Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

„RADOSNE OGNISKO ” Towarzystwa Przyjaciół Krakowa odbędzie się 5 października

Opublikowano

dnia

Zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Krakowa na „RADOSNE OGNISKO”.

„Serdecznie zapraszamy Polonię, Krakusów, Przyjaciół na coroczne, już od lat jesienne OGNISKO w sobotę 5-go października od godz. 4:00 po południu.

To niemal rodzinne spotkanie odbędzie się w znanym Resorcie LAKE VILLA – u Jacka & Lidii. Zapraszamy na świetną zabawę, humor, śpiew przy pieczonym PROSIACZKU, kiełbaskach, kufelku PIWA, chlebie ze smalcem i słodkim deserze

Proszę pamiętać o CIEPŁYCH kubraczkach !!

KONIECZNE Rezerwacje: 773. 218.1562

Jolanta Grocholska, Prezes Tow. Przyjaciół Krakowa w Chicago

 

Źródło: informacja własna
Foto: Towarzystwo Przyjaciół Krakowa

Polonia Amerykańska

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych oferuje potrzebne wsparcie. Sandra Walecka zaprasza

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzieci urodzone tutaj w Stanach Zjednoczonych, albo te, które przyjechały z Polski w wieku kilku lat, są obecnie dziećmi dwujęzycznymi. Czy to dla nich problem czy bogactwo? W weekend od 19 do 20 października rodzice takich pociech będą mogli wziąć udział online w bardzo ciekawym spotkaniu – specjalnym wirtualnym Zlocie Rodziców Dzieci Dwujęzycznych i wiele się dowiedzieć. Do uczestnictwa, na antenie Radia Deon Chicago, zaprasza organizatorka tego wydarzenia – Sandra Walecka.

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych to pierwsza taka inicjatywa, której celem jest wsparcie rodziców oraz dostarczenie konkretnych wskazówek do pracy z dziećmi dwujęzycznymi.

Jego organizatorkami są Sandra Walecka – nauczycielka języka polskiego jako języka obcego, inicjatorka projektu Polski na emigracji, psycholożka i logopedka, oraz Anna Karwowska – językoznawczyni, dydaktyczka, filolożka angielska i badaczka dysleksji u dzieci dwujęzycznych.

Dwujęzyczność „to jest zdecydowanie bogactwo, może wzbogacone różnymi trudnościami, ale bogactwo” podkreśla w rozmowie na antenie Radia Deon Sandra Walecka.

Rodzice jednak często się martwią, zwłaszcza jeśli dziecko chce mówić tylko po polsku albo tylko po angielsku. Często nie wiedzą też czy wysłanie pociechy do polskiej szkoły będzie dla dziecka dobre, czy niekoniecznie. Te problemy są typowe dla polonijnych rodzin, niezależnie od miejsca zamieszkania.

„Współpracuję z wieloma rodzinami na emigracji i mamy poczucie, że nauczyciele polonijni są częściowo zaopiekowani, ale brakuje nam takiego miejsca, które byłoby wsparciem dla rodziców. Dla rodziców, którzy naszym zdaniem są najważniejszymi osobami w tym procesie wspierania dwujęzyczności” tłumaczy Sandra Walecka.

Stąd wzięła się idea zlotu oraz stworzenia platformy, służącej jako miejsca wsparcia, źródła przydatnych materiałów oraz wymiany doświadczeń. Jej organizatorki działają na Facebooku, gdzie mają grupę ponad 4000 osób. Nagrywają rozmowy z wieloma wybitnymi specjalistami, logopedami, lektorami języka polskiego jako obcego i psychologami.

Rozmawiają także z samymi rodzicami i ich dwujęzycznymi dziećmi.

I Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych jest wydarzeniem bezpłatnym. „Zależy nam, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, żeby każdy otrzymał to wsparcie”, podkreśla Sandra Walecka. „Będziemy się inspirowali, będziemy wspierali się i pokazywali, jak to wygląda z tej drugiej strony, jak to wygląda w tym dwujęzycznym świecie.”

Aby uczestniczyć w tym wydarzeniu należy się zarejestrować. Osoby, które się zarejestrują, 19 i 20 października otrzymają dostęp do platformy na stronie www.zlotrodzicowdziecidwujezycznych.comBędzie na niej przygotowane około 50 już zapisanych rozmów a osoby uczestniczące będą mogły zadawać pytania prelegentom.

Serdecznie Zapraszamy – Wspierajmy nasze Dzieci!

Źródło: informacja własna
Foto: Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych, istock/stefanamer/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

„Jego portret”: Artystyczne wspomnienie Jonasza Kofty w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Art Gallery Kafe zaprasza na wyjątkowy wieczór z utworami Jonasza Kofty pt. „Jego portret”. Wystąpią: Agata Paleczny, Anna Włoch, Bogdan Łańko.

W roli narratora wystąpi Piotr Kukuła. Opracowanie muzyczne wieczoru – Sławomir Bielawiec.

Wieczór z utworami Jonasza Kofty odbędzie się 18 października, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Bilety kosztują 25 dolarów. Rezerwacje są przyjmowane pod numerem telefonu: (630) 523 3536.

Jonasz Kofta, właśc. Janusz Kaftal urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Po ojcu miał żydowskie pochodzenie, matka zaś była Ukrainką. Był polskim poetą, dramaturgiem, satyrykiem, piosenkarzem i malarzem.

Jego debiutem literackim były fraszki „Warsztat filozoficzny”, „O smutnych ludziach” i „Hasło” opublikowane w 1966 przez tygodnik „Szpilki”. Następne wiersze, satyry i teksty piosenek drukowane były na stronach „Szpilek” „Radaru”, „Płomyka” , „ITD”.

Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów piosenek, napisał słowa do przebojów, takich jak m.in.: Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Samba przed rozstaniem, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Do łezki łezka czy Kwiat jednej nocy.

Był też wykonawcą wielu przebojów. Publikował wierszowane felietony w Polityce.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, wikipedia
Foto: Art Gallery Kafe, wikipedia
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago włącza się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła Polska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku, na lekturę 13. odsłony projektu, został wybrany utwór Juliusza Słowackiego pt. „Kordian” – jeden z najważniejszych dramatów w historii polskiej literatury.

W czasie odczytywania fragmentów tekstu, uczniom towarzyszył Konsul RP p. Tomasz Orczyk, który kilka dni wcześniej rozpoczął misję dyplomatyczną w Chicago.

Dzięki ciekawej interpretacji, cała społeczność Szkoły Polskiej mogła odkrywać uniwersalne wartości i przestrogi w liczącym prawie 200 lat utworze romantycznym.

Uwieńczeniem akcji było odsłuchanie utworu „Kocham wolność”, uroczyste wniesienie flagi polskiej oraz pojawienie się na scenie białego orła jako symbolu zwycięstwa.

Narodowemu Czytaniu przyświeca popularyzacja najważniejszych w polskiej kulturze dzieł, promowanie kultury żywego słowa i wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Autorka: Katarzyna Niziołek
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu