Połącz się z nami

News Chicago

Niezwykłe auta i gadżety Jamesa Bonda pozostają w Muzeum Nauki i Techniki do wiosny

Opublikowano

dnia

Czasowa ekspozycja „007 Science: Inventing the World of James Bond” w Muzeum Nauki i Techniki miała potrwać do końca października, ale przedłużono ją aż do wiosny 2025. To świetna okazja by ci, którzy jeszcze jej nie widzieli, zobaczyli legendarne auta marki Aston Martin i inne zaawansowane technologicznie gadżety sławnego filmowego agenta.

Filmy o Jamesie Bondzie to nie tylko spektakularne sceny akcji i charyzmatyczny Agent 007, ale również inspiracja dla realnych innowacji technologicznych. Jak podkreśla Kathleen McCarthy, główna kuratorka w Muzeum Nauki i Techniki w Chicago (MSI), seria o Bondzie zawsze miała solidne naukowe fundamenty.

„W filmach Bonda regularnie pojawiały się technologie, które często wyprzedzały swoje czasy” — zauważa McCarthy. „Wiele z nich, jak podwodne aparaty czy zegarki z ekranami telewizyjnymi, stało się rzeczywistością dopiero później”. Co więcej, akrobacje kaskaderskie w filmach o Bondzie nie były tylko fantazją filmowców – twórcy starali się, by opierały się one na rzeczywistych prawach fizyki i matematyki.

Na czasowej wystawie w MSI pt. „007 Science: Inventing the World of James Bond”, odwiedzający mogą zobaczyć, jak nauka i technologia przenikają się w filmach o Bondzie. Jednym z głównych eksponatów jest prawdziwy Aston Martin DBS z filmu „Casino Royale”(2006), który zdobył rekord Guinnessa za największą liczbę beczek w powietrzu wykonanych przez samochód podczas jednej z kultowych scen akcji.

Wystawa oferuje również interaktywne elementy, które pozwalają odwiedzającym wcielić się w rolę „Q” — genialnego wynalazcy z filmów o Bondzie. Dzięki nowoczesnym symulatorom każdy może spróbować zaprojektować własne akrobacje samochodowe lub stworzyć oryginalny gadżet, niczym z laboratorium MI6.

Na końcu wystawy odwiedzający znajdą fascynującą kolekcję rekwizytów Bonda, zestawionych z ich współczesnymi odpowiednikami. Jednym z przykładów jest plecak odrzutowy użyty w filmie „Operacja Piorun” (Thunderball, 1965), który można zobaczyć obok prawdziwego kombinezonu odrzutowego stworzonego przez firmę Gravity Industries.

Również na wystawie znajdują się rękawiczki wspinaczkowe z przyssawkami, z których korzystał Bond w filmie „Żyje się tylko dwa razy” (You Only Live Twice, 1967), a obok nich — współczesne rękawiczki Gecko do wspinaczki, pokazujące, jak te fikcyjne gadżety inspirowały późniejsze innowacje.

Wystawa „007 Science” to fascynujące połączenie świata filmu i nauki, ukazujące, jak fikcyjne technologie mogą wpływać na realne innowacje, a także, jak nauka stoi za wieloma spektakularnymi scenami znanymi z ekranu. Dla fanów Bonda i miłośników nauki, to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat Agenta 007 z nowej perspektywy.

Na wystawie znajduje się 13 pojazdów i ponad 90 dodatkowych artefaktów z filmów o Bondzie.

Więcej szczegółów na temat godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Nauki i Techniki w Chicago.

 

Źródło: suntimes
Foto: MSI

Polonia Amerykańska

Zaduszki poetyckie w Art Gallery Kafe wprowadzą nas w nostalgiczny nastrój 27 października

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub Literacki Forum Poezji Chicago Art zaprasza na Zaduszki Poetyckie. W części artystycznej wystąpią Beata Korzeniak – poetka, kompozytorka, piosenkarka oraz aktor Grzegorz Chiliński.

W trakcie wieczoru przewidziany jest także otwarty mikrofon dla poetów i miłośników poezji. Wstęp wolny.

Zaduszki Poetyckie odbędą się 27 października w Art Gallery Kafe, znajdującej się przy 127 E Front St, Wood Dale, IL.

Klub Literacki Forum Poezji Chicago Art założył w 2015 roku wspólnie z poetką Krystyną Kowal, Mateusz Parker. Działalność Klubu polega głównie na propagowaniu i krzewieniu kultury i literatury polskiej za granicą, a także indywidualnej promocji polonijnych talentów literackich.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, pisarze.pl
Foto: Art Gallery Kafe, istock/Phittinan Muenlar/
Czytaj dalej

News Chicago

Avatar: The Last Airbender In Concert – niesamowite połączenie animacji i muzyki na żywo

Opublikowano

dnia

Autor:

Avatar: The Last Airbender In Concert prezentuje orkiestrową interpretację kultowej ścieżki dźwiękowej serialu, połączoną z dwugodzinnym specjalnym podsumowaniem trzech sezonów animowane serii wyświetlanym na pełnowymiarowym ekranie kinowym. W Chicago koncert zostanie wykonany tylko dwa razy.

Projekcja będzie zawierać oryginalne dialogi i efekty dźwiękowe bez żadnej wcześniej nagranej muzyki, co pozwoli orkiestrze wykonać legendarną ścieżkę dźwiękową na żywo i w idealnej synchronizacji z ulubionymi scenami serialu. Efekt? Naprawdę wciągające i wspaniałe doświadczenie koncertowe, które tchnie nowe życie w Avatar: The Last Airbender.

Serial nagrodzony nagrodami Peabody i Emmy®, opowiada o przygodach głównego bohatera Aanga i jego przyjaciół, którzy muszą pokonać Władcę Ognia Ozaia i zakończyć Wojnę Stuletnią, aby przywrócić równowagę Czterech Narodów.

Kompozytor i muzyk Jeremy Zuckerman, zdobywca nagrody Emmy, włożył całe swoje serce i wyjątkowy talent w rozszerzenie swoich kompozycji na potrzeby serii koncertów. Dzięki kreatywnej współpracy z Jeffem Adamsem (oryginalnym montażystą serialu) ta spektakularna produkcja powiększa jeszcze swój epicki rozmach i wysoki poziom dramatyzmu serialu.

Koncert trwający 2 godziny i 20 minut z jedną przerwą, zostanie wykonany tylko dwa razy w dniu 19 października, o godzinie 2.00PM i 7.30.PM, w Cadillac Palace Theatre.

Dostępne jest także doświadczenie VIP, które obejmuje:

  • Dostęp priorytetowy tylko dla VIP-ów do miejsca imprezy i dostęp priorytetowy tylko dla VIP-ów do stoisk z gadżetami
  • Pamiątkowy laminat VIP z trasy koncertowej Avatar: The Last Airbender Live in Concert i pasująca smycz
  • Ekskluzywny pakiet gadżetów VIP zaprojektowany i stworzony dla posiadaczy biletów VIP, w tym przedmioty, które nie są dostępne nigdzie indziej.

Dostępna jest ściśle ograniczona liczba pakietów VIP.

Bilety można kupić tutaj.

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Operator filmowy Andrzej Bartkowiak zostanie nagrodzony przez American Society of Cinematographers

Opublikowano

dnia

Autor:

Andrzej Bartkowiak, wybitny polski operator filmowy, otrzyma nagrodę American Society of Cinematographers (ASC) za całokształt twórczości podczas 39. dorocznej gali wręczenia nagród, która odbędzie się 23 lutego 2025 roku w Beverly Hilton. Bartkowiak zostanie uhonorowany za swoje imponujące osiągnięcia w dziedzinie kinematografii, które na stałe wpisały się w historię kina.

Urodzony w 1950 roku w Łodzi Andrzej Bartkowiak, wykształcenie zdobywał na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w swoim ojczystym mieście. Stąd rozpoczął swoją podróż do międzynarodowej kariery filmowej. W 1972 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo pracował w przemyśle reklamowym oraz niezależnych produkcjach.

Jego talent został szybko zauważony, zwłaszcza po pracy nad telewizyjną produkcją „The 5:48” na podstawie opowiadania Johna Cheevera, wyreżyserowaną przez Jamesa Ivory’ego.

Przełomem w karierze Bartkowiaka była współpraca z wybitnym reżyserem Sidneyem Lumetem. Ich pierwszym wspólnym filmem był mroczny thriller „Prince of the City” (1981), który rozpoczął wieloletnią współpracę. Kolejne znaczące projekty z Lumetem to między innymi „Deathtrap” (1982), nominowany do Oscara „The Verdict” (1982) oraz „A Stranger Among Us” (1992).

Andrzej Bartkowiak na stałe wpisał się w historię kinematografii, pracując nad wieloma ikonicznymi filmami. Pracował z takimi twórcami jak James L. Brooks przy „Czułych słówkach” (1983), za które film zdobył Oscara, czy John Huston przy „Honorze Prizzich” (1985).

Jego dorobek obejmuje szerokie spektrum gatunków filmowych, od komedii, takich jak „Bliźniaki” (1988) z Arnoldem Schwarzeneggerem i Dannym DeVito, po thrillery, jak „Upadek” (1993) z Michaelem Douglasem, za który został nominowany do prestiżowej nagrody Złotej Żaby na festiwalu Camerimage w Toruniu.

Prezes ASC, Shelly Johnson, wyraziła ogromne uznanie dla twórczości Bartkowiaka, mówiąc: „Przez całą znakomitą karierę Andrzej stworzył niezapomniane narracje wizualne, które znalazły oddźwięk wśród widzów i zainspirowały niezliczonych filmowców. Jego niezwykły dorobek jest świadectwem mocy opowiadania historii za pomocą obrazu, pozostawiając niezatarty ślad w sztuce kinematografii.”

Andrzej Bartkowiak

Andrzej Bartkowiak z sukcesem wszedł także w świat reżyserii. Zadebiutował jako reżyser w 2000 roku filmem sztuk walki „Romeo musi umrzeć” z Jetem Li w roli głównej. Film okazał się kasowym sukcesem i otworzył mu drogę do realizacji kolejnych produkcji akcji, takich jak „Exit Wounds” (2001) z Stevenem Seagalem oraz „Cradle 2 the Grave” (2003).

American Society of Cinematographers ogłosiło również innych laureatów prestiżowych nagród. Są to Michael Goia, który otrzyma nagrodę za osiągnięcia w telewizji, oraz Joan Churchill, wyróżnioną za pracę nad filmami dokumentalnymi.

 

Źródło: Variety, filmweb
Foto: Andrzej Bartkowiak, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu