Polonia Amerykańska
Akcja „Niepodległa do Hymnu”: Pamiętajmy o Święcie Niepodległości 11 listopada
106 lat temu Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada, w samo południe, z rodziną, przyjaciółmi, lokalnymi wspólnotami i rodakami na całym świecie zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego. Niech wybrzmi od szczytów Tatr po plaże Bałtyku, od Copacabany po stację arktyczną. Zbierz bliskich, powiadom znajomych, zaproś sąsiadów i gdy 11 listopada wybije 12:00 stańcie razem Do Hymnu! Zgłoś Wasz udział w akcji za pomocą formularza online.
Stań do hymnu w 2024 roku i dołącz do akcji!
To już 7. edycja akcji „Niepodległa do Hymnu”. Jak co roku, zapraszamy do włączenia się we wspólne śpiewanie Hymnu Polski. Wykonajmy hymn wszyscy razem, bez względu na to gdzie będziemy, 11 listopada w samo południe.
Od 2018 roku na naszą mapę regularnie wpisuje się około 1000 podmiotów, które zorganizowały już wspólne śpiewanie na 6 kontynentach. W 2024 roku i wy zostawcie swój ślad na mapie!
Aby wziąć udział w akcji „Niepodległa do Hymnu” należy zaplanować wspólne śpiewanie, dodać wydarzenie na mapę za pomocą formularza online i 11 listopada 2024 o 12:00 zaśpiewać razem 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Może się to odbyć podczas oficjalnych uroczystości państwowych, jak i podczas wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą, które radośnie obchodzą Święto Niepodległości.
W poprzednich latach śpiewały z nami morsy podczas kąpieli w jeziorze Dywity, wędrowcy na szczycie Śnieżki, sportowcy i kibice na meczach siatkówki w kolejce PlusLigi, jak i goście wielu imprez i festynów na rynkach polskich miast i miasteczek.
Zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego! Pokażmy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną!
Akcja finansowana jest z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: niepodległa.gov
Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej, YouTube
Polonia Amerykańska
Dziś ostatnia okazja w tym roku by zobaczyć nieziemskie „Dziady” Mickiewicza
Teatr Scena Polonia i Studio Teatralne Modjeska po raz ostatni w tym roku zaprezentują multimedialny spektakl „Dziady Część II”. Tym razem będzie go można zobaczyć na południu Chicago, w starej kaplicy Kościoła Ojców Cystersów Na Górce w Willow Springs, o godzinie 7.00 wieczorem. Przyjdźcie jeśli się nie boicie, że będzie „ciemno wszędzie, głucho wszędzie”..
Na to niesamowite i zdecydowanie „nieziemskie” widowisko zapraszała w naszym studiu jego reżyserka Kinga Modjeska.
„Premiera spektaklu odbyła się w 2019 roku” — wspominała Kinga Modjeska. Przedstawienie powraca co roku w ten listopadowy czas, na Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zaduszne, aby oddać hołd naszym bliskim i pielęgnować tradycję.
Podkreślając niezwykłe walory poetyckie Mickiewicza, Kinga Modjeska wspomina słowa, które dla wielu Polaków są rozpoznawalne od dzieciństwa: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” oraz „Na głowie ma kraśny wianek, w ręku zielony badylek…”. Reżyserka dodała, że „Dziady” stanowią przepiękną opowieść o wartościach, które kształtują człowieka — miłości, empatii i odpowiedzialności za czyny.
Spektakl ożywia historie duchów, takich jak przedwcześnie zmarłe dzieci — Rózia i Józio, które nigdy nie zaznały cierpienia, Zosia, która choć miała wielu adoratorów, nie poznała prawdziwej miłości, czy okrutny, bezlitosny pan, który za swoje czyny nie może zaznać spokoju.
W dramacie Adama Mickiewicza pojawia się także „całe stado kruków, wron, czyli ptaków, które wcielają się w te duchy, postaci, którym ten pan po prostu uprzykrzał życie bardzo mocno” opowiada nasz Gość. Te duchy krążą, również nie mogąc przekroczyć bram niebios.
„Więc jest to przepiękna sztuka, która pozwala się pochylić nad życiem, nad ważnymi wartościami, czym się należy kierować, żeby zasłużyć sobie na życie wieczne” podkreśla Kinga Modjeska. Zaprasza do przemyśleń na tematy związane z postępowaniem w życiu oraz ze śmiercią.
W roli Guślarza czarującego i przywołującego duchy zobaczymy Julittę Mroczkowską, Starcem, czyli pierwszym wśród chóru jest Bartosz Kasza, Widmem niedobrego pana Maciej Góraj, a duchem dziewczyny – Zosi sama Kinga Modjeska.
Na scenie wystąpią również m.in. Edyta Łuckoś, Grażyna Kwintal, Małgorzata Kwaśniewicz, Marcin Kowalik, Tomasz Maternowski i Katarzyna Simon grająca na bębnach.
Spektakl „Dziady” jest wspaniałą okazją by polską literaturę poznali również ludzie młodzi, którzy urodzili się już w Stanach Zjednoczonych.
Ostatnie przedstawienie „Dziady Cz. II” będzie miało miejsce w piątek, 8 listopada 7:00PM – Kościół Ojców Cystersów Na Górce, 116 Hilton St, Willow Springs, IL ( stara kaplica).
BILETY: www.scenapolonia.net / 630 2018821, 630 825 5825
Po spektaklu widzowie są zaproszeni do uczestnictwa w rozmowie z twórcami przedstawienia.
Serdecznie Zapraszamy na „Dziady”!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia
Polonia Amerykańska
Grupa Poetycka Arka zaprasza na 111. Biesiadę: Dziś wieczór z poezją Joe Gajka
Już dzisiaj wieczorem w Cucina Biagio w Harwood Heights odbędzie się 111 Biesiada Poezji i Ballad: „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze”. Grupa Poetycka Arka zaprasza na wydarzenie wszystkich miłośników poezji.
Każda Biesiada Poezji i Ballad grupy prowadzonej w Chicago przez Elżbietę Chojnowską od 12 lat jest wyjątkowa i niepowtarzalna a miłośnicy poezji spotkają się by posłuchać utworów czytanych przy nastrojowej muzyce.
111 Biesiada Poezji i Ballad, „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze” odbędzie się 7 listopada, o godzinie 7.00PM w restauracji Cucina Biagio, przy 7319 W Lawrence Ave, Harwood Heights, IL 60706. Wstęp wolny.
Utwory poetyckie Joe Gajka zaprezentuje Julitta Mroczkowska. Wiersze Grupy Poetyckiej Arka przedstawią poeci. Ballady z oprawą muzyczną przygotował Zbigniew Pliciński i Mariusz Skowroński.
Joe Gajek to polonijny poeta, pochodzący z Małopolski. Do USA przyjechał w 1989 roku. Jest miłośnikiem motocykli, dalekich podróży i prawdziwej historii. W wolnych chwilach próbuje swoich sił na deskach polonijnych teatrów amatorskich.
Pisze utwory refleksyjne, zachęcające do zadumy, ale tworzy też wiersze z humorem, rozjaśniające rzeczywistość i dające nadzieję. Jego poezja ukazała się w chicagowskim tygodniku Monitor oraz w Antologii AGORA 2017 wydanej przez Klub Literackiego FORUM POEZJI Chicago Art, którego jest członkiem.
Biesiada Poezji i Ballad jest otwarta dla wszystkich miłośników poezji. Podczas spotkania można zaprezentować swoją twórczość, po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą prowadzącą. Czytane wiersze muszą być wydrukowane na papierze.
Grupa Poetycka „Arka” jest otwarta dla wszystkich, chętnych by do niej dołączyć i zaangażować się w jej działalność. Aby do niej należeć, nie trzeba koniecznie pisać wierszy, wystarczy lubić poezję i chcieć ją czytać. „Arka” od lat wspiera rozwój i działalność Domu Samotnej Matki siostry Marty Cichoń.
Więcej szczegółów na temat grupy oraz samego spotkania można uzyskać od Elżbiety Chojnowskiej, pod nr.tel. 312 493 1212, lub pisząc na adres email: elachojnowska@yahoo.com.
Źródło: informacja własna, pisarze.pl
Foto: istock/ finwal/Anna Savina/
Polonia Amerykańska
Polskie groby i pomniki odwiedziła Wicekonsul Agata Grochowska
31 października Wicekonsul Agata Grochowska z pracownikami konsulatu złożyła kwiaty i zapaliła znicze na polskich grobach i pod pomnikami ważnymi dla Polonii w Illinois.
Na Cmentarzu Katolickim Zmartwychwstania w Justice kwiaty zostały złożone przy Pomniku Weteranów Armii Polskiej, a znicze zapalono przed Pomnikiem św. Jana Pawła II oraz Pomnikiem Tysiąclecia Chrztu Polski 966-1966.
Na Cmentarzu Maryhill w Niles kwiaty złożono pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej oraz na grobach pułkownika Aleksandra Kajkowskiego i Feliksa Konarskiego.
Na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles złożono kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków), na grobie Agnieszki Wisły (współzałożycielki Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i głównej fundatorki Korpusu Pomocniczego Pań), na grobie generała Ferdynanda Zarzyckiego (byłego Ministra Przemysłu i Handlu oraz senatora II Rzeczypospolitej), przy Pomniku Katyńskim oraz pod Tablicą Smoleńską, a także przy grobie Karola Ripy, polskiego dyplomaty i Konsula Generalnego w Chicago w latach 1939-1941.
Pani Konsul towarzyszył pan Marcin Ścigaj, doradca Katolickich Cmentarzy Archidiecezji Chicago. Modlitwy przy miejscach pamięci odmówił ks. Zdzisław Torba, proboszcz parafii Św. Ferdynanda.
Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA2 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago2 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA1 tydzień temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago2 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA7 dni temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago2 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj