Połącz się z nami

News USA

Ahmad Alissa – zabójca 10 osób w Boulder w 2021 roku nie wyjdzie zza krat

Opublikowano

dnia

Ahmad Alissa, 25-letni mieszkaniec Kolorado, który w 2021 roku zastrzelił 10 osób w supermarkecie King Soopers w Boulder, został w poniedziałek skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Ława przysięgłych odrzuciła obronę dotyczącą niepoczytalności, uznając go za winnego wszystkich 55 zarzutów, w tym 10 zarzutów morderstwa pierwszego stopnia.

Sędzina Ingrid Bakke z Sądu Okręgowego XX Okręgu Sądowego skazała Ahmada Alissę na 10 kolejnych wyroków dożywocia, po jednym za każde morderstwo, oraz dodatkowe kary za pozostałe zarzuty. Atak, który miał miejsce 22 marca 2021 r., wstrząsnął całym krajem i pozostawił trwałe ślady na życiu rodzin ofiar.

Podczas ogłoszenia wyroku prokurator okręgowy powiatu Boulder, Michael Dougherty, podkreślił, że działania Alissy nie były efektem choroby psychicznej, lecz brutalnej przemocy.

„To nie była choroba psychiczna. To była brutalna, celowa przemoc, za którą zasługuje na najwyższy wymiar kary” — powiedział Dougherty.

Ahmad Alissa, uzbrojony w karabin Ruger AR-556, otworzył ogień do ludzi w sklepie, zanim został postrzelony w nogę przez policję i aresztowany. Jego adwokaci nie kwestionowali faktu, że to on był sprawcą, jednak próbowali uzyskać werdykt uniewinniający, twierdząc, że był niezdolny do rozróżnienia dobra od zła w momencie ataku. U Alissy zdiagnozowano później schizofrenię, co miało być argumentem w jego obronie.

Życie zmienione na zawsze

Podczas poniedziałkowej rozprawy rodziny ofiar opowiedziały o bolesnych skutkach tragedii. Opisywali, jak ich życie zostało trwale zmienione, a wielu z nich nadal cierpi z powodu traumy.

Ofiary strzelaniny to:

  • Denny Stong, 20 lat
  • Neven Stanisic, 23 lata
  • Rikki Olds, 25 lat
  • Tralona Bartkowiak, 49 lat
  • Suzanne Fountain, 59 lat
  • Teri Leiker, 51 lat
  • Eric Talley, 51 lat
  • Kevin Mahoney, 61 lat
  • Lynn Murray, 62 lata
  • Jody Waters, 65 lat

Ahmad Alissa nie okazywał widocznych emocji podczas odczytywania wyroków. Przez większość procesu rozmawiał z zespołem swoich obrońców.

Planowany atak

Prokurator Michael Dougherty zaznaczył, że Ahmad Alissa zaplanował strzelaninę na wiele miesięcy przed jej realizacją, a jego celem było zabicie jak największej liczby osób. Oskarżony kupił karabin szturmowy sześć dni przed atakiem, co potwierdzono w dokumentach aresztowania.

Łączna kara wyniosła 10 dożywotnich wyroków oraz 1334 lata więzienia. Dougherty podkreślił, że te kary odzwierciedlają ogrom cierpienia, jakie Alissa spowodował swoim atakiem.

Po ogłoszeniu wyroku brat Alissy, Ali Aliwi Alissa, powiedział, że rodzina nie miała świadomości potencjalnej przemocy ze strony oskarżonego. „Byliśmy na pierwszej linii. Gdybyśmy wiedzieli, że jest niebezpieczny, to on byłby niebezpieczny przede wszystkim dla nas, zanim zaszkodziłby komukolwiek innemu” — tłumaczył.

Masakra, która wstrząsnęła krajem

Strzelanina w supermarkecie w Boulder w 2021 roku była jedną z serii masowych strzelanin, które wstrząsnęły Stanami Zjednoczonymi w ostatnich latach, wywołując kolejne debaty na temat kontroli broni i sposobów zapobiegania takim tragediom.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Police Department

News USA

Wystąpienie Prezydenta RP podczas „Szczytu dla Przyszłości” ONZ

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda, przebywający od soboty z wizytą w Stanach Zjednoczonych, wygłosił przemówienie podczas „Szczytu dla Przyszłości” ONZ w Nowym Jorku.

„Szanowny Panie Sekretarzu Generalny, Ekscelencje,

Na początku pragnę podziękować Sekretarzowi Generalnemu za jego inicjatywę zwołania Szczytu, a także wszystkim krajom, które miały pozytywny udział w przygotowaniu jego dokumentów.

Jesteśmy przekonani, że Szczyt stanowi szczególną okazję do refleksji nad skutecznością obecnie istniejących struktur w obliczu kluczowych wyzwań globalnych.

Widzimy wszyscy zasadnicze przesunięcia, jakie zachodzą w sferze stosunków międzynarodowych. Ład oparty na prawie międzynarodowym i solidarności, o którym stanowi Karta Narodów Zjednoczonych, jest poważnie zagrożony. Globalny multilateralizm pod wieloma względami nie funkcjonuje należycie i wymaga reform. Nie możemy zgodzić się z sytuacją, w której ci, którzy podważają porządek oparty na Karcie Narodów Zjednoczonych, rosną w siłę.

Uderzającym tego przykładem jest agresja Rosji w Ukrainie. Będąc stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Rosja powinna wspierać zarówno Kartę Narodów Zjednoczonych jak i prawo międzynarodowe. Niemniej jednak przeprowadzając atak na suwerenne państwo, Rosja zarzuciła to zobowiązanie. Nie może już twierdzić, że chroni bezpieczeństwo systemu międzynarodowego i innych narodów.

Musimy dążyć do poprawy skuteczności systemu Narodów Zjednoczonych. Aby przywrócić wiarę w multilateralizm oraz utrzymać pokój i bezpieczeństwo, konieczne jest wzmocnienie prawa międzynarodowego.

Pomimo wielu zastrzeżeń do systemu Narodów Zjednoczonych, nie ma lepszej alternatywy dla multilateralizmu. Dzisiejsze globalne wyzwania są złożone i wymagają zbiorowych działań, ponieważ nie sposób im stawić czoła w pojedynkę na poziomie poszczególnych państw.

Zaangażowanie w multilateralizm uwzględniające przy tym centralną rolę Narodów Zjednoczonych jest kamieniem węgielnym polskiej polityki zagranicznej. Jesteśmy zdeterminowani, by bronić Karty Narodów Zjednoczonych i jej zasad.

Opowiadamy się za sprawiedliwym ładem na świecie i za wzmocnieniem międzynarodowej współpracy w ramach kluczowych filarów Narodów Zjednoczonych: pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju i praw człowieka.

Szanowni Państwo,

Cieszy nas, że Pakt dla Przyszłości zmierza do wzmocnienia i promowania zarówno tych trzech filarów Narodów Zjednoczonych: pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju i praw człowieka, a także do wzmocnienia Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego.

Określa działania niezbędne do osiągnięcia ambitnych celów związanych ze wzmocnieniem systemu multilateralnego i osiągnięciem celów Agendy 2030.

Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego udziału kobiet w globalnym zarządzaniu, a także uwzględnienie perspektyw młodego pokolenia. Jednocześnie, równie dużym wyzwaniem pozostają kwestie związane ze starzeniem się społeczeństw i oczekiwaniami młodszych pokoleń.

Jesteśmy świadomi, że wynik Szczytu musi pogodzić różne perspektywy i ambicje.

Jesteśmy gotowi dołożyć wszelkich starań, by osiągnąć ambitne założenia Paktu dla Przyszłości i w pełni wdrożyć go w nadchodzących latach.

Dziękuję Państwu.”

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Foto: YouTube, Marek Borawski, KPRP
Czytaj dalej

News USA

Kmart zamyka swój ostatni pełnowymiarowy sklep w USA: koniec pewnej ery handlu

Opublikowano

dnia

Autor:

Sieć domów towarowych Kmart, która kiedyś była gigantem amerykańskiego handlu detalicznego, zamknie swój ostatni pełnowymiarowy sklep w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Sklep w Bridgehampton, w stanie Nowy Jork, który działał przez 25 lat, zakończy swoją działalność 20 października 2024 roku. Zamknięcie tego punktu oznacza, że jedyną pozostałą placówką Kmart w kontynentalnym USA będzie mniejszy sklep w Miami.

Na początku lat 90-tych Kmart był jedną z największych sieci handlowych w Stanach Zjednoczonych, prowadząc około 2300 sklepów w całym kraju. Firma była symbolem taniego, łatwo dostępnego handlu detalicznego, przyciągając miliony klientów każdego roku.

Pierwszy sklep Kmart został otwarty w 1962 roku w Garden City w stanie Michigan, co było początkiem dynamicznej ekspansji sieci.

Jednak w ciągu ostatnich dwóch dekad Kmart zmagał się z poważnymi problemami finansowymi, które ostatecznie doprowadziły do jego upadku. Sieć ogłosiła bankructwo w 2002 roku, a kilka lat później połączyła się z innym detalicznym gigantem – Sears.

Mimo tej próby restrukturyzacji Kmart nie zdołał się odbudować. W 2018 roku firma ponownie ogłosiła bankructwo, co przyspieszyło falę zamknięć kolejnych placówek.

Zamknięcie sklepu w Bridgehampton symbolizuje niemal całkowity koniec obecności Kmart w Stanach Zjednoczonych, poza wspomnianym mniejszym punktem w Miami oraz trzema sklepami na Wyspach Dziewiczych USA.

Ostatnim sklepem Kmart pozostanie placówka w Kendale Lakes Plaza w Miami. Nawet tam jednak Kmart zredukował swoją działalność – większość dawnej powierzchni sklepu wynajęto na potrzeby sieci z artykułami gospodarstwa domowego At Home.

Obecnie Kmart w Miami działa tylko w części, która niegdyś była działem ogrodniczym. Mimo że lokalizacja ta wciąż istnieje, przyszłość Kmartu w Miami również wydaje się niepewna, pomimo „długoterminowej umowy najmu” w tym miejscu.

Upadek ikony handlu detalicznego

Historia Kmart to przykład transformacji rynku detalicznego w USA. Na początku swojej działalności sieć przyciągała klientów przystępnymi cenami i szerokim asortymentem, ale nie zdołała dostosować się do zmieniających się realiów rynkowych, które wymagały od firm większej elastyczności oraz innowacji.

Konkurencja ze strony gigantów takich jak Walmart, Target czy Amazon skutecznie wyparła Kmart z rynku.

Dziś Kmart to już cień swojej dawnej potęgi. Jego upadek jest nie tylko końcem pewnej ery handlu detalicznego, ale również przypomnieniem, jak szybko i drastycznie może zmienić się krajobraz biznesowy w obliczu nowych wyzwań technologicznych i konsumenckich.

Choć Kmart wciąż ma kilka sklepów na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych, przyszłość marki wydaje się niepewna. Transformco, firma, która obecnie zarządza resztkami sieci, będzie musiała podjąć decyzje dotyczące jej dalszych losów.

Niezależnie od tego, jakie będą te decyzje, dla milionów Amerykanów Kmart pozostanie wspomnieniem czasów, kiedy zakupy były prostsze, a sieci handlowe takie jak Kmart dominowały na ulicach miast i przedmieść.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Przestępczość z użyciem przemocy w USA spadła w 2023 r.: Nowe dane FBI

Opublikowano

dnia

Autor:

Przestępczość z użyciem przemocy w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się w 2023 r., kontynuując spadkowy trend po wzroście w czasie pandemii koronawirusa. Zgodnie z najnowszym raportem FBI, opublikowanym w poniedziałek, całkowita liczba przestępstw z użyciem przemocy spadła o około 3% w porównaniu z rokiem poprzednim, a liczba morderstw i zabójstw nieumyślnych zmniejszyła się aż o 12%.

Wskaźniki przestępczości stały się jednym z centralnych tematów w nadchodzących wyborach prezydenckich w 2024 roku. Były prezydent Donald Trump wielokrotnie twierdził, że pod rządami prezydenta Joe Bidena przestępczość osiągnęła rekordowe poziomy.

Jednak dane FBI zaprzeczają tym twierdzeniom, wskazując, że przestępczość, choć wzrosła podczas pandemii, nadal znajduje się na znacznie niższym poziomie niż w latach 90-tych XX wieku, kiedy przemoc uliczna w amerykańskich miastach była na porządku dziennym.

Podczas pandemii, w 2020 r., Stany Zjednoczone doświadczyły gwałtownego wzrostu przestępczości, zwłaszcza liczby zabójstw.

Liczba zabójstw zwiększyła się wtedy o prawie 30% — był największy skok od początku prowadzenia statystyk przez FBI. Przypisywano to szeregowi czynników, takich jak kryzys gospodarczy oraz stres społeczny związany z lockdownem i zamieszkami.

W 2023 r. przestępczość z użyciem przemocy spadła do poziomów zbliżonych do tych sprzed pandemii. Wskaźnik przestępstw z użyciem przemocy wyniósł około 364 na 100 000 osób, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z rokiem 2022, kiedy wynosił 377 na 100 000.

Największe spadki odnotowano w największych miastach USA — w społecznościach liczących co najmniej milion mieszkańców przestępczość z użyciem przemocy zmniejszyła się o niemal 7%. Z kolei mniejsze społeczności, liczące od 250 000 do 499 999 osób, doświadczyły niewielkiego wzrostu przestępczości na poziomie 0,3%.

W innych kategoriach przestępczości również zanotowano pozytywne zmiany. Liczba gwałtów spadła o ponad 9%, a liczba napaści z użyciem przemocy zmniejszyła się o prawie 3%. Z drugiej strony, wzrost odnotowano w przypadku kradzieży pojazdów mechanicznych — ten rodzaj przestępstwa wzrósł o prawie 13%, osiągając najwyższy poziom od 2007 roku.

Ograniczenia raportu FBI

Warto jednak zaznaczyć, że dane FBI opierają się na raportach zgłaszanych przez agencje ścigania w ramach Uniform Crime Reporting Program, w którym nie uczestniczą wszystkie jednostki. Raport za 2023 r. bazuje na danych z ponad 16 000 agencji, co stanowi ponad 85% wszystkich amerykańskich służb uczestniczących w programie, które obejmują prawie 316 milionów mieszkańców USA.

Zwłaszcza przestępczość w mniejszych społecznościach mogła nie być ujęta w raporcie, ponieważ te dane nie zawsze są przekazywane.

Jednakże raport FBI znajduje potwierdzenie w analizie Rady ds. Sprawiedliwości Karnej, która badała wskaźniki przestępczości w 39 amerykańskich miastach.

Badania te potwierdziły, że poziom przestępczości z użyciem przemocy w 2023 r. jest na poziomie zbliżonym lub niższym niż w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią. W 29 miastach, które dostarczyły dane na pierwszą połowę 2024 roku, liczba zabójstw spadła o 13% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Różne podejścia do pomiaru przestępczości

Nie wszystkie raporty dotyczące przestępczości są spójne. Na przykład Krajowe Badanie Ofiar Przestępstw, przeprowadzane przez Departament Sprawiedliwości, wskazuje na wzrost liczby ofiar przestępstw z użyciem przemocy z około 16 na 1000 osób w 2020 r. do 22,5 na 1000 osób w 2023 r. Jednak raport podkreśla, że te liczby nie różnią się znacząco od wskaźników z 2019 r.

Różnice te wynikają z odmiennej metodologii.

Podczas gdy FBI bazuje na przestępstwach zgłoszonych policji, Krajowe Badanie Ofiar opiera się na wywiadach przeprowadzanych wśród ofiar i stara się uchwycić również te przestępstwa, które nigdy nie zostały zgłoszone. Badanie to nie obejmuje jednak morderstw i skupia się na przestępstwach popełnionych na osobach powyżej 12 roku życia.

 

Źródło: AP
Foto: istock/Rawf8/Rattankun Thongbun/frankpeters/M-Production/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu