Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Zbliża się debata wiceprezydencka. Walz i Vance spotkają się 1 października

Opublikowano

dnia

Zaledwie miesiąc przed wyborami prezydenckimi, wyborcy będą mieli okazję obejrzeć kolejną debatę, tym razem między kandydatami na wiceprezydenta. Tim Walz, kandydat Demokratów, stanie do dyskusji z Republikaninem JD Vance’em już w przyszłym tygodniu.

Debata między Timem Walzem a JD Vance’em odbędzie się 1 października i zostanie zorganizowana przez CBS News. Data ta została ogłoszona przez obie strony, a dyskusja stanowi jedno z kluczowych wydarzeń przed zbliżającymi się wyborami.

Debata będzie moderowana przez dwie doświadczone dziennikarki stacji CBS. Są to: Norah O’Donnell, prezenterka „CBS Evening News”, oraz Margaret Brennan, prowadząca „Face the Nation”. Poprowadzą one spotkanie kandydatów, zadając pytania i nadzorując przebieg dyskusji.

Podczas gdy debata wiceprezydencka prawdopodobnie odbędzie się zgodnie z planem, status drugiej debaty prezydenckiej pozostaje niejasny. Po pierwszym starciu między wiceprezydent Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem, wciąż nie ma potwierdzenia, czy dojdzie do kolejnego spotkania.

Harris publicznie wyraziła gotowość do udziału w kolejnej debacie, proponując datę 23 października. Napisała na platformie X: „Z przyjemnością przyjmę drugą debatę prezydencką 23 października. Mam nadzieję, że Donald Trump dołączy do mnie”.

Były prezydent wydaje się jednak być bardziej sceptyczny wobec drugiego spotkania. W poście na platformie Truth Social zasugerował, że nie planuje w n ej udziału, pisząc, że nie będzie „trzeciej debaty”.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?

Wyborcy udadzą się do urn 5 listopada, w Dniu Wyborów. W wielu stanach, w tym w Illinois, głosowanie przedterminowe rozpocznie się znacznie wcześniej, umożliwiając mieszkańcom oddanie głosu od 26 września do 4 listopada. W samym Dniu Wyborów lokale wyborcze będą otwarte od 6 rano do 7 wieczorem.

 

Źródło: nbc
Foto: Tim Walz fb, JD Vance fb

Wybory Prezydenckie 2024

Meghan McCain ostrzega Kamalę Harris: „Nie zmuszaj mnie do ujawnienia prawdy”

Opublikowano

dnia

Autor:

Meghan McCain, córka zmarłego senatora Johna McCaina, postanowiła publicznie odpowiedzieć na komentarze Kamali Harris, które pojawiły się podczas jej kampanii prezydenckiej w Arizonie.

Harris, kandydatka Demokratów, wspomniała o rzekomej interakcji z McCainem, w której senator miał ją pochwalić po gorącej wymianie zdań podczas posiedzenia Senatu. Harris zacytowała go, mówiącego: „Będziesz świetną senatorką”.

McCain szybko zareagowała na tę historię, sugerując, że jest mało prawdopodobna i ostrzegła Harris, aby nie powoływała się na pamięć jej ojca w celach politycznych. Na platformie X (dawniej Twitter) McCain napisała: „Jeśli Harris jeszcze raz wspomni mojego ojca, zacznę ujawniać, co on naprawdę o niej myślał”. W ostrzejszym tonie dodała, że jest gotowa „ujawnić więcej”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W odpowiedzi na krytykę, jaką otrzymała od niektórych internautów, McCain nie cofnęła się i nazwała swoich przeciwników „lunatykami”, podkreślając, że to ona najlepiej znała swojego ojca, a nie Demokraci, którzy teraz próbują wykorzystać jego dziedzictwo polityczne.

Sprawa ta ma miejsce w kontekście kampanii Harris, która usiłuje przekonać umiarkowanych Republikanów w Arizonie, ważnym stanie w nadchodzących wyborach prezydenckich. W przeszłości McCain miał napięte relacje z Donaldem Trumpem, co powoduje, że niektórzy Republikanie używają jego nazwiska, by poprzeć Harris jako alternatywę.

Źródło: npr
Foto: YouTube, wicipedia, flickr, Getty
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Monika Myśliwiec-Gałuszka: Warto pokazać, że Polonia w Chicago głosuje

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 3 października w Chicago trwa wczesne głosowanie – Amerykanie wybierają swojego prezydenta na kolejne cztery lata, ale także osoby na wiele innych stanowisk w administracji federalnej, stanowej i lokalnej. Choć właściwy dzień wyborów to 5 listopada to możemy zagłosować już teraz. A najważniejsze, by iść do wyborów – zachęca polska koordynatorka w Komisji Wyborczej Miasta Chicago, Monika Myśliwiec-Gałuszka.

„Mamy trzy metody głosowania. Możemy zagłosować osobiście w dniu właściwej elekcji, czyli 5 listopada. Możemy to zrobić już teraz w jednej z dwóch lokalizacji wczesnego głosowania lub możemy poczekać do 21 października” tłumaczy Monika Myśliwiec-Gałuszka. 

W tym dniu zostanie otwartych pozostałe 50 lokali wczesnego głosowania po jednym w każdym okręgu miejskim. W ramach wczesnego głosowania oddajemy głosy tylko na monitorach dotykowych. Natomiast w dniu 5 listopada głosujemy na wydrukowanych kartach.

„Musimy pamiętać, że oddać głos możemy tylko jeden raz” podkreśla polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

Oczywiście jest również opcja głosowania korespondencyjnego – ostatni dzień, w którym można złożyć wniosek o kartę do głosowania, która zostanie wysłana pocztą, to 31 października.

Kolejną ważną sprawą jest rejestracja do wyborów. „Można się zarejestrować wcześniej, ale można to zrobić również w dniu, kiedy przystępujemy oddać głos, w dniu wczesnego głosowania lub w dniu wyborów” wyjaśnia Monika Myśliwiec-Gałuszka. 

Warto jednak pamiętać, że osoby, które już wcześniej się rejestrowały i od ostatnich wyborów nie zmieniły swojego adresu zamieszkania, ani nazwiska, nie muszą ponownie dokonywać formalności związanych z rejestracją.

Na pewno muszą się zarejestrować osoby, które nigdy nie rejestrowały się do głosowania, a posiadają obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i mają ukończone 18 lat, lub ukończą 18 lat maksymalnie do dnia 5 listopada, przypomina nasz Gość.

A na kogo głosujemy poza kandydatami na prezydenta Stanów Zjednoczonych? W Chicago i w powiecie Cook karta do głosowania jest bardzo długa – przyznaje Monika Myśliwiec-Gałuszka. A właściwie są to dwie karty.

Na początku zobaczymy na niej trzy ogólnostanowe pytania referendum, a po nich głos oddajemy na prezydenta, następnie na kongresmenów i posłów stanowych, oraz kandydatów na urzędy federalne, stanowe i lokalne.

Nie mamy jednak obowiązku głosować na wszystkie wybierane stanowiska. „Głosujemy na kogo uważamy. Jeżeli nie oddamy głosów na wszystkie urzędy, każdy inny głos będzie policzony” tłumaczy nasz Gość.

Zachęcam do tego, abyśmy głosowali jako Polonia – zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka.

„Nawet jeżeli ktoś nie jest pewien, na kogo ma oddać głos, warto nawet tak naprawdę oddać pustą kartę. Warto pokazać to, że Polonia w Chicago, w powiecie Cook głosuje” podkreśla polska koordynatorka wyborów z Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

Zanim jednak wybierzemy się do lokalu wyborczego by zagłosować, warto zapoznać się z kandydatami, których zobaczymy na karcie – zachęca nasz Gość, zwłaszcza że jest ich tak dużo na różne stanowiska i urzędy. Karty do głosowania z poszczególnych okręgów są dostępne na stronie internetowej.

„Jeżeli jesteście zarejestrowani, wystarczy wejść na naszą stronę chicagoelections.gov. Następnie wchodzimy na Twoje informacje wyborcze, wpisujemy imię, nazwisko, adres” wyjaśnia Monika Myśliwiec-Gałuszka. „I wtedy możemy wyświetlić sobie tą kartę do głosowania i zapoznać się z nią.”

Dobrym pomysłem ułatwiającym głosowanie w lokalu będzie także wydrukowanie sobie takiej karty w domu, zapoznanie się dokładne z kandydatami i zaznaczenie na tej karcie na kogo chcemy głosować. Następnie z taką „ściągawką” możemy przyjść do lokalu wyborczego.

Jeżeli ktoś nie ma dostępu do komputera, może zadzwonić na numer polskiej linii 312-269-5702 biura wyborczego i taki wzór karty do głosowania zostanie mu wysłany, informuje Monika Myśliwiec-Gałuszka.

„Po raz pierwszy również, jeżeli chodzi o głosowanie korespondencyjne, wyborcy w Chicago mogą zaznaczyć w jakim języku chcą otrzymać kartę do głosowania” mówi nasz Gość.

Zdecydowanie warto więc skorzystać z tego, że w Chicago mamy dostępne karty po polsku. Na podstawie liczby wydanych polskich kart Komisja Wyborcza ocenia później ilu mniej więcej Polaków przystąpiło do głosowania, więc można to zrobić choćby ze względów statystycznych.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat wczesnego głosowania w Chicago.

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

Głos Polonii naprawdę się liczy! Idziemy na wybory!

Według codziennie aktualizowanych informacji Komisji Wyborczej Chicago, do czwartku 10 października w mieście oddano 5704 głosów w ramach wczesnego głosowania. Otrzymano również 18 391 głosów oddanych korespondencyjnie – złożono 244 025 wniosków o głosowanie korespondencyjne.

Łączna liczba głosów otrzymanych dotychczas w wyborach powszechnych na prezydenta w Chicago, które odbędą się 5 listopada 2024 r., wynosi 24 095.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Chicago Board of Election Commissioners
Czytaj dalej

Wybory Prezydenckie 2024

Gigantyczny stu stopowy szyld „Głosuj na Trumpa” i historyczna wygrana w sądzie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Anthony Constantino, dyrektor generalny firmy Sticker Mule, odniósł spektakularne zwycięstwo w walce o wolność słowa w Stanach Zjednoczonych. Po tym, jak postawił ogromny, 100-stopowy znak „Vote for Trump” na budynku dawnej fabryki rękawiczek Fownes w Amsterdamie, w stanie Nowy Jork, lokalne władze miasta próbowały zmusić go do jego usunięcia, powołując się na przepisy dotyczące bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Burmistrz Michael Cinquanti, reprezentujący miasto, argumentował, że znak stanowi potencjalne zagrożenie, mogące rozpraszać kierowców. Sąd uznał, że jest inaczej.

Jednak Constantino zdecydowanie bronił swojego prawa do wyrażania poglądów politycznych, powołując się na wolność słowa zagwarantowaną przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Sprawa trafiła do sądu, gdzie jego prawnicy przekonali sędzię Rebeccę Slezak do zniesienia tymczasowego zakazu oświetlenia i eksponowania znaku. Sędzia uznała, że miasto nie przedstawiło wystarczających dowodów na zagrożenie bezpieczeństwa, a dokumenty miasta nie spełniały wymogów proceduralnych.

Constantino zorganizował wydarzenie na cześć pierwszego oficjalnego oświetlenia znaku, które przyciągnęło tłumy, w tym znane postacie, takie jak gwiazda UFC Henry Cejudo. Impreza spotkała się z pozytywnym odzewem zarówno wśród Republikanów, jak i Demokratów, a sam Constantino podkreślił, że znak stał się symbolem walki o wolność słowa.

Choć kwestia zgodności znaku z lokalnymi przepisami pozostaje nadal nierozstrzygnięta, CEO Sticker Mule zapowiedział, że znak najprawdopodobniej zostanie na stałe, nawet po wyborach. „Zaczęliśmy z zamiarem, że to będzie tymczasowe, ale teraz myślę, że zostanie na zawsze,” stwierdził Constantino, odnosząc się do olbrzymiego wsparcia, jakie otrzymał.

Ta historia jest kolejnym przykładem tego, jak polityka i prawo mogą się zderzać w sporach o wolność słowa w przestrzeni publicznej.

Źródło: npr, Fox news, Sticker Mule
Foto: YouTube, @stickermule/Instagram
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu