Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Plany odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie nagrodzone Międzynarodową Nagrodą Architektoniczną

Opublikowano

dnia

Plany odbudowy Pałacu Saskiego, ważnego zabytku Warszawy, który został zniszczony przez niemieckich okupantów wraz z większością miasta podczas II wojny światowej, zdobyły prestiżową Międzynarodową Nagrodę Architektoniczną.

Plan zajął pierwsze miejsce w kategorii renowacji i odnowy. Inny polski projekt, park i centrum edukacyjne Fabryka Wody w Szczecinie, wygrał w kategorii sportu i rekreacji w nagrodach przyznawanych przez Europejskie Centrum Architektury i Chicago Athenaeum.

Pałac Saski, zbudowany po raz pierwszy w 1666 r., a następnie przebudowany w 1842 r., służył jako siedziba Sztabu Generalnego Polskich Sił Zbrojnych po I Wojnie Światowej. Większość pałacu została wysadzona przez armię niemiecką po powstaniu warszawskim w 1944 r.

„Położony w historycznym centrum miasta Pałac Saski był symbolem Warszawy sprzed II Wojny Światowej i centralnym punktem królewskiej Osi Saskiej, XVIII-wiecznego zespołu urbanistycznego reprezentacyjnej przestrzeni publicznej z Pałacem Saskim i Ogrodem Saskim” – napisali organizatorzy konkursu.

Około 85% warszawskich budynków zostało uszkodzonych lub zniszczonych podczas II Wojny Światowej. Po wojnie całe Stare Miasto zostało odbudowane zgodnie z jego poprzednią formą.

W 2021 r. Prezydent Andrzej Duda przedstawił plan odbudowy pałacu, który uzyskał poparcie ówczesnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Zgodnie z planami odbudowany budynek miałby służyć jako siedziba urzędów i instytucji publicznych, w tym Senatu.

Nagrodzona koncepcja projektu została stworzona przez polską pracownię architektoniczną WXCA. Przewiduje ona przywrócenie pałacu do formy z 1939 roku, roku wybuchu II Wojny Światowej, przy użyciu tradycyjnych materiałów.

Nieliczne zachowane elementy oryginalnego pałacu – najbardziej znany Grób Nieznanego Żołnierza – zostaną włączone do odbudowanej struktury. Sąsiedni XVII-wieczny Pałac Brühla – również zniszczony podczas wojny – zostanie również odbudowany, podobnie jak zabytkowe kamienice przy ulicy Królewskiej.

Obecne plany przewidują rozpoczęcie prac budowlanych w 2026 roku i ich zakończenie trzy lata później, donosi dziennik Rzeczpospolita. Prace projektowe i badania archeologiczne na miejscu są już w toku. Szacunkowy koszt całego projektu wynosi 2,5 miliarda złotych (ponad 645 mln USD).

 

Źródło: NFP
Foto: materiały prasowe

News Chicago

„Fidelio” w Chicago: Jedyna opera Beethovena to pełen emocji i wzruszeń dramat

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 26 września Lyric Opera of Chicago otworzy swoje pierwsze przedstawienie jedynej opery Ludwiga van Beethovena „Fidelio”. Opera miała swoją premierę ponad 200 lat temu, w 1805 roku, a mimo to pozostaje ponadczasowym klasykiem.

Reżyser Matthew Ozawa wyjaśnia, że sztuka ma charakter polityczny i podąża za główną bohaterką Leonorą, która przebiera się za strażnika więziennego o imieniu Fidelio, aby pomóc uwolnić swojego niesłusznie uwięzionego męża.

Opera „rzuca światło na niesprawiedliwość” i „służy jako symbol nadziei dla pokoleń ludzi dotkniętych uciskiem i tyranią” — mówi Ozawa.

Dyrektor muzyczny Lyric Opera Enrique Mazzola poprowadzi tę dramatyczną i wzruszającą operę, do której dołączą charyzmatyczna południowoafrykańska sopranistka Elza van den Heever, amerykański tenor Russell Thomas i amerykański baryton Brian Mulligan. 

„Fidelio” w Lyric Opera of Chicago zapowiada się jako niezwykle wzruszające doświadczenie. Słuchając „Chóru więźniów”, publiczność zastanawia się, czy jakikolwiek inny kompozytor tak żywo przekazał ludzkie tęsknoty za wolnością i światłem słonecznym.

Przedstawienie „Fidelio” jest śpiewane po niemiecku z angielskimi napisami i trwa 2 godziny i 25 minut z jedną przerwą. Bilety na zaczynają się od 42 USD i można je kupić tutaj. Tylko pięć przedstawień zostanie wystawionych w Lyric Opera of Chicago do czwartku 10 października.

W niedzielę, 29 września spektakl będzie przystosowany dla osób niewidzących oraz głuchych, m.in. za wykorzystaniem systemu SoundShirt.

SoundShirt wykorzystuje zmysł dotyku, aby umożliwić użytkownikom odczuwanie muzyki w górnej części ciała, w czasie rzeczywistym z orkiestrą i śpiewakami. SoundShirty należy rezerwować online lub dzwoniąc do zespołu Audiences Services pod numer 312.827.5600.

 

Źródło: chicagostarmedia, Lyric Opera
Foto: YouTube, Lyric Opera
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Powołany 2” w Chicago: Zobaczcie prawdziwe historie wgniatające w fotel

Opublikowano

dnia

Autor:

Film „Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Druga część miała swoją premierę na polskim wielkim ekranie i w gwiazdorskiej obsadzie, a my będziemy mogli zobaczyć ją w Chicago już w najbliższych dniach. Jej emisję w Wietrznym Mieście zapowiada w studiu Radia Deon reżyser, autor zdjęć, montażysta i producent „Powołanego 2”, Jan Sobierajski.

O czym jest „Powołany 2”? Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu, a świadkiem tego wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że nie poniesie konsekwencji pod warunkiem, że pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła.

Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo, a ksiądz, widząc ich problemy opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego niesamowicie spektakularne historie.

Film „Powołany 2” będziemy mogli oglądać w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w dniach od 21 do 29 września.

„Ten film dedykujemy tak naprawdę dla każdego widza. Ja wiem, że to jest bardzo ogólne sformułowanie, ale tak jest, że kiedy się ogląda ten film, to tak naprawdę to film w pewnym momencie ogląda ciebie” mówi Jan Sobierajski, podkreślając, że jest to „niezwykłe doświadczenie”.

„Powołany 2” „jest szczególnie nastawiony dla młodego widza, dla rodziców, dla osób, które chcą mieć jakiś wpływ społeczny, do osób, które chcą poszerzyć swoją wiarę również” tłumaczy reżyser i producent filmu. Choć opowiada prawdziwe historie, to jest mocno fabularyzowany.

Film naprawdę warto zobaczyć, za czym przemawia chociażby to, że został doceniony przez krytyków – w zeszłą niedzielę zdobył pierwsze miejsce w zeszłą niedzielę na Międzynarodowym Festiwalu, mówi Jan Sobierajski.

Historie, które pokazuje „Powołany 2” „mają bardzo szerokie spektrum. Przez to każdy z nas gdzieś tam odnajduje siebie, czy przynajmniej cząstkę siebie właśnie w tych historiach i dotykamy różnych tematów. Od prób samobójczych, przez depresję, z którą tak wiele osób się zmaga, poprzez uzależnienie od social mediów, które jest teraz już problemem ogólnoświatowym” tłumaczy nasz Gość.

Poruszony jest temat narkotyków, wykluczenia społecznego i wiele innych. Jest tu także opowiedziana historia gangstera „z pierwszej polskiej ligi”, znajomego „Pershinga”, szefa mafii pruszkowskiej, która „wgniata w fotel” jak mówi Jan Sobierajski.

Film „Powołany 2” jest historią Dobromira Makowskiego, człowieka, który osiągnął dno, a dziś osiąga szczyty. Raper, pedagog, działacz społeczny, ojciec pięciorga dzieci i człowiek, który zaraża innych wiarą w Boga, wygłaszał w Chicago wykłady rok temu. Mogliśmy go także spotkać jako uczestnika zeszłorocznej pieszej pielgrzymki do Merrillville, na której dzielił się świadectwem swojego życia i przemiany.

Dobromir Makowski z rodziną

Film Jana Sobierajskiego będzie można zobaczyć w Auli Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, codziennie, przez cały tydzień od 21 września. Wejściówki będą do nabycia przed każdym seansem. Na film można wziąć anglojęzycznych znajomych i przyjaciół, ponieważ „Powołany 2” ma angielskie napisy.

Na miejscu dostępny będzie także sam reżyser i producent „Powołanego 2” – można będzie z nim porozmawiać po seansie. Jan Sobierajski chce także posłuchać Państwa opinii i wrażeń z filmu.

Serdecznie zapraszamy na film „Powołany 2”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dziś rozpoczyna się VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczynamy w Wietrznym Mieście wielkie święto polskiego teatru – VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago. To czterodniowe wydarzenie, w czasie którego każdy miłośnik sceny znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Spektakle i wydarzenia towarzyszące odbędą się dniach 19-22 września w 3 lokalizacjach: Akademii Muzyki Paso, Galerii Dwell Studio i Art Gallery Kafe.

Tegoroczny gośćmi wydarzenia będą: Polski Teatr Studio z Litwy, Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Niemiec, polscy aktorzy: Katarzyna Krzanowska i Błażej Peszek oraz dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego.

W programie m. in.: warsztaty aktorskie z Błażejem Peszkiem, spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Starego w Krakowie, wystawa z okazji XX-lecia Warsztatów Teatralnych Little Stars, podsumowanie sezonu teatralnego, konkurs dla publiczności i inne.

Wydarzenia związane z VI Kongresem Teatru Polskiego w Chicago będą odbywały się w trzech dogodnych lokalizacjach z bezpłatnym parkingiem: w Akademii Muzyki PASO, w Art Galery Kafe oraz w Dwell Studio.

W czwartek 19 września o 7.00PM w Galerii Dwell Studio odbędzie się otwarcie wystawy „Za kurtyną” z okazji XX-lecia istnienia teatru Warsztaty Teatralne Little Stars. Wystawa ma na celu zaprezentowanie dorobku artystycznego teatru na przestrzeni dwóch dekad.

Wśród autorów zdjęć znani fotografowie, ale także widzowie sięgający po aparat amatorsko. Dzięki tej różnorodności Warsztaty Teatralne Little Stars chcą pokazać ich spojrzenie na teatr. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kostiumów teatralnych.

Polski Teatr Studio z Litwy wystawi dwa spektakle w piątek i sobotę 20 i 21 września; w Art Galery Kafe i Akademii Muzyki PASO.

Będzie to groteska Sergiusza Piaseckiego pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Bohaterem spektaklu jest Michaił Zubow mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie oficer sowiecki w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina. Ten spektakl to psychologiczny obraz typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich.

Drugi spektakl to „Nieznana, Marilyn Monroe”. Seksualność, szaleństwo, uśmiech za milionów dolarów, gracja – tak, to wszystko się mieści w jednej kobiecie, ale czy mieści się jeszcze więcej? Ból, rozczarowanie, wewnętrzna tragedia, zabójcza samotność? Akcja monodramu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej skrywanych wspomnień z czasów dzieciństwa. Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką.

Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Polski i Niemiec zaprezentuje spektakl „Rzeź”. Jest to opowieść zmuszająca Polaków do świadomego pochylenia się nad przebytą drogą wylizywania się z własnych ran historycznych na płaszczyźnie nie tylko politycznej, ale także i mentalnej. To pytanie skierowane do przedstawicieli młodego pokolenia o ich świadomość, z jaką wkraczają w strumień historii.

Drugą produkcją OFF Zigarre będzie monodram „Między światami” w wykonaniu Zofii Delest. Spektakl koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. Z jakimi schematami myślowymi spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów? Tekst sztuki bazuje na prawdziwych historiach migrantów zebranych w latach 2013-2019.

W sobotę i niedzielę 21 i 22 września od 9 rano w Akademii Muzyki PASO odbędą się warsztaty aktorskie (wymagane wcześniejsze zapisy na ktpwchicago@gmail.com), które poprowadzi dr hab. Błażej Peszek– polski aktor i reżyser teatralny, pedagog sztuki aktorskiej, doktor habilitowany sztuki teatralnej, aktor Teatru Starego w Krakowie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Czterodniowy maraton z teatrem zakończy się Galą Kongresu w Akademii Muzyki PASO, 22 września o 5.00PM. Obejmie ona fragment spektaklu „Mąż i żona” A. Fredry w wykonaniu aktorów Katarzyny Krzanowskiej i Błażeja Peszka.

Dr Aleksandra Różalska z Katedry Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawi wyniki projektu i mapę teatrów migranckich na świecie.

Kongres, jak co roku, przyzna swoją nagrodę. W tym roku odbierze ją Bogdan Łańko, za całokształt pracy artystycznej i wieloletnią promocję oraz propagowanie kultury polskiej.

Na wydarzenia VI Kongresu Teatru Polskiego w Chicago zapraszali w studiu Radia Deon Andrzej Krukowski i Aldona Olchowska z Teatru Nasz. Rozmowę z naszymi Gośćmi można przeczytać tutaj.

Projekt jest współfinansowany z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago, istock/Kozlik_Mozlik/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu