Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Podsumowanie 46. Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MAB)

Opublikowano

dnia

Polskie Muzeum w Ameryce (PMA) z dumą gościło 46. Konferencję Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MAB) w dniach 24–28 września 2024 r. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli kluczowych polskich instytucji kulturalnych z całej Europy, Ameryki Północnej i Południowej, aby wziąć udział w ciekawych dyskusjach i wymianie kulturalnej skupionej wokół tematu: „Rocznice narodowe w zbiorach instytucji MAB”.

Konferencja rozpoczęła się kolacją powitalną 24 września w sali towarzyskiej Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego w Ameryce (PRCUA), gdzie gości powitali James Robaczewski, prezes PRCUA i przewodniczący zarządu PMA; Richard Owsiany, prezes PMA; oraz dyrektor zarządzająca PMA Małgorzata Kot. Uczestnicy zwiedzili wystawy muzeum, w tym Wielką Salę, Salę Ignacego Jana Paderewskiego i Galerię Sztuki.

25 września konferencja była kontynuowana sesjami zamkniętymi poświęconymi wewnętrznym sprawom MAB, a następnie wizytą w zabytkowym kościele Świętej Trójcy na uroczystą mszę świętą. Zorganizowano specjalne zwiedzanie muzeum dla gości honorowych, w tym delegacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Konsulatu RP w Chicago oraz przedstawicieli różnych instytucji państwowych i organizacji pozarządowych.

Wieczór uświetniło oficjalne otwarcie konferencji, której przewodniczył Richard Owsiany, a przemówienia wygłosili: James Robaczewski, Micheline Jaminski, Skarbnik Kongresu Polonii Amerykańskiej, a także Agata Grochowska, Wicekonsul i Kierownik Wydziału Polonii Amerykańskiej, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej w Konsulacie Generalnym RP w Chicago; Julia Konopka Żołnierczuk z Biblioteki Narodowej RP; Teresa Ackermann z Muzeum Kościuszki w Solothurn; Jolanta Miśkowiec, Dyrektor Departamentu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odczytała również specjalny list od Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej; Sylwia Tryc, P.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – POLONIKA; i Mateusz Szpytma, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień zakończył się pokazem filmu „Katedry polskie” Magdaleny Gutowskiej, któremu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Jazz Trio: Sławek Bielawiec, Krzysztof Pabian i Dave Zieliński. Ich występ zasponsorowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

26 września odbyły się prezentacje w języku polskim poświęcone 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, Powstaniu Warszawskiemu i innym ważnym rocznicom narodowym. Wystąpiło 14 prelegentów. Po tych prezentacjach uczestnicy wzięli udział w dyskusjach z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Polskiego za Granicą – POLONIKA.

Po południu uczestnicy wyruszyli na wzbogacającą wycieczkę po Chicago, odwiedzając zabytki znaczące dla społeczności polskiej. Wycieczka rozpoczęła się w kościele św. Stanisława Kostki, najstarszym kościele polskim w Chicago, a następnie odwiedzili dawną siedzibę Związku Narodowego Polskiego. Inne kluczowe przystanki obejmowały Trójkąt Polski, w obszarze znanym jako Polskie Śródmieście, Teatr Chopina i dawną siedzibę Związku Kobiet Polskich.

Grupa odwiedziła również Humboldt Park, miejsce spotkań polonijnych od dziesięcioleci, gdzie Ignacy Paderewski przemawiał na manifestacji z okazji uzyskania niepodległości przez Polskę. Cudownym przystankiem na trasie był pełen historii Kościół św. Jana Kantego, gdzie Brat Joshua oprowadzał grupę, imponując gościom swoją wiedzą i oddaniem.

Grupa dowiedziała się również wielu interesujących faktów od koordynatorów wydarzenia, Małgorzaty Kot i Richarda Owsiany. Przejazd ulicami Chicago, wzdłuż Michigan Avenue z widokiem na Hotel Congress, w którym Paderewski zatrzymał się podczas wizyty w Chicago, obejmował dłuższy postój na Solidarity Drive, gdzie do gości dołączył kompetentny i entuzjastyczny Daniel Pogorzelski.

Uczestnicy podziwiali panoramę miasta, przechadzali się obok pomników Kościuszki i Kopernika i zrobili sobie grupowe zdjęcie, kontemplując znaczącą rzeźbę „Agora” Magdaleny Abakanowicz, tworząc trwałe wspomnienia tego pięknego miasta i polskiej obecności w nim.

Dzień zakończył się uroczystą kolacją wydaną przez wicekonsul Agatę Grochowską w Konsulacie Generalnym RP, na której Marek Żebrowski z Polish Music Center w USC Thornton Los Angeles, CA wygłosił prezentację na temat twórczości Henryka Warsa i Feliksa Konarskiego. Goście zakończyli wieczór wspólnym śpiewaniem hitów tych kultowych artystów.

Ostatni dzień konferencji, 27 września, obejmował sesje zamknięte, podczas których uczestnicy omawiali przyszłe rozwiązania dla MAB i sfinalizowali plany nadchodzących konferencji. Wydarzenie zakończyło się
pożegnalnym rejsem wzdłuż rzeki i jeziora Chicago, oferującym malownicze tło dla uczestników, aby mogli zastanowić się nad znaczącymi wymianami i nowymi połączeniami nawiązanymi podczas konferencji.

Rejs był sponsorowany przez PRCUA, PMA, Idea Furniture, a także członków zarządu PMA Betty Uzarowicz, Vicki Granacki i Stephena Kusmierczaka.

Konferencja MAB pokazała siłę międzynarodowej współpracy w zakresie ochrony i promowania polskiego dziedzictwa kulturowego. 47. Konferencja MAB odbędzie się w Rzymie w 2025 r.

Muzeum Polskie w Ameryce 

 

Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Polish Consulate

News Chicago

60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago: Historia, która wciąż się rozwija

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu Chicago zamienia się w stolicę kina, gdy rozpoczyna się najdłużej trwający festiwal filmowy w Ameryce Północnej – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago. Tegoroczna edycja, która obchodzi 60-lecie swojego istnienia, wystartuje w środę, przynosząc pasjonatom filmu okazję do świętowania kinematografii z całego świata.

Pomysł na festiwal narodził się w umyśle młodego filmowca Michaela Kutzy, który w latach 60-tych ubiegał się o nagrody na europejskich festiwalach filmowych. Zrozumiał wtedy, że Chicago, będące tętniącym życiem centrum kultury, ma potencjał, by stać się ważnym miejscem na filmowej mapie świata.

„Zacząłem zauważać, czego brakuje w naszym mieście,” wspomina Kutza. „Mieliśmy tu mnóstwo kin, ale brakowało nam własnego festiwalu filmowego. Dlatego zebrałem grupę ludzi, świeżo po studiach, i powiedziałem: ‘Zróbmy międzynarodowy festiwal filmowy, coś dużego’.”

Od tamtej pory festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych, znanym z promowania młodych, debiutujących twórców. W tym roku na przykład, festiwal zaprezentuje reżyserski debiut Malcolma Washingtona, „The Piano Lesson”, oparty na sztuce Augusta Wilsona. Młodzi filmowcy mają możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności oraz przemysłowi, co jest jednym z głównych celów festiwalu.

„Festiwale tworzą wokół filmu ekscytację,” mówi Mimi Plauché, dyrektor artystyczna festiwalu. „Dzięki takiemu rozgłosowi filmy przyciągają uwagę publiczności, dystrybutorów, a nawet streamerów. Niektóre z nich już mają dystrybucję, ale wiele innych zostaje dostrzeżonych właśnie dzięki obecności na festiwalu.”

W ciągu sześciu dekad istnienia festiwalu, wielu uznanych dziś twórców stawiało tu swoje pierwsze kroki. Tak było choćby z Robertem Zemeckisem i Williamem Friedkinem, rodowitymi mieszkańcami Chicago, którzy osiągnęli ogromny sukces w branży filmowej.

Dla Michaela Kutzy, 60 lat organizowania festiwalu to owoc pracy setek osób – wolontariuszy, organizatorów, gwiazd, a przede wszystkim filmowców z całego świata, którzy każdego roku prezentują swoje dzieła w Chicago. „Dlaczego to trwa tak długo? Ponieważ nie można tego doświadczyć nigdzie indziej,” mówi Kutza.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago potrwa od 16 do 27 października. Pełny program projekcji oraz informacje o biletach dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia.

To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć filmy, które mogą stać się przyszłymi klasykami, oraz poczuć magię kina w sercu Chicago.

 

Źródło: wttw
Foto: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

„Dressed in History” – nowa wystawa w Chicago History Museum pokaże dawne stroje

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 19 października, Chicago History Museum otwiera nową wystawę „Dressed in History: A Costume Collection Retrospective”. Kolekcja będzie zawierać ponad 70 rzadko oglądanych artefaktów, które podkreślą historię mody, a także bogatą historię produkcji i handlu detalicznego, która istnieje w Chicago od prawie 200 lat.

„Dressed in History” prezentuje zarówno odzież, jak i akcesoria w modzie męskiej, damskiej i dziecięcej.

Historyczna kolekcja będzie zawierać projekty haute couture, a także przedmioty szyte w domu, wszystkie podzielone na cztery odrębne kategorie: odzież codzienna/sportowa, haute couture i ubrania designerskie, historyczne stroje oraz sztuka i moda.

Niektóre wyjątkowe przykłady artefaktów, które znajdą się w tej kolekcji, to oryginalna para Air Jordan 1, biała tiulowa suknia Christian Dior, czerwony kostium burleskowy z cekinami i wełniany kostium kąpielowy dla niemowląt.

Ta ekspozycja jest częścią obchodów Chicago History Museum z okazji osiągnięcia ważnego kamienia milowego — 100 lat kolekcji kostiumów i Costume Council.

Więcej informacji oraz bilety dostępne są na stronie internetowej muzeum.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Chicago History Museum
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zaduszki poetyckie w Art Gallery Kafe wprowadzą nas w nostalgiczny nastrój 27 października

Opublikowano

dnia

Autor:

Klub Literacki Forum Poezji Chicago Art zaprasza na Zaduszki Poetyckie. W części artystycznej wystąpią Beata Korzeniak – poetka, kompozytorka, piosenkarka oraz aktor Grzegorz Chiliński.

W trakcie wieczoru przewidziany jest także otwarty mikrofon dla poetów i miłośników poezji. Wstęp wolny.

Zaduszki Poetyckie odbędą się 27 października w Art Gallery Kafe, znajdującej się przy 127 E Front St, Wood Dale, IL.

Klub Literacki Forum Poezji Chicago Art założył w 2015 roku wspólnie z poetką Krystyną Kowal, Mateusz Parker. Działalność Klubu polega głównie na propagowaniu i krzewieniu kultury i literatury polskiej za granicą, a także indywidualnej promocji polonijnych talentów literackich.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, pisarze.pl
Foto: Art Gallery Kafe, istock/Phittinan Muenlar/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu