News Chicago
„Dracula in Concert”: Północnoamerykańska premiera z muzyką Wojciecha Kilara
Już wkrótce fani grozy i muzyki filmowej będą mogli doświadczyć wyjątkowego wydarzenia, które połączy kultowy film Francisa Forda Coppoli „Dracula” z niesamowitą muzyką Wojciecha Kilara, wykonaną na żywo. Północnoamerykańska premiera „Dracula in Concert” Brama Stokera zostanie wykonana tylko w jeden wieczór – 9 listopada.
„Dracula in Concert” Brama Stokera zapowiada się jako niezapomniane przeżycie, które przeniesie widzów w mroczny świat wampirów, wzbogacony o magiczną oprawę muzyczną, której autorem jest słynny polski kompozytor.
Adaptacja filmowa powieści Brama Stokera z 1992 roku, wyreżyserowana przez Coppolę, stała się kasowym hitem i zdobyła trzy Oscary, zyskując status jednego z najważniejszych filmów o wampirach. Produkcja ta, pełna widowiskowości i świeżych pomysłów, odnowiła fascynację horrorami, czerpiąc inspiracje bezpośrednio z oryginalnej powieści Stokera, a nie z popularnych adaptacji teatralnych lat 20-tych XX wieku.
To właśnie ten powrót do literackich korzeni przyczynił się do sukcesu filmu.
Teraz, widzowie będą mieli szansę doświadczyć tego arcydzieła w zupełnie nowy sposób – przy akompaniamencie pełnej, na żywo wykonywanej ścieżki dźwiękowej.
110 muzyków z Chicago Philharmonic, wspieranych przez chór, odtworzy przejmującą muzykę Wojciecha Kilara, zsynchronizowaną z projekcją filmu. Ta jedyna w swoim rodzaju produkcja przeniesie widzów w klimatyczny świat „Draculi”, łącząc wizualne i dźwiękowe doznania na najwyższym poziomie.

Genialna ścieżka dźwiękowa Wojciecha Kilara
Wybór polskiego kompozytora, Wojciecha Kilara, do stworzenia muzyki do „Draculi” był nieoczekiwany, ale absolutnie trafny. Kilar, należący do pokolenia wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki, wprowadził do filmu wyjątkową mieszankę romantyzmu, mistycyzmu i nowoczesnej awangardy.
Jego ścieżka dźwiękowa, pełna dramatyzmu i emocji, stała się jednym z najważniejszych elementów produkcji i zapewniła mu miejsce w panteonie legend muzyki filmowej.
Wojciech Kilar, który wcześniej napisał dziesiątki ścieżek dźwiękowych do europejskich filmów, dzięki „Draculi” zyskał międzynarodową sławę, a jego kompozycja jest uznawana za jedną z najwspanialszych w historii kina.

Wojciech Kilar 1932-2013
Noc pełna wrażeń
„Dracula in Concert” to nie tylko pokaz filmu z muzyką na żywo, ale również wyjątkowa okazja dla miłośników horrorów. Dla tych, którzy chcą zanurzyć się w pełnym wrażeń wieczorze, organizatorzy przygotowali dodatkową atrakcję – The VIP Vampire Experience, której gospodarzem będzie ikoniczny chicagowski prezenter horrorów, Svengoolie.
To przedkoncertowe wydarzenie, które rozpocznie się o 6:30PM, obejmie spotkanie z gospodarzem, możliwość zrobienia zdjęcia i zdobycia autografu, a także specjalne słodycze i tematyczne napoje, w tym koktajl „The Bite”.
Bilety na to ekskluzywne wydarzenie można nabyć za 40 USD przy zakupie miejsc na koncert „Dracula in Concert”.
„Dracula in Concert” odbędzie się w sobotę, 9 listopada o godzinie 7.30 PM w Auditorium Theatre. Bilety w cenie od 89 dolarów można zakupić tutaj.
Wydarzenie ma kategorię wiekową R, co oznacza, że zawiera materiały przeznaczone dla dorosłych. Osoby poniżej 17. roku życia muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Pełne informacje na temat biletów oraz subskrypcji na dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

Nowa seria multimedialnych doświadczeń Auditorium Philms rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, Blade Runner. 13 kwietnia mogliśmy zobaczyć kultowego Batmana 1989 z okazji 35. rocznicy powstania filmu, a w dwa dni czerwca Black Panther Marvel Studios.
Poza spektaklem „Dracula in Concert”, w tym roku przedstawiony będzie jeszcze film Love Actually, w dniu 7 grudnia.
Źródło: Auditorium Theatre
Foto: Auditorium Theatre, YouTube, wikimedia
News Chicago
Joffrey Ballet przedstawia „Matters of the Heart” – miłość, sztukę i pasję w ruchu
Chicagowski Joffrey Ballet, uznawany za zespół o „technicznym geniuszu i emocjonalnej śmiałości”, zaprasza na spektakl „Matters of the Heart” – wyjątkowy wieczór tańca, który łączy światową premierę poruszającej historii miłosnej „Wabash & You” z barwnym hołdem dla Fridy Kahlo w „Broken Wings”. Oba przedstawienia prezentowane są z towarzyszeniem Chicago Philharmonic.
„Wabash & You” – list miłosny do Chicago i romantyków
Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami, nowy balet Chanel DaSilvy przenosi widzów w samo serce Chicago, gdzie przypadkowe spotkanie dwojga nieznajomych przeradza się w intensywny, niezapomniany romans. Ta współczesna reinterpretacja klasycznej historii „ona i on” przypomina, że miłość może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie – choć nie zawsze jest dana na zawsze.
Spektakl tętni energią miasta, a towarzyszy mu muzyka na żywo w wykonaniu zespołu The Main Squeeze – dynamiczna, pełna duszy i rytmu, który ożywia każdy ruch tancerzy.
„Wabash & You” to zarazem hołd dla Chicago i wyznanie wiary w romantyczną stronę ludzkiej natury – w przekonanie, że uczucie potrafi odnaleźć nas wszędzie.
„Broken Wings” – Frida Kahlo tańcem opowiedziana
Druga część wieczoru to „Broken Wings”, balet narracyjny inspirowany życiem i twórczością Fridy Kahlo, autorstwa Annabelle Lopez Ochoa. Korzystając z symboliki i surrealistycznej wyobraźni malarki, choreografka tworzy wizualnie olśniewający świat, w którym sztuka i cierpienie splatają się w jedno.
Tancerze wcielają się zarówno w postacie z życia Kahlo, jak i w jej autoportrety – ucieleśnienia siły, bólu i nieustannego poszukiwania tożsamości. W centrum opowieści znajduje się związek Fridy z Diego Riverą, jej mężem i artystycznym partnerem, a muzyka Petera Salema, inspirowana folklorem meksykańskim, podkreśla emocjonalną głębię spektaklu.
„Broken Wings” to nie tylko opowieść o artystce, która zamieniała cierpienie w sztukę, ale też celebracja jej odwagi, kobiecości i nierozerwalnych więzi z kulturą Meksyku. Lopez Ochoa składa taneczny hołd Fridzie Kahlo – kobiecie, która pomimo złamanych skrzydeł nauczyła się latać.

Harris Theater for Music and Dance
Kiedy i gdzie?
6–9 listopada 2025 | Harris Theater for Music and Dance, 205 E. Randolph St., Chicago
Godziny spektakli:
- Czwartek, 6 listopada – 7:30 PM
- Piątek, 7 listopada – 7:30 PM
- Sobota, 8 listopada – 2:00 PM i 7:30 PM
- Niedziela, 9 listopada – 2:00 PM
Czas trwania: ok. 2 godziny (z przerwą)
Bilety: od 46 USD można kupić tutaj
Informacje pod numerem telefonu: (312) 334-7777, lub na harristheaterchicago.org
Źródło: Chicago Philharmonic
Foto: Chicago Philharmonic
News Chicago
Titanic Live in Concert: Legendarna historia i muzyka Jamesa Hornera na żywo w Chicago
Przeżyj magię jednego z najsłynniejszych filmów wszech czasów – „Titanica” Jamesa Camerona – w zupełnie nowy sposób. W lutym w The Auditorium Theatre w Chicago odbędzie się wyjątkowe wydarzenie „Titanic Live in Concert”, podczas którego pełna wersja filmu zostanie wyświetlona na dużym ekranie z towarzyszeniem muzyki wykonywanej na żywo. To idealne wydarzenie na Walentynki.
Pod batutą Emila de Cou wystąpi Chicago Philharmonic, a wraz z nimi publiczność usłyszy Erica Riglera, dudziarza i flecistę, którego brzmienie można usłyszeć w oryginalnej ścieżce dźwiękowej filmu. Występ wzbogacą również potężne głosy chóru Uniting Voices Chicago.
To niepowtarzalna okazja, by ponownie zanurzyć się w emocjonalnej podróży Jacka i Rose na pokładzie „niezatapialnego” Titanica – tym razem z muzyką Jamesa Hornera graną na żywo, dokładnie w rytmie obrazu.
Film „Titanic” (1997) zdobył 11 Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię i oryginalną muzykę filmową. Jego ścieżka dźwiękowa z utworami, takimi jak „My Heart Will Go On” w wykonaniu Céline Dion, na zawsze zapisała się w historii kina.
Podczas koncertu widzowie przeżyją na nowo każdą scenę – od pierwszego zetknięcia z majestatycznym statkiem, przez dramatyczne momenty katastrofy, po ponadczasową historię miłości i odwagi. „Titanic Live in Concert” to film, muzyka i emocje – połączone w jedno, niezapomniane doświadczenie.
Data: 13 lutego 2026 r.
Rozpoczęcie wydarzenia: 7:00PM
Otwarcie drzwi: Godzinę przed rozpoczęciem
Bilety do nabycia tutaj
Źródło: Auditorium Theatre
Foto: Auditorium Theatre
Polonia Amerykańska
Noc, która gra do świtu – Dzisiaj jubileuszowe Zaduszki Jazzowe w Chopin Theatre
Jubileuszowe, 25 Zaduszki Jazzowe zapraszają na niesamowitą muzyczną noc już dzisiaj. Na dwóch scenach Chopin Theatre wystąpi kilka prezentujących odmienne style jazzu, formacji muzycznych, a wśród nich znamienici goście z Polski, innych kontynentów, oraz plejada miejscowych jazzmanów. Festiwal rozpocznie się o 7:00PM i potrwa do wczesnego rana.
Festiwal All Souls’ Jazz jest zainspirowany krakowskimi Zaduszkami Jazzowymi, stąd jego nastrój i brzmienia są nieporównywalne z innymi imprezami jazzowymi, jakie odbywają się w Chicago. Publiczność tłoczy się w Chopin Theatre, spotyka się w foyer i na przejściach pomiędzy scenami, raczy się w trakcie wieczoru polskimi specjałami i delektuje jazzem zanurzonym w polskiej kulturze.
Polsko-amerykański festiwal muzyczny prezentuje światowej sławy artystów jazzowych i utalentowanych młodych wykonawców – od 12-letnich pianistów i improwizatorów ze szkół średnich, przez wirtuozów funky, po australijskich żeglarzy i laureatów nagrody Grammy.
W tym roku, tradycyjnie, ponad 40 muzyków w licznych formacjach reprezentujących różne style jazzowe wystąpi na dwóch scenach Teatru Chopina do wschodu słońca. Będą to m. in. Włodek Pawlik, Adam Palma, Howard Levy, Kaeyra, Robert Świstelnicki Sextet, Justyna & The Company.
Bilety są dostępne na stronie www.zaduszkijazzowe.com lub na godzinę przed imprezą w kasie teatru. Goście mogą skorzystać z darmowego parkingu przy kościele Świętej Trójcy.
Zaduszki Jazzowe – All Souls Jazz, Chopin Theatre, 1543 W. Division, Chicago, 3 listopada, start 7.00PM (drzwi otwarte od 6:00PM)
Przed nami kolejna cudowna jazzowa noc. Uczyńcie ją magiczną, tak jak co roku w Krakowie…

Źródło: All Souls’ Jazz
Foto: Bartosz Kasza
-
News Chicago5 dni temuICE zatrzymało dwóch Polaków w Edison Park. Pracowali przy remoncie domu
-
News USA2 dni temuDemokraci triumfują w wyborach: Historyczna frekwencja i znaczące zwycięstwa
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temuDziałania federalnych agentów ICE na ulicach Chicago: Czy powinniśmy się bać?
-
News USA2 tygodnie temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem
-
News Chicago2 tygodnie temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca
-
News Chicago1 tydzień temuPritzker przeznaczył 20 mln dolarów na banki żywności po wstrzymaniu świadczeń SNAP
-
News Chicago2 tygodnie temuAgenci federalni ponownie użyli gazu łzawiącego w Chicago. Sędzia żąda wyjaśnień
-
News USA2 tygodnie temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada










