Połącz się z nami

Kultura

Rzym: Caravaggio na wyciągnięcie ręki

Opublikowano

dnia

Rzym kojarzy się cudzoziemcom przede wszystkim z zabytkami starożytnej czy też sakralnej architektury, słynnymi na całym świecie miejscami. Jak mówią jednak sami Rzymianie – dosłownie w każdym miejscu Wiecznego Miasta możemy zetknąć się z bezcennymi skarbami kultury oraz sztuki, skrytymi często w wydawałoby się zwyczajnych miejscach. Tak jest chociażby z Caravaggiem, którego 453. rocznicę urodzin obchodzimy w niedzielę 29 września, i jego najsłynniejszymi dziełami.

Przepiękny plac Piazza Navona, wyjątkowy, zachowany od starożytności Panteon – to oczywiście miejsca obowiązkowe do odwiedzenia dla każdego turysty w Rzymie. Idąc od jednego tego miejsca do drugiego warto pamiętać, że przemierzamy okolice, które kilka wieków wcześniej od 1594 do 1606 roku przemierzał Caravaggio, kiedy przebywał w Rzymie i tworzył tu swoje wspaniałe dzieła. Widział te same ściany, wdawał się tam w uliczne burdy, obserwował ludzi, poszukując modeli do swych obrazów, tworzył i mieszkał.

„Madonna Pielgrzymów” u Świętego Augustyna

Odkrywanie śladów Caravaggia, który zrewolucjonizował malarstwo europejskie, wprowadzając do niego grę światła i cienia, można zacząć od okolic Piazza Navona, na którym artysta bywał zapewne codziennie i odwiedzenia kościoła św. Augustyna. Kościół znajduje się niedaleko gmachu Senatu przy Piazza di sant’Agostino. Pod koniec sierpnia 2024 roku świątynię odwiedził papież Franciszek, modląc się tam przy relikwiach Świętej Moniki, matki doktora Kościoła.

Papież modlił się wtedy jeszcze w innym miejscu w tym kościele – przed obrazem „Madonna pielgrzymów” (Madonna dei Pellegrini), jednym z najbardziej znanych arcydzieł Caravaggia, datowanym na lata 1604-1606. Znajduje się on w kaplicy Cavalettich, w lewej nawie kościoła. Warto do specjalnej puszki umieszczonej przy kaplicy wrzucić monetę 1 euro, by obraz został oświetlony. To dopiero pozwoli dostrzec wspaniałą grę światła i cienia na obrazie.

Sam obraz Madonny Pielgrzymów wywołał zresztą niemały skandal, kiedy został wywieszony w bocznej nawie kościoła św. Augustyna. Przedstawia Madonnę z dużym już Dzieciątkiem na rękach, stojącą ze skrzyżowanymi nogami – co współcześni uznali za nazbyt frywolny gest. Przed nią klęczą pielgrzymi – notable, którzy zamówili obraz, ale przedstawieni w brudnych ubraniach biedaków, z kijami w dłoniach, boso, z brudnymi piętami. W dodatku w postaci Madonny współcześni odnajdywali twarz znanej w Rzymie kurtyzany Leny.

Caravaggio był malarzem realistą, obserwował pielgrzymów licznie przybywających do Rzymu w roku jubileuszu A.D. 1600 i widział, jak wyglądają, w jakich strojach przybywają. W dodatku był awanturnikiem i w pewnym sensie człowiekiem ulicy. Na pobliskim Piazza Navona, gdzie zapewne widywał Lenę, wdawał się też w awantury uliczne. Odwiedzał też pobliski szpital dla ubogich, by obserwować anatomię ludzką.

Madonna Pielgrzymów

Mecenat kardynała Del Monte

Dwunastoletni pobyt Caravaggia w Rzymie koncentrował się w okolicy, w której położony jest kościół św. Augustyna. Nieopodal, przy ulicy Rinascimento, również w pobliżu Piazza Navona znajduje się pałac Medyceuszy, w którym mieści się obecnie siedziba Senatu. W czasie, kiedy Caravaggio przebywał w Rzymie, pałac był wynajmowany przez kardynała Del Monte, miłośnika sztuki. Ten doceniając nowatorstwo malarstwa Caravaggia zaprosił artystę, by tworzył na jego dworze. Caravaggio przez dwa lata – do 1601 roku – mieszkał w pałacu, gdzie kształcił się również w dziedzinie muzyki.

I właśnie za przyczyną kardynała Del Monte namalował swoje kolejne wielkie arcydzieła, które można podziwiać w położonym nieopodal kościele San Luigi dei Francesi, położonym zaledwie 100 metrów od Senatu. Caravaggio za poparciem kardynała Del Monte otrzymał zadanie dokończenia malowania znajdującej się w lewej nawie kaplicy Contarelli przed jubileuszem 1600 roku. To tam umieścił cykl swoich słynnych dzieł dotyczących Świętego Mateusza. Warto więc tam wstąpić, by podziwiać obrazy: „Św. Mateusz z aniołem”, „Powołanie św. Mateusza” oraz „Męczeństwo św. Mateusza”.

Św. Mateusz i Anioł

Adres znaleziony dzięki sądowej rozprawie

Inne dzieła Caravaggia można podziwiać w miejscach oddalonych nieco dalej od rejonu Piazza Navona i Senatu. „Nawrócenie Świętego Pawła” czy „Męczeństwo Świętego Piotra” Caravaggia znajdziemy w położonym przy Piazza del Popolo 12 kościele Santa Maria del Popolo. Inne słynne dzieła artysty, choćby „Chłopiec z koszem owoców” można oglądać w Galerii Borghese. Jeszcze inne znajdziemy w Galerii Barberini czy Muzeach Watykańskich, a także w innych galeriach.

Wróćmy jednak do okolic Piazza Navona i miejsc, które Caravaggio przemierzał codziennie. W położonym pół kilometra od kościoła wąskim zaułku przy Vicolo del Divino Amore pod numerem 21, na 1. piętrze Caravaggio mieszkał w latach 1604-1605. Dziś to miejsce jest ciągiem niskich kamieniczek połączonych ze sobą. Miejsce, w którym mieszkał artysta oznaczone jest tablicą.

Skąd wiadomo, ze to na pewno adres, pod którym mieszkał Caravaggio? Z akt sadowych. Artysta, który często wdawał się w bójki i wielokrotnie był notowany przez policję po jednej z awantur uciekł z Rzymu, nie płacąc czynszu za wynajem mieszkania. Właścicielka zgłosiła to na policję, odbyła się też sprawa sądowa, podczas której kobieta dokładnie podała adres i okres, w jakim malarz przebywał w tym mieszkaniu. W archiwach rzymskich odnaleziono te dokumenty.

Dom Caravaggia na Vincolo del Divino Amore

Dotknąć drzwi Caravaggia

Idąc dosłownie 30 metrów dalej uliczką Nicolo del Divino Amore można dostrzec wejście do jednego z mieszkań, którego kamienne odrzwia przypominają dokładnie obramowanie drzwi, w których stoi Madonna na obrazie „Madonna dei Pellegrini”. Być może to właśnie w tych drzwiach stała modelka pozując do słynnego obrazu Caravaggia.

Taki jest Rzym, w którym nie tylko ślady Caravaggia, ale i wiele innych niezwykłych i przepięknych można nie tylko oglądać, ale i dotykać.

Family News Service

 

Foto: wikimedia, W. Rogacin

News Chicago

Moulin Rouge! Musical: Zobaczcie widowisko gwarantujące niezapomniane emocje

Opublikowano

dnia

Autor:

Moulin Rouge! Musical triumfował na Broadwayu, zdobywając 10 nagród Tony Awards®, w tym najbardziej prestiżowe wyróżnienie za Najlepszy Musical. Był długo oczekiwany, gdy po raz pierwszy zawitał do Chicago kilka lat temu, a teraz ponownie możemy go zobaczyć. Ten pełen energii spektakl powraca z muzyką od Lady Gagi po Beatlesów i będzie grany od 2 do 20 kwietnia.

Przygotujcie się na wieczór pełen blichtru, romantyzmu i nieokiełznanej energii. Moulin Rouge! Musical przeniesie Was do świata przepychu i wielkich emocji, gdzie bohema spotyka arystokrację w zmysłowej, elektryzującej feerii barw i dźwięków.

Bazujący na kultowym filmie Baza Luhrmanna, spektakl zachwyca nowoczesnym remiksem ponadczasowych przebojów, które zyskują nowe, teatralne życie.

W rolę Christiana wciela się Jay Armstrong Johnson. Jego wcześniejsze występy na Broadwayu obejmują: Parade, HAIR, Catch Me if You Can i Phantom Of The Opera. Jay wystąpił na koncertach m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center.

Za reżyserię odpowiada Alex Timbers, laureat nagrody Tony®, a autorem scenariusza jest nagrodzony Tony Award® John Logan. Oszałamiającą choreografię stworzyła Sonya Tayeh, również laureatka tej prestiżowej nagrody, a za aranżację muzyczną odpowiada Justin Levine, także zdobywca Tony Award®.

To więcej niż musical. To styl, emocje, magia i ekstaza! Nie przegap tej teatralnej celebracji prawdy, piękna, wolności i, nade wszystko, miłości.

Moulin Rouge! Musical zagości w Teatrze Pałacu Cadillac w dniach: 2 kwietnia – 20 kwietnia 2025 r. Czas trwania: 2 godziny i 35 minut (z jedną przerwą). Spektakl rekomendowany jest dla widzów od 12. roku życia. Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: Broadway in Chicago, wgn
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Stone-a-Palooza: Znajdź wyjątkową biżuterię i kamienie szlachetne w St. Charles

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w sobotę, 5 kwietnia, w Fine Line Creative Arts Center w St. Charles odbędzie się doroczna jednodniowa wyprzedaż biżuterii – Stone-a-Palooza. To niepowtarzalna okazja, by zdobyć unikalne materiały do tworzenia biżuterii oraz rzadkie kamienie kolekcjonerskie.

Wyjątkowa oferta dla pasjonatów biżuterii

Podczas wydarzenia swoje skarby zaprezentuje starannie wyselekcjonowana grupa artystów, którzy przez lata gromadzili niezwykłe materiały z całego kraju. Teraz, chcąc podzielić się nimi z innymi miłośnikami biżuterii, oferują na sprzedaż unikalne przedmioty, których nie zdążyli wykorzystać.

Wśród dostępnych eksponatów znajdziesz m.in.:

  • fragmenty kości mamuta, meteorytu, bursztynu i poroża,
  • szeroki wybór kaboszonów, koralików i akcesoriów do tworzenia biżuterii,
  • elementy wykończeniowe, które dodadzą Twoim projektom wyjątkowego charakteru,
  • surowe kamienie, takie jak tygrysie oko, jaspis, jadeit, rodonit i wiele innych.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym twórcą biżuterii, dopiero zaczynasz swoją przygodę, czy po prostu fascynują Cię kolorowe kamienie – Stone-a-Palooza to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp jest bezpłatny, a różnorodność oferty sprawia, że nigdy nie wiadomo, jakie skarby uda się odkryć!

Kiedy i gdzie?

Stone-a-Palooza odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia, w godzinach 10:00AM – 3:00PM w Fine Line Creative Arts Center, 37W570 Bolcum Road, St. Charles (tuż na zachód od Randall Road). Więcej informacji o wydarzeniu oraz wirtualną galerię wystawy znajdziesz na www.fineline.org.

Odwiedzając Stone-a-Palooza, warto zajrzeć także do Galerii Kavanagh, gdzie trwa wystawa „Does It Fit?: The 16″ x 16″ Show”. Prezentowane są tam dzieła sztuki z całego kraju, które nie mogą przekraczać wymiarów 16 x 16 cali (lub 16 x 16 x 16 cali w przypadku prac trójwymiarowych).

To doskonała okazja, by znaleźć unikatową i przystępną cenowo sztukę do swojego domu lub biura. Wystawa potrwa do 24 kwietnia, a galeria jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00AM – 5:00PM.

 

Źródło: dailyhreald
Foto: Fine Line Creative Arts Center

 

Czytaj dalej

News USA

Nie żyje Richard Chamberlain. Legendarny aktor, “król miniseriali”, miał 90 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Richard Chamberlain, uwielbiany przez widzów bohater serialu “Dr. Kildare” z lat 60., który później zdobył tytuł “króla miniseriali”, zmarł w wieku 90 lat. Aktor odszedł w sobotni wieczór w Waimanalo na Hawajach z powodu powikłań po udarze – poinformował jego rzecznik prasowy, Harlan Boll.

“Nasz ukochany Richard jest teraz z aniołami. Jest wolny i szybuje do tych, którzy byli przed nami” – przekazał w oświadczeniu Martin Rabbett, wieloletni partner Chamberlaina. “Byliśmy błogosławieni, że mogliśmy poznać tak niesamowitą i kochającą duszę. Miłość nigdy nie umiera, a nasza miłość unosi go ku jego kolejnej wielkiej przygodzie.”

Od gwiazdy serialu “Dr. Kildare” po ikonę miniseriali

Wysoki, o klasycznej urodzie i romantycznym stylu, Richard Chamberlain natychmiast stał się ulubieńcem widzów, wcielając się w rolę współczującego lekarza w serialu “Dr. Kildare”, emitowanym w latach 1961-1966. Popularność przyniosła mu liczne nagrody, w tym trzy tytuły “Najpopularniejszego aktora” magazynu “Photoplay”.

Po zakończeniu serialu Chamberlain z powodzeniem kontynuował karierę w telewizji i filmie. Zyskał miano “króla miniseriali” dzięki rolom w takich produkcjach jak “Centennial” (1978), “Szogun” (1980) oraz “Ptaki ciernistych krzewów” (1983), które przyciągnęły miliony widzów przed ekrany telewizorów.

Największym sukcesem okazał się dramat “Ptaki ciernistych krzewów”, w którym Chamberlain zagrał ojca Ralpha de Bricassarta, katolickiego księdza w Australii, zakochanego w Meggie Cleary (Rachel Ward). Produkcja ABC zgromadziła około 100 milionów widzów i przyniosła aktorowi Złoty Glob. Kolejną nagrodę zdobył za rolę w “Szogunie”. Wcześniej otrzymał statuetkę za “Dr. Kildare”.

Kino, teatr i głęboko skrywana tajemnica

Richard Chamberlain odnosił również sukcesy na scenie. Wystąpił jako Henry Higgins w broadwayowskiej wersji “My Fair Lady” (1994) oraz jako kapitan von Trapp w “Dźwiękach muzyki” (1999). W kinie zagrał m.in. w “Miłośnikach muzyki” (jako Czajkowski), “Płonącym wieżowcu”, “Trzech muszkieterach” i ich kontynuacji.

Beverly Garland, Richard Chamberlain i Raymond Massey w pierwszym odcinku serialu “Dr. Kildare” (1961)

Przez większość kariery zmuszany był do ukrywania swojej orientacji seksualnej. W 2003 roku, po latach spekulacji, publicznie ujawnił, że jest gejem, w autobiografii “Shattered Love”. Wcześniej, przez dekady, na życzenie wytwórni filmowych pojawiał się publicznie z aktorkami, a pytania o ślub zbywał wymijającymi odpowiedziami.

“Grałem w kotka i myszkę z prasą. Koniec gry” – stwierdził po publikacji książki. Ujawnienie prawdy było dla niego ulgą po latach ukrywania prawdziwej tożsamości.

Richard Chamberlain i Rachel Ward w serialu “Ptaki ciernistych krzewów” (1983)

Życie i dziedzictwo

George Richard Chamberlain urodził się 31 marca 1934 roku w Beverly Hills. Początkowo studiował malarstwo na Pomona College, ale po służbie wojskowej postanowił spróbować swoich sił w aktorstwie. Jego przełomem była rola “Dr. Kildare”, a reszta jest historią.

Do końca życia pozostał aktywny zawodowo, pojawiając się w takich produkcjach jak “Will & Grace”, “The Drew Carey Show” czy “Touched by an Angel”. Wpływ, jaki wywarł na telewizję i film, pozostanie niezapomniany.

Richard Chamberlain – legenda ekranu, “król miniseriali” i ikona kilku pokoleń – odszedł, ale jego dorobek artystyczny będzie żył wiecznie.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu