Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych już w ten weekend – Weź udział online!

Opublikowano

dnia

Już w najbliższy weekend 19-20 października rodzice dzieci dwujęzycznych będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat wspierania rozwoju swoich pociech podczas wirtualnego wydarzenia – Zlotu Rodziców Dzieci Dwujęzycznych. Organizatorką tego bezpłatnego spotkania online jest Sandra Walecka, która serdecznie zapraszała rodziców do udziału, także na antenie Radia Deon Chicago.

Wsparcie dla rodziców dzieci dwujęzycznych

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych to inicjatywa skierowana do rodziców, którzy pragną lepiej zrozumieć, jak wspierać swoje dzieci w rozwijaniu obu języków. Organizatorki wydarzenia, Sandra Walecka, nauczycielka języka polskiego jako obcego oraz Anna Karwowska, językoznawczyni i ekspertka od dysleksji u dzieci dwujęzycznych, stworzyły to wydarzenie, aby dostarczyć rodzicom praktycznych wskazówek i narzędzi.

Według Sandry Waleckiej, dwujęzyczność „to zdecydowanie bogactwo, może wzbogacone różnymi trudnościami, ale bogactwo”. Mimo to, wielu rodziców zmaga się z pytaniami i obawami: co zrobić, gdy dziecko woli mówić tylko po angielsku lub tylko po polsku? Czy polska szkoła to właściwy wybór? Tego typu dylematy są powszechne wśród polonijnych rodzin.

Dlaczego warto wziąć udział?

Sandra Walecka zauważa, że choć nauczyciele polonijni otrzymują pewne wsparcie, to rodzicom często brakuje dedykowanej przestrzeni, gdzie mogliby uzyskać pomoc i wymieniać się doświadczeniami.

„Rodzice są najważniejszymi osobami w procesie wspierania dwujęzyczności” – mówi inicjatorka tego projektu, wyjaśniając, dlaczego idea stworzenia platformy, która stanowiłaby miejsce wsparcia i wymiany wiedzy, jest tak ważna.

Na Facebooku działa już grupa rodziców dwujęzycznych licząca ponad 4000 członków. Organizatorki regularnie nagrywają rozmowy z ekspertami: logopedami, nauczycielami języka polskiego jako obcego, psychologami oraz samymi rodzicami dzieci dwujęzycznych.

Te materiały są cennym źródłem wiedzy dla polonijnych rodzin, które mierzą się z wyzwaniami związanymi z dwujęzycznością swoich dzieci.

Sandra Walecka

Zlot – jak wziąć udział?

I Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych odbędzie się online i będzie całkowicie bezpłatny. „Zależy nam, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, żeby każdy otrzymał to wsparcie” – podkreśla Sandra Walecka. Wśród materiałów obejmuje około 50 zapisanych wcześniej rozmów z ekspertami, a uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań na żywo.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy się zarejestrować na stronie www.zlotrodzicowdziecidwujezycznych.com.

Uczestnicy, którzy zarejestrują się, otrzymają dostęp do platformy, na której będą mogli oglądać nagrania i brać udział w dyskusjach.

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych – Wspierajmy nasze dzieci!

Zlot to nie tylko okazja do nauki, ale również do wzajemnego wsparcia i inspiracji. „Będziemy się inspirowali, będziemy wspierali się i pokazywali, jak to wygląda z tej drugiej strony, jak to wygląda w tym dwujęzycznym świecie” – zaprasza Sandra Walecka.

Dwujęzyczność może być zarówno wyzwaniem, jak i niesamowitym bogactwem. Dzięki takim inicjatywom jak Zlot, rodzice mają okazję dowiedzieć się, jak skutecznie wspierać swoje dzieci i rozwijać ich umiejętności językowe.

 

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych, istock/stefanamer/Harbucks/

Polonia Amerykańska

Polonijny Dzień Dwujęzyczności przypomina o znaczeniu języka ojczystego dla Polonii na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Już po raz 10 w przedostatni weekend października obchodzony będzie Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). W inicjatywę, która zrodziła się w środowiskach polonijnych w Stanach Zjednoczonych, obecnie zaangażowane są już setki polskich szkół na kilku kontynentach.

Wydarzenie organizowano każdego roku w październiku, a od tego roku będzie się odbywać stale w trzeci weekend października. W tym roku przypada on 19 i 20 października.

W trakcie święta w szkołach organizowane są warsztaty, gry i zabawy dla dzieci, spotkania z ciekawymi osobami, odbywają się występy artystyczne polonijnych zespołów, konkursy, dyktanda w języku polskim.

„Przekazując polonijnemu dziecku język ojczysty, przekazujemy mu polskie korzenie, wzbogacamy jego osobowość i poszerzamy horyzonty w sposób wyjątkowy, otwierając przed nim furtkę do pełnej partycypacji w życiu Polski i Polonii w dorosłym życiu” – przekonują organizatorzy święta, którego idea zrodziła się w 2015 roku w Nowym Jorku.

Pomysłodawcą inicjatywy była DSNY Foundation w Nowym Jorku, która już wcześniej prowadziła w USA kampanię na rzecz uczenia dzieci języka polskiego pod hasłem „W naszym domu mówimy po polsku”.

W 2015 roku zorganizowano pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności, a inicjatywę wsparło i współfinansowało Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Początkowo impreza odbywała się w kilku stanach USA, a zaangażowane w nią były polskie szkoły i środowiska. Z czasem Polonijny Dzień Dwujęzyczności zaczęto organizować także na innych kontynentach – w Australii i Nowej Zelandii oraz w Europie. W akcję zaangażowane są setki szkół polonijnych we wszystkich krajach, w których organizują się grupy polonijne.

„W działaniach tych już od początku przewijała się idea ustanowienia w polonijnym kalendarzu święta, które co roku przypominałoby nam, Polakom, zamieszkałym poza ojczyzną, o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej znaczeniu w życiu Polonii, Polski i krajów, w których mieszkamy” – informują organizatorzy wydarzenia.

Powołują się na opinie ekspertów od języka i psychologii, że dzięki rozmowom z ojców i matek z dziećmi w języku ojczystym rodziców, przekazuje się większe bogactwo uczuć i emocji, ale również cały pakiet doświadczeń, jakie niesie z sobą język. To wzbogaca osobowość młodego człowieka.

Cytowana przez portal organizatorów (www.polishbilingualday.com) Dorota Mishra z grupy Polish Parents w Nowym Jorku mówi, jak ważne jest dla jej rodziny świętowanie dnia dwujęzyczności:

„Taki dzień jest bardzo potrzebny, szczególnie dla dzieci, które pochodzą z rodzin dwujęzycznych, lub trójjęzycznych, tak jak moja rodzina. Chciałabym pokazać swoim dzieciom, że są one również częścią Polonii, częścią polskiej kultury, w ten dzień one mogą zobaczyć, że nie są same, że takich dzieci jak one, jest dużo więcej, które mówią po polsku i rozwijają ten język”.

Family News Service

 

Foto: Polonijny Dzień Dwujęzyczności  Polish Bilingual Day – strona oficjalna_Facebook
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce oraz Fundacja Kultury Tatrzańskiej zapraszają na Dzień Góralski

Opublikowano

dnia

Autor:

Mottem tegorocznego wydarzenia jest temat „Góral a morze”, który koncentruje się na powiązaniach pomiędzy tradycjami góralskimi a działalnością żeglarską.

Wydarzenie skupi się na postaciach związanych zarówno z górami, jak i morzem:

  • Mariusz Zaruski: pionier polskiego żeglarstwa i generał brygady, znany ze swoich osiągnięć w literaturze i alpinizmie oraz założyciel Tatrzańskiej Służby Ratunkowej.
  • Miłosz Sowa: żeglarz i dziennikarz o góralskich korzeniach, który szeroko pisał o polskiej kulturze i był związany z Fundacją Kultury Tatrzańskiej w Summit, Illinois.
  • Dariusz Stopka: wokalista znanej grupy szantowej „Młynn”, który zaprezentuje utwory morskie.
  • Bogdan Ogórek: żeglarz i filantrop, który angażuje się w ochronę kultury tatrzańskiej. Jest współzałożycielem i prezydentem Fundacji Kultury Tatrzańskiej i wygłosi wykład pt. „Stulecie zaślubin górala z morzem”, badając kulturowe powiązania między tymi dwoma światami.

W programie przewidziany jest również wspaniały występ zespołu Tatry, który zapewni taneczną i muzyczną oprawę wydarzenia, a goście będą mieli okazję zobaczyć wystawę „100 lat polskiego żeglarstwa” dostępną do 15 marca.

Niedziela, 27 października 2024, 2:00 PM – 6:00 PM.

Zapraszamy wszystkich! Wstęp wolny. Donacje mile widziane. Wydarzenie zorganizowane i sponsorowane przez: Fundację Kultury Tatrzańskiej oraz Muzeum Polskie w Ameryce.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:

Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL, tel. (773) 384-3352, mail: info@polishmuseumofamerica.org, PMA (polishmuseumofamerica.org)

Foto: Walter Mazeski, „Goral Festival – Wisła, Poland 1938, PMA Collection
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzisiaj w Art Gallery Kafe artystyczne wspomnienie człowieka -legendy, Jonasza Kofty

Opublikowano

dnia

Autor:

Już dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na wyjątkowy wieczór z utworami Jonasza Kofty pt. „Jego portret”. Wystąpią: Agata Paleczny, Anna Włoch, Bogdan Łańko.

W roli narratora wystąpi Piotr Kukuła. Opracowanie muzyczne wieczoru – Sławomir Bielawiec.

Wieczór z utworami Jonasza Kofty odbędzie się 18 października, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Bilety kosztują 25 dolarów. Rezerwacje są przyjmowane pod numerem telefonu: (630) 523 3536.

Jonasz Kofta, właśc. Janusz Kaftal urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Po ojcu miał żydowskie pochodzenie, matka zaś była Ukrainką. Był polskim poetą, dramaturgiem, satyrykiem, piosenkarzem i malarzem.

Jego debiutem literackim były fraszki „Warsztat filozoficzny”, „O smutnych ludziach” i „Hasło” opublikowane w 1966 przez tygodnik „Szpilki”. Następne wiersze, satyry i teksty piosenek drukowane były na stronach „Szpilek” „Radaru”, „Płomyka” , „ITD”.

Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów piosenek, napisał słowa do przebojów, takich jak m.in.: Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Samba przed rozstaniem, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Do łezki łezka czy Kwiat jednej nocy.

Był też wykonawcą wielu przebojów. Publikował wierszowane felietony w Polityce.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, wikipedia
Foto: Art Gallery Kafe, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu