Połącz się z nami

News USA

3 stany usuną tradycyjną definicję małżeństwa ze swoich konstytucji

Opublikowano

dnia

Podczas wyborów w 2024 roku mieszkańcy Kalifornii, Kolorado, oraz Hawajów zdecydowali się na uchylenie zapisów konstytucyjnych definiujących małżeństwo jako związek między jednym mężczyzną a jedną kobietą. Te zmiany są sprzeczne z nauką Kościoła, podkreśla Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zmiany w konstytucjach stanowych mają przede wszystkim charakter symboliczny, ponieważ od 2015 roku, na mocy decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Obergefell v. Hodges, małżeństwa osób tej samej płci są legalne we wszystkich stanach USA. Jednak uchylenie zapisów konstytucyjnych z Kalifornii, Kolorado i Hawajów to kolejny krok w kierunku pełnej akceptacji równości małżeństw.

Kalifornijczycy zdecydowaną większością głosów (61% do 38%) uchylili tradycyjną definicję małżeństwa w swojej konstytucji. Nowe przepisy nie tylko usuwają definicję związku jako wyłącznie heteroseksualnego, ale również wprowadzają małżeństwo jako „podstawowe prawo” do stanowej konstytucji.

Gubernator Gavin Newsom, Planned Parenthood Affiliates of California oraz American Civil Liberties Union of Northern California otwarcie poparli tę inicjatywę.

Kalifornijskie ustawodawstwo spotkało się z ograniczoną krytyką. Biskupi katoliccy stanu nie zajęli formalnego stanowiska, jednak grupy takie jak California Family Council wyraziły obawy, że mogą one prowadzić do zmian społecznych, które podważą tradycyjną strukturę małżeństwa.

W Kolorado aż 63% wyborców poparło usunięcie definicji małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą.

Chociaż inicjatywa zatytułowana „Ochrona wolności małżeństwa” wzbudziła sprzeciw części katolickich biskupów i konserwatywnych działaczy, brak zorganizowanej kampanii przeciwników sprawił, że zmiany zostały wprowadzone bez poważniejszych przeszkód. Kongresmen stanowy Scott Bottoms oraz biskupi katoliccy z Kolorado podkreślali potrzebę ochrony tradycyjnych wartości rodzinnych.

Według wyników głosowania na Hawajach, około 66% wyborców opowiedziało się za „tak” dla Poprawki 1, znoszącej obecną definicję małżeństwa, przy wymaganym progu poparcia ustalonym na 51%.

Podobnie jak w Kalifornii i Kolorado, zwolennicy zmian na Hawajach, w tym American Civil Liberties Union of Hawaii i Partia Demokratyczna Hawajów, aktywnie wspierali inicjatywę. Biskupi katoliccy Hawajów nie zajęli stanowiska, co podkreśla stosunkowo niewielką skalę zorganizowanej opozycji.

Kontekst społeczny i religijny

Zmiany te są odzwierciedleniem szerszych tendencji w USA, gdzie zgodnie z badaniem Pew Research z 2023 roku 63% Amerykanów popiera legalność małżeństw jednopłciowych. Poparcie to rośnie od 2004 roku, utrzymując się na stabilnym poziomie od 2017 roku.

Choć Kościół katolicki akcentuje potrzebę szacunku wobec osób homoseksualnych, podkreśla wyjątkowość małżeństwa kobiety i mężczyzny. Dokument „Formowanie sumień dla wiernego obywatelstwa” amerykańskich biskupów podkreśla znaczenie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej, wzywając do jej ochrony i wzmocnienia.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Jacob Wackerhausen/

Kościół

Episkopat USA: gratulacje dla Trumpa, niepokój po referendach ws. aborcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Mamy szczęście żyć w demokracji, cieszymy się z możliwości pokojowej zmiany rządów – mówi przewodniczący Episkopatów USA, komentując w Radiu Watykańskim rezultaty wyborów prezydenckich. Złożył też gratulacje Donaldowi Trumpowi, zastrzegając, że Kościół nie jest związany z żadną partią polityczną. Bez względu na to, kto zajmuje Biały Dom lub ma większość na Kapitolu, nauczanie Kościoła pozostaje niezmienne – dodał abp Timothy Broglio

Przyznał on, że biskupi z niecierpliwością czekają na podjęcie współpracy z nowo wybranymi przedstawicielami narodu. Przypomniał, że obowiązkiem chrześcijan i Amerykanów jest traktować się nawzajem z miłością i szacunkiem, nawet jeśli nie zgadzają się co do konkretnych sposobów realizacji polityki publicznej.

„Jako naród obdarzony wieloma darami, musimy również troszczyć się o tych, którzy żyją poza naszymi granicami i chętnie oferować pomoc wszystkim” – dodał przewodniczący Episkopatu.

Aborcja generuje przemoc

Podkreślił, że główną troską biskupów jest godność osoby ludzkiej, „od łona matki aż po grób”. Zauważył, że sporym wyzwaniem jest liberalizacja aborcji w niektórych stanach, które przy okazji wyborów prezydenckich przeprowadziły referenda w tej sprawie.

Zdaniem abp. Broglio trend ten wpływa również na wzrost przemocy w amerykańskim społeczeństwie. Aborcyjne prawa sugerują bowiem ludziom, że mają prawo decydować o tym, kto może żyć, a kto ma umrzeć. To także dewaluuje godność osoby ludzkiej – podkreśla przewodniczący episkopatu, dodając, że w takiej sytuacji trzeba wychowywać ludzi, przekonywać ich, by dostrzegli światło Ewangelii.

Wyzwanie ubóstwa i migracji

Wśród innych wyzwań, jakie stają dziś przed Stanami Zjednoczonymi wskazuje on również na sytuację ludzi ubogich, którzy żyją na marginesie społeczeństwa lub są bezdomni. Przypomniał ponadto, że amerykańscy biskupi już od kilkudziesięciu lat opowiadają się za reformą przepisów imigracyjnych. Abp Broglio przyznał zarazem, że najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie kryzysu migracyjnego jest pomoc krajom, z których ludzie emigrują.

Autor: Krzysztof Bronk i Devin Watkins/Watykan

 

Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News USA

Trump zwyciężył wśród wyborców katolickich, uzyskując znaczące poparcie w kluczowych stanach

Opublikowano

dnia

Autor:

Według wyników exit poll opublikowanych przez The Washington Post, Associated Press i NBC News, w wyborach prezydenckich w 2024 roku Donald Trump zyskał znaczące poparcie wśród katolików, zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i w kluczowych stanach wahających się. Było to większe poparcie niż miał 4 lata temu, zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Według danych The Washington Post, Donald Trump uzyskał poparcie 56% wyborców katolickich, podczas gdy jego rywalka Kamala Harris, 41%. Oznacza to 15-punktową przewagę Trumpa nad Harris, co stanowi znaczne wzmocnienie jego pozycji w tej grupie – w wyborach w 2020 roku Trump prowadził wśród katolików zaledwie o 5 punktów (52% do 47%) nad prezydentem Joe Bidenem.

Exit poll Washington Post wykazały, też że chociaż 69% katolików popierających legalizację aborcji opowiedziało się za Harris, to Trump zdołał zdobyć 28% głosów nawet wśród tej grupy. Wyniki te pokazują, że kwestie światopoglądowe, takie jak aborcja, wciąż odgrywają istotną rolę w mobilizacji wyborców katolickich.

Z kolei sondaż Associated Press VoteCast potwierdził przewagę Donalda Trumpa wśród wyborców katolickich, choć w nieco mniejszej skali, szacując jego poparcie na poziomie 52% w stosunku do 45% Kamali Harris. Pomimo tego, aż 46% katolików bardziej ufało Harris w kwestii aborcji, podczas gdy Trump zdobył poparcie 36% w tej kwestii.

Sondaże wykazały także dużą przewagę Donalda Trumpa w kwestiach takich jak gospodarka i imigracja. Aż 57% katolików uznało, że bardziej ufa Trumpowi niż Harris w kwestii imigracji, a przewaga ta wynosiła 25 punktów procentowych. W kwestiach gospodarczych były prezydent zdobył zaufanie 55% katolików, co również przewyższyło Harris o 19 punktów.

Katoliccy wyborcy w kluczowych stanach wahających się poparli Trumpa

Badanie NBC News w kluczowych stanach wahających się, takich jak Arizona, Floryda, Michigan, Nevada, Karolina Północna czy Pensylwania, wskazuje na 15-punktową przewagę Donalda Trumpa wśród katolików – 56% do 41%.

W szczególności wśród białych wyborców katolickich jego poparcie wyniosło aż 60%, podczas gdy Harris zdobyła 37%. Katolicy stanowili 22% elektoratu w tych stanach, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej grupy w rozstrzyganiu o wyniku wyborów.

 

Źródło: cna
Foto: Donald Trump fb
Czytaj dalej

Kościół

Jeffrey S. Grob nowym Arcybiskupem Milwaukee. Zastąpi Jerome’a Listeckiego

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Watykan ogłosił mianowanie biskupa pomocniczego Chicago, Jeffreya S. Groba, na 12. arcybiskupa Archidiecezji Milwaukee. Urodzony i wychowany w Cross Plains, niedaleko Madison, 63-letni Grob obejmie stanowisko po arcybiskupie Jerome’ie E. Listeckim, który przeszedł na emeryturę zgodnie z przepisami kanonicznymi, osiągnąwszy wiek 75 lat.

Biskup James Grob, który swoją posługę rozpoczął na parafiach w Chicago i zdobył uznanie jako ekspert od prawa kanonicznego oraz egzorcyzmów, 14 stycznia zostanie uroczyście zainstalowany na nowym stanowisku.

W poniedziałek, podczas spotkania z dziennikarzami i seminarzystami w Milwaukee, bp Grob podkreślił, że pragnie być blisko ludzi, słuchać ich potrzeb i aktywnie uczestniczyć w lokalnym życiu społecznym. „Nie boję się stanąć obok kogokolwiek, zakasać rękawy i pracować” — powiedział, nawiązując do swojego pochodzenia i dzieciństwa spędzonego na farmie mleczarskiej.

Nominacja do Milwaukee stanowi dla bp Groba powrót do rodzinnego stanu Wisconsin. Duchowny, który święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku, przyznał, że propozycja od nuncjusza papieskiego, kardynała Christophe’a Pierre’a, była dla niego zaskoczeniem, lecz jednocześnie wzbudziła w nim wdzięczność za możliwość ponownej pracy w rodzinnych stronach.

Bp James Grob zapowiedział, że zamierza realizować ducha niedawno zakończonego Synodu Watykanu, który kładł nacisk na dialog i otwartość Kościoła.

Przed nowym arcybiskupem Milwaukee stoi wiele wyzwań. Archidiecezja zmaga się z problemem kurczącej się liczby wiernych, co skutkuje zamykaniem niektórych parafii i niewykorzystanymi budynkami kościelnymi. Kościół w Milwaukee, tradycyjnie zakorzeniony w życiu społeczności, szczególnie dotkliwie odczuwa odpływ wiernych.

W ciągu ostatnich 60 lat liczba parafii w archidiecezji spadła o 30%, a liczba katolików zmniejszyła się o 23%.

Kolejnym zadaniem będzie zwiększenie liczby księży oraz skuteczne zarządzanie kontrowersyjnymi kwestiami społecznymi, które dzielą katolików, takimi jak stanowisko Kościoła wobec aborcji, antykoncepcji, zapłodnienia in vitro czy akceptacji osób LGBTQ+.

Bp Grob stanie również przed wyzwaniem utrzymania liczby uczniów w szkołach katolickich oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym mieszkańcom Milwaukee. Jednym z jego głównych celów będzie kontynuacja inicjatyw poprzednika na rzecz edukacji, która w ostatnich latach notowała wzrost liczby uczniów, jak również troska o aktywne wsparcie dla lokalnych społeczności.

Życie i posługa nowego arcybiskupa

Urodzony w 1961 roku bp Grob dorastał w małej, bliskiej sobie rodzinie, jako jedynak mieszkający z rodzicami i dziadkami. Wspomina codzienną pracę na farmie, gdzie wraz z ojcem doił krowy. Na jego drodze kapłańskiej tragiczny był moment, gdy trzy lata po święceniach stracił ojca w wypadku lotniczym. Mimo trudnych doświadczeń Grob kontynuował rozwój naukowy, zdobywając tytuły magistra teologii oraz dwa doktoraty: z prawa kanonicznego i filozofii.

Przez lata pełnił różnorodne funkcje w archidiecezji chicagowskiej, angażując się nie tylko w pracę duszpasterską, ale i administracyjną, jako kanclerz i wikariusz sądowy. W 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym Chicago. Dewizą jego posługi stały się słowa: „Jezus jest krzewem winnym”, co odnosi się do biblijnego wersetu „Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami”.

Koniec kadencji abp Listeckiego i nadzieje na przyszłość

W styczniu bp Grob przejmie obowiązki po arcybiskupie Listeckim, który zarządzał archidiecezją Milwaukee od 2010 roku. Abp Jerome Listecki, znany z konserwatywnego stanowiska i bezpośredniego stylu komunikacji, prowadził archidiecezję przez trudne lata, w tym przez zawiły proces rekompensat dla ofiar nadużyć seksualnych.

Osiągnięciem jego kadencji była stabilizacja archidiecezji po wyjściu z bankructwa oraz zwiększenie liczby seminarzystów.

 

Źródło: Milwaukee Journal Sentinel
Foto: YouTube, Achidiecezja Milwaukee
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu