Połącz się z nami

Kościół

„Z tej śmierci narodziło się dobro” – jutro konferencja naukowa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce

Opublikowano

dnia

We wtorek, 15 października na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbędzie konferencja naukowa w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

„Wiemy o tym, że męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki była wydarzeniem niezwykle znaczącym w historii Polski. Mamy nadzieję przypomnieć je i uświadomić współczesnym, że tamte czasy, rzeczywiście choć już skończone, trwają wciąż w nas” – powiedział ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny Gościa Niedzielnego.

Pierwszą część konferencji otworzy wykład historyka IPN Jakuba Gołębiewskiego, który przedstawi temat: „Komunistyczne służby specjalne wobec ks. Jerzego Popiełuszki”. Referat „«Aby pozostać duchowo wolnym, człowiek musi żyć w wolności». Przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki dla ludzi i świata” zaprezentuje dr Ewa K. Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostanie także odczytany – przygotowany przez dr. Andrzeja Grajewskiego z „Gościa Niedzielnego” – wykład pt. „Śmierć w roku Orwella 1984. Zwycięstwo księdza Jerzego”.

Wśród zaproszonych gości wystąpią: Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski oraz dr Andrzej Sznajder – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Początek konferencji zaplanowany jest na godz. 17:00.

Organizatorami wydarzenia są: Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Instytut Pamięci Narodowej, tygodnik „Gość Niedzielny”.

Autor: Ks. Marek Weresa – Watykan

Kościół

Papieskie celebracje w listopadzie i grudniu

Opublikowano

dnia

Autor:

7 celebracji z udziałem Papieża Franciszka zaplanowanych jest w listopadzie i pierwszej połowie grudnia br. W wykazie opublikowanym przez watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych nie ma jeszcze informacji na temat celebracji Świąt Bożego Narodzenia oraz uroczystości inauguracji Roku Jubileuszowego.

4 listopada o godz. 11.00 w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych w tym roku biskupów i kardynałów. Papież będzie modlił się w ich intencji przy głównym ołtarzu (Cathedra Petri) watykańskiej świątyni.

17 listopada, w 33. niedzielę zwykłą, w Kościele katolickim będzie obchodzony VIII Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Ojca Świętego jako wezwanie do większej wrażliwości na los najbardziej potrzebujących i przypomnienie, że są oni ważną częścią społeczeństw i wspólnoty wierzących. Głównym punktem tegorocznych obchodów, których hasło brzmi: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5) będzie Msza św. z udziałem Papieża, odprawiona o godz. 10.00 w Bazylice św. Piotra.

24 listopada, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, kiedy Kościół obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, diecezje na całym świecie zaproszone są również do przeżywania Światowego Dnia Młodzieży (który do 2021 r. był obchodzony w Niedzielę Palmową). Tegoroczny XXXIX ŚDM obchodzony jest pod hasłem „Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia (por. Iz 40, 31)”, a Ojciec Święty odprawi w tym dniu Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30.

7 grudnia (a nie, jak pierwotnie informowano 8 grudnia) odbędzie się Zwyczajny Konsystorz Publiczny, 10 zwołany przez Papieża Franciszka. Tego dnia Ojciec Święty wyniesie 21 duchownych do godności kardynalskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 w Bazylice św. Piotra.

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Ojciec Święty, wspólnie z kolegium kardynalskim odprawi Mszę św. w Bazylice św. Piotra. Tego samego dnia o godz. 16.00 uda się na Plac Hiszpański, aby tradycyjnie modlić się tam przy figurze Niepokalanej.

12 grudnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe, Ojciec Święty będzie sprawował Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 18.00. W celebracji tej każdego roku licznie uczestniczą wierni z Meksyku i krajów latynoamerykańskich.

Vatican News

Czytaj dalej

News USA

Sędzia Brett Kavanaugh chwali ochronę wolności religijnej w orzeczeniach Sądu Najwyższego

Opublikowano

dnia

Autor:

W przededniu nowej kadencji Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, sędzia Brett Kavanaugh podkreślił istotność ostatnich orzeczeń sądowych, które wzmocniły ochronę wolności religijnej i przeciwdziałały dyskryminacji organizacji religijnych. O jego wystąpieniu w Waszyngtonie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Podczas rozmowy zorganizowanej przez Centrum Konstytucji i Tradycji Intelektualnej Katolickiej (CIT) w Columbus School of Law na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, sędzia Brett Kavanaugh wyraził dumę z postępów dokonanych przez sąd w obszarze wolności religijnej w ciągu ostatnich sześciu lat.

„Wolność religijna to jeden z obszarów, w którym uważam, że poczyniliśmy właściwe i ważne kroki,” stwierdził Kavanaugh, nominowany do Sądu Najwyższego przez Donalda Trumpa w 2018 roku.

Sędzia odniósł się do czterech kluczowych spraw, które zdefiniowały współczesne podejście sądu do kwestii wolności religijnej: Trinity Lutheran (2017), Espinoza (2020), Shurtleff (2022) i Carson (2022). Wszystkie te przypadki dotyczyły dyskryminacji instytucji religijnych przez rząd i były kluczowe w interpretacji Pierwszej Poprawki.

Walka z dyskryminacją religijną

W sprawach Trinity Lutheran, Espinoza i Carson Sąd Najwyższy orzekł, że rządy nie mogą odmawiać organizacjom religijnym dostępu do publicznych funduszy tylko z powodu ich religijnego charakteru.

Oznacza to, że programy, które oferują wsparcie finansowe organizacjom świeckim, muszą być dostępne również dla tych, które są związane z religią. Brett Kavanaugh określił wcześniejsze interpretacje prawa, które wykluczały organizacje religijne, jako „błędne” i sprzeczne z tradycją konstytucyjną.

W sprawie Shurtleff sąd orzekł, że miasto Boston niesłusznie dyskryminowało organizację chrześcijańską, odmawiając jej prawa do wywieszenia flagi chrześcijańskiej na ratuszu, mimo że inne grupy świeckie miały na to zezwolenie. Według Kavanaugh, to orzeczenie podkreśliło kluczową zasadę równości i wolności religijnej.

Katolicka tradycja intelektualna

Podczas wywiadu Brett Kavanaugh odniósł się również do swojej wiary i wartości płynących z katolickiej tradycji intelektualnej. Sędzia podkreślił, że stara się codziennie stosować zasady pokory i służby innym, odwołując się do Ewangelii Mateusza 23:12 i Mateusza 25.

„Tradycja katolicka przypomina o konieczności pokory, uczenia się od innych i pomagania potrzebującym,” powiedział Kavanaugh, dodając, że jego zaangażowanie w Catholic Charities jest wynikiem głęboko zakorzenionej potrzeby służenia innym, niezależnie od wyznawanej religii.

Sędzia zaznaczył także, że katolicka tradycja intelektualna opiera się na dialogu, słuchaniu i poszukiwaniu prawdy. „Katolicka tradycja intelektualna to dialog, słuchanie różnych perspektyw i wymiana zdań, aby zawsze starać się dowiedzieć więcej i zrozumieć więcej,” podkreślił Brett Kavanaugh.

Sędziowie Sądu Najwyższego USA

Sąd Najwyższy nie zajął się bezpośrednio żadnymi sprawami dotyczącymi wolności religijnej w ostatniej kadencji, ale istnieje możliwość, że w nadchodzącym roku rozważy nowe przypadki związane z tymi zagadnieniami.

Wypowiedzi Bretta Kavanaugh wskazują, że sąd będzie nadal koncentrował się na ochronie praw religijnych i równości w traktowaniu organizacji religijnych w sferze publicznej.

Słowa Kavanaugh odzwierciedlają jego przekonanie, że ochrona wolności religijnej i zasady równego traktowania są fundamentalnymi wartościami konstytucyjnymi, które muszą być przestrzegane w każdym orzeczeniu sądowym.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Biskup Dolan o kluczowych elementach duszpasterstwa zdrowia psychicznego

Opublikowano

dnia

Autor:

Edukacja księży i świeckich, towarzyszenie osobom z problemami zdrowia psychicznego w parafiach oraz rzecznictwo na rzecz wsparcia instytucjonalnego i społecznego dla osób potrzebujących profesjonalnej pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej to trzy podstawowe filary duszpasterstwa zdrowia psychicznego w Kościele – podkreślił biskup John Dolan z Phoenix w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News. 10 października jest obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Biskup Dolan, osobiście zaangażowany w tę działalność, rozpoczął od podkreślenia znaczenia eliminacji stygmatyzacji związanej z problemami zdrowia psychicznego. „Problemy ze zdrowiem psychicznym nie są powodem do wstydu. To jak złamana ręka. Jeśli ktoś zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, depresją lub innym problemem zdrowia psychicznego, nie ma w tym nic wstydliwego i musimy zachęcać ludzi, aby tak to postrzegali”. Dodał również, że zdrowie psychiczne, podobnie jak zdrowie fizyczne, jest konsekwencją grzechu pierworodnego, ale samo w sobie nie jest grzeszne.

Edukacja

Zdaniem biskupa Dolana, kluczowym elementem duszpasterstwa zdrowia psychicznego jest edukacja. Zaznaczył, że zarówno duchowni, jak i świeccy muszą być dobrze poinformowani na temat dostępnych usług zdrowia psychicznego. „Duszpasterstwo zdrowia psychicznego koncentruje się na edukowaniu zwykłych ludzi w ławkach kościelnych, ale także na szkoleniu księży, zakonników i diakonów w zakresie wartości usług zdrowia psychicznego, w tym poradnictwa, psychologii, psychiatrii i neurologii.” Biskup podkreślił, że edukacja ta daje duchownym narzędzia, by mówić o tych kwestiach oraz kierować parafian do profesjonalnej pomocy, gdy jest to potrzebne.

Towarzyszenie

Kolejnym istotnym aspektem tej działalności jest towarzyszenie. Biskup Dolan wyjaśnił, że towarzyszenie polega na tworzeniu przestrzeni, w których osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego, a także ich rodziny, mogą się spotykać i dzielić swoimi doświadczeniami. „Mamy towarzyszenie, które pozwala ludziom gromadzić się, dzielić swoimi trudnościami związanymi ze zdrowiem psychicznym albo umożliwia członkom rodzin, których bliscy cierpią na problemy zdrowia psychicznego, radzenie sobie z codziennym życiem w takich sytuacjach.”

Biskup podkreślił również rolę kierownictwa duchowego jako formy wsparcia zdrowia psychicznego. „Kierownictwo duchowe ma ogromną wartość. Nie wymaga to wiele czasu – piętnaście minut tygodniowo, by ktoś zadzwonił lub spotkał się przez wideokonferencję, aby porozmawiać i upewnić się, że robi postępy.” Ta forma duszpasterstwa jednak ogranicza się do duchowego przewodnictwa i nie obejmuje diagnozowania ani leczenia klinicznego. „Nie diagnozujemy, nie przepisujemy leków ani nie leczymy. Nie możemy tego robić z przyczyn prawnych, ale też nie leży to w naszym zakresie. Możemy jednak oferować duchowe wsparcie i pomoc.”

Rzecznictwo

Na koniec biskup Dolan podkreślił potrzebę rzecznictwa na rzecz promowania usług zdrowia psychicznego. Mówił o konieczności zachęcania rządów do wspierania specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego oraz zwiększenia dostępu do opieki. „Staraliśmy się nakłaniać rząd do zapewnienia odpowiedniego finansowania na edukację studentów psychologii, psychiatrii i neurologii.” Zwrócił również uwagę na globalny brak odpowiedniej liczby terapeutów i psychologów, dodając: „Musimy działać na rzecz zmian w tej kwestii.”

Biskup Dolan podzielił się także pozytywnym wpływem tego duszpasterstwa na życie osób, które z niego korzystały. „Tysiące ludzi odpowiedziało wspaniale na to duszpasterstwo zdrowia psychicznego” – powiedział, zauważając niezwykłe postępy, jakie odniosły osoby zmagające się z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową i innymi schorzeniami. „Wystarczy poświęcić im czas, wysłuchać bez osądzania… a potem świętować ich sukcesy. Zaczynają brać odpowiedzialność za swoje życie. To naprawdę imponujące.”

Stowarzyszenie Katolickich Duszpasterstw Zdrowia Psychicznego

Biskup Dolan zwrócił również uwagę na istotną rolę, jaką odgrywa Stowarzyszenie Katolickich Duszpasterstw Zdrowia Psychicznego (CMHM), organizacja świecka, która znacząco wspiera duszpasterstwo zdrowia psychicznego. CMHM określa się jako „świeckie stowarzyszenie wiernych chrześcijańskich, którego członkowie są powołani do bycia obecnością uzdrawiającą w życiu osób cierpiących na choroby psychiczne.”

Diakon Ed Shoener, prezes CMHM, przedstawił Papieżowi Franciszkowi książkę „Catholic Mental Health Ministry Guidelines for Implementation”. Publikacja ta, dostępna bezpłatnie online, oferuje praktyczne wytyczne dotyczące wdrażania duszpasterstwa zdrowia psychicznego w społecznościach katolickich. Stowarzyszenie czerpie inspirację z nauczania św. Jana Pawła II, który podkreślał niezbywalną godność każdej osoby, w tym także cierpiących na choroby psychiczne. „Chrystus wziął na siebie wszelkie ludzkie cierpienie, nawet choroby psychiczne… każdy, kto cierpi na chorobę psychiczną, zawsze nosi w sobie obraz i podobieństwo Boga, tak jak każda istota ludzka” – pisał Jan Paweł II.

Stowarzyszenie CMHM rozszerza zasięg Kościoła, oferując duchowe wsparcie osobom borykającym się z problemami zdrowia psychicznego, jednocześnie działając na rzecz profesjonalnej opieki zdrowotnej.

Książka „Catholic Mental Health Ministry Guidelines for Implementation” jest dostępna online bezpłatnie: https://files.ecatholic.com/31862/documents/2024/2/Guidelines_Ebook.pdf?t=1707056822000

Autor: Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan
Foto: Vatican Media, istock/BrianAJackson/Thitima Uthaiburom/SewcreamStudio/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu