Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Polonijny Dzień Dwujęzyczności przypomina o znaczeniu języka ojczystego dla Polonii na świecie

Opublikowano

dnia

Już po raz 10 w przedostatni weekend października obchodzony będzie Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). W inicjatywę, która zrodziła się w środowiskach polonijnych w Stanach Zjednoczonych, obecnie zaangażowane są już setki polskich szkół na kilku kontynentach.

Wydarzenie organizowano każdego roku w październiku, a od tego roku będzie się odbywać stale w trzeci weekend października. W tym roku przypada on 19 i 20 października.

W trakcie święta w szkołach organizowane są warsztaty, gry i zabawy dla dzieci, spotkania z ciekawymi osobami, odbywają się występy artystyczne polonijnych zespołów, konkursy, dyktanda w języku polskim.

„Przekazując polonijnemu dziecku język ojczysty, przekazujemy mu polskie korzenie, wzbogacamy jego osobowość i poszerzamy horyzonty w sposób wyjątkowy, otwierając przed nim furtkę do pełnej partycypacji w życiu Polski i Polonii w dorosłym życiu” – przekonują organizatorzy święta, którego idea zrodziła się w 2015 roku w Nowym Jorku.

Pomysłodawcą inicjatywy była DSNY Foundation w Nowym Jorku, która już wcześniej prowadziła w USA kampanię na rzecz uczenia dzieci języka polskiego pod hasłem „W naszym domu mówimy po polsku”.

W 2015 roku zorganizowano pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności, a inicjatywę wsparło i współfinansowało Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Początkowo impreza odbywała się w kilku stanach USA, a zaangażowane w nią były polskie szkoły i środowiska. Z czasem Polonijny Dzień Dwujęzyczności zaczęto organizować także na innych kontynentach – w Australii i Nowej Zelandii oraz w Europie. W akcję zaangażowane są setki szkół polonijnych we wszystkich krajach, w których organizują się grupy polonijne.

„W działaniach tych już od początku przewijała się idea ustanowienia w polonijnym kalendarzu święta, które co roku przypominałoby nam, Polakom, zamieszkałym poza ojczyzną, o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej znaczeniu w życiu Polonii, Polski i krajów, w których mieszkamy” – informują organizatorzy wydarzenia.

Powołują się na opinie ekspertów od języka i psychologii, że dzięki rozmowom z ojców i matek z dziećmi w języku ojczystym rodziców, przekazuje się większe bogactwo uczuć i emocji, ale również cały pakiet doświadczeń, jakie niesie z sobą język. To wzbogaca osobowość młodego człowieka.

Cytowana przez portal organizatorów (www.polishbilingualday.com) Dorota Mishra z grupy Polish Parents w Nowym Jorku mówi, jak ważne jest dla jej rodziny świętowanie dnia dwujęzyczności:

„Taki dzień jest bardzo potrzebny, szczególnie dla dzieci, które pochodzą z rodzin dwujęzycznych, lub trójjęzycznych, tak jak moja rodzina. Chciałabym pokazać swoim dzieciom, że są one również częścią Polonii, częścią polskiej kultury, w ten dzień one mogą zobaczyć, że nie są same, że takich dzieci jak one, jest dużo więcej, które mówią po polsku i rozwijają ten język”.

Family News Service

 

Foto: Polonijny Dzień Dwujęzyczności  Polish Bilingual Day – strona oficjalna_Facebook

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce oraz Fundacja Kultury Tatrzańskiej zapraszają na Dzień Góralski

Opublikowano

dnia

Autor:

Mottem tegorocznego wydarzenia jest temat „Góral a morze”, który koncentruje się na powiązaniach pomiędzy tradycjami góralskimi a działalnością żeglarską.

Wydarzenie skupi się na postaciach związanych zarówno z górami, jak i morzem:

  • Mariusz Zaruski: pionier polskiego żeglarstwa i generał brygady, znany ze swoich osiągnięć w literaturze i alpinizmie oraz założyciel Tatrzańskiej Służby Ratunkowej.
  • Miłosz Sowa: żeglarz i dziennikarz o góralskich korzeniach, który szeroko pisał o polskiej kulturze i był związany z Fundacją Kultury Tatrzańskiej w Summit, Illinois.
  • Dariusz Stopka: wokalista znanej grupy szantowej „Młynn”, który zaprezentuje utwory morskie.
  • Bogdan Ogórek: żeglarz i filantrop, który angażuje się w ochronę kultury tatrzańskiej. Jest współzałożycielem i prezydentem Fundacji Kultury Tatrzańskiej i wygłosi wykład pt. „Stulecie zaślubin górala z morzem”, badając kulturowe powiązania między tymi dwoma światami.

