Połącz się z nami

News Chicago

Szósty coroczny Oktoberfest w East Dundee: Festiwal radości, rozrywki ..i piwa

Opublikowano

dnia

Już w najbliższy weekend, 27-28 września, East Dundee zaprasza na szóstą edycję corocznego Oktoberfest, który obfitować będzie w atrakcje dla całych rodzin. Festiwal, odbywający się w malowniczej okolicy Depot, to doskonała okazja do wspólnej zabawy, odkrywania lokalnych smaków oraz uczestniczenia w licznych wydarzeniach kulturalnych.

Konkurs na Strachy na Wróble

Jednym z najciekawszych punktów programu będzie konkurs na strachy na wróble, w którym wezmą udział lokalne firmy i organizacje. Strachy, starannie dekorowane przez uczestników, będą prezentowane przez cały czas trwania festiwalu.

Uczestnicy będą mogli oddać głos na swojego ulubionego stracha, poprzez „lajkowanie” na stronie festiwalu na Facebooku. Strachy na wróble będą oceniane na podstawie liczby głosów, a wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę, 29 września, o godzinie 12:00PM.

Muzyczna uczta

Festiwal rozpocznie się w piątek, 27 września, od występu zespołu Polkaholics, który w godzinach 5:00PM-7:00PM połączy elementy polki i rock 'n’ rolla. Następnie, od 8:00PM do 10:00PM, na scenie wystąpi Who’s Bad, zespół znany jako Ultimate Michael Jackson Experience.

W sobotę goście będą mieli okazję usłyszeć Ed Wagner’s Brass Band, który zagra od 2:00PM do 4:00PM, a po nim LP Vinyl z hołdem dla zespołu Journey o godzinie 5:00PM. Na zakończenie sobotnich występów Gabriel Sanchez zaprezentuje The Prince Experience od 8:00PM do 10:00PM.

Atrakcje dla Rodzin

Oktoberfest w East Dundee to nie tylko muzyka i jedzenie, ale także mnóstwo atrakcji dla dzieci. W piątek i sobotę goście będą mogli korzystać z darmowych dmuchańców od 5:00PM do 9:00PM oraz z atrakcji Touch-a-Truck w sobotę od 2:00PM do 4:00PM.

Dzieci będą mogły również skorzystać z malowania twarzy oraz skręcania balonów w godzinach 2:30PM-5:30PM. Dodatkową atrakcją będzie Scarecrow Stilt Walker, który będzie krążył po terenie festiwalu od 4:30PM do 6:30PM.

The Polkaholics

Smakowitości

Festiwal oferuje szeroki wybór lokalnych smakołyków. Wśród dostawców znajdą się Dairy Queen, Duke’s BBQ, Happy’s Bavarian Gourmet Soft Pretzels oraz Rosie O’Hare’s. Miłośnicy piwa będą mogli spróbować trunków od Black & Gray Brewing Co., które zaprezentuje swoje piwo Oktoberfest.

Osoby pełnoletnie będą mogły skorzystać z oferty napojów, zaopatrując się w bezpłatną opaskę na nadgarstek.

W piątek o godzinie 7:00PM odbędzie się konkurs na najlepsze trzymanie kufli piwa, co na pewno dostarczy uczestnikom wielu emocji i radości.

Wygodny transport

Festiwal zadbał także o wygodny transport dla swoich gości. Bezpłatny bus wahadłowy będzie kursował w obie strony w obu dniach festiwalu, zaczynając o 4:30PM i kończąc o 10:15PM. Bus będzie kursował co 15 minut pomiędzy Carpentersville Middle School a Barrington Avenue, w pobliżu wiejskiej sali.

Dla osób przyjeżdżających samochodem dostępne są miejsca parkingowe w centrum miasta oraz kilka parkingów publicznych. W piątek wieczorem będzie również możliwość parkowania przy Immanuel Lutheran Church.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Village of East Dundee, The Polkaholics

News Chicago

„Fidelio” w Chicago: Jedyna opera Beethovena to pełen emocji i wzruszeń dramat

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 26 września Lyric Opera of Chicago otworzy swoje pierwsze przedstawienie jedynej opery Ludwiga van Beethovena „Fidelio”. Opera miała swoją premierę ponad 200 lat temu, w 1805 roku, a mimo to pozostaje ponadczasowym klasykiem.

Reżyser Matthew Ozawa wyjaśnia, że sztuka ma charakter polityczny i podąża za główną bohaterką Leonorą, która przebiera się za strażnika więziennego o imieniu Fidelio, aby pomóc uwolnić swojego niesłusznie uwięzionego męża.

Opera „rzuca światło na niesprawiedliwość” i „służy jako symbol nadziei dla pokoleń ludzi dotkniętych uciskiem i tyranią” — mówi Ozawa.

Dyrektor muzyczny Lyric Opera Enrique Mazzola poprowadzi tę dramatyczną i wzruszającą operę, do której dołączą charyzmatyczna południowoafrykańska sopranistka Elza van den Heever, amerykański tenor Russell Thomas i amerykański baryton Brian Mulligan. 

„Fidelio” w Lyric Opera of Chicago zapowiada się jako niezwykle wzruszające doświadczenie. Słuchając „Chóru więźniów”, publiczność zastanawia się, czy jakikolwiek inny kompozytor tak żywo przekazał ludzkie tęsknoty za wolnością i światłem słonecznym.

Przedstawienie „Fidelio” jest śpiewane po niemiecku z angielskimi napisami i trwa 2 godziny i 25 minut z jedną przerwą. Bilety na zaczynają się od 42 USD i można je kupić tutaj. Tylko pięć przedstawień zostanie wystawionych w Lyric Opera of Chicago do czwartku 10 października.

W niedzielę, 29 września spektakl będzie przystosowany dla osób niewidzących oraz głuchych, m.in. za wykorzystaniem systemu SoundShirt.

SoundShirt wykorzystuje zmysł dotyku, aby umożliwić użytkownikom odczuwanie muzyki w górnej części ciała, w czasie rzeczywistym z orkiestrą i śpiewakami. SoundShirty należy rezerwować online lub dzwoniąc do zespołu Audiences Services pod numer 312.827.5600.

 

Źródło: chicagostarmedia, Lyric Opera
Foto: YouTube, Lyric Opera
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dziś rozpoczyna się VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczynamy w Wietrznym Mieście wielkie święto polskiego teatru – VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago. To czterodniowe wydarzenie, w czasie którego każdy miłośnik sceny znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Spektakle i wydarzenia towarzyszące odbędą się dniach 19-22 września w 3 lokalizacjach: Akademii Muzyki Paso, Galerii Dwell Studio i Art Gallery Kafe.

Tegoroczny gośćmi wydarzenia będą: Polski Teatr Studio z Litwy, Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Niemiec, polscy aktorzy: Katarzyna Krzanowska i Błażej Peszek oraz dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego.

W programie m. in.: warsztaty aktorskie z Błażejem Peszkiem, spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Starego w Krakowie, wystawa z okazji XX-lecia Warsztatów Teatralnych Little Stars, podsumowanie sezonu teatralnego, konkurs dla publiczności i inne.

Wydarzenia związane z VI Kongresem Teatru Polskiego w Chicago będą odbywały się w trzech dogodnych lokalizacjach z bezpłatnym parkingiem: w Akademii Muzyki PASO, w Art Galery Kafe oraz w Dwell Studio.

W czwartek 19 września o 7.00PM w Galerii Dwell Studio odbędzie się otwarcie wystawy „Za kurtyną” z okazji XX-lecia istnienia teatru Warsztaty Teatralne Little Stars. Wystawa ma na celu zaprezentowanie dorobku artystycznego teatru na przestrzeni dwóch dekad.

Wśród autorów zdjęć znani fotografowie, ale także widzowie sięgający po aparat amatorsko. Dzięki tej różnorodności Warsztaty Teatralne Little Stars chcą pokazać ich spojrzenie na teatr. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kostiumów teatralnych.

Polski Teatr Studio z Litwy wystawi dwa spektakle w piątek i sobotę 20 i 21 września; w Art Galery Kafe i Akademii Muzyki PASO.

Będzie to groteska Sergiusza Piaseckiego pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Bohaterem spektaklu jest Michaił Zubow mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie oficer sowiecki w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina. Ten spektakl to psychologiczny obraz typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich.

Drugi spektakl to „Nieznana, Marilyn Monroe”. Seksualność, szaleństwo, uśmiech za milionów dolarów, gracja – tak, to wszystko się mieści w jednej kobiecie, ale czy mieści się jeszcze więcej? Ból, rozczarowanie, wewnętrzna tragedia, zabójcza samotność? Akcja monodramu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej skrywanych wspomnień z czasów dzieciństwa. Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką.

Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Polski i Niemiec zaprezentuje spektakl „Rzeź”. Jest to opowieść zmuszająca Polaków do świadomego pochylenia się nad przebytą drogą wylizywania się z własnych ran historycznych na płaszczyźnie nie tylko politycznej, ale także i mentalnej. To pytanie skierowane do przedstawicieli młodego pokolenia o ich świadomość, z jaką wkraczają w strumień historii.

Drugą produkcją OFF Zigarre będzie monodram „Między światami” w wykonaniu Zofii Delest. Spektakl koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. Z jakimi schematami myślowymi spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów? Tekst sztuki bazuje na prawdziwych historiach migrantów zebranych w latach 2013-2019.

W sobotę i niedzielę 21 i 22 września od 9 rano w Akademii Muzyki PASO odbędą się warsztaty aktorskie (wymagane wcześniejsze zapisy na ktpwchicago@gmail.com), które poprowadzi dr hab. Błażej Peszek– polski aktor i reżyser teatralny, pedagog sztuki aktorskiej, doktor habilitowany sztuki teatralnej, aktor Teatru Starego w Krakowie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Czterodniowy maraton z teatrem zakończy się Galą Kongresu w Akademii Muzyki PASO, 22 września o 5.00PM. Obejmie ona fragment spektaklu „Mąż i żona” A. Fredry w wykonaniu aktorów Katarzyny Krzanowskiej i Błażeja Peszka.

Dr Aleksandra Różalska z Katedry Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawi wyniki projektu i mapę teatrów migranckich na świecie.

Kongres, jak co roku, przyzna swoją nagrodę. W tym roku odbierze ją Bogdan Łańko, za całokształt pracy artystycznej i wieloletnią promocję oraz propagowanie kultury polskiej.

Na wydarzenia VI Kongresu Teatru Polskiego w Chicago zapraszali w studiu Radia Deon Andrzej Krukowski i Aldona Olchowska z Teatru Nasz. Rozmowę z naszymi Gośćmi można przeczytać tutaj.

Projekt jest współfinansowany z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago, istock/Kozlik_Mozlik/
Czytaj dalej

News Chicago

Światowa premiera „Royko: The Toughest Man In Chicago” w Chopin Theatre

Opublikowano

dnia

Autor:

Toughest Man Productions wraz z producentkami Lecy Goranson i Beth Kligerman ogłosili dodatkowe terminy spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”, którego światowa premiera odbywa się w Chopin Theatre, przy 1543 W. Division St. w Chicago. Spektakl, który niemal całkowicie się wyprzedał, będzie grany do 29 września 2024 roku. Dodano jednak dwa dodatkowe występy w soboty 21 i 28 września o godzinie 2:30PM.

„Royko: The Toughest Man In Chicago” to słodko-gorzki portret dziennikarza, który stawił czoła najpotężniejszym siłom miasta, stając w obronie zwykłych ludzi.

Wydarzenia specjalne dla Polonii

W niedzielę, 22 września, o godzinie 3:30PM odbędzie się specjalne przedstawienie dla społeczności Polonii w Chicago, które poprzedzi recepcja o godzinie 1:30PM oraz wykład „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”, wygłoszony przez Łukasza Adamskiego, polskiego krytyka kulturalnego i dziennikarza.

O spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”

Spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago” opowiada historię znanego felietonisty z Chicago, Mike’a Royko, który przez 34 lata pisał dla gazet, tworząc 7 500 felietonów, które były publikowane w 600 gazetach na całym świecie.

Royko, laureat Nagrody Pulitzera, był potomkiem polskich imigrantów, a jego prace często odnosiły się do życia Polonii i spraw związanych z Polską.

W tej multimedialnej sztuce solowej, scenarzysta i aktor Mitchell Bisschop przenosi widzów w czasie, opowiadając historię Royko, który walczył z „Maszyną Daleya”, korupcją oraz zmieniającym się światem dziennikarstwa. Spektakl, wyreżyserowany przez doświadczonego reżysera z Chicago, Steve’a Scotta, łączy wideo z żywą akcją, tworząc portret człowieka, który był twardy, ale doskonale rozumiał problemy klasy pracującej.

Panele dyskusyjne

W trakcie trwania spektaklu odbywają się również panele dyskusyjne, a kolejne zaplanowano na:

  • Niedziela, 22 września, o 2:30PM
    Temat: „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”
    Prowadzący: Łukasz Adamski, krytyk filmowy i dziennikarz

Łukasz Adamski to ceniony krytyk filmowy i dziennikarz, który zdobył nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszego krytyka filmowego roku. Regularnie publikuje w „Plus Minus Rzeczpospolita” oraz w Interia.pl, a także prowadzi programy filmowe w TVP Kultura i publicznym radiu w Polsce.

  • Czwartek, 26 września, po występie o 17:30
    Temat: „Świętowanie Leg Creatures Royko”
    Uczestnicy: Henriette Gratteau, Ellen Warren, John Fennell, Paul Sullivan

„Legman” to reporter odpowiedzialny za zbieranie informacji. Nazwa „Leg Creatures” odnosi się do zespołu Royko, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy pracowali w tej roli. Podczas tego panelu wspominani będą niektórzy z nich, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami o współpracy z Mike’iem Royko.

Fakty o spektaklu:

  • Tytuł: „Royko: The Toughest Man In Chicago”
  • Scenariusz i występ: Mitchell Bisschop
  • Reżyseria: Steve Scott
  • Producenci: Mitchell Bisschop, Beth Kligerman, Lecy Goranson
  • Terminy występów: 5-29 września 2024
  • Pozostałe występy:
    • Czwartki: 19, 26 września, godz. 7:30
    • Piątki: 20, 27 września, godz. 7:30
    • Soboty: 21, 28 września, godz. 2:30 i 7:30
    • Niedziele: 22, 29 września, godz. 3:30
  • Lokalizacja: Chopin Theatre, 1543 W. Division St, Chicago
  • Bilety: 60 USD, dostępne na royko.brownpapertickets.com

 

Źródło: informacja własna
Foto: Chopin Theatre

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu