Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Kultura i religia żydowska oraz dialog chrześcijańsko-żydowski – roczny kurs w ofercie KUL

Opublikowano

dnia

Kurs dokształcający, który proponuje Centrum Heschela KUL w ramach uniwersyteckiej oferty podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to okazja do tego, abyśmy poznali lepiej judaizm, jego bogaty świat religijny i kulturowy – powiedział ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, kierownik kursu.

Ruszyły zapisy na szkolenie w zakresie kultury i religii żydowskiej oraz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Liczba miejsc ograniczona.

Bezpłatne zajęcia w ramach kursu, dofinansowane z budżetu Państwa – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizowane będą online w soboty i niedziele. Potrwają jeden semestr. Jednym z prowadzących będzie rabin prof. Mark Diamond z Loyola Marymount University, który wprowadzi uczestników w judaizm z perspektywy żydowskiej.

Będzie również możliwość wzięcia udziału w zajęciach Anny Zaborskiej poświęconych współczesnemu językowi hebrajskiemu w oparciu o nowoczesne platformy internetowe i nowe metody nauczania języków obcych. Kurs na temat żydowsko-chrześcijańskich korzeni Europy poprowadzi ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, prof. UAM.

Kurs jest propozycją dla tych, którzy, jak zaznaczył ks. prof. Kowalski, chcą poznać własne korzenie duchowe i kulturowe oraz budować kulturę dialogu, wzajemnego szacunku i zrozumienia w świecie zbyt często rozrywanym wojnami i konfliktami.

Uczestnicy szkoleń zapoznają się z historią oraz instytucjami religijno-społecznymi starożytnego Izraela, z którego wyrasta judaizm rabinacki, przyswoją komentarze żydowskie czasów średniowiecznych, nurty mistyczne, chasydzkie i wielość odłamów ortodoksyjnych, umiarkowanych i liberalnych współczesnego judaizmu.

Będzie możliwość pogłębienia wiedzy na temat długiej i skomplikowanej historii relacji chrześcijańsko-żydowskich, z uwzględnieniem najważniejszych zjawisk, wydarzeń i dokumentów. Kursy ukażą także wpływ religii monoteistycznych chrześcijaństwa i judaizmu na kształtowanie tożsamości kulturowej szeroko pojętego judaizmu.

Chrześcijaństwo ma swoje korzenie w judaizmie, który mimo to ciągle jest chrześcijanom mało znany – podkreślił ks. prof. Marcin Kowalski, który jest kierownikiem kursu. – Często jest to dla nas wciąż obcy świat, a przecież z niego wyrasta chrześcijaństwo. Na wspólnym judeo-chrześcijańskim dziedzictwie duchowym wyrosła także kultura Zachodu – dodał.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne są na stronie: https://kandydat.kul.pl/podyplomowe/kulturazydowska/

Centrum Heschela KUL

 

Foto: KUL

Polonia Amerykańska

Polonijna młodