GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Wybory w Chicago: Co musimy wiedzieć zanim pójdziemy do głosowania?

W Chicago trwa wczesne głosowanie, a właściwy dzień Wyborów Prezydenckich – 5 listopada – także zbliża się już wielkimi krokami. O zasadach głosowania w studiu Radia Deon przypomina polska koordynatorka w Komisji Wyborczej Miasta Chicago, Monika Myśliwiec-Gałuszka.
“Mamy trzy metody głosowania” podkreśla Monika Myśliwiec-Gałuszka. Możemy zagłosować osobiście w dniu właściwej elekcji, czyli 5 listopada. Ale równie dobrze możemy uniknąć tłoków i oddać głos w jednej z 50 lokalizacji wczesnego głosowania.
We wczesnym głosowaniu oddajemy głos na monitorach, a w dniu 5 listopada tylko na wydrukowanych, papierowych kartach, wyjaśnia nasz Gość. Trzecią możliwością jest głosowanie korespondencyjne. Jednak czasu na złożenie wniosku o głosowanie tą drogą zostało niewiele – możemy je składać tylko do 31 października, do godziny 5.00PM.
Monika Myśliwiec-Gałuszka gorąco zachęca by w ramach wszystkich trzech opcji głosowania Polonia korzystała z kart w j. polskim. Na podstawie liczby wydanych polskich kart Komisja Wyborcza ocenia później ilu mniej więcej Polaków przystąpiło do głosowania, więc można to zrobić choćby ze względów statystycznych.
“Wiadomo, nie wszyscy wybierają kartę do głosowania po polsku, ale też zachęcam do tego, żeby ją wziąć, bo wtedy nawet pokazujemy swoją siłę wyborczą, że jednak warto drukować i wszystko tłumaczyć w naszym ojczystym języku”, tłumaczy polska koordynatorka w Komisji Wyborczej Miasta Chicago.
Chodzi tu “nie tylko o wybory, ale również w innych, pozostałych urzędach, żebyśmy mieli swój język ojczysty w każdym urzędzie, do którego pójdziemy i po prostu potrzebujemy jakiejś informacji po polsku”.
Oczywiście wszystkie głosy są tak samo liczone, niezależnie którą z metod wybierzemy. Musimy tylko pamiętać, że oddać głos możemy tylko jeden raz – przypomina nasz Gość.
Aby wziąć udział w wyborach trzeba być zarejestrowanym wyborcą. Ale nie wszyscy są zobowiązani by się rejestrować – “osoby, które już wcześniej się rejestrowały i od ostatnich tak naprawdę wyborów nie zmieniały adresu zamieszkania czy też nazwiska, nie muszą ponownie dokonywać formalności rejestracji” tłumaczy Monika Myśliwiec-Gałuszka.
Na pewno rejestracja jest konieczna w przypadku osób, które nigdy nie rejestrowały się do głosowania, a posiadają obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i mają ukończone 18 lat.
Obecnie zarejestrować się możemy już w tylko w lokalu wyborczym, ponieważ rejestracja za pomocą poczty oraz rejestracja online już się skończyły. W tym celu należy mieć przy sobie dwa dokumenty tożsamości, z których co najmniej jeden zawiera nasz aktualny adres, tłumaczy nasz Gość.
W tegorocznych wyborach wybieramy nie tylko Prezydenta Stanów Zjednoczonych ale też wielu kandydatów na inne stanowiska w urzędach federalnych, stanowych i lokalnych. Dlatego naprawdę warto dobrze zapoznać się z kartą do głosowania przed przyjściem do wyborczej placówki – zachęca polska koordynatorka w Komisji Wyborczej Miasta Chicago.
“Jeżeli jesteście zarejestrowani, wystarczy wejść na naszą stronę chicagoelections.gov. Następnie wchodzimy na Twoje informacje wyborcze, wpisujemy imię, nazwisko, adres” podpowiada Monika Myśliwiec-Gałuszka.
“To znaczy, że jesteśmy zarejestrowani i wtedy możemy wyświetlić sobie tą kartę do głosowania i zapoznać się dokładnie z nią. Możemy sobie nawet na niej zaznaczyć, wydrukować, zaznaczyć na kogo głosujemy i przychodząc do lokalu wyborczego, taką ściągawkę możemy ze sobą wziąć”.
Karty wyglądają różnie, ponieważ związane są także z lokalnymi wyborami – inne są te w Chicago, a inne na przedmieściach. Ważna informacja – nie musimy głosować na wszystkie stanowiska wymienione na karcie. Mogą to być jedynie wybrane kandydatury, co do których mamy przekonanie i wystarczającą wiedzę by wybrać odpowiednią osobę.
“W Chicago i w powiecie Cook, jeżeli państwo mieszkacie w tych dwóch jurysdykcjach, to tak naprawdę pierwsze co zobaczycie na karcie do głosowania są to ogólnostanowe pytania referendum”, wyjaśnia Monika Myśliwiec-Gałuszka.
“Dopiero później przechodzimy do głosowania na urząd prezydenta i będziemy również głosować oprócz prezydenta na kongresmenów, posłów stanowych, na, tak naprawdę, federalne, stanowe i lokalne urzędy”
W Chicago głosujemy także po raz pierwszy na członków do nowej Rady Edukacji – organu doradczego Szkół Publicznych CPS.
“Zachęcam do tego, abyśmy głosowali jako Polonia, nawet jeżeli ktoś nie jest pewien na kogo ma oddać głos, warto nawet tak naprawdę oddać pustą kartę. Warto pokazać to, że Polonia w Chicago, w powiecie Cook głosuje”, podkreśla Monika Myśliwiec-Gałuszka.
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/Kristen Prahl/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Wisłoka Chicago broni tytułu Mistrza Ligi UPSL. Kibicujemy Biało-Zielonym!

Nasza polonijna drużyna, Wisłoka Chicago, szykuje się do rozpoczęcia rozgrywek wiosennego sezonu półzawodowej ligi UPSL. Pierwszy mecz Biało-Zieloni zagrają 12 kwietnia na wyjeździe, a pierwsze domowe spotkanie w Bensenville odbędzie się 19 kwietnia. Czy Wisłoka ponownie wywalczy puchar? W studiu Radia Deon prezes klubu, Marek Raś, oraz obrońca, Maciej Rzadkosz, mówią o przygotowaniach do sezonu i nowościach jakie czekają kibiców.
Obrona tytułu mistrza bywa zazwyczaj jeszcze trudniejsza niż wywalczenie pucharu. Wisłoka Chicago przez całą zimę brała udział w rozgrywkach halowych, żeby piłkarze nie wyszli z formy, a niedawno też rozpoczęła treningi na zewnątrz.
“Trenujemy dwa razy w tygodniu, również mamy sparingi, więc na razie wszystko fajnie wygląda i czekamy na pierwszy mecz” mówi Maciej Rzadkosz.
Wisłoka Chicago nie tylko w teorii wydaje się być mocniejszym zespołem. “To widać w treningach i nawet na hali, że każdy zawodnik może grać w tej drużynie i każdy może coś dać od siebie” zaznacza obrońca Biało-Zielonych.
Wisłoka Chicago jest jednym z najlepiej zorganizowanych klubów, jakie zna Maciej Rzadkosz.
Mecze domowe w Bensenville zawsze miały specjalną oprawę od maskotek począwszy, przez rzuty karne dla kibiców, czy chociażby wizytę naszych najpiękniejszych dziewczyn, czy to Miss Stanów Zjednoczonych, czy Królowych Parady 3 Maja.
W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji dla publiczności. “Mamy oficjalny hymn. Będzie też oficjalna maskotka klubowa na pierwszym spotkaniu. Powstaje też grupa cheerleaderek, która będzie zagrzewać piłkarzy do boju, do zwycięstw” zapowiada Marek Raś.

Maciej Rzadkosz
Trwa nabór dziewcząt do grupy cheerleaderek – pasjonatki tańca w wieku od 16 lat, które chcą rozwijać swoje zdolności w energicznym i kreatywnym zespole, mogą się zgłaszać do dnia 3 kwietnia. Aby wziąć w castingu należy wypełnić formularz: 𝗵𝘁𝘁𝗽𝘀://𝗳𝗼𝗿𝗺𝘀.𝗴𝗹𝗲/𝗠𝗥𝗳𝗱𝗘𝗽𝘃𝗤𝗺𝘅𝗷𝗫𝗝𝘅𝗺𝘂𝟵, do czego zachęca prezes klubu.
W czasie domowych meczów nie zabraknie także różnych konkursów z nagrodami, takich jak rzuty karne dla publiczności. A pierwsze spotkanie w Bensenville będzie szczególne, ponieważ wypada w Wielką Sobotę. Dlatego jako atrakcję dla dzieci zaplanowano świąteczne zbieranie jajek i nagrody dla najlepszych, zapowiada Marek Raś.
Stałą tradycją jest także wspólne grillowanie czyli mini piknik piłkarski zawsze po spotkaniu, nie zależnie od jego wyniku. To wspaniały sposób na integrację środowiska piłkarskiego i kibiców, ale także działaczy, zawodników i sponsorów.
Pierwszy mecz ligi UPSL Biało-Zieloni rozegrają 12 kwietnia w Milwaukee z wymagającą drużyną Bavarian Soccer Club. Tutaj także Wisłoka zaprasza swoich kibiców, których wsparcie i doping są zawsze mile widziane.

Puchar Wisłoki zdobyty wiosną 2024 r.
Pierwszy mecz domowy na otwarcie sezonu w Bensenviile rozpocznie się o godzinie 4.00PM 19 kwietnia, a Biało-Zieloni zmierzą się z Chicago Strikers.“Wisłoka jako jeden z nielicznych klubów w lidze UPSL nie pobiera żadnych opłat za wejście”, przypomina prezes klubu.
Wierzymy w Biało-Zielonych i zdobycie kolejnego mistrzostwa! Zapraszamy na mecze ligi UPSL!
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Bogusław Niemczewski zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach w tą niedzielę

Już jutro, w Activity Center należącym do kościoła Św. Ferdynanda odbędą się Mistrzostwa Polonii w Szachach. W królewskiej grze zmierzą się zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli. Do sprawdzenia swoich umiejętności na szachownicy w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Bogusław Niemczewski – prezes organizacji Polonia for Poland trener szachowy i organizator turniejów polonijnych. Warto stanąć w szranki i zdobyć atrakcyjne nagrody!
W niedzielnym turnieju szachowym mogą wziąć udział wszyscy potrafiący grać w szachy, zapowiada Bogusław Niemczewski. Zawodnicy będą podzieleni na kategorie wiekowe, czyli dzieci ze szkoły podstawowej klas 1-3, klas 4-5, 6-8 oraz juniorzy – czyli uczniowie high school. Jest również kategoria open i grupa przeznaczona dla kobiet.
“Jak widać mogą uczestniczyć nawet 5-6-latkowie i oczywiście 80-latkowie, o ile znają zasady gry w szachy” zaznacza nasz Gość. A naprawdę warto, ponieważ w każdej grupie, zawodnicy, którzy zajmą miejsca od pierwszego do szóstego dostają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.
“Ten turniej już organizujemy po raz dwudziesty, jest bardzo popularny. Jest to jeden z dwóch dużych turniejów organizowanych przez nasz klub Hetman i naszą organizację w roku. Następny jest w listopadzie, w połowie listopada z okazji Święta Niepodległości” mówi organizator zawodów.
“Absolutnie nie trzeba się bać, że to są Mistrzostwa Polonii” podkreśla Bogusław Niemczewski. Choć słowo “mistrzostwa” brzmi to dość poważnie, ale “to jest otwarty turniej dla wszystkich, którzy tylko i wyłącznie chcą sprawdzić się w szachach. Jest miła atmosfera, kawa, herbata, są przerwy i są opiekunowie młodszych dzieci.”
Według naszego Gościa najlepiej jest rozpocząć naukę gry w szachy w dzieciństwie, w wieku 5-6 lat.
“Wtedy można liczyć na naprawdę osiągnięcie profesjonalnego poziomu gry i żyć z szachów, z gry po prostu, bo są nagrody dość wysokie finansowe na turniejach. Natomiast można również traktować szachy nie jako profesjonalne źródło dochodu, ale jako wspaniały dodatek do życia, gdyż jest to najstarsza gra na świecie” mówi Bogusław Niemczewski.

Zwycięzcy Mistrzostw Polonii w 2023 roku.
Gra w szachy znana jest na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych przezywa rozwój już od lat a kółka szachowe działają niemal w każdej szkole. Na dodatek w amerykańskich szkołach średnich szachy są traktowane tak samo jak inne sporty takie jak hokej, futbol, czy koszykówka, jeżeli chodzi o otrzymanie stypendium na studia.
“Szachy uczą oczywiście logicznego myślenia, to jest też niesamowicie ważne dla dzieci i takiej dużej wyobraźni, która jest na pewno potrzebna” zwraca uwagę nasz Gość. Uczą także opanowania, szacunku dla przeciwnika i uczciwości – “tu nie ma miejsca, tak jak w kartach na oszustwa, tu rzeczywiście trzeba wykazać się ogromną wiedzą.”
Dawniej wiedzę o tej grze zdobywało się z książek, teraz – w dobie internetu – to jest dużo łatwiejsze. Komputery zrewolucjonizowały także i tą dziedzinę.
Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach odbędą się 30 marca od godziny 9.30AM w Activity Center parafii świętego Ferdynanda, przy skrzyżowaniu ulicy Belmont i Austin. Wpisowe – 35 dolarów dorośli, juniorzy – 30 dolarów. Można zapisać się wcześniej – pod numerem telefonu 847-962-1068, lub 25 minut przed rozpoczęciem turnieju.
Źródło: informacja własna
Najpiękniejsza Polka w USA
Veronica Dziecina, II Wicemiss konkursu Najpiękniejsza Polka w USA, nie boi się wyzwań

W sobotni wieczór 8 marca na gali w Copernicus Center zaprezentowały się 24 cudowne dziewczyny startujące w konkursie Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych 2025. Jury przyznało koronę Dominice Żak, pierwszą wicemiss została Isabel Cieśla, a drugą – 19-letnia Veronica Dziecina, która w studiu Radia Deon Chicago mówi o tym jaki wpływ miało na nią to wydarzenie.
Veronica Dziecina studiuje marketing oraz psychologię na Uniwersytecie Loyola w Chicago a także jest instruktorką Taekwondo, w którym ma czarny pas. Poza tym pasjonuje się podróżowaniem, ceni czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi oraz lubi przebywać na łonie natury.
Do zgłoszenia się do konkursu piękności namówiła ją mama. “Chciałam też wyjść ze swojej strefy komfortu, spróbować coś nowego, poznać innych ludzi i się zapisałam” opowiada Veronica. Wspomina też, że na początku trochę się stresowała, zwłaszcza gdy na próbach patrzyła na pustą widownię i myślała o tym, że na gali zapełni się widzami.
“Odkąd zaczęłam też studia, to mój kierunek życia się zmienił i cóż, to było takie przejście od dzieciństwa w dorosłość i to naprawdę było piękne, bo to było też w Dzień Kobiet i naprawdę to był wyjątkowy dzień, piękna atmosfera” mówi nasz Gość.
Całe wydarzenie było wielkim przeżyciem. Na koniec gali Veronica była bardzo wzruszona. “To naprawdę było też takie piękne, bo te wszystkie emocje, które się budowały tak w końcu wyszły i pokazało mi, że jednak mam coś w sobie i że trzeba mieć po prostu tej pewności siebie” wspomina II Wicemiss konkursu Najpiękniejsza Polka w USA.
Veronica jest bardzo wdzięczna za to doświadczenie i za wszystkich ludzi, których dzięki niemu poznała. Wie, że wiele się od nich nauczyła – zarówno od uczestniczek konkursu, jak i od zwyciężczyń konkursu Miss Polonia: Ewy Jakubiec i Mai Klajdy. Były to bardzo inspirujące i rozwijające spotkania.
Veronica Dziecina nie boi się nowych wyzwań i czekającego ją występu na finale Miss Polonia w Polsce. Jest przekonana, że to także będzie piękny konkurs, który przyniesie jeszcze więcej nowych doświadczeń.
Choć emocje po gali wyborów Najpiękniejszej Polki w Ameryce 2025 jeszcze nie opadły “to dalej muszę mieć głowę w dobrym miejscu i nie mogę się doczekać reprezentować tą naszą Polonię amerykańską w Polsce” mówi nasz Gość.

Veronica Dziecina
Udział w tak wielkich wydarzeniach na pewno wpływa na życie i je zmienia. Veronica ma nadzieję, że spotka jeszcze wielu mądrych i inspirujących ludzi, którzy będą dla niej motywacją “aby iść do przodu, aby też się dalej uczyć, aby brać udział w różnych rzeczach i w różnych organizacjach.”
Serdecznie gratulujemy Veronice i życzymy dalszych sukcesów!

Isabel Cieśla, Dominika Żak i Veronica Dziecina – finalistki konkursu Najpiękniejsza Polka w Ameryce 2025
Źródło: informacja własna
Foto: Derek Katana
-
News USA6 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska2 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
Kościół3 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee