Połącz się z nami

News Chicago

Kobieta będzie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Ma bogate doświadczenie i odznaczenia  

Opublikowano

dnia

Nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago, będzie Regina Jurkowska. Pochodzi z Augustowa. Ma 52 lata. Wcześniej była konsulem w Australii, Urugwaju oraz Kolumbii. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku. Będzie drugą kobietą w historii, która poprowadzi chicagowską placówkę. Pierwszą była Paulina Kapuścińska. Dziś objęła stanowisko Konsula Generalnego RP w Los Angeles w Kalifornii.

Przed weekendem kandydatura Reginy Jurkowskiej na stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą. To był najważniejszy krok, aby zostać oficjalnie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Regina Jurkowska przyleci do Chicago i rozpocznie pracę.

Nowa Konsul Generalna RP w Chicago Regina Jurkowska z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polską dyplomacją związana jest od 26 lat. Pod tym względem jest najbardziej doświadczoną osobą, która obejmie to stanowisko w Chicago. Do tej pory Konsulami Generalnymi RP byli mało doświadczeni dyplomaci albo i tacy, którzy dopiero zaczynali swoją karierę w dyplomacji.

Tymczasem Regina Jurkowska przez 5 lat była Konsulem Generalnym RP w Sydney w Australii, wcześniej prowadziła placówkę konsularną w Urugwaju. W latach 1999–2003 była Konsulem Generalnym w Montevideo. Ostatnio była kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego w Ambasadzie RP w Bogocie w Kolumbii, czyli także w Ameryce Południowej. Zanim wyjechała na pierwsza placówkę konsularną pracowała w Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Studiów Politycznych oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

W 2012 roku za pracę w polskiej dyplomacji i na rzecz Polski otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a Krzyż Złoty otrzymała w 2022 roku. To wysokie polskie odznaczenie między innymi dla sprawnych polskich dyplomatów. Na Węgrzech w 2018 roku Regina Jurkowska otrzymała tamtejszy Złoty Krzyż Zasługi. W Warszawie pracując w Węgierskim Instytucie Kultury znacząco przyczyniła się do promocji węgierskiej kultury i zacieśnienia współpracy między naszymi narodami.

Regina Jurkowska ukończyła filologię węgierską na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie na Węgrzech. Potem ukończyła, także studia podyplomowe w Polskiej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Ostatnim Konsulem Generalnym w Chicago był dr Paweł Zyzak, który po zmianie rządu w Polsce opuścił placówkę 30 czerwca. Przed nową konsul zadanie najważniejsze, czyli wzmocnienie relacji Polski z Polonią oraz sprawne zarządzanie administracyjne jedną z największych polskich placówek konsularnych na świecie. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: informacja własna
zdjęcie: youtube

News Chicago

Greyhound na razie pozostaje w swoim terminalu w centrum Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rzecznik firmy Flix North America, właściciela Greyhound, potwierdził, że przewoźnik autobusowy będzie tymczasowo kontynuował działalność w swoim terminalu w centrum Chicago — zaledwie kilka dni przed planowanym opuszczeniem tego obiektu.

Firma negocjuje  przedłużenie umowy najmu z właścicielem stacji, Twenty Lake Holdings, spółką zależną Alden Global Capital. Umowa najmu dla terminalu przy 630 W. Harrison St. miała wygasnąć z dniem 20 września, ale Greyhound kontynuował działalność w tym miejscu do października.

O problemach z międzymiastowym terminalem autobusowym w Chicago informowaliśmy 27 sierpnia. Bez wypracowanego planu przeniesienia działalności, Greyhound zdecydował się pozostać na swoim dotychczasowym miejscu.

„Nie opuścimy terminalu Harrison Street 20 października. Nasz zespół finalizuje miesięczne przedłużenie umowy najmu z Twenty Lake, a nasza działalność będzie kontynuowana bez zakłóceń,” powiedział rzecznik Merrill Leedom.

Firma aktywnie poszukuje długoterminowego rozwiązania, we współpracy z miastem i innymi interesariuszami, aby zabezpieczyć nową lokalizację dla międzymiastowych połączeń autobusowych w Chicago.

Dworzec autobusowy Greyhound działa w tym miejscu od końca lat 80-tych i obsługuje około 500 000 pasażerów rocznie.

Z terminalu korzystają również inne linie autobusowe, takie jak Barons, Burlington Trailways i FlixBus. Jeśli terminal zostałby zamknięty, Chicago stałoby się największym miastem na półkuli północnej, które nie posiada międzymiastowego dworca autobusowego, co eksperci oceniają jako poważny problem dla pasażerów o niskich dochodach, osób starszych, niepełnosprawnych oraz tych, którzy nie mogą prowadzić samochodu.

Terminal przy 630 W. Harrison St.

Miasto Chicago pracuje nad długoterminowym rozwiązaniem, które pozwoli na utrzymanie międzymiastowej obsługi autobusowej. „Miasto pozostaje oddane opracowaniu zrównoważonego i trwałego rozwiązania, które wykracza poza to tymczasowe przedłużenie,” powiedział rzecznik burmistrza.

 

Źródło: blockblubchicago
Foto: Greyhound, Flickr/Jeramey Jannene/
Czytaj dalej

News Chicago

Joffrey Ballet przedstawi spektakl „Atonement”, historię znaną z oskarowego filmu

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Joffrey Ballet rozpoczyna swój 69. sezon spektaklem „Atonement”(„Pokuta”). To północnoamerykańska premiera poruszającej interpretacji powieści Iana McEwana z 2001 roku o tym samym tytule, dokonanej przez Cathy Marston. Sfilmowana powieść została nagrodzona Oscarem.

Pełnometrażowy balet narracyjny podąża za Briony Tallis, która w książce jest jej autorką, a w przedstawieniu cenioną choreografką, która zmaga się z nawiedzającymi echami swojej przeszłości poprzez zapierający dech w piersiach taniec odkupienia.

Adaptacja Cathy Marston rozwija tragiczną historię miłosną starszej siostry Briony, Cecilii, na tle historycznym Anglii z 1935 roku, aby zbadać zawiłe warstwy norm społecznych i trwały wpływ jednego kłamstwa. Otulony sugestywną ścieżką dźwiękową Laury Rossi, z dynamiczną choreografią, balet „Atonement” dogłębnie porusza emocje i kończy się zaskakującym finałem, który na zawsze pozostanie w duszy widzów.

„Atonement” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House, przy 20 North Upper Wacker Drive w centrum Chicago, w zaledwie dziesięciu przedstawieniach, od 17 do 27 października 2024 r.

Spektakl jest koprodukcją z Ballett Zürich i zawiera muzykę na żywo wykonywaną przez Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Pojedyncze bilety na balet zaczynają się od 36 USD i są dostępne w kasie Lyric Opera Box Office przy 20 N. Upper Wacker Dr. oraz telefonicznie pod numerem 312 386 8905 lub online na stronie joffrey.org.

W sezonie 2024/25, Joffrey Ballet zaprezentuje również następujące przedstawienia baletowe:

  • „The Nutcracker” („Dziadek do orzechów”) – grudzień 6–28, 2024
  • „Golden Hour” ( Księżniczka na ziarnku grochu, Heimat + premiera) 20 lutego – 2 marca, 2025
  • „Alice’s Adventures in Wonderland” („Alicja w Krainie Czarów”) – czerwiec 5–15, 2025

 

Źródło: chicagostarmedia, broadwayworld
Foto: YouTube, The Joffrey Ballet
Czytaj dalej

News Chicago

EXCLUSIVE: W Chicago Donald Trump promuje ks. Jerzego Popiełuszkę. To nasz wzór!

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago były prezydent Donald Trump w 40. rocznicę meczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki podpisał deklaracje, w której oddał hołd polskiemu kapłanowi i przestrzegł przez marksizmem, komunizmem i socjalizmem. Polskiego męczennika postawił Amerykanom za wzór. Zrobił to w obecności jego bratanka, Marka Popiełuszki, który mieszka w Chicago od 36 lat. W prezencie prezydent Trump otrzymał okolicznościowy srebrny medal „Wierność Prawdzie” oraz zbiór kazań księdza Jerzego w języku angielskim. W rewanżu Marek Popiełuszko otrzymał prezydenckie wieczne pióro przypominające grube cygaro. Do spotkania doszło we wtorek przed południem w budynku Trump Tower w centrum miasta.

W specjalnej deklaracji Donald Trump napisał, że „jako Amerykanie stoimy z Polską w obronie wolności, godności ludzkiej, rządów prawa, suwerennych granic, niepodległości narodowej i cywilizacji zachodniej. Podzielamy przekonanie, że religia i moralność, oraz kultura otwarta na Boga, są niezbędne do sprawiedliwego rządzenia i politycznego dobrobytu.”

HISTORYCZNE SŁOWA TRUMPA

Były prezydent USA wspomniał w dokumencie swój pobyt w Polsce w lipcu 2017 roku i słowa, które wówczas wypowiedział na Placu Zwycięstwa, że: „Triumf polskiego ducha nad wiekami trudności daje nam wszystkim nadzieję na przyszłość, w której dobro pokonuje zło, a pokój zwycięża nad wojną.”   

POLSKI KSIĄDZ BOHATEREM DLA ŚWIATA

W dokumencie księdza Jerzego Popiełuszkę Donald Trump stawia na piedestale i pokazuje Amerykanom jako wzór do naśladowania. „I jesteśmy zjednoczeni w wiecznej wdzięczności za życie księdza Jerzego Popiełuszki, którego odważne świadectwo chrześcijańskie pomogło nie tylko wyzwolić świat z ciemności, ale także poprowadzić ludzi z niegdyś zniewolonych narodów Europy ku nowemu i pełnemu nadziei światu.” – napisał Donald Trump.

Deklaracja w 40. rocznicę śmierci polskiego męczennika została podpisana w obecności Marka Popiełuszki, dla którego polski kapłan był stryjkiem. Po zamordowaniu księdza Jerzego jego bratanek, Marek musiał uciekać do Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Chicago od 38 lat.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Źródło: informacja własna
Foto: Radio Deon Chicago, Deon24.com
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu