Polonia Amerykańska
87. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku – 6 października 2024
6 października od 12:00 do 18:00 serce Manhattanu będzie biło w rytm Mazurka Dąbrowskiego, kiedy wzdłuż Piątej Alei przejdzie 87. Parada Pułaskiego! Polonia wspólnie odda hołd Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi Rewolucji Amerykańskiej, który zginął w bitwie pod Savannah, Georgia w październiku 1779 roku. Gościem honorowym tegorocznej parady będzie Anna Maria Anders.
Parada ruszy od skrzyżowania Piątej Alei z 39th Street o 12:30 i przemaszeruje na czele z Gwardią Honorową Nowojorskiej Policji i Straży Pożarnej, która poprowadzi Paradę do skrzyżowania z 54th Street.
Bankiet Parady Pułaskiego odbędzie się w piątek, 13 września o godzinie 18:30 w Venetian (546 River Drive, Garfield, NJ). Na bankiecie dodatkową atrakcją będzie występ PAFDC (Polish American Folk Dance Company) i krótki koncert pieśni patriotycznej z okazji 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino, w wykonaniu znakomitych polskich artystów.
Do tańca grać będzie zespół Magdaleny Baldych, Simone Band. W sprawie rezerwacji prosimy kontaktować się z Jadwigą Kopala (908) 764 7810, e-mail: jadziaheidipulaski@gmail.com
Prezydent komitetu Parady Pułaskiego Richard D. Zawisny z dumą ogłasza, że 6 października o 9:00 rano odbędzie się msza w Katedrze Świętego Patryka, znajdującej się na skrzyżowaniu Piątej Alei z 50th Street.
Śniadanie nastąpi po mszy św. o 10:30 a.m. w 3 West Club pod adresem: 3 W 51th Street. W sprawie informacji i rezerwacji należy skontaktować się z Davidem Kopala (973) 809 1854, e-mail: dmkpulaski@gmail.com
„Wolność krzyżami się mierzy” to hasło przewodnie tegorocznej 87. Parady Pułaskiego. Pan Piotr Praszkowicz ze stanu Nowy Jork jest Głównym Marszałkiem tegorocznej parady, która zgromadzi Polonię ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pensylwanii i okolic. Główny Marszałek zaprasza na Paradę wszystkich, którzy posiadają polskie korzenie bądź są zwolennikami polskiej kultury.

.
Od 1937 roku Parada Pułaskiego maszeruje Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. Jest drugą, najdłuższą, aktywną paradą w historii Nowego Jorku i odbywa się co roku, bez względu na pogodę.
Więcej informacji na stronie www.pulaskiparade.org

Autorka: Monika Adamski
Foto: istock/Ryan Rahman/
Polonia Amerykańska
Już niedługo 11 wspaniałych dziewcząt zawalczy o koronę Królowej Parady 2026
14 marca, podczas Wyborów Królowej Parady Dnia Konstytucji 3-Maja 2026, poznamy 11 kandydatek do korony. Zwyciężczyni będzie reprezentować Polonię na wydarzeniach, imprezach i uroczystościach przez cały rok. Bilety na ten wyjątkowy wieczór można rezerwować do 1 marca.
Nagrodami w konkursie na Królową Parady są między innymi cenne stypendia przeznaczone na naukę. Kto przejmie koronę od Olivii Kowalczyk – Królowej Parady 2025? Tego dowiemy się już 14 marca 2026 roku, podczas Gali Polskości, która rozpocznie się o godzinie 5:30 p.m. w Allegra Banquets w Schiller Park.
W cenie biletu, kosztującego 160 dolarów, znajduje się open bar, gorący obiad, szwedzki stół, oraz przepyszne ciasta.
Rezerwacji biletów należy dokonać do 1 marca 2026 roku. Można to zrobić dzwoniąc pod numer telefonu: 773-742-1477 lub pisząc na adres mailowy zkpwusa@gmail.com.

Zdjęcia kandydatek: Marek Art
Źródło: Królowa Parady 3-Maja
Foto: StelmachLens
Polonia Amerykańska
“Radosne Rodzinne Kolędowanie” z Akademią Muzyki PaSO, 18 stycznia, Kościół Św. Jana Brebeufa w Niles. Fot. StelmachLens
Polonia Amerykańska
Dyskoteka dla młodzieży: Związek Klubów Polskich zaprasza na wieczór taneczny 23 stycznia
W piątek 23 stycznia w Chicago odbędzie się dyskoteka skierowana do młodzieży, organizowana przez Związek Klubów Polskich w USA. Wydarzenie zaplanowano w godzinach od 7:00 pm do 11:00 pm i będzie okazją do wspólnej zabawy oraz integracji młodej Polonii.
Muzyka, atrakcje i królewska oprawa
O oprawę muzyczną zadba DJ Daniel Piwowarski, a dodatkową atrakcją wieczoru będzie 360 Photo Booth, pozwalający uczestnikom zachować pamiątkowe zdjęcia z imprezy. Wydarzenie zapowiadane jest w wyjątkowej oprawie, z udziałem Dam i Królowej Parady, co nadaje spotkaniu szczególny, uroczysty charakter.
Bilety, miejsce i organizacja
Wstęp na dyskotekę kosztuje 25 dolarów w przedsprzedaży (płatność Zelle) oraz 30 dolarów przy wejściu. Impreza odbędzie się w siedzibie Związku Klubów Polskich w USA przy 5835 West Diversey Avenue w Chicago. Organizatorzy przewidzieli również parking dla uczestników.
Kontakt i informacje
Szczegółowe informacje oraz możliwość zakupu biletów w przedsprzedaży można uzyskać, kontaktując się z Patrycją pod numerem telefonu 773-934-8683. Organizatorzy zachęcają młodzież do udziału i zapowiadają wieczór pełen dobrej energii, tańca i wspólnej zabawy.

Źródło: Królowa Parady 3 Maja
Foto: Chmee2
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuCoraz więcej Polaków opuszcza USA na skutek zaostrzonej polityki imigracyjnej
-
News USA2 tygodnie temuUSA uderzają w Wenezuelę. Dyktator Maduro i jego żona pojmani
-
News USA5 dni temuPełnotłuste mleko wraca do szkolnych stołówek po podpisie Prezydenta Trumpa
-
News USA2 tygodnie temuProtest przeciwko ICE w Minneapolis zakończył się zastrzeleniem kobiety przez agenta
-
News Chicago4 tygodnie temuKevin Niemiec wśród absolwentów St. Viator High School oskarżonych o gwałt na koleżance z klasy
-
News USA4 dni temuTrump grozi użyciem Insurrection Act po kolejnych protestach w Minneapolis
-
News USA4 tygodnie temuAmFest 2025: JD Vance przedstawia wizję „chrześcijańskiej polityki” w USA
-
News Chicago2 tygodnie temuMieszkańcy Chicago zorganizowali protest po zatrzymaniu prezydenta Wenezueli










