Połącz się z nami

News USA

Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii

Opublikowano

dnia

W odpowiedzi na wysokie koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii – drugie najwyższe w kraju – 30 października Gubernator Gavin Newsom podpisał rozporządzenie wykonawcze mające przynieść ulgę w rachunkach i jednocześnie kontynuować dążenie stanu do neutralności węglowej oraz przejścia na „100% czystej energii elektrycznej” do 2045 roku.

„Podejmujemy działania, aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej, oszczędzając pieniądze konsumentów przy jednoczesnym realizowaniu ambitnych celów klimatycznych Kalifornii” — powiedział Gavin Newsom.

Rozporządzenie zobowiązuje stanową Kalifornijską Komisję ds. Usług Publicznych (CPUC) do zidentyfikowania „nieefektywnych” programów energetycznych, które generują dodatkowe koszty, a także do zwrócenia niewykorzystanych funduszy bezpośrednio konsumentom w formie kredytów na rachunkach.

Dodatkowo CPUC ma ocenić programy współfinansowane przez płatników rachunków i opracować rekomendacje mające na celu dalsze oszczędności oraz poszukiwanie finansowania federalnego, które mogłoby wesprzeć obniżenie kosztów energii dla mieszkańców.

Rozporządzenie nakłada również na Kalifornijską Radę Zasobów Powietrznych (California Air Resources Board) obowiązek współpracy z CPUC w celu maksymalizacji korzyści z California Climate Credit, który finansowany jest ze stanowego programu ograniczania emisji (Cap-and-Trade).

Ten kredyt trafia do mieszkańców w formie zniżek na rachunkach za energię dwa razy w roku, wspierając dążenia do redukcji emisji i kosztów energetycznych.

Wysokie koszty energii wyzwaniem dla mieszkańców Kalifornii

W lipcu 2024 r. średnie stawki za energię elektryczną w Kalifornii wyniosły 32,56 centów za kilowatogodzinę, co oznacza wzrost o ponad 10% w porównaniu do poprzedniego roku. Jest to jedna z najwyższych stawek w USA – wyższa jest tylko w Hawajach.

Tymczasem w Luizjanie stawki wynosiły średnio 11,50 centów za kilowatogodzinę. Wysokie rachunki za energię wywierają istotny wpływ na budżety domowe mieszkańców Kalifornii, a także wywołują obawy o dostępność energii w przyszłości.

Kontrowersje wokół cięć i wydatków na ochronę środowiska

Choć inicjatywa Newsoma została przyjęta z zadowoleniem przez wielu polityków, jak Senator Mike McGuire, niektórzy wyrazili zaniepokojenie. Zdaniem środowisk ochrony konsumentów i ekologów, takich jak California Public Interest Research Group (CALPIRG), rozporządzenie może prowadzić do cięć w kluczowych programach czystej energii.

Jenn Engstrom, dyrektor stanowa CALPIRG, stwierdziła: „Dekret gubernatora to krok w stronę oszczędności, ale nie dotyka istoty problemu, czyli marnotrawnych wydatków przedsiębiorstw użyteczności publicznej i ich nadmiernych zysków”.

Engstrom dodała, że nadzór nad wydatkami związanymi z ochroną przed pożarami lasów to dobry krok, jednak zaznaczyła, że potrzebne są kolejne działania w celu zapewnienia odpowiedzialności publicznych przedsiębiorstw energetycznych za wydatki na infrastrukturę i łagodzenie skutków kryzysu klimatycznego.

Rozwiązanie problemu rosnących kosztów

Gavin Newsom uzasadnia podpisanie dekretu chęcią wspierania mieszkańców Kalifornii w obliczu rosnących kosztów życia i utrzymania standardów ekologicznych. Jednak brak precyzyjnych terminów rozpoczęcia poszczególnych działań oraz wyzwania związane z finansowaniem federalnym mogą utrudnić skuteczne wdrożenie tych inicjatyw.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube, istock/MSPhotographic/Devonyu/

News USA

Sprawca brutalnego zabójstwa nauczycielki z Memphis nie wyjdzie na wolność

Opublikowano

dnia

Autor:

Cleotha Abston, oskarżony o brutalne porwanie i zabójstwo nauczycielki przedszkola Elizy Fletcher w Memphis w 2022 roku, został skazany w tym tygodniu na dożywotnie więzienie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Abston przyznał się do winy w wielu zarzutach, w tym morderstwa pierwszego stopnia i porwania ze szczególnym okrucieństwem, czym zakończył trwającą ponad dwa lata sprawę.

Zgodnie z oświadczeniem prokuratora okręgowego powiatu Shelby, Steve’a Mulroya, Abston zrezygnował z prawa do apelacji, co oznacza, że kara jest ostateczna. „Dzisiejsze rozstrzygnięcie przynosi pewne ukojenie rodzinie ofiary i bezpieczeństwo naszej społeczności, ponieważ ta niebezpieczna osoba już nigdy nie wyjdzie na wolność” — podkreślił Mulroy.

Eliza Fletcher, nauczycielka przedszkola i matka dwójki dzieci, zaginęła 2 września 2022 r. podczas porannego biegu w pobliżu Uniwersytetu w Memphis. Kiedy nie wróciła do domu, jej mąż zgłosił zaginięcie na policji.

Wkrótce potem śledczy zyskali dostęp do nagrań monitoringu, które uchwyciły moment, w którym Fletcher była ścigana przez Abstona. Mężczyzna zmusił ją do wejścia do czarnego SUV-a i odjechał. Według śledczych pojazd pozostawał na miejscu zdarzenia przez około cztery minuty, co wskazuje na szybki i brutalny przebieg zdarzenia. O napadzie na kobietę informowaliśmy tutaj.

Aresztowanie i dowody DNA

Cleotha Abston został aresztowany dzień po porwaniu. Policja znalazła pojazd podejrzanego zaparkowany w pobliżu jego domu. Mężczyzna próbował uciec, lecz szybko został zatrzymany.

Przełomowym dowodem okazało się DNA pobrane z pary sandałów znalezionych niedaleko miejsca, gdzie Liza Fletcher została uprowadzona. Analiza potwierdziła, że należały one do Abstona. Trzy dni po jej zaginięciu ciało Fletcher znaleziono w opuszczonym kompleksie, około 20 minut jazdy od miejsca porwania.

Bezpośrednią przyczyną śmierci kobiety był strzał w tył głowy.

Sprawa poruszyła społeczność Memphis, która wspólnie opłakiwała tragiczną śmierć Elizy Fletcher. Prokurator Mulroy podkreślił, że wydarzenia te „głęboko wstrząsnęły mieszkańcami”, którzy od tamtego czasu żyli w niepewności co do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy.

Cleotha Abston

W oświadczeniu wydanym przez prokuraturę rodzina Fletcher zwróciła się bezpośrednio do skazanego: „Zamordowałeś Lizę, choć nie zrobiła nic, by na to zasłużyć. Byłaby pierwszą osobą, która by ci pomogła, gdybyś tego potrzebował.”

Wyrok oznacza zakończenie jednej z najbardziej wstrząsających spraw kryminalnych w Memphis ostatnich lat.

34-letnia Liza Fletcher była zapaloną biegaczką. Codziennie rano pokonywała trasę długości 8, 2 mili. Jej zabójstwo wywołało krajową dyskusję na temat bezpieczeństwa kobiet w trakcie samotnego joggingu.

 

Źródło: cnn
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Strajk maszynistów Boeinga: Głosowanie w poniedziałek może zakończyć impas

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek związek zawodowy maszynistów Boeinga ogłosił swoje poparcie dla najnowszej oferty kontraktowej firmy, co otwiera drogę do głosowania w poniedziałek. Decyzja ta może zakończyć trwający już siedem tygodni strajk, który od 13 września wstrzymuje produkcję w północno-zachodnich fabrykach Boeinga.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Maszynistów i Pracowników Lotnictwa i Kosmonautyki (IAM) Local 751, reprezentujące 33 tysiące pracowników, wcześniej odrzuciło dwie propozycje firmy, jednak teraz wyraziło aprobatę dla nowej oferty.

„Nadszedł czas, aby nasi członkowie utrwalili te osiągnięcia i z dumą ogłosili zwycięstwo” — napisano w oświadczeniu związku.

Nowa propozycja Boeinga przewiduje 38-procentowy wzrost wynagrodzeń na przestrzeni czterech lat, poprawiając poprzednią ofertę firmy o 35%, choć nie osiągnęła jeszcze postulowanego przez związek 40-procentowego wzrostu. Ponadto zawiera premię ratyfikacyjną w wysokości 12 tys. dolarów, znacząco wyższą od 7 tys. dolarów zaproponowanych poprzednio.

Jednakże kluczowe żądanie związkowców – przywrócenie tradycyjnego planu emerytalnego zdefiniowanego świadczenia, który pracownicy utracili dekadę temu – wciąż pozostaje nierozstrzygnięte. Boeing zamroził ten plan w 2014 roku i nie przewiduje jego reaktywacji, oferując zamiast tego zwiększenie składek firmy na indywidualne konta emerytalne 401(k) pracowników.

Mimo to, liderzy związku rekomendują przyjęcie propozycji, wskazując na ryzyko uzyskania mniej korzystnych warunków w przyszłości.

W zeszłym tygodniu, po odrzuceniu poprzedniej propozycji Boeinga,64% głosujących członków związku wyraziło swój sprzeciw. Decyzja ta zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez firmę ogromnej straty kwartalnej w wysokości 6 miliardów dolarów, co jeszcze bardziej wzmogło presję na osiągnięcie porozumienia.

Ostateczna decyzja o przyjęciu oferty zależy teraz od głosowania członków związku, które zdecyduje, czy Boeinga czeka dalszy impas, czy produkcja samolotów ruszy z powrotem pełną parą.

 

Źródło: npr
Foto: IAM
Czytaj dalej

News USA

Szpitale w Teksasie od dziś zbierają informacje o statusie obywatelskim pacjentów

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 listopada 2024 r. szpitale w Teksasie mają obowiązek pytać pacjentów o ich status obywatelski zgodnie z nowym rozporządzeniem wykonawczym. Przepisy te mają na celu zebranie danych o kosztach opieki medycznej udzielanej nieudokumentowanym imigrantom, aby umożliwić Teksasowi ubieganie się o zwrot wydatków od rządu federalnego.

Zgodnie z rozporządzeniem, teksaskie szpitale będą przesyłać te dane do Texas Health and Human Services do 1 marca 2025 r., a następnie kwartalnie. Gubernator Teksasu, Greg Abbott, podkreślił w oświadczeniu, że nowe regulacje mają chronić finanse stanu.

„Teksańczycy nie powinni ponosić ciężaru finansowego opieki medycznej dla nielegalnych imigrantów” — oświadczył Abbott.

Kristen Etter, dyrektor ds. polityki i usług prawnych w Texas Immigration Law Council, przypomina jednak, że szpitale są zobowiązane do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej każdemu pacjentowi, niezależnie od jego statusu imigracyjnego.

Etter dodała, że pacjenci nie mają obowiązku odpowiadania na pytania dotyczące obywatelstwa, podobnie jak nie muszą ujawniać takich danych jak orientacja seksualna czy religia.

Warto zauważyć, że podobne regulacje wprowadzone wcześniej na Florydzie wskazały, że nieudokumentowani imigranci stanowili jedynie 0,8% wszystkich wizyt szpitalnych od czerwca do grudnia 2023 r. Oznacza to, że ich udział w całkowitych kosztach operacyjnych szpitali wyniósł mniej niż 1% w kontekście łącznych wydatków szacowanych na 566 milionów dolarów.

Teksas mierzy się z dużą liczbą mieszkańców bez ubezpieczenia zdrowotnego – według U.S. Census Bureau większość tej grupy stanowią obywatele USA. W 2023 roku szpitale w stanie wydały aż 3 miliardy dolarów na opiekę nad nieubezpieczonymi pacjentami, które nie zostały zrekompensowane.

Etter przypomina także o znaczącym wkładzie ekonomicznym, jaki nieudokumentowani imigranci wnoszą do Teksasu. „W dyskusji o opiece zdrowotnej dla imigrantów gubi się fakt, że ci ludzie przyczyniają się do wzrostu gospodarczego stanu na miliardową skalę” — podkreśla Kristen Etter.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu