Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Konsulat Generalny RP zachęca by umawiać się na wizyty paszportowe

Opublikowano

dnia

Są dostępne miejsca na wizyty paszportowe. Do Konsulatu Generalnego RP w Chicago należy umówić się samodzielnie za pomocą elektronicznego systemu rejestracji System Zdalnej Rejestracji (e-konsulat.gov.pl) nie telefonicznie, czy mailowo.

W jaki sposób poprawnie zarejestrujesz wizytę?

  1. Z listy wybierz kraj Stany Zjednoczone Ameryki a następnie placówkę konsularną, czyli np. Konsulat Generalny RP w Chicago.
  2. Wybierz z menu po lewej stronie „sprawy paszportowe” a potem lokalizację (Chicago – pierwsza pozycja z rozwijanej listy).
  3. Wskaż dla ilu osób chcesz umówić wizytę.
  4. Przepisz dane z obrazka.
  5. Kliknij opcje „pobierz terminy wizyt” i przejdź do wybrania terminu i godziny wizyty paszportowej dla konkretnej ilości osób.

Jeśli nie znasz lub nie posiadasz numeru PESEL prosimy o wybieranie opcji podczas rejestracji: „1-szy paszport 5- lub 10-letni – PESEL nienadany”.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: wikimedia

 

Polonia Amerykańska

Tomasz Karolak: „Pokażę inne oblicze”. Stand up w Copernicuc Center 24 listopada

Opublikowano

dnia

Autor:

Tomasz Karolak – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, muzyk, lektor, przedsiębiorca, satyryk, a przy tym niepowtarzalna osobowość telewizyjna, przyjeżdża do Chicago ze specjalnym, rockowym stand upem. O swoim występie w Ameryce mówi na antenie Radia Deon prosto z gorącej Krety, gdzie aktualnie kręci kolejny film – „Planeta Singli”.

„Mam cudowne wspomnienia z mojego ostatniego pobytu w Chicago, gdzie w Copernicus Center graliśmy z moim teatrem dzienniki Witolda Gombrowicza z Cielecką, Piotrkiem Adamczykiem, Iwoną Bielską, Mikołajem Grabowskim, to było niezapomniane dla nas wydarzenie, dwa tysiące ludzi po prostu słuchało tekstu Gombrowicza” wspomina Tomasz Karolak.

Aktor był tu także kilka lat temu z komediowym spektaklem „Testosteron”, który później stał się wielkim hitem filmowym. „I od tamtej pory mam jakieś takie, miłe łaskotanie w sercu, jeśli myślę sobie o Chicago i Copernicus Center” mówi Tomasz Karolak.

Tym razem jednak aktor przyjedzie do nas z zupełnie innym programem, stanie na scenie sam, tylko w towarzystwie muzyków. „Będzie to forma stand-upowa, czyli taka czasami używająca słów niecenzuralnych, ale w moim, że tak powiem, wykonaniu nie zdarza się to często, więc mam nadzieję, że jakoś damy radę”, zapowiada aktor.

„50 i co?” Rockowo Gadany Stand Up Muzyczny ma jednak nie tylko bawić i rozśmieszać publiczność, ale też poruszać poważniejsze tematy. Program mówi także o tym, dlaczego „w życiu nas spotykają te rzeczy, a nie inne”.

Tomasz Karolak uważa, że ma prawo poruszać takie kwestie, ponieważ przed szkołą teatralną studiował resocjalizację i psychologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Dlatego teraz zapowiada, że widzów w Chicago będzie „terapeutyzował”.

Aktor urodził się w wojskowej rodzinie – jego rodzice byli oficerami pułku lotniczego, dywizjonu rakietowego, a w domu panowała prawdziwie wojskowa dyscyplina.

W tamtych czasach rodzicami stawali się też zazwyczaj osoby dużo młodsze niż teraz. „Rodzice mieli 22 lata jak ja się urodziłem, no to byśmy dzisiaj z perspektywy dzisiejszego człowieka powiedzieli, że dzieci urodziły dzieci”, zaznacza aktor.

„W świetle dzisiejszych badań w ogóle nad rodziną i nad, że tak powiem, psychologią człowieka, no to wszystko były takie systemy, które nas zamykają w życiu dorosłym – zamykają nas na okazywanie miłości” zaznacza Tomasz Karolak, przyznając, że sam kilka razy dostał lanie pasem, na co nie zawsze zasłużył.

Terapeuta zapytał kiedyś naszego rozmówcę o pierwszy świadomy kontakt z mamą.

„To jest trauma, która się ciągnie przez całe życie, no bo jak ja wołam mamę, a mama nie przychodzi, no to dlaczego ona nie przychodzi” mówi aktor. „I z tego się rodzą pewne różne dosyć zabawne perypetie w naszym życiu dorosłym.”

Najważniejsze jest, by jako osoba już dorosła porozmawiać o swoim dzieciństwie z rodzicami i wyjaśnić rzeczy, które bolały, podkreśla Tomasz Karolak, który tak właśnie zrobił w wieku 45 lat.

„To było coś takiego, co mnie bardzo odblokowało, proszę Państwa, w mojej relacji z rodzicami, którzy teraz mają 77 lat i jest dla mnie cudownością, że mogę się nimi opiekować, że znowu mam tatę, a nie ojca, prawda, i mamę, a nie matkę.”

„Wcześniej byłem człowiekiem, który na scenie, próbuje zwrócić na siebie uwagę i walczy o uwagę publiczności, której nie miał w dzieciństwie. To znaczy, taka była moja, że tak powiem, interpretacja dziecięca” zaznacza aktor.

„Pokażę Państwu trochę swoje inne oblicze” – zapowiada swój występ w Chicago  Tomasz Karolak, który wciąż się rozwija. Pomimo wielu swoich zajęć i profesji, właśnie rozpoczyna studia na kierunku historia sztuki na Państwowej Akademii Nauk w Warszawie.

Na scenie w Copernicus Center będzie mu towarzyszył Mr. Boomer – „szaleniec”, który założył w Tychach teatr dla dzieci.

TOMASZ KAROLAK„50 i co?” Rockowo Gadany Stand Up Muzyczny, Support Mr. Boomer. Niedziela, 24 listopada, 6.00PM w Copernicus Center. Drzwi otwierają się o 5.00PM. Bilety w cenie od 60 dolarów można kupić tutaj.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Foto: Copernicus Center, Tomasz Karolak fb
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W niedzielę dołączamy do niezwykłego Polaka w biegu przez Chicago!

Opublikowano

dnia

Autor:

To już w tą niedzielę – Tomasz Sobania, polski biegacz ekstremalny przemierzający Amerykę od wschodniego do zachodniego wybrzeża, wbiegnie do Chicago. Polak zaprasza by dołączyć do niego na trasie prowadzącej przez miasto. Metą będzie polski konsulat.

Bieg z Tomaszem Sobanią przez Chicago rozpocznie się na S Stony Island Ave a zakończy w Konsulacie Generalnym RP. Trasa biegu i jej rozkład godzinowy dostępny jest tutaj: https://maps.app.goo.gl/YEHPgFfvVC2CEV6W6?g_st=aw

  • 10.00AM – BP station, S Stony Island Ave
  • 11.00AM – Museum Campus Parking Lot
  • 11.45AM – Lakefront Park
  • 12.00PM – Polish Consulate

Przystankiem na trasie o godz. 12.00PM będzie Konsulat RP, gdzie odbędzie się spotkanie przyjaciół i kibiców Biegu przez USA z Tomkiem Sobanią i jego teamem. Na spotkanie w Konsulacie obowiązują zapisy; trzeba też przynieść ze sobą dokument tożsamości.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz.

Tomasz Sobania wystartował 15 września z Nowego Jorku, a 25 września odwiedził Waszyngton, gdzie dostał amerykańską flagę. W czasie swojego biegu pokona 3 300 mil w 140 dni biegu, co daje łącznie dystans 125 maratonów. 9 lutego 2025 roku powinien zakończyć swój bieg w Los Angeles.

Celem biegu przez Amerykę jest zrealizować kampanię społeczną pt. „Możesz więcej niż myślisz”. Zainspirować nią ludzi do działania pomimo niepełnosprawności, zaburzeń, chorób i innych życiowych przeciwności. W tym celu w trakcie biegu będzie prowadzona zbiórka przez fundację w Polsce.

Kontakt z Tomaszem można uzyskać poprzez jego stronę internetową runacrossusa.org, gdzie zamieszczone są także wszystkie informacje dotyczące przedsięwzięcia „MORE. Run Across America”.

Wspierać tą inicjatywę można także m.in. poprzez zbiórkę założoną na GoFundMe.

 

 

Źródło: Tomasz Sobania

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych już w ten weekend – Weź udział online!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w najbliższy weekend 19-20 października rodzice dzieci dwujęzycznych będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat wspierania rozwoju swoich pociech podczas wirtualnego wydarzenia – Zlotu Rodziców Dzieci Dwujęzycznych. Organizatorką tego bezpłatnego spotkania online jest Sandra Walecka, która serdecznie zapraszała rodziców do udziału, także na antenie Radia Deon Chicago.

Wsparcie dla rodziców dzieci dwujęzycznych

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych to inicjatywa skierowana do rodziców, którzy pragną lepiej zrozumieć, jak wspierać swoje dzieci w rozwijaniu obu języków. Organizatorki wydarzenia, Sandra Walecka, nauczycielka języka polskiego jako obcego oraz Anna Karwowska, językoznawczyni i ekspertka od dysleksji u dzieci dwujęzycznych, stworzyły to wydarzenie, aby dostarczyć rodzicom praktycznych wskazówek i narzędzi.

Według Sandry Waleckiej, dwujęzyczność „to zdecydowanie bogactwo, może wzbogacone różnymi trudnościami, ale bogactwo”. Mimo to, wielu rodziców zmaga się z pytaniami i obawami: co zrobić, gdy dziecko woli mówić tylko po angielsku lub tylko po polsku? Czy polska szkoła to właściwy wybór? Tego typu dylematy są powszechne wśród polonijnych rodzin.

Dlaczego warto wziąć udział?

Sandra Walecka zauważa, że choć nauczyciele polonijni otrzymują pewne wsparcie, to rodzicom często brakuje dedykowanej przestrzeni, gdzie mogliby uzyskać pomoc i wymieniać się doświadczeniami.

„Rodzice są najważniejszymi osobami w procesie wspierania dwujęzyczności” – mówi inicjatorka tego projektu, wyjaśniając, dlaczego idea stworzenia platformy, która stanowiłaby miejsce wsparcia i wymiany wiedzy, jest tak ważna.

Na Facebooku działa już grupa rodziców dwujęzycznych licząca ponad 4000 członków. Organizatorki regularnie nagrywają rozmowy z ekspertami: logopedami, nauczycielami języka polskiego jako obcego, psychologami oraz samymi rodzicami dzieci dwujęzycznych.

Te materiały są cennym źródłem wiedzy dla polonijnych rodzin, które mierzą się z wyzwaniami związanymi z dwujęzycznością swoich dzieci.

Sandra Walecka

Zlot – jak wziąć udział?

I Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych odbędzie się online i będzie całkowicie bezpłatny. „Zależy nam, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, żeby każdy otrzymał to wsparcie” – podkreśla Sandra Walecka. Wśród materiałów obejmuje około 50 zapisanych wcześniej rozmów z ekspertami, a uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań na żywo.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy się zarejestrować na stronie www.zlotrodzicowdziecidwujezycznych.com.

Uczestnicy, którzy zarejestrują się, otrzymają dostęp do platformy, na której będą mogli oglądać nagrania i brać udział w dyskusjach.

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych – Wspierajmy nasze dzieci!

Zlot to nie tylko okazja do nauki, ale również do wzajemnego wsparcia i inspiracji. „Będziemy się inspirowali, będziemy wspierali się i pokazywali, jak to wygląda z tej drugiej strony, jak to wygląda w tym dwujęzycznym świecie” – zaprasza Sandra Walecka.

Dwujęzyczność może być zarówno wyzwaniem, jak i niesamowitym bogactwem. Dzięki takim inicjatywom jak Zlot, rodzice mają okazję dowiedzieć się, jak skutecznie wspierać swoje dzieci i rozwijać ich umiejętności językowe.

 

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych, istock/stefanamer/Harbucks/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu