Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dziś kolejny dzień zapisów do Zespołu Pieśni i Tańca Polonia Ensemble w Chicago

Opublikowano

dnia

Zespół Pieśni i Tańca Polonia poszukuje młodych tancerzy i śpiewaków. Chętnych zaprasza do parafii św. Jana Breubef w Niles, gdzie w dniu 25 września, w godzinach od 5.00PM do 7.00PM odbędą się zapisy do polonijnego zespołu ludowego.

Od ponad 35 lat zespół Polonia Ensemble z Chicago pielęgnuje i promuje polską kulturę w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Zespół został założony w 1984 roku przez znakomitą choreografkę Celinę Rożnowską oraz jej córkę Annę Krysińską. Muzyczną oprawę i kierownictwo chóralne od lat zapewnia Mieczysław Dziś, multiinstrumentalista i wokalista.

W czerwcu 2022 roku Zespół Polonia obchodził jubileusz 35-lecia.

Obecnie Northwest Center Traditional Polish Folk Dancers zrzesza około 200 młodych śpiewaków i tancerzy w wieku od 3 do 25 lat. Najbardziej zaawansowane i rozpoznawalne grupy zespołu to „Nowa Polonia” i „Polonia”. Grupa „Polonia”, złożona głównie ze studentów, może poszczycić się bogatym doświadczeniem, zdobytym podczas udziału w licznych festiwalach folklorystycznych.

Celem Centrum jest przekazanie kolejnym pokoleniom bogactwa polskiego folkloru, ukazując jego unikalność, różnorodność oraz siłę wyrazu. Repertuar artystyczny zespołu obejmuje melodie, pieśni i tańce ze wszystkich regionów Polski: z północy i południa, wschodu i zachodu, a także narodowe tańce polskie.

Charakterystyczną cechą występów Centrum Polskiego Tańca, która wyróżnia go na tle innych grup folklorystycznych, jest autentyczność choreografii i dbałość o zachowanie oryginalnych układów tanecznych.

W ciągu 35 lat działalności Polonia Ensemble aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i społecznym zarówno polskiej, jak i amerykańskiej społeczności. Brała także udział w licznych festiwalach na całym świecie, zdobywając wiele nagród.

Grupy dziecięce Zespołu Pieśni Tańca Polonia spotykają się w każdą środę przy parafii św. Jana Breubef w Niles. Oprócz śpiewu i kroków tanecznych dzieci uczą się dyscypliny, pewności siebie, koordynacji ruchowej oraz właściwej postawy, dobrze się przy tym bawiąc.

Oprócz polskich tańców narodowych i regionalnych, dzieci uczą się także podstawowych kroków tańców nowoczesnych i towarzyskich.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 847 529 2555 oraz na stronie internetowej zespołu.

 

Źródło: Zespół Pieśni i Tańca Polonia
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Polonia

Polonia Amerykańska

Dzisiaj uroczyste rozpoczęcie 46. Konferencji MAB w Muzeum Polskim w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 24-28 września Muzeum Polskie w Ameryce jest gospodarzem 46. Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Współorganizatorem konferencji jest Instytut Polonika.

Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza na uroczyste rozpoczęcie konferencji, które odbędzie się w środę 25 września o godz. 6.00PM oraz na sesję otwartą dla publiczności i mediów, w czwartek 26 września od 9.00AM do 1.00PM, podczas której będzie okazja na spotkania i rozmowy z przedstawicielami delegacji polskich i polonijnych instytucji z całego świata.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: 46. Sesja MABPZ | USA – Chicago 2024

Muzeum Polskie w AmerycePolish Museum of America mieści się przy 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Odznaczenia państwowe dla Polonii amerykańskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

23 września w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom Polonii amerykańskiej. Wyróżnienia trafiły do osób, które od lat pracują na rzecz polskości, promocji narodowej kultury i niosą rodakom pomoc.

“Te odznaczenia są przede wszystkim za budowanie polskiego potencjału w Stanach Zjednoczonych, za budowanie dobrego imienia Rzeczpospolitej, przysparzanie jej dobrej sławy, wsparcie dla rozwoju polskiego środowiska i polskości w Stanach Zjednoczonych, za popularyzację Polski, za patriotyczną postawą, za nieustające wsparcie dla Polski i polskości “– podkreślił Andrzej Duda podczas uroczystości.

“To wzruszający moment szczególnie, gdy odznaczenie odbiera się z rąk Pary Prezydenckiej” – mówili uhonorowani.

Krzyż Zasługi otrzymało 12 osób.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności charytatywnej, za popularyzowanie polskiej kultury oraz za zasługi w działalności polonijnej

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  • Antoni Cioczek
  • Jerzy Leśniak

za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki, za popularyzowanie polskiej kultury

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

  • Marta Medyna
  • Krzysztof Medyna
  • Jacek Szklarski
  • Marcin Toczek

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

  • Henryk Andrzejczuk
  • Andrzej Praszczyk
  • Bożena Praszczyk
  • Mary Wyrobek

za zasługi w rozwijaniu szkolnictwa polonijnego

  • Barbara Szenk

za zasługi w popularyzowaniu sportu wśród polonijnych dzieci i młodzieży, za osiągnięcia sportowe

  • Paweł Myśliwiec

Prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Polonią w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wizyta w USA związana jest z trwającą obecnie 79. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Autorka: Teresa Myśliwiec/Radio Rampa

 

Foto: YouTube, Marek Borawski/KPRP
Czytaj dalej

News USA

Wystąpienie Prezydenta RP podczas „Szczytu dla Przyszłości” ONZ

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda, przebywający od soboty z wizytą w Stanach Zjednoczonych, wygłosił przemówienie podczas „Szczytu dla Przyszłości” ONZ w Nowym Jorku.

„Szanowny Panie Sekretarzu Generalny, Ekscelencje,

Na początku pragnę podziękować Sekretarzowi Generalnemu za jego inicjatywę zwołania Szczytu, a także wszystkim krajom, które miały pozytywny udział w przygotowaniu jego dokumentów.

Jesteśmy przekonani, że Szczyt stanowi szczególną okazję do refleksji nad skutecznością obecnie istniejących struktur w obliczu kluczowych wyzwań globalnych.

Widzimy wszyscy zasadnicze przesunięcia, jakie zachodzą w sferze stosunków międzynarodowych. Ład oparty na prawie międzynarodowym i solidarności, o którym stanowi Karta Narodów Zjednoczonych, jest poważnie zagrożony. Globalny multilateralizm pod wieloma względami nie funkcjonuje należycie i wymaga reform. Nie możemy zgodzić się z sytuacją, w której ci, którzy podważają porządek oparty na Karcie Narodów Zjednoczonych, rosną w siłę.

Uderzającym tego przykładem jest agresja Rosji w Ukrainie. Będąc stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Rosja powinna wspierać zarówno Kartę Narodów Zjednoczonych jak i prawo międzynarodowe. Niemniej jednak przeprowadzając atak na suwerenne państwo, Rosja zarzuciła to zobowiązanie. Nie może już twierdzić, że chroni bezpieczeństwo systemu międzynarodowego i innych narodów.

Musimy dążyć do poprawy skuteczności systemu Narodów Zjednoczonych. Aby przywrócić wiarę w multilateralizm oraz utrzymać pokój i bezpieczeństwo, konieczne jest wzmocnienie prawa międzynarodowego.

Pomimo wielu zastrzeżeń do systemu Narodów Zjednoczonych, nie ma lepszej alternatywy dla multilateralizmu. Dzisiejsze globalne wyzwania są złożone i wymagają zbiorowych działań, ponieważ nie sposób im stawić czoła w pojedynkę na poziomie poszczególnych państw.

Zaangażowanie w multilateralizm uwzględniające przy tym centralną rolę Narodów Zjednoczonych jest kamieniem węgielnym polskiej polityki zagranicznej. Jesteśmy zdeterminowani, by bronić Karty Narodów Zjednoczonych i jej zasad.

Opowiadamy się za sprawiedliwym ładem na świecie i za wzmocnieniem międzynarodowej współpracy w ramach kluczowych filarów Narodów Zjednoczonych: pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju i praw człowieka.

Szanowni Państwo,

Cieszy nas, że Pakt dla Przyszłości zmierza do wzmocnienia i promowania zarówno tych trzech filarów Narodów Zjednoczonych: pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju i praw człowieka, a także do wzmocnienia Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego.

Określa działania niezbędne do osiągnięcia ambitnych celów związanych ze wzmocnieniem systemu multilateralnego i osiągnięciem celów Agendy 2030.

Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego udziału kobiet w globalnym zarządzaniu, a także uwzględnienie perspektyw młodego pokolenia. Jednocześnie, równie dużym wyzwaniem pozostają kwestie związane ze starzeniem się społeczeństw i oczekiwaniami młodszych pokoleń.

Jesteśmy świadomi, że wynik Szczytu musi pogodzić różne perspektywy i ambicje.

Jesteśmy gotowi dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć ambitne założenia Paktu dla Przyszłości i w pełni wdrożyć go w nadchodzących latach.

Dziękuję Państwu.”

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: YouTube, Marek Borawski, KPRP
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu