczenie, gdyż zbiega się z nadchodzącym Rokiem Jubileuszowym Kościoła katolickiego, czasem odnowy duchowej, miłosierdzia i przebaczenia.
Krisanne Vaillancourt Murphy, dyrektorka wykonawcza CMN, podkreśliła, że papież Franciszek od dawna nawołuje do przebaczenia i zakończenia stosowania kary śmierci.
Joe Biden, jako pierwszy prezydent, który prowadził kampanię z obietnicą zniesienia federalnej kary śmierci, stoi teraz przed historyczną szansą na wypełnienie tej obietnicy.
W przeszłości, jako senator, Biden wspierał surowsze przepisy karne, które wprowadziły możliwość kary śmierci za ponad 60 przestępstw federalnych. Jednak podczas swojej prezydentury zajął bardziej humanitarne stanowisko – w lipcu 2021 roku Prokurator Generalny Merrick Garland ogłosił moratorium na federalne egzekucje.
Pomimo tego, administracja Bidena utrzymała wyroki śmierci w kilku przypadkach, w tym dla zamachowca z maratonu w Bostonie oraz dla sprawcy masakry w synagodze Tree of Life. Trwa również proces Peytona Gendrona, sprawcy strzelaniny w Buffalo w 2022 roku, który będzie kontynuowany po objęciu urzędu przez Donalda Trumpa.
Przyszłość kary śmierci pod nowym przywództwem
Donald Trump, podczas swojej pierwszej kadencji, wprowadził intensywne działania w zakresie egzekucji. Po przerwie trwającej ponad 15 lat, w 2019 roku wznowiono federalne wykonania kary śmierci, co spotkało się z silnym sprzeciwem katolików i biskupów, zgodnie z nauką Kościoła, która uznaje karę śmierci za „niedopuszczalną, ponieważ jest atakiem na nienaruszalność i godność osoby”.
Donald Trump m.in. nadzorował wykonanie egzekucji Lisy Montgomery, pierwszej kobiety straconej przez rząd federalny od 70 lat. Te działania wywołały szeroką krytykę, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Nadzieja na humanitarne rozwiązanie
Organizacja Catholic Mobilizing Network CMN oraz inne organizacje wierzą, że zamiana wyroków przez Joe Bidena mogłaby zasygnalizować głęboką zmianę w podejściu do kary śmierci w USA.
W obliczu zbliżającego się nowego przywództwa, które prawdopodobnie przywróci poprzednie, surowsze podejście, jego decyzja miałaby nie tylko wymiar symboliczny, ale także praktyczny – może uratować życie 40 osób i wpłynąć na przyszłą debatę na temat kary śmierci.
Źródło: cna
Foto: Catholic Mobilizing Network, istock/:Motortion/
Kościół
Amerykańscy przywódcy katoliccy apelują o modlitwę po śmierci Charliego Kirka

Śmierć Charliego Kirka, znanego działacza politycznego i obrońcy życia, wstrząsnęła opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych. 31-letni założyciel organizacji Turning Point Action zginął 10 września w wyniku postrzału podczas wystąpienia na Uniwersytecie Utah Valley. W reakcji na tragedię biskupi i liderzy Kościoła katolickiego w całym kraju wyrazili ból oraz wezwali wiernych do modlitwy – zarówno w intencji rodziny Kirka, jak i wszystkich ofiar rosnącej fali przemocy w USA – mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
„Powierzamy ofiary Bogu”
Diecezja Arlington w specjalnym oświadczeniu podkreśliła, że dramat ten wpisuje się w „błędne koło politycznych i społecznych niepokojów”, które w ostatnich tygodniach zebrały tragiczne żniwo. Przypomniano m.in. o śmierci dwojga dzieci podczas strzelaniny w szkole w Minneapolis oraz o zamordowanej w Charlotte ukraińskiej uchodźczyni, Irynie Zarutskiej.
W poszukiwaniu głębszej wiary i jedności
Kościelni hierarchowie wskazują, że źródłem przemocy jest odrzucenie Boga i godności ludzkiej osoby.
Jak podkreślono, przezwyciężenie tego kryzysu wymaga „silnej wiary, głębszego zawierzenia Chrystusowi, szczerej miłości do drugiego człowieka, odzwierciedlonej w prawie i życiu społecznym, a także odnowionego zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i porządku publicznego”.
Liderzy Kościoła ostrzegają, że naród amerykański przeżywa obecnie „niebezpieczny czas”, w którym polityczne podziały nakładają się na kryzys wartości – wiarę, rodzinę i zdolność do pokojowego współistnienia.
Modlitwa o pokój i pojednanie
Biskupi w całych Stanach Zjednoczonych zachęcają wiernych do modlitwy za rodzinę Charliego Kirka, za wszystkie ostatnie ofiary przemocy oraz o odnowę ducha pojednania w społeczeństwie.
Źródło: Vatican News
Foto: Kennedy Center
Kościół
Katoliccy liderzy w USA krytykują politykę imigracyjną Trumpa: „Niszczy rodziny i wspólnoty”

Czołowi biskupi i siostry zakonne w Stanach Zjednoczonych ostro potępili twardą politykę imigracyjną administracji Donalda Trumpa. Podczas czwartkowego spotkania na Uniwersytecie Georgetown wskazali, że masowe deportacje, aresztowania w szkołach i kościołach oraz atmosfera strachu destabilizują życie rodzin i całych wspólnot katolickich.
„W oczach ludzi widzę ból”
Biskup pomocniczy Waszyngtonu, Evelio Menjivar-Ayala, który sam przybył do USA z Salwadoru w czasie wojny domowej, podkreślił dramatyczne skutki obecnych działań rządu.
„Obecna polityka imigracyjna destabilizuje życie dzieci, rodzin, firm i całych dzielnic. W oczach ludzi widzę ból i zagubienie. Dokąd pójdziemy, jeśli nie będziemy mile widziani?” – mówił duchowny.
Siostra Norma Pimentel, dyrektorka Catholic Charities of the Rio Grande Valley, opowiadała o swojej posłudze w ośrodkach detencyjnych. „Widziałam rodziny w okropnych warunkach. Nawet agenci Straży Granicznej płakali, gdy uświadamiali sobie, że mają do czynienia z ludźmi, nie tylko z »przypadkami imigracyjnymi«” – podkreślała.
Głos biskupów: egzekwowanie prawa musi być ludzkie
Arcybiskup Miami, Thomas Wenski, wskazywał na wkład imigrantów w rolnictwo, usługi czy opiekę zdrowotną „Prawo musi być egzekwowane, ale w sposób racjonalny i ludzki” – zaznaczył.
Z kolei arcybiskup Los Angeles, José Gomez, alarmował, że strach przed nalotami imigracyjnymi obniżył frekwencję na mszach i osłabił kościelne programy pomocowe. „Wielu ludzi boi się wychodzić z domów. W niektórych parafiach liczba wiernych spadła o 30%” – mówił.
Kontekst polityczny i społeczny
Administracja Trumpa argumentuje, że działania służą bezpieczeństwu narodowemu. Jednak – jak zauważają eksperci – ponad 40% aresztowań dotyczyło wyłącznie naruszeń prawa imigracyjnego, a nie poważnych przestępstw.
Konferencja Biskupów Katolickich USA już wcześniej zakończyła półwieczną współpracę z rządem w zakresie pomocy uchodźcom i dzieciom migrantów, po tym jak administracja wstrzymała finansowanie. Sam papież Franciszek ostrzegał, że masowe deportacje pozbawiają ludzi przyrodzonej godności.
Nadzieja i apel o reformę
Biskup El Paso, Mark Seitz, podkreślił, że modlitwa musi prowadzić do działania. „Powinniśmy być obecni przy ludziach, którzy zostali sterroryzowani decyzjami rządu – wspierać ich i przypominać, że Bóg o nich nie zapomniał” – mówił.
Dyskusję zakończył arcybiskup Gomez, który zaapelował o rozwiązania systemowe:
„Stany Zjednoczone są krajem imigrantów. Moim marzeniem i modlitwą jest, byśmy wreszcie przeprowadzili prawdziwą reformę imigracyjną” – podsumował.
Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Kościół
Leon XIV podziękował za życzenia urodzinowe

Papież po modlitwie Anioł Pański podziękował wszystkim wiernym za życzenia urodzinowe i modlitwy w jego intencji, jakie do niego docierają. Dzisiaj Leon XIV obchodzi 70. Urodziny. „Składam dzięki Panu Bogu i moim rodzicom” – powiedział także Ojciec Święty.
„Najmilsi, wydaje się, że wiecie, dzisiaj obchodzę siedemdziesiąte urodziny” – powiedział Leon XIV po modlitwie Anioł Pański do około 30 tysięcy osób zebranych na Placu Świętego Piotra. Tymi słowami wywołał wielki aplauz zebranych.
„Składam dzięki Panu Bogu i moim rodzicom; dziękuję także wszystkim, którzy pamiętali o mnie w modlitwie. Bardzo wszystkim dziękuję! Dziękuje! Dobrej niedzieli!” – mówił Ojciec Święty.
„Viva il Papa!” – rozległy się okrzyki na Placu Świętego Piotra. Wierni przynieśli też wielkie transparenty m.in. w językach włoskim i hiszpańskim, na których wypisali urodzinowe życzenia dla Ojca Świętego.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa grozi odcięciem funduszy za „ideologię gender” w szkołach
-
News USA7 dni temu
Zabójstwo Ukrainki w Charlotte wywołało debatę o bezpieczeństwie publicznym
-
News Chicago3 tygodnie temu
Molly Borowski z Chicago uciekała przed policją z prędkością 109 mil na godzinę
-
News USA3 tygodnie temu
Sfingował własną śmierć, by uciec do kochanki. 45-latek z Wisconsin odsiedzi 89 dni
-
News USA2 tygodnie temu
Niepowtarzalna trasa Lecha Wałęsy – 45 lat Solidarności, 28 miast, jedno przesłanie
-
News USA3 tygodnie temu
Strzelanina w Minneapolis: Dlaczego Robin Westman otworzył/a ogień do dzieci?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Silne burze nad Chicago. Wiatr zerwał dach budynku wielorodzinnego w Mount Prospect
-
News USA4 tygodnie temu
Dziś europejscy przywódcy i Zełenski będą rozmawiać z Trumpem o zakończeniu wojny w Ukrainie