W programie przewidziany jest również wspaniały występ zespołu Tatry, który zapewni taneczną i muzyczną oprawę wydarzenia, a goście będą mieli okazję zobaczyć wystawę „100 lat polskiego żeglarstwa” dostępną do 15 marca.

Niedziela, 27 października 2024, 2:00 PM – 6:00 PM.

Zapraszamy wszystkich! Wstęp wolny. Donacje mile widziane. Wydarzenie zorganizowane i sponsorowane przez: Fundację Kultury Tatrzańskiej oraz Muzeum Polskie w Ameryce.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:

Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL, tel. (773) 384-3352, mail: info@polishmuseumofamerica.org, PMA (polishmuseumofamerica.org)

Foto: Walter Mazeski, „Goral Festival – Wisła, Poland 1938, PMA Collection
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzisiaj w Art Gallery Kafe artystyczne wspomnienie człowieka -legendy, Jonasza Kofty

Opublikowano

dnia

Autor:

Już dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na wyjątkowy wieczór z utworami Jonasza Kofty pt. „Jego portret”. Wystąpią: Agata Paleczny, Anna Włoch, Bogdan Łańko.

W roli narratora wystąpi Piotr Kukuła. Opracowanie muzyczne wieczoru – Sławomir Bielawiec.

Wieczór z utworami Jonasza Kofty odbędzie się 18 października, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Bilety kosztują 25 dolarów. Rezerwacje są przyjmowane pod numerem telefonu: (630) 523 3536.

Jonasz Kofta, właśc. Janusz Kaftal urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Po ojcu miał żydowskie pochodzenie, matka zaś była Ukrainką. Był polskim poetą, dramaturgiem, satyrykiem, piosenkarzem i malarzem.

Jego debiutem literackim były fraszki „Warsztat filozoficzny”, „O smutnych ludziach” i „Hasło” opublikowane w 1966 przez tygodnik „Szpilki”. Następne wiersze, satyry i teksty piosenek drukowane były na stronach „Szpilek” „Radaru”, „Płomyka” , „ITD”.

Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów piosenek, napisał słowa do przebojów, takich jak m.in.: Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Samba przed rozstaniem, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Do łezki łezka czy Kwiat jednej nocy.

Był też wykonawcą wielu przebojów. Publikował wierszowane felietony w Polityce.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, wikipedia
Foto: Art Gallery Kafe, wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Tomasz Sobania coraz bliżej Chicago. Konsulat RP zaprasza na spotkanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Niesamowity biegacz ekstremalny przemierzający Amerykę – Polak Tomasz Sobania w niedzielę zawita do Chicago. Można dołączyć do trasy jego biegu przez miasto i wziąć udział w spotkaniu w polskim konsulacie.

Zaproszenie z Konsulatu Generalnego RP w Chicago

„Szanowni Państwo, W najbliższą niedzielę 20 października o godz. 12:00 w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbędzie się spotkanie z Tomaszem Sobanią: biegaczem, społecznikiem, autorem 4 książek.

Tomasz Sobania jest obecnie w trakcie największego biegu swojego życia – biegu przez całe Stany Zjednoczone. 15 września br. wystartował z Nowego Jorku, w lutym 2025 planuje przybiec do Los Angeles: razem daje to ponad 5 200 km/3 300 mil, 140 dni biegu, 125 maratonów. Mottem jego kampanii jest „Możesz więcej niż myślisz” – poprzez swoje sportowe wyzwanie Tomasz chce zainspirować ludzi do działania pomimo niepełnosprawności, zaburzeń, chorób i innych życiowych przeciwności. Ponadto jego celem jest pozytywny wizerunek Polski w USA.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/TomaszSobaniaDreams

https://runacrossusa.org/

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z T. Sobanią media polonijne. Prosimy o zgłoszenia zwrotnym mejlem do piątku 18 października do południa – do godz. 12stej.

Z poważaniem,

Tomasz Orczyk Wicekonsul, Referat ds. Polonii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej, Konsulat Generalny RP w Chicago 1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610 ph: 1 (312) 337 8166″

Bieg z Tomaszem Sobanią przez Chicago rozpocznie się na S Stony Island Ave a zakończy w Konsulacie Generalnym RP. Trasa biegu i jej rozkład godzinowy dostępny jest tutaj: https://maps.app.goo.gl/YEHPgFfvVC2CEV6W6?g_st=aw

Na spotkanie w Konsulacie obowiązują zapisy; trzeba też przynieść ze sobą dokument tożsamości.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz.

 

Foto: Tomasz Sobania
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu