Połącz się z nami

News USA

Niepewność żywnościowa w USA rośnie: 13,5% rodzin doświadczyło jej w 2023 r.

Opublikowano

dnia

Nowy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) pokazuje, że problem niepewności żywnościowej nasila się w całym kraju. W 2023 roku doświadczyło jej aż 13,5% rodzin, co oznacza wzrost w porównaniu do 12,8% w 2022 roku.

Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA definiuje bezpieczeństwo żywnościowe jako stały dostęp do wystarczającej ilości jedzenia, pozwalający na prowadzenie zdrowego i aktywnego życia przez wszystkich członków gospodarstwa domowego. Raport opiera się na ankiecie, w której zapytano dorosłych o ich doświadczenia związane z ograniczonym dostępem do żywności.

W 2023 roku w całym kraju niepewność żywnościową dotyczyła aż 18 milionów rodzin.

W szczególności problem ten narastał w stanach takich jak Floryda, Arkansas, Kalifornia, Georgia, Illinois, Iowa, Nowy Jork, Oregon, Karolina Południowa i Teksas.

Raport wyróżnia także grupy gospodarstw o tzw. „bardzo niskim poziomie bezpieczeństwa żywnościowego”. Oznacza to, że przynajmniej jeden członek rodziny musiał ograniczać ilość spożywanego jedzenia z powodu braku zasobów. W 2023 roku, podobnie jak rok wcześniej, 5,1% gospodarstw domowych zaliczało się do tej kategorii.

Rodziny z dziećmi najbardziej narażone

Raport wykazał, że gospodarstwa domowe z dziećmi są bardziej narażone na niepewność żywnościową niż te bez dzieci. W 2023 roku problem ten dotyczył większego odsetka rodzin posiadających na utrzymaniu dzieci.

Co więcej, USDA zwraca uwagę, że często dorośli w tych rodzinach ograniczają pożywienie dla siebie, aby zapewnić jedzenie dzieciom. Choć mimo to, zdarzały się również przypadki, gdy brakowało jedzenia także dla dzieci.

Odsetek dzieci dotkniętych niepewnością żywnościową nieznacznie wzrósł – z 8,8% w 2022 roku do 8,9% w 2023 roku.

Jest to jednak znaczny wzrost w porównaniu do 2021 roku, kiedy problem ten dotyczył 6,2% dzieci. Podobnie, liczba dzieci doświadczających bardzo niskiego poziomu bezpieczeństwa żywnościowego utrzymała się na poziomie 1%, co stanowi wzrost w stosunku do 2021 roku, kiedy wynosiła 0,7%.

Najbardziej dotknięte grupy

Raport USDA wyróżnia grupy, które szczególnie zmagają się z problemem niepewności żywnościowej:

  • Rodziny z dziećmi – 17,9%
  • Rodziny z dziećmi poniżej 6. roku życia – 17,9%
  • Rodziny utrzymywane przez samotne matki – 34,7%
  • Rodziny utrzymywane przez samotnych ojców – 22,6%
  • Kobiety mieszkające samotnie – 16,2%
  • Rodziny czarnoskóre – 23,3%
  • Rodziny latynoskie – 21,9%
  • Rodziny żyjące poniżej progu ubóstwa – 38,7%
  • Rodziny w dużych miastach – 15,9%
  • Rodziny na Południu – 14,7%

Chociaż raport nie podaje jednoznacznych przyczyn wzrostu niepewności żywnościowej w Stanach Zjednoczonych, eksperci wskazują, że rok 2021, będący pierwszym pełnym rokiem po pandemii, mógł częściowo złagodzić problem dzięki wsparciu finansowemu państwa. W miarę jak te programy wygasły, niepewność żywnościowa znów zaczęła rosnąć.

Raport USDA pokazuje, że niepewność żywnościowa jest poważnym i rosnącym problemem, który dotyka miliony Amerykanów, zwłaszcza rodziny z dziećmi oraz osoby o niższych dochodach.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/tatyana_tomsickova/Prostock-Studio/Fatih Kucuktezcan/

News USA

Miasto Nowy Jork spaliło ponad 4 tony nielegalnej marihuany

Opublikowano

dnia

Autor:

Przedstawiciele administracji miasta Nowy Jork na czele z burmistrzem Ericiem Adamsem, zniszczyli demonstracyjnie ponad cztery tony, czyli 576 worków, skonfiskowanych nielegalnych produktów konopnych.

Inspektorzy Wspólnej Grupy Roboczej Nowego Jorku zamknęli i zapieczętowali ponad 1000 nielegalnych sklepów z konopiami indyjskimi i tytoniem od czasu rozpoczęcia w mieście, operacji „Padlock to Protect” prawie cztery miesiące temu.

Burmistrz Adams ogłosił też, że ta grupa robocza przeprowadziła inspekcje 100 procent znanych sklepów zidentyfikowanych jako nielegalnie sprzedające konopie indyjskie, co było częścią początkowej listy nielegalnych sklepów w ramach operacji Padlock to Protect.

W wyniku szybkiego sukcesu operacji miasto skonfiskowało ponad 63 miliony dolarów w nielegalnych produktach, które zajmowały nieproporcjonalnie dużo miejsca w sieci magazynów dowodów NYPD.

Burmistrz Adams dołączył do członków wspólnej grupy zadaniowej — składającej się z Biura Szeryfa, NYPD i DCWP — aby wziąć udział w standardowym procesie niszczenia dowodów NYPD polegającym na spalaniu nielegalnych substancji i produktów w sposób przyjazny dla środowiska.

Produkty uboczne spalania skonfiskowanych dowodów są następnie wykorzystywane jako źródło energii dla okolicznej społeczności.

Autorka: Monika Adamski
Foto: NYC MAyor
Czytaj dalej

News USA

4 tysiące dolarów na rodzinę, aby migranci przenieśli się z przytułków do mieszkań

Opublikowano

dnia

Autor:

Miasto Nowy Jork – a dokładnie nowojorski departament ds. bezdomnych – zaoferowało 150 rodzinom migrantów, kwotę 4000 dolarów, aby opuścili oni nowojorskie przytułki dla bezdomnych. Pieniądze mają być przeznaczone na znalezienie stałego zakwaterowania i mogą na nie zakwalifikować się tylko wybrane rodziny z dziećmi czy kobiety w ciąży – osoby, które już namierzyły opcję stałego zakwaterowania.

Program pod nazwą Asylee Moveout Assistance (AMA), zaczął działać w grudniu i jest to program pilotażowy. Pieniądze nie są wręczane migrantom, ale bezpośrednio agentom nieruchomości, czy landlordom, czy firmom przeprowadzkowym – w zależności od potrzeby.

Pieniądze mogą być wykorzystane na określone cele, jak czynsz, depozyt, przeprowadzka, wyposażenie domu. Jeżeli dana rodzina powróci do przytułka, z jakichkolwiek powodów, nie będzie mogła ponownie skorzystać z takiej pomocy.

We wtorek, podczas konferencji prasowej z mediami, Anne Williams-Isom, zastępca burmistrza ds. Zdrowia i Serwisów Społecznych, zapytana o program, odpowiedziała, że utrzymanie migrantów w przytułkach, kosztuje miasto bardzo dużo rocznie, a burmistrz nakazał administracji, obniżenie maksymalne kosztów utrzymania migrantów.

Program pilotażowy służy temu, aby zobaczyć, czy przekazanie takiej kwoty pomoże w tranzycji migrantów z systemu opieki miejskiej do niezależnego życia. Podobnie działać ma wprowadzony na 30 i 60 dni, limit przebywania w przytułkach dla migrantów.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Social Services, utrzymanie jednej rodziny migrantów kosztuje miasto średnio 388$ za dzień.

Autorka: Monika Adamski
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Los Mega Millions sprzedany w Teksasie zgarnął całe 800 milionów dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wieczorem padła jedna z największych wygranych w historii loterii Mega Millions. Jeden szczęśliwy los, sprzedany w sklepie Murphy USA w Sugar Land, w Teksasie, trafił wszystkie sześć liczb: białe kule 1, 2, 16, 24, 66 oraz złotą Mega Ball 6. Szczęśliwy zwycięzca może teraz cieszyć się imponującą wygraną o wartości 800 milionów dolarów (404,2 miliony dolarów w gotówce).

Jest to 15. jackpot Mega Millions zdobyty w Teksasie od czasu dołączenia stanu do gry w grudniu 2003 roku. Co więcej, jest to największa wygrana w historii Mega Millions, jaka padła we wrześniu, a także siódma co do wielkości w historii gry oraz trzecia w tym roku.

Pierwszy jackpot tego roku, o wartości oszałamiających 1,128 miliarda dolarów, został wygrany 26 marca w New Jersey, choć zwycięzca jeszcze nie zgłosił się po nagrodę. Druga wygrana miała miejsce 4 czerwca w Illinois, gdzie szczęśliwy los kupiony przez aplikację mobilną Illinois Lottery przyniósł 552 miliony dolarów.

Oprócz głównej wygranej, we wtorkowym losowaniu 10 września padło 2 109 736 innych wygranych na różnych poziomach nagród. 4 losy trafiły wszystkie pięć białych kul, zdobywając nagrodę drugiego stopnia w wysokości 1 miliona dolarów. Zwycięskie losy sprzedano w Kalifornii, na Florydzie, w Nowym Jorku i Waszyngtonie.

W całym kraju 47 losów trafiło cztery białe kule i złotą Mega Ball, zdobywając nagrodę trzeciego stopnia. Dziesięć z tych losów, dzięki dodatkowej opcji Megaplier (za dodatkowego 1 dolara), powiększyło swoje wygrane do 40 000 dolarów, a pozostałe 37 odebrało standardową nagrodę 10 000 dolarów.

Imponujący bieg do wielkiej wygranej

W trakcie 28 losowań, które doprowadziły do tej wielkiej wygranej, rozdano ponad 22,8 miliona nagród na różnych poziomach, od 2 dolarów do 4 milionów (nie licząc jackpota). W sumie aż 61 nagród drugiego stopnia o wartości co najmniej 1 miliona dolarów padło w 25 różnych stanach i jurysdykcjach, takich jak Arizona, Kalifornia, Floryda, Georgia, Illinois, Teksas i wiele innych.

Po losowaniu we wtorek, pula na kolejne losowanie, które odbędzie się w piątek 13 września, zostaje zresetowana do 20 milionów dolarów (10,1 miliona dolarów w gotówce). Ciekawostką jest to, że siedem jackpotów w Mega Millions padło właśnie w piątki 13-go, w tym gigantyczna wygrana 1,348 miliarda dolarów w styczniu 2023 roku w Maine.

Mega Millions i wielkie wygrane

Mega Millions to jedyna loteria, która przyniosła sześć jackpotów przekraczających 1 miliard dolarów, w różnych stanach, w tym w Karolinie Południowej (2018), Michigan (2021), Illinois (2022), Maine (styczeń 2023), na Florydzie (sierpień 2023) oraz w New Jersey (marzec 2024).

Obecny rekord wynosi 1,602 miliarda dolarów i padł na Florydzie w sierpniu 2023 roku.

Jak grać?

Losy loterii Mega Millions można kupić w 45 stanach, Dystrykcie Kolumbii oraz na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Koszt jednego losu to 2 dolary, a w większości stanów można dodatkowo za 1 dolara dokupić opcję Megaplier, która zwiększa wygrane na niższych poziomach.

Losowania odbywają się we wtorki i piątki o godzinie 11:00PM czasu wschodniego (ET) w Atlancie. Szansa na wygranie jakiejkolwiek nagrody w Mega Millions wynosi 1 do 24, natomiast szansa na trafienie jackpota to 1 do 302 575 350.

10 największych jackpotów Mega Millions:

  1. 1,602 miliarda dolarów 8 sierpnia 2023 r. — jeden zwycięski los: Floryda).
  2. 1,537 miliarda dolarów (23 października 2018 r. — jeden zwycięski los: Południowa Karolina).
  3. 1,348 miliarda dolarów (13 stycznia 2023 r. — jeden zwycięski los: Maine).
  4. 1,337 miliarda dolarów (29 lipca 2022 r. — jeden zwycięski los: Illinois).
  5. 1,12 miliarda dolarów (26 marca 2024 r. — jeden zwycięski los: New Jersey)
  6. 1,05 miliarda dolarów (22 stycznia 2021 r. — jeden zwycięski los: Michigan).
  7. 800 milionów dolarów (10 września 2024 — jeden zwycięski los: Teksas)
  8. 656 milionów dolarów  (30 marca 2012 r.  — trzy zwycięskie losy: Illinois, Kansas, Maryland)
  9. 648 milionów dolarów (17 grudnia 2013 r. — dwa zwycięskie losy: Kalifornia, Georgia)
  10. 560 milionów dolarów  (4 czerwca 2024 r. — jeden zwycięski los, Illinois)

 

Źródło: Mega Millions
Foto: Mega Millions, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu