News USA
Niepewność żywnościowa w USA rośnie: 13,5% rodzin doświadczyło jej w 2023 r.

Nowy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) pokazuje, że problem niepewności żywnościowej nasila się w całym kraju. W 2023 roku doświadczyło jej aż 13,5% rodzin, co oznacza wzrost w porównaniu do 12,8% w 2022 roku.
Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA definiuje bezpieczeństwo żywnościowe jako stały dostęp do wystarczającej ilości jedzenia, pozwalający na prowadzenie zdrowego i aktywnego życia przez wszystkich członków gospodarstwa domowego. Raport opiera się na ankiecie, w której zapytano dorosłych o ich doświadczenia związane z ograniczonym dostępem do żywności.
W 2023 roku w całym kraju niepewność żywnościową dotyczyła aż 18 milionów rodzin.
W szczególności problem ten narastał w stanach takich jak Floryda, Arkansas, Kalifornia, Georgia, Illinois, Iowa, Nowy Jork, Oregon, Karolina Południowa i Teksas.
Raport wyróżnia także grupy gospodarstw o tzw. „bardzo niskim poziomie bezpieczeństwa żywnościowego”. Oznacza to, że przynajmniej jeden członek rodziny musiał ograniczać ilość spożywanego jedzenia z powodu braku zasobów. W 2023 roku, podobnie jak rok wcześniej, 5,1% gospodarstw domowych zaliczało się do tej kategorii.
Rodziny z dziećmi najbardziej narażone
Raport wykazał, że gospodarstwa domowe z dziećmi są bardziej narażone na niepewność żywnościową niż te bez dzieci. W 2023 roku problem ten dotyczył większego odsetka rodzin posiadających na utrzymaniu dzieci.
Co więcej, USDA zwraca uwagę, że często dorośli w tych rodzinach ograniczają pożywienie dla siebie, aby zapewnić jedzenie dzieciom. Choć mimo to, zdarzały się również przypadki, gdy brakowało jedzenia także dla dzieci.
Odsetek dzieci dotkniętych niepewnością żywnościową nieznacznie wzrósł – z 8,8% w 2022 roku do 8,9% w 2023 roku.
Jest to jednak znaczny wzrost w porównaniu do 2021 roku, kiedy problem ten dotyczył 6,2% dzieci. Podobnie, liczba dzieci doświadczających bardzo niskiego poziomu bezpieczeństwa żywnościowego utrzymała się na poziomie 1%, co stanowi wzrost w stosunku do 2021 roku, kiedy wynosiła 0,7%.
Najbardziej dotknięte grupy
Raport USDA wyróżnia grupy, które szczególnie zmagają się z problemem niepewności żywnościowej:
- Rodziny z dziećmi – 17,9%
- Rodziny z dziećmi poniżej 6. roku życia – 17,9%
- Rodziny utrzymywane przez samotne matki – 34,7%
- Rodziny utrzymywane przez samotnych ojców – 22,6%
- Kobiety mieszkające samotnie – 16,2%
- Rodziny czarnoskóre – 23,3%
- Rodziny latynoskie – 21,9%
- Rodziny żyjące poniżej progu ubóstwa – 38,7%
- Rodziny w dużych miastach – 15,9%
- Rodziny na Południu – 14,7%
Chociaż raport nie podaje jednoznacznych przyczyn wzrostu niepewności żywnościowej w Stanach Zjednoczonych, eksperci wskazują, że rok 2021, będący pierwszym pełnym rokiem po pandemii, mógł częściowo złagodzić problem dzięki wsparciu finansowemu państwa. W miarę jak te programy wygasły, niepewność żywnościowa znów zaczęła rosnąć.
Raport USDA pokazuje, że niepewność żywnościowa jest poważnym i rosnącym problemem, który dotyka miliony Amerykanów, zwłaszcza rodziny z dziećmi oraz osoby o niższych dochodach.
Źródło: scrippsnews
Foto: istock/tatyana_tomsickova/Prostock-Studio/Fatih Kucuktezcan/
News USA
Trump i Netanjahu rozmawiali o handlu, Gazie i Iranie w Białym Domu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem, by omówić szereg kluczowych tematów dotyczących bezpieczeństwa, handlu i sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie. W centrum uwagi znalazły się kwestie deficytu handlowego, wojny w Strefie Gazy, porozumień nuklearnych z Iranem oraz rosnących napięć z Turcją.
Izrael zapowiada likwidację deficytu handlowego z USA
Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że Izrael podejmie kroki w celu zrównoważenia wymiany handlowej ze Stanami Zjednoczonymi:
„Wyeliminujemy deficyt handlowy ze Stanami Zjednoczonymi – i zrobimy to szybko. To słuszne i potrzebne działanie. Zlikwidujemy również zbędne bariery handlowe” – powiedział Netanjahu na wspólnej konferencji prasowej z Trumpem.
Deklaracja padła w odpowiedzi na decyzję administracji USA o wprowadzeniu nowych taryf celnych wobec krajów partnerskich – w tym 17-procentowej stawki na towary izraelskie. Netanjahu zapowiedział, że będzie negocjować złagodzenie tych środków.
Strefa Gazy: zawieszenie broni załamane, zakładnicy nadal w niewoli
Liderzy omówili również trwające działania zbrojne w Strefie Gazy oraz problem zakładników przetrzymywanych przez organizację terrorystyczną Hamas, która 7 października 2023 r. przeprowadziła krwawe ataki na południu Izraela.
Pomimo zawarcia tymczasowego zawieszenia broni w styczniu 2025 r., walki zostały wznowione po fiasku negocjacji ws. dalszych etapów procesu pokojowego. Donald Trump przyznał:
„Chciałbym, żeby wojna się skończyła. I myślę, że to nastąpi niedługo. Problemem są zakładnicy – ich uwolnienie trwa zbyt długo, choć część z nich już odzyskaliśmy”.
Netanjahu dodał, że prowadzi rozmowy ws. przywrócenia zawieszenia broni i omawia z Trumpem kontrowersyjną propozycję przesiedlenia części mieszkańców Gazy do sąsiednich państw. Jednak kraje arabskie — w tym Egipt, Jordania i Arabia Saudyjska — wyraziły jednoznaczny sprzeciw wobec takiej opcji w oświadczeniu z 1 lutego.
Iran, Jemen i nuklearna gra o wysoką stawkę
Tematem rozmów był również Iran. Prezydent Trump ogłosił, że 12 kwietnia odbędzie się spotkanie amerykańskich i irańskich negocjatorów ws. nowego układu ograniczającego rozwój programu nuklearnego Teheranu:
Trump zagroził wcześniej, że Iran poniesie konsekwencje za wspieranie rebeliantów Huti w Jemenie, którzy wznawiają ataki na izraelskie cele i statki na Morzu Czerwonym.
Napięcia z Turcją – potrzebne mediacje
W relacjach izraelsko-tureckich panuje rosnące napięcie. Izrael oskarżył Turcję o próbę przejęcia kontroli nad Syrią po ustąpieniu Baszara al-Assada, zaś Ankara zarzuca Izraelowi sabotowanie stabilizacji regionu. Benjamin Netanjahu obawia się, że Syria stanie się bazą dla ataków na Izrael – czy to ze strony Turcji, czy kogokolwiek innego.
Donald Trump wyraził gotowość do mediacji, powołując się na bardzo dobre relacje z Prezydentem Erdoganem.
Spotkanie w Białym Domu ujawniło złożoność sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz znaczenie amerykańsko-izraelskiego sojuszu w dobie wojny, kryzysu humanitarnego i zmian w układzie sił regionalnych. Zarówno Netanjahu, jak i Trump wskazali na potrzebę koordynacji działań wojskowych, politycznych i gospodarczych.
Źródło: The Epoch Times
Foto: The White House
News USA
Operacja ICE w Nowym Jorku: aresztowano 133 nielegalnych imigrantów, w tym morderców

W dniach 24–28 marca służby federalne przeprowadziły szeroko zakrojoną operację egzekwowania prawa imigracyjnego w stanie Nowy Jork. Agencja Immigration and Customs Enforcement (ICE) poinformowała 4 kwietnia, że w jej wyniku zatrzymano 133 osoby przebywające w kraju nielegalnie, z czego część miała na koncie poważne przestępstwa.
Cel: przestępcy i osoby stwarzające zagrożenie
Według ICE, operacja skoncentrowana była na nielegalnych imigrantach z przeszłością kryminalną oraz osobach łamiących prawo imigracyjne. Działania przeprowadzono głównie w rejonach Buffalo, Rochester, Albany, Massena, Rouses Point i Syracuse.
Zatrzymani pochodzili z różnych krajów, m.in. z Trynidadu i Tobago, Chin oraz Dominikany. Wśród nich znajdowało się:
-
20 osób z wcześniejszymi wyrokami lub zarzutami karnymi,
-
3 osoby skazane za morderstwo,
-
9 osób wcześniej już deportowanych z USA.
Koordynacja służb federalnych
Operacja była efektem współpracy kilku agencji, m.in.:
-
Drug Enforcement Administration (DEA) – oddział Nowy Jork,
-
Customs and Border Protection (CBP),
-
FBI Albany,
-
Biur Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego i Północnego Dystryktu Nowego Jorku.
Wzrost aresztowań po powrocie Trumpa
Liczba zatrzymań nielegalnych imigrantów gwałtownie wzrosła od objęcia drugiej kadencji przez Prezydenta Donalda Trumpa. Jak podaje Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), w ciągu pierwszych 50 dni nowej administracji ICE dokonało 32 809 aresztowań — niemal tyle, ile w całym roku fiskalnym 2024.
Z tej liczby:
-
14 111 osób było skazanymi przestępcami,
-
9980 miało aktywne postępowania karne,
-
1155 aresztowanych to członkowie gangów — 2,5 razy więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Sekretarz DHS, Kristi Noem, zapowiedziała kontynuację twardej polityki:
„Deportowaliśmy znanych terrorystów, członków karteli i gangów. Liczba deportacji będzie tylko rosła.”
Nowe rozporządzenia co do głosowania
25 marca Prezydent Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze mające zakazać cudzoziemcom głosowania w wyborach federalnych. Nowe prawo wymaga przedstawienia dowodu obywatelstwa przy rejestracji do głosowania korespondencyjnego.
Rozporządzenie spotkało się z oporem ze strony Demokratycznego Komitetu Narodowego i dwóch prominentnych ustawodawców, którzy złożyli pozew sądowy. Twierdzą oni, że prezydent nie ma kompetencji do nakazywania działań niezależnej agencji, jaką jest Election Assistance Commission.
Aplikacja do dobrowolnej deportacji
W marcu Departament Bezpieczeństwa Krajowego uruchomił nową wersję aplikacji – CBP Home – umożliwiającą dobrowolne opuszczenie kraju przez osoby nielegalnie przebywające na terytorium USA.
Kristi Noem zaznaczyła, że aplikacja ma „przywrócić integralność systemu imigracyjnego”, umożliwiając imigrantom samodzielny powrót do kraju i w przyszłości – legalną migrację.
„Jeśli nie wyjadą dobrowolnie, znajdziemy ich, deportujemy i nie będą mogli wrócić.”
Znaczący spadek nielegalnych przekroczeń granicy
1 kwietnia CBP poinformowało, że w marcu odnotowano jedynie 7180 nielegalnych przekroczeń granicy południowo-zachodniej – to aż 95% mniej niż średnia z poprzednich czterech lat (155 000 miesięcznie).
Agencja podkreśla, że aktualna liczba dziennych zatrzymań to około 230 – co wskazuje na radykalną zmianę podejścia do polityki granicznej i imigracyjnej.
Źródło: The Epoch Times
Foto: ICE
News USA
Parada wojskowa na urodziny Trumpa? Pomysł powraca – ale wciąż budzi kontrowersje

Trwają wstępne prace nad organizacją urodzinowej parady wojskowej dla Donalda Trumpa, która miałaby odbyć się 14 czerwca – w dniu jego 79. urodzin, a jednocześnie w Dniu Flagi i z okazji 250. rocznicy powstania armii USA. Choć Biały Dom oficjalnie zaprzecza planom parady, temat wraca jak bumerang – podobnie jak marzenie Trumpa o pokazie militarnym godnym stolicy.
Marzenie z pierwszej kadencji
Donald Trump już jako prezydent w 2018 roku zabiegał o wielką paradę wojskową w Waszyngtonie, inspirowaną widowiskami znanymi z Francji czy Korei Północnej. Plany jednak upadły z hukiem – głównie z powodu logistyki i gigantycznych kosztów, które szacowano nawet na 92 miliony dolarów.
Wówczas Trump oskarżył lokalne władze o sztuczne zawyżanie cen, pisząc na Twitterze: „Kiedy zapytano nas o koszt zorganizowania wspaniałej parady wojskowej, cena była tak absurdalna, że odwołałem wydarzenie.”
Nowe podejście – stara kontrowersja
Według najnowszych doniesień, proponowana trasa parady miałaby prowadzić od Pentagonu w Arlington, przez rzekę Potomak i most na 14th Street, aż do centrum Waszyngtonu. Burmistrz stolicy, Muriel Bowser, potwierdziła, że rozmowy trwają, ale zaznaczyła, że wszystko jest „na bardzo wczesnym etapie”.
Bowser nie kryje sceptycyzmu wobec pomysłu:
„Wojskowe czołgi na naszych ulicach nie byłyby dobre. Potrzebowalibyśmy wielu milionów dolarów na naprawę dróg.”
Zaznaczyła także, że most na 14th Street musiałby zostać gruntownie przetestowany, by sprawdzić, czy zniesie ciężar wojskowych pojazdów pancernych.
Urodzinowa parada czy festiwal armii?
Zamieszanie wokół parady wpisuje się w szerszy kontekst: od około dwóch lat planowany jest bowiem festiwal wojskowy z okazji 250-lecia armii amerykańskiej. Według armii, wydarzenie ma obejmować pokazy na National Mall z udziałem m.in. pojazdów Stryker, Humvee, śmigłowców i sprzętu opancerzonego.
Źródło: fox35
Foto: Donald Trump FB
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół2 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA2 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki