Polonia Amerykańska
Grupa Poetycka Arka zaprasza na kolejną biesiadę – wieczór z poezją Joe Gajka
7 listopada w Cucina Biagio w Harwood Heights odbędzie się 111 Biesiada Poezji i Ballad: „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze”. Grupa Poetycka Arka zaprasza na wydarzenie wszystkich miłośników poezji.
Każda Biesiada Poezji i Ballad grupy prowadzonej w Chicago przez Elżbietę Chojnowską od 12 lat jest wyjątkowa i niepowtarzalna a miłośnicy poezji spotkają się by posłuchać utworów czytanych przy nastrojowej muzyce.
111 Biesiada Poezji i Ballad, „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze” odbędzie się 7 listopada, o godzinie 7.00PM w restauracji Cucina Biagio, przy 7319 W Lawrence Ave, Harwood Heights, IL 60706. Wstęp wolny.
Utwory poetyckie Joe Gajka zaprezentuje Julitta Mroczkowska. Wiersze Grupy Poetyckiej Arka przedstawią poeci. Ballady z oprawą muzyczną przygotował Zbigniew Pliciński i Mariusz Skowroński.
Joe Gajek to polonijny poeta, pochodzący z Małopolski. Do USA przyjechał w 1989 roku. Jest miłośnikiem motocykli, dalekich podróży i prawdziwej historii. W wolnych chwilach próbuje swoich sił na deskach polonijnych teatrów amatorskich.
Pisze utwory refleksyjne, zachęcające do zadumy, ale tworzy też wiersze z humorem, rozjaśniające rzeczywistość i dające nadzieję. Jego poezja ukazała się w chicagowskim tygodniku Monitor oraz w Antologii AGORA 2017 wydanej przez Klub Literackiego FORUM POEZJI Chicago Art, którego jest członkiem.
Biesiada Poezji i Ballad jest otwarta dla wszystkich miłośników poezji. Podczas spotkania można zaprezentować swoją twórczość, po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą prowadzącą. Czytane wiersze muszą być wydrukowane na papierze.
Grupa Poetycka „Arka” jest otwarta dla wszystkich, chętnych by do niej dołączyć i zaangażować się w jej działalność. Aby do niej należeć, nie trzeba koniecznie pisać wierszy, wystarczy lubić poezję i chcieć ją czytać. „Arka” od lat wspiera rozwój i działalność Domu Samotnej Matki siostry Marty Cichoń.
Więcej szczegółów na temat grupy oraz samego spotkania można uzyskać od Elżbiety Chojnowskiej, pod nr.tel. 312 493 1212, lub pisząc na adres email: elachojnowska@yahoo.com.
Źródło: informacja własna, pisarze.pl
Foto: istock/ finwal/YakobchukOlena/
News USA
Sensacja: Nieznany walc Fryderyka Chopina odkryto w nowojorskim muzeum
W fascynującym zwrocie wydarzeń, w Morgan Library and Museum w Nowym Jorku odkryto nieznany walc, który według ekspertów jest dziełem słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. Utwór, datowany na lata 1830–1835, został odnaleziony na karcie, której autorstwo przypisano polskiemu mistrzowi fortepianu, a jego historia mogłaby pozostać nieodkryta, gdyby nie czujność kuratora, Robinsona McClellana.
Robinson McClellan odkrył nieznany walc podczas katalogowania nowo przybyłych zbiorów. Początkowo był sceptyczny co do autentyczności utworu, więc postanowił go sfotografować i zagrać na swoim fortepianie. Po próbach, które potwierdziły wyjątkowość kompozycji, skontaktował się z uznanym ekspertem w dziedzinie muzyki Chopina z Uniwersytetu Pensylwanii, aby dokładniej zweryfikować rękopis.
Choć utwór nie jest podpisany przez Fryderyka Chopina, jego charakterystyka i styl pisania zdają się odpowiadać cechom znanym z innych kompozycji mistrza.
McClellan podkreśla: „Mamy pewność, że jest napisany ręką Chopina, na papierze, który sam wybrał.” Dodał, że chociaż nie ma pełnej pewności co do samej kompozycji, to jego przekonanie opiera się na 98% pewności, a wielu znawców, którzy go słyszeli, uważa, że brzmi on jak prawdziwy Chopin.
Znany na całym świecie chiński pianista Lang Lang, który nagrał ten walc dla New York Timesa, wyraził swoje zachwyt: „Brzmi bardzo podobnie do Chopina, z dramatycznymi przejściami, które prowadzą do pozytywnego zakończenia.
Jest po prostu piękny.” Lang Lang dodał, że choć nie jest to najbardziej skomplikowany utwór Chopina, to zdecydowanie oddaje jego charakterystyczny styl.
Fryderyk Chopin, który przyszedł na świat w 1810 roku w pobliżu Warszawy, tworzył głównie utwory fortepianowe solo. Muzeum szacuje, że walc został skomponowany, gdy Polak miał niewiele ponad 20 lat. Eksperci wskazują, że Chopin skomponował około 28 walców w swoim życiu, z czego jedynie 8 zostało opublikowanych za jego życia. Reszta, zaginiona lub zniszczona, pozostaje nieodkryta.
Źródło: nbc
Foto: YouTube, wikimedia
Polonia Amerykańska
Pierwszy konkurs „The Voice of Polonia” w Ameryce wygrała Paulina Raczkowska z Nowego Jorku
Międzynarodowy konkurs muzyczny „The Voice of Polonia,” mający już ugruntowaną renomę w Europie, po raz pierwszy odbył się w Ameryce Północnej, a jego wielki finał miał miejsce w Nowym Jorku, w prestiżowej sali koncertowej Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie. Wokalistki, które zakwalifikowały się do finału, walczyły o statuetkę dla najlepszego głosu, tworząc emocjonujące wydarzenie pełne muzycznych wzruszeń.
Konkurs „The Voice of Polonia,” organizowany przez Fundację TAK – Temat Aktualny Kultura, obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. Twórcami tego wyjątkowego projektu są Cezariusz Gadzina, znany saksofonista, oraz pianistka Anna Ciborowska – oboje mieszkający w Brukseli.
Ich celem jest wspieranie i promowanie talentów wokalnych Polonii na całym świecie. Konkurs ma już ugruntowaną pozycję w kalendarzu polonijnych wydarzeń artystycznych w Europie, a jego debiut w Ameryce Północnej świadczy o nieustannie rosnącej popularności.
Do amerykańskich półfinałów, które odbyły się 25 października, zaproszono 18 wokalistów spośród prawie 100 nadesłanych zgłoszeń, ocenianych na podstawie przesłanych nagrań. Z tej grupy wyłoniono 8 finalistek, które stanęły przed jury złożonym z wybitnych postaci polskiej sceny muzycznej, takich jak saksofonista Cezariusz Gadzina, wybitna wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik, pianistka Anna Ciborowska i nowojorski multiinstrumentalista Marcin Steczkowski.
W finale, który odbył się 26 października, uczestniczki zaprezentowały swoje umiejętności przed publicznością i jury, wprowadzając słuchaczy w różnorodny świat muzyki polskiej i międzynarodowej.
Wyjątkowe występy finalistek
Finalistki zachwyciły publiczność swoimi interpretacjami znanych utworów. Patrycja Posłuszna, operowa sopranistka i członkini Polish American Folk Dance Company, poruszyła serca publiczności utworami „List do Matki” oraz „Kocham Cię Życie”. Z kolei Ania Dudek z Connecticut, pielęgniarka i pasjonatka muzyki folkowej, zaśpiewała utwory Anny Karwan i Edyty Górniak, dzieląc się z widzami swoją miłością do góralskiej kultury.
Na scenie pojawiły się również młode talenty, takie jak 19-letnia Wioletta Greczek z Chicago, która zachwyciła publiczność utworami Ani Dąbrowskiej i Ani Karwan. Margo Staniszewska, kandydatka do stopnia doktora w dziedzinie kompozycji jazzowej, zaprezentowała utwory Stana Borysa, podkreślając swoje wszechstronne umiejętności.
Wzruszający występ miała także Marzena Buczek, która po latach śpiewania przy ognisku zdecydowała się spróbować swoich sił w show muzycznym. Zaśpiewała „Gwiazda miłości” i utwór Agnieszki Chylińskiej, otrzymując ogromne wsparcie od publiczności.
Trudne wybory jury i laureatki konkursu
Wysoki poziom prezentacji sprawił, że jury stanęło przed trudnym zadaniem wyboru najlepszych wokalistek. Grand Prix w wysokości 1000 dolarów, ufundowane przez Ambasadę RP w Waszyngtonie, zdobyła Paulina Raczkowska z Brooklynu, wyróżniając się wyjątkowym głosem i wrażliwością muzyczną.
Drugie miejsce oraz nagrodę 500 dolarów od Fundacji Sounds and Notes otrzymała Dagmara Czechura. Na trzecim miejscu uplasowała się Karina Pietras-Kolano, a czwartą pozycję zajęła Marzena Buczek. Wyróżnione wokalistki otrzymały statuetki zaprojektowane przez znaną rzeźbiarkę Halinę Jakubowską, symbolizujące siłę głosu ludzkiego.
Koncert Grażyny Auguścik – muzyczny finał wieczoru
Wieczór zakończył się koncertem jazzowej wokalistki Grażyny Auguścik, która zaprezentowała polskie utwory inspirowane muzyką ludową, jak „Matulu moja,” „W murowanej piwnicy” oraz brawurowe wykonanie „Apelo” („Samba przed rozstaniem”).
Misja konkursu i przyszłość „The Voice of Polonia”
Konkurs „The Voice of Polonia,” finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Polonia i Polacy za granicą 2024,” od 10 lat promuje talenty polonijne. W jego dotychczasowych edycjach uczestniczyły takie osobistości, jak Anna Maria Jopek, Maria Sadowska i Janusz Radek. Od trzeciej edycji przyznawana jest specjalna nagroda Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Polskich SAWP.
„The Voice of Polonia” udowodnił, że talent Polonii jest żywy i bogaty, a jego pierwsza edycja w Ameryce Północnej otwiera nowe możliwości dla polskich artystów. Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs ten na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz polonijnych wydarzeń artystycznych na kontynencie.
W ramach pokonkursowej trasy koncertowej, obejmującej nie tylko USA, ale również Kanadę i Brazylię, laureaci wraz ze znakomitą wokalistką Grażyną Auguścik wystąpią w Chicago na specjalnym koncercie 2 listopada 2024 roku. Wokalistom towarzyszyć będzie zespół wybitnych muzyków.
Koncert odbędzie się 2 listopada o godzinie 7.00PM, w Sali Koncertowej Akademii Muzyki Paso, przy 5400 N Lawler Ave, Chicago, IL. Bilety w cenie 40 dolarów są do nabycia na stronie Mój Bilet.
Źródło: SuperExpress
Foto: Zosia Zeleska Bobrowski
News Chicago
Kolejny film świąteczny powstał w urokliwym Long Grove. Zobacz znane miejsca na ekranie
1 listopada na platformie Hulu pojawi się nowy romantyczny film świąteczny zatytułowany „Christmas on the Ranch”. Produkcja jest szczególna nie tylko dla miłośników świątecznych opowieści, ale i dla mieszkańców przedmieść północno-zachodnich Chicago, gdzie powstały wszystkie zdjęcia. To trzeci z rzędu film świąteczny nakręcony w tych malowniczych lokalizacjach, po „Christmas With Felicity” i „Reporting for Christmas,” które również miały swoją premierę na Hulu.
Film opowiada historię prowadzącej talk-show ekspertki od związków, która przed Bożym Narodzeniem utknęła na ranczu w Ohio. Tam spotyka przystojnego farmera, a świąteczna atmosfera i piękno przyrody zbliżają ich do siebie. W rolach głównych występują Jade Harlow, zdobywczyni nagrody Daytime Emmy, oraz Houston Rhines.
Większość zdjęć do filmu powstała w Country Ridge Stables w Mundelein oraz Zia West Equestrian Center w Hawthorn Woods. „Jesteśmy przekonani, że widzowie będą oczarowani pięknymi końmi i klimatem świątecznym, który tworzy ten film” — podkreśla producent John Bosher, który na co dzień mieszka w Mundelein.
Bosher zdradził, że kluczową rolę w filmie odgrywa historyczny kryty most Roberta Parkera Coffina w Long Grove. Choć w filmie bohaterka go nie uderza, jak to zwykle dzieje się w rzeczywistości, to skręca tuż przed nim, aby ominąć niespodziewanie spotkanego konia.
Zdjęcia kręcono również w charakterystycznych miejscach Long Grove, takich jak Chatterbox of Long Grove, Sock Monkey Museum oraz na wspomnianym już słynnym moście. Dodatkowe sceny nagrywano w Arlington Heights w Dakota K Auto Repair & Tire Center oraz w Vernon Hills.
Świąteczna magia Long Grove
Za produkcję filmu odpowiada studio Very Merry Entertainment, które prowadzą John Bosher i Chris Charles, obaj związani z lokalną społecznością. Współscenarzystą filmu jest mieszkaniec Buffalo Grove, Adam Rockoff, specjalista od scenariuszy horrorów, który współpracował z Terrym Kinane.
Dla Rockoffa kręcenie filmu w Long Grove było szczególnym doświadczeniem, gdyż to miasteczko zna od dziecka.
„Long Grove to kwintesencja małego amerykańskiego miasteczka, idealnie oddająca atmosferę, którą chcieliśmy pokazać w filmie” — mówi Rockoff, który z rozrzewnieniem wspomina odwiedziny na miejscowych festiwalach, takich jak Strawberry Fest i Chocolate Fest, i rodzinne spacery po centrum Long Grove. Jego córka, Hailey, często śpiewała kolędy w Long Grove podczas nauki w Stevenson High School.
Bill Jacob, prezes Long Grove Village, zwraca uwagę, że film podkreśla starania miejscowej społeczności, by zachować niepowtarzalny, wiejski klimat miasteczka w dobie rozrastających się przedmieść. „To właśnie ten urok Long Grove przyciągnął twórców i nadał filmowi wyjątkowy klimat” — podsumowuje Jacob.
„Christmas on the Ranch” jest idealną propozycją na początek świątecznego sezonu filmowego. Widzowie będą mogli zanurzyć się w magicznej atmosferze i podziwiać urokliwe krajobrazy przedmieść Chicago, które dodają opowieści wyjątkowego charakteru.
O kręceniu filmu „Christmas With Felicity” w Long Grove, w 2021 roku pisaliśmy tutaj.
Źródło: dailyherald
Foto: Very Merry Entertainment
-
News Chicago3 tygodnie temu
Ambitny cel Illinois: Milion pojazdów elektrycznych do 2030 roku. Czy to realne?
-
News USA3 tygodnie temu
UWAGA: Zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jaja Milo’s Poultry Farms mogą zawierać salmonellę
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA3 tygodnie temu
W Georgii wstrzymano orzeczenie ws. zakazu aborcji podczas rozpatrywania apelacji
-
News USA4 tygodnie temu
Huragan Helene kosztował życie ponad 100 ludzi i zniszczenia na Południowym Wschodzie USA
-
News USA7 dni temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago1 tydzień temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago6 dni temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym