Kościół
Kapsuły czasu zamontowano w najwyższej wieży katedry wawelskiej

27 września, w wigilię uroczystości św. Wacława, patrona katedry wawelskiej, na szczycie Wieży Zegarowej umieszczono tzw. kapsuły czasu. Dwie miedziane tuby – jedna z 1716 r. i współczesna – zawierają dokumenty opisujące m.in. remont wieży, pakiety relikwii świętych oraz inne pamiątki, w tym osobisty dar od Papieża Franciszka.
„Wydarzenie prawdziwie historyczne. Coś się zamknęło, tzn. historia poprzedniego odnowienia Wieży Zegarowej. Zaczyna się nowa i stąd nowa kapsuła czasu. Nie wiemy, kiedy ona będzie odkryta. Ufamy Bożej Opatrzności, że będą to wydarzenia sprzyjające dobrym dziejom katedry na Wawelu, a ci, którzy będą do tej kapsuły zaglądać – na pewno z wielką ciekawością – odkryją ślady po nas.
Pewno będą starali się zrozumieć nasz czas. To takie niewiarygodne wybiegać w przyszłość nieznaną, ale mieć świadomość, że zostawia się coś z nas i po nas” – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, dziękując przy tej okazji wszystkim zaangażowanym w dzieło renowacji wieży.
Kapsuły czasu – stara i nowa
Proboszcz katedry wawelskiej, ks. Paweł Baran, w odnowionej pozłacanej gałce zamontowanej na szczycie Wieży Zegarowej, umieścił dwie miedziane tuby – tzw. kapsuły czasu.
Pierwsza pochodzi z 1716 r. i została odkryta podczas tegorocznego remontu – nie była otwierana przez ponad trzysta lat. Znajdują się w niej: dokument pergaminowy wystawiony przez bp. Kazimierza Łubieńskiego i z odręcznym podpisem dziekana Kapituły bp. Michała Szembeka z okazji zakończenia prac przy budowie hełmu najwyższej wieży katedralnej; pięć paczuszek z relikwiami 44 świętych – m.in. św. Stanisława, św. Jadwigi Śląskiej i św. Jana Kantego, których orędownictwo miało chronić miasto i jego mieszkańców zarówno przed burzami, jaki i duchowymi zagrożeniami; „agnusek” (owalna dwustronna pieczęć odciśnięta w wosku o barwie naturalnej) odlany w 1678 r. za czasów papieża Innocentego XI w pierwszym roku jego pontyfikatu.
Druga zamontowana na szczycie katedry tuba zawiera współczesny dokument sporządzony w kancelarii Kurii Metropolitalnej w Krakowie, w którym opisane zostały prowadzone na Wieży Zegarowej prace konserwacyjne; relikwie św. Jana Pawła II i św. Jadwigi Królowej oraz dwa medale – osobiste dary od Papieża Franciszka i abp. Marka Jędraszewskiego.
Krakowski Big Ben
Montaż kapsuł czasu na szczycie najwyższej z wież katedralnych związany jest z pracami konserwatorskimi na Wieży Zegarowej, które trwają od dwóch lat – obejmują konserwację i naprawę hełmu z blachy miedzianej oraz drewnianej konstrukcji wieży i wymianę uszkodzonych elementów.
Konserwatorzy przywrócili pierwotną, późnobarokową aranżację zwieńczenia wieży – złocenia, które podkreślają architekturę hełmu. Figury świętych umieszczone w narożnikach wieży (św. Wacław, św. Stanisław, św. Kazimierz, św. Wojciech) zostaną uzupełnione o ich pierwotne atrybuty. Ostatni poważny remont wieży odbył się na przełomie XIX i XX wieku.
Wawelska Wieża Zegarowa bywa nazywana krakowskim Big Benem – najważniejszy w Krakowie zegar wyznaczał rytm dnia krakowianom, a także rytm służby Bożej w katedrze. – “Jak idziemy Plantami, czy czasem daleko w Rynku, możemy słyszeć jego bicie. To jest bicie naszej polskiej duszy, która gdzieś w nas wszystkich pozostaje” – mówił Borysław Czarakcziew, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który współfinansuje remont wieży.
Wieża Zegarowa katedry wawelskiej była wznoszona od czasów Kazimierza Wielkiego. Finalnie powstała w 1522 r.
Autor: Przemysław Radzyński
Foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
News USA
Sąd Najwyższy USA skłania się ku Catholic Charities w sprawie zwolnień podatkowych

W poniedziałek Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wysłuchał argumentów w sprawie Catholic Charities Bureau przeciwko Wisconsin Labor and Industry Review Commission. Wyrok może mieć kluczowe znaczenie dla organizacji religijnych i ich statusu podatkowego.
Spór dotyczy Catholic Charities Bureau z Wisconsin, organizacji charytatywnej powiązanej z Kościołem katolickim, która twierdzi, że powinna być zwolniona z obowiązku płacenia stanowego podatku od bezrobocia.
Prawo Wisconsin przewiduje zwolnienie dla organizacji prowadzonych, nadzorowanych lub wspieranych przez Kościół, ale sąd stanowy uznał, że Catholic Charities nie spełnia tego kryterium, ponieważ jej działalność nie polega na ewangelizacji.
W marcu 2024 roku Sąd Najwyższy Wisconsin stosunkiem głosów 4-3 orzekł, że Catholic Charities nie działa głównie w celach religijnych, a pomoc osobom z niepełnosprawnościami może być świadczona przez organizacje świeckie. Catholic Charities odwołała się do Sądu Najwyższego USA, argumentując, że decyzja Wisconsin narusza Pierwszą Poprawkę do Konstytucji, ograniczając swobodę religijną.
Argumenty stron
Podczas poniedziałkowej rozprawy sędziowie Sądu Najwyższego USA wyrazili wątpliwości co do kryteriów stosowanych przez Wisconsin. Sędzia Neil Gorsuch zauważył, że “stan nie powinien wybierać między religiami” ani decydować, które działania są wystarczająco religijne.
Sędzina Elena Kagan dodała, że “nie traktujemy niektórych religii lepiej niż innych”.
Z kolei zastępca prokuratora generalnego Wisconsin, Colin Roth, argumentował, że wyjątek podatkowy powinien obejmować jedynie organizacje, które mogłyby wplątać stan w spory doktrynalne, np. dotyczące dyscyplinowania pracowników według zasad wiary.
Eric Rassbach, reprezentujący Catholic Charities, podkreślił, że Wisconsin stosuje rozróżnienie na podstawie teologii, co jest niezgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego. „Pomagamy potrzebującym nie dlatego, że są katolikami, ale dlatego, że my jesteśmy katolikami” – powiedział biskup diecezji Superior James Powers.
Konsekwencje decyzji
Orzeczenie Sądu Najwyższego USA w tej sprawie może mieć daleko idące skutki. Jeśli Catholic Charities wygra, organizacje religijne będą miały silniejszą pozycję w ubieganiu się o zwolnienia podatkowe, nawet jeśli ich działalność nie obejmuje bezpośredniej ewangelizacji.
Jeśli natomiast Wisconsin utrzyma swoje stanowisko, może to stworzyć precedens dla ograniczania zwolnień podatkowych dla organizacji religijnych zajmujących się działalnością społeczną. Decyzja Sądu Najwyższego USA spodziewana jest do końca czerwca.
Źródło: The Epoch Times
Foto: Catholic Charities
Kościół
Nowa Inicjatywa Katolicka: Wsparcie dla parafii i społeczności

Pulte Family Charitable Foundation uruchomiła nowatorską Inicjatywę Katolicką, której celem jest wsparcie finansowe dla parafii i organizacji katolickich w Stanach Zjednoczonych. Opisana jako „innowacyjny, zatwierdzony przez Watykan model finansowania”, ma pomóc w zapewnieniu długoterminowej stabilności katolickich nieruchomości oraz wspólnot parafialnych. O programie mówi Ojciec Józef Polak SJ.
Głównym celem projektu jest inwestowanie w prężnie działające parafie, szkoły i inne placówki katolickie, szczególnie te, które są niedofinansowane i wymagają wsparcia. Jak podkreśla Kevin Doyle, dyrektor operacyjny fundacji, model ten odciąża przywódców religijnych i edukacyjnych od problemów finansowych, pozwalając im skupić się na ich misji – służbie wiernym i uczniom.
Pierwsze projekty w ramach inicjatywy
Fundacja rozpoczyna działalność od pięciu projektów, w tym:
- Bazylika św. Anny w Detroit – zabytkowa parafia z XIX wieku, która zostanie poddana gruntownej restauracji. Prace obejmują odnowienie witraży, ławek oraz modernizację infrastruktury. Dodatkowo wokół bazyliki powstanie zielony kampus z placem i ścieżkami spacerowymi, by stała się centrum życia lokalnej społeczności.

Bazylika św. Anny w Detroit
- Akademia Josephinum Sacred Heart w Chicago – historyczna szkoła założona przez Siostry Miłosierdzia pod koniec XIX wieku. Projekt ma na celu przekształcenie placówki w jeszcze bardziej dynamiczne centrum edukacyjne i społecznościowe.

Josephinum Sacred Heart w Chicago
- Bulldog Catholic na Uniwersytecie Minnesoty w Duluth – duszpasterstwo akademickie prowadzone przez księdza Mike’a Schmitza, które wspiera studentów w życiu duchowym poprzez sakramenty i nauczanie.
Fundacja planuje rozszerzenie programu na kolejne parafie i organizacje. Doyle podkreśla, że przyszłe projekty będą wybierane według określonych kryteriów, a ich realizacja potrwa kilka lat.
Inicjatywy Społeczne
Oprócz wsparcia dla parafii, fundacja inwestuje również w budownictwo mieszkaniowe, w tym:
- Osiedle na południu Florydy dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i rozwojowymi.
- Niedrogie mieszkania na wynajem w Immokalee na Florydzie dla rodzin o niskim statusie ekonomicznym.
Dotychczasowa wartość inwestycji fundacji w inicjatywy katolickie i społeczne przekroczyła 100 milionów dolarów, a kolejne projekty są w przygotowaniu. Wdrażany model finansowania ma zapewnić trwały rozwój wspólnot katolickich oraz poprawić jakość życia wielu osób.
Źródło: cna
Foto; Pulte Family Charitable Foundation, Bazylika św. Anny w Detroit, Josephinum Academy
Polonia Amerykańska
W Muzeum Polskim w Ameryce Anna Fink zaprezentuje swoją książkę „56 kościołów”

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na promocję książki „56 kościołów”, która odbędzie się w niedzielę, 30 marca o godzinie 2.00PM w Sali Głównej muzeum, pod adresem 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago, IL. 60642. Wstęp wolny, zalecane są dobrowolne datki na Muzeum Polskie w Ameryce.
„56 kościołów” zagłębia się w wyjątkową historię kościołów, które były tętniącymi życiem centrami rozwoju kulturalnego i społecznego dla polskich imigrantów.
Książka zawiera szczegółowe opisy każdego kościoła, mapy ilustrujące ich lokalizację oraz oryginalne szkice autorki, co czyni ją nieocenionym źródłem do badania polskiego dziedzictwa Chicago.
Dowiedz się o wyzwaniach i przeszkodach napotkanych podczas zbierania materiałów do tej kompleksowej pracy, (w tym o poszukiwaniach kościołów, które już nie istnieją lub zostały przebudowane do innych celów).
Więcej informacji na stronie 56churches.com
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Tdl1060
-
News USA7 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Polonia Amerykańska3 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW7 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
Kościół4 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki