Połącz się z nami

News USA

Pierwsza publicznie finansowana religijna szkoła czarterowa w USA idzie do Sądu Najwyższego

Opublikowano

dnia

Szkoła St. Isidore of Seville Catholic Virtual School w Oklahomie ma szansę stać się pierwszą publicznie finansowaną religijną szkołą czarterową w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek jej przedstawiciele złożyli odwołanie do Sądu Najwyższego po tym, jak sądy niższej instancji wydały wyroki przeciwne jej działalności, blokując jej funkcjonowanie.

7 października Szkoła Św. Izydora oraz Rada Szkół Czarterowych w Oklahomie złożyły oddzielne petycje do Sądu Najwyższego USA, kwestionując decyzję Sądu Najwyższego Oklahomy.

Wcześniejsze orzeczenie sądu stanowego z lata 2023 roku stwierdziło, że stanowa rada nie ma prawa autoryzować religijnej szkoły czarterowej, uznając finansowanie takiej instytucji za potencjalne zagrożenie dla kwestii rozdziału państwa od kościoła.

Zgodnie z decyzją, stanowa Rada Szkół Czarterowych została zobowiązana do unieważnienia kontraktu ze Szkoła Św. Izydora.

Szkoła katolicka postanowiła jednak nie poddawać się i w swojej petycji do Sądu Najwyższego powołała się na precedensy dotyczące wolności religijnej, w tym na Pierwszą Poprawkę Konstytucji USA. Wspierana przez Religious Liberty Clinic Uniwersytetu Notre Dame, Szkoła Św. Izydora argumentuje, że wcześniejsze decyzje sądów niższych są sprzeczne z prawem federalnym.

Walka o wolność religijną i edukację

Alliance Defending Freedom (ADF), organizacja prawnicza specjalizująca się w obronie praw religijnych, również włączyła się do sprawy, składając odrębną petycję. ADF podkreśla, że sąd Oklahomy orzekł wbrew precedensom Sądu Najwyższego USA, które wielokrotnie potwierdzały, że szkoły religijne nie mogą być wykluczane z publicznych programów finansowania z powodu swojego charakteru wyznaniowego.

Przykładem jest orzeczenie z 2022 roku dotyczące stanu Maine, gdzie sąd uznał, że wykluczenie szkół religijnych z programu wsparcia finansowego narusza klauzulę wolności religijnej.

Edukacja w Oklahomie i walka o nowe opcje

Oklahoma zajmuje obecnie jedno z najniższych miejsc w rankingach edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W 2024 roku stan znalazł się na 49. miejscu pod względem jakości edukacji, z alarmującymi wynikami uczniów w zakresie matematyki i czytania.

W odpowiedzi na te wyzwania, Szkoła Św. Izydora chce zaoferować alternatywę dla dzieci, które nie mogą sobie pozwolić na inne opcje edukacyjne.

Phil Sechler, starszy prawnik ADF, podkreślił znaczenie tej sprawy dla kwestii wolności religijnej. „Rodzice i dzieci w Oklahomie zasługują na więcej możliwości wyboru. To ironiczne, że urzędnicy, którzy twierdzą, że bronią wolności religijnej, dyskryminują Szkołę Św. Izydora z powodu jej katolickiej tożsamości” – stwierdził Sechler. „Konstytucja USA chroni prawo Szkoły Św. Izydora do funkcjonowania zgodnie z wiarą katolicką”.

Sprawa Szkoła Św. Izydora może mieć dalekosiężne skutki dla debaty na temat wolności religijnej i edukacji publicznej w USA.

 

Źródło: cna
Foto: St. Isidore of Seville Catholic Virtual School

Kościół

18-19 października: Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w przesłaniu do uczestników czuwania modlitewnego w intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Odbędzie się ono w nocy z 18 na 19 października br. na Jasnej Górze.

„W tym roku myślimy o powołaniu emigranta. Choć los czasami może być niełatwy, to jednak jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości” – czytamy w przesłaniu Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej na 39. Jasnogórską Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy.

„Wiele razy doświadczyłem osobiście, że katolicy w innych krajach są nam wdzięczni za odwagę wyznawania wiary i piękne świadectwo” – napisał bp Piotr Turzyński. Podkreślił, że „jesteśmy powołani do tego, aby mówić o Chrystusie, o opiece Maryi, o pięknie rodzinnego życia, o Kościele i o miłosierdziu, o którym przesłanie rozeszło się po świecie właśnie z polskiej ziemi”. „Nieście ze sobą Chrystusa i miłość do Jego Matki” – zaapelował do polskich emigrantów.

Doroczne czuwanie w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz ich duszpasterzy odbędzie się w nocy z 18 na 19 października 2024 roku w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Temat przewodni tegorocznej modlitwy brzmi: „Emigracja jako powołanie”. Został on zaczerpnięty z listu Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, napisanego w grocie objawień w Lourdes w 1941 roku. Kardynał Hlond podkreślał w nim, że „nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną”.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Po wspólnym różańcu, Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Mszy Świętej o godz. 23.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i delegat KEP ds. powołań Andrzej Przybylski.

Z uczestnikami czuwania będzie można łączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube Jasnej Góry. Apel oraz Eucharystia będą transmitowane również przez Telewizję Trwam. Każdy może powierzać Matce Bożej swoje osobiste intencje, przesyłając je wcześniej na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.

Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy jest organizowane od 1985 roku przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, których charyzmatem jest troska o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz praca apostolska wśród Polonii.

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP

 

Foto: Klasztor Jasna Góra
Czytaj dalej

Kościół

40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wyjątkowa wystawa w Warszawie

Opublikowano

dnia

Autor:

Z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie przygotowano niezwykłą wystawę „Prawda i Wolność”.

Śmierć ks. Jerzego w październiku 1984 r. wstrząsnęła całą Polską, skłaniając władze PRL do zorganizowania pokazowego procesu sprawców. Wystawa przybliża duchowy portret tego niezłomnego kapłana, który poświęcił życie w walce o prawdę i wolność, m.in. poprzez fotografie z jego działalności, w tym mało znane zdjęcia z lat 70. i 80.

Ekspozycja, otwarta do 15 grudnia 2024 r., przenosi nas w realia jego życia – od domu rodzinnego w Okopach, przez trudne chwile służby wojskowej, po działalność w „Solidarności”.

Znajdują się tu dzieła współczesnych artystów, takich jak Jacek Sroka i Jan Lebenstein, ukazujące walkę narodu o wolność oraz tragiczne losy samego kapłana, którego śmierć symbolizuje wymownie wizualizacja Tomasza Tatarczyka pod tytułem „Łódź Charona”.

Wystawie towarzyszą także prelekcje, spotkania z historykami oraz pokazy filmowe.

Więcej informacji: [Muzeum Archidiecezji Warszawskiej](https://maw.art.pl/exhibition/prawda-i-wolnosc-ksiadz-jerzy-popieluszko/)

Family News Service

 

Foto: Mirek Krajewski / Family News Service
Czytaj dalej

Kościół

Papieskie celebracje w listopadzie i grudniu

Opublikowano

dnia

Autor:

7 celebracji z udziałem Papieża Franciszka zaplanowanych jest w listopadzie i pierwszej połowie grudnia br. W wykazie opublikowanym przez watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych nie ma jeszcze informacji na temat celebracji Świąt Bożego Narodzenia oraz uroczystości inauguracji Roku Jubileuszowego.

4 listopada o godz. 11.00 w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych w tym roku biskupów i kardynałów. Papież będzie modlił się w ich intencji przy głównym ołtarzu (Cathedra Petri) watykańskiej świątyni.

17 listopada, w 33. niedzielę zwykłą, w Kościele katolickim będzie obchodzony VIII Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Ojca Świętego jako wezwanie do większej wrażliwości na los najbardziej potrzebujących i przypomnienie, że są oni ważną częścią społeczeństw i wspólnoty wierzących. Głównym punktem tegorocznych obchodów, których hasło brzmi: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5) będzie Msza św. z udziałem Papieża, odprawiona o godz. 10.00 w Bazylice św. Piotra.

24 listopada, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, kiedy Kościół obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, diecezje na całym świecie zaproszone są również do przeżywania Światowego Dnia Młodzieży (który do 2021 r. był obchodzony w Niedzielę Palmową). Tegoroczny XXXIX ŚDM obchodzony jest pod hasłem „Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia (por. Iz 40, 31)”, a Ojciec Święty odprawi w tym dniu Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30.

7 grudnia (a nie, jak pierwotnie informowano 8 grudnia) odbędzie się Zwyczajny Konsystorz Publiczny, 10 zwołany przez Papieża Franciszka. Tego dnia Ojciec Święty wyniesie 21 duchownych do godności kardynalskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 w Bazylice św. Piotra.

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Ojciec Święty, wspólnie z kolegium kardynalskim odprawi Mszę św. w Bazylice św. Piotra. Tego samego dnia o godz. 16.00 uda się na Plac Hiszpański, aby tradycyjnie modlić się tam przy figurze Niepokalanej.

12 grudnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe, Ojciec Święty będzie sprawował Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 18.00. W celebracji tej każdego roku licznie uczestniczą wierni z Meksyku i krajów latynoamerykańskich.

Vatican News

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu