Polonia Amerykańska
Polonijny Dzień Dwujęzyczności przypomina o znaczeniu języka ojczystego dla Polonii na świecie

Już po raz 10 w przedostatni weekend października obchodzony będzie Polonijny Dzień Dwujęzyczności (Polish Bilingual Day). W inicjatywę, która zrodziła się w środowiskach polonijnych w Stanach Zjednoczonych, obecnie zaangażowane są już setki polskich szkół na kilku kontynentach.
Wydarzenie organizowano każdego roku w październiku, a od tego roku będzie się odbywać stale w trzeci weekend października. W tym roku przypada on 19 i 20 października.
W trakcie święta w szkołach organizowane są warsztaty, gry i zabawy dla dzieci, spotkania z ciekawymi osobami, odbywają się występy artystyczne polonijnych zespołów, konkursy, dyktanda w języku polskim.
„Przekazując polonijnemu dziecku język ojczysty, przekazujemy mu polskie korzenie, wzbogacamy jego osobowość i poszerzamy horyzonty w sposób wyjątkowy, otwierając przed nim furtkę do pełnej partycypacji w życiu Polski i Polonii w dorosłym życiu” – przekonują organizatorzy święta, którego idea zrodziła się w 2015 roku w Nowym Jorku.
Pomysłodawcą inicjatywy była DSNY Foundation w Nowym Jorku, która już wcześniej prowadziła w USA kampanię na rzecz uczenia dzieci języka polskiego pod hasłem „W naszym domu mówimy po polsku”.
W 2015 roku zorganizowano pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności, a inicjatywę wsparło i współfinansowało Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.
Początkowo impreza odbywała się w kilku stanach USA, a zaangażowane w nią były polskie szkoły i środowiska. Z czasem Polonijny Dzień Dwujęzyczności zaczęto organizować także na innych kontynentach – w Australii i Nowej Zelandii oraz w Europie. W akcję zaangażowane są setki szkół polonijnych we wszystkich krajach, w których organizują się grupy polonijne.
„W działaniach tych już od początku przewijała się idea ustanowienia w polonijnym kalendarzu święta, które co roku przypominałoby nam, Polakom, zamieszkałym poza ojczyzną, o wartościach wynikających z dwujęzycznej edukacji i jej znaczeniu w życiu Polonii, Polski i krajów, w których mieszkamy” – informują organizatorzy wydarzenia.
Powołują się na opinie ekspertów od języka i psychologii, że dzięki rozmowom z ojców i matek z dziećmi w języku ojczystym rodziców, przekazuje się większe bogactwo uczuć i emocji, ale również cały pakiet doświadczeń, jakie niesie z sobą język. To wzbogaca osobowość młodego człowieka.
Cytowana przez portal organizatorów (www.polishbilingualday.com) Dorota Mishra z grupy Polish Parents w Nowym Jorku mówi, jak ważne jest dla jej rodziny świętowanie dnia dwujęzyczności:
„Taki dzień jest bardzo potrzebny, szczególnie dla dzieci, które pochodzą z rodzin dwujęzycznych, lub trójjęzycznych, tak jak moja rodzina. Chciałabym pokazać swoim dzieciom, że są one również częścią Polonii, częścią polskiej kultury, w ten dzień one mogą zobaczyć, że nie są same, że takich dzieci jak one, jest dużo więcej, które mówią po polsku i rozwijają ten język”.
Family News Service
Foto: Polonijny Dzień Dwujęzyczności Polish Bilingual Day – strona oficjalna_Facebook
News Chicago
To ostatnie chwile by wypełnić ankietę wyborczą. Forum Wyborców w Chicago już w sobotę

Komisja Wyborcza miasta Chicago zachęca do wypełnienia ankiety online, której celem jest zebranie informacji i opinii na temat doświadczeń wyborczych, wyborców miasta Chicago oraz najważniejszych kwestii związanych z wyborami. Opinie te zostaną wykorzystane do ulepszenia procesu wyborczego w mieście Chicago i stanie Illinois.
Ankieta ma na celu zebranie informacji i opinii przed Forum Wyborców w Chicago, które odbędzie się 5 kwietnia. Wyborcy z Chicago mogą wziąć udział w ankiecie, klikając tutaj.
Ankieta zawiera pytania dotyczące:
- Doświadczenia wyborców podczas głosowania
- Frekwencji wyborczej, uczestnictwa i zaangażowania wyborców
- Przyszłości głosowania i nowych metod przeprowadzania wyborów
- Wyzwań i możliwości stojących przed wyborcami i naszym systemem wyborczym
Ankieta jest przeznaczona dla wyborców zamieszkałych na terenie miasta Chicago, a jej wypełnienie zajmuje 5 do 10 minut. Wyborcy mogą przesyłać swoje odpowiedzi do soboty 5 kwietnia 2025 r.
Komisja Wyborcza miasta Chicago organizuje również Chicago Forum na temat zaangażowania wyborców, w sobotę 5 kwietnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w Harold Washington College (30 E. Lake Street – Washington Hall, Pokój 102/103). Podczas forum zapewnione zostanie śniadanie i lunch, a także udostępnione zostaną wstępne wyniki ogólnomiejskiej ankiety.
Wymagana wcześniejsza rejestracja na: tinyurl.com/ycxemeas
Monika Myśliwiec-Gałuszka
Community Services Representative
Polish Outreach
69 West Washington St, Suite 600
Chicago, IL 60602
Phone: 312-269-5702
Email: polishvote@chicagoelections.gov
Foto: istock/ Vepar5/
Polonia Amerykańska
“Mężczyzna Idealny” na bis. Świetną komedię Teatru Scena Polonia zobaczymy w Art Gallery

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 11 i 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.
O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!
Spektakl, który bawi i edukuje
“Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!
“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.
Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.
Nowa obsada, nowe doznania
Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.
“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska
Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?
Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w dniach: piątek 11 kwietnia o 8.00PM i w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.
Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.
Obsada:
- Reżyseria: Kinga Modjeska
- Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
- Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
- Świata: Oskar Łukacz
- Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys
Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
Polonia Amerykańska
Zgłoś dziecko do programu stypendialnego KD Market. Warto wesprzeć jego talent

Jak już informowaliśmy, właściciele sklepów KD Market, Olga i Robert Wojciak, w tym roku także organizują Program Stypendialny KD Market. Pula nagród wynosi 10 000 dolarów, a wyróżnienia zostaną przyznane studentom polskiego pochodzenia w kategoriach artystycznej, sportowej i naukowej. Program jest otwarty dla młodzieży od 13. roku życia, a termin zgłoszeń upływa 27 kwietnia.
Wartość stypendiów:
- Główna nagroda: 3 000 dolarów
- Dwie nagrody po 2 000 dolarów
- Trzy nagrody po 1 000 dolarów
Aplikacje można składać do 27 kwietnia 2025!
Laureaci nagród zostaną wybrani przez Komitet Stypendialny KD Market. Wypłata nagród zostanie przekazana Laureatom (lub Rodzicom lub Opiekunom Prawnym Laureata, jeśli nie ukończył 18 lat) podczas Pikniku Rodzinnego POLONIADA w niedzielę 8 czerwca 2025 r. osobiście. UWAGA: Laureaci muszą być obecni, aby odebrać Nagrodę!
Kryteria kwalifikowalności i wyboru:
- Kandydat musi być polskiego pochodzenia
- Kandydat musi mieć co najmniej 13 lat i nie może być starszy niż uczeń ostatniej klasy szkoły średniej
- Kandydat musi być w stanie udowodnić swoje osiągnięcia w zakresie nauki/sportu/sztuki
Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny można znaleźć tutaj: https://mykdmarket.com/pages/scholarship-program
Zwycięzcy zostaną powiadomieni e-mailem co najmniej dwa (2) tygodnie przed wydarzeniem.
Źródło: KD Market
Foto: KD Market, Andrzej Brach
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska6 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół7 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA2 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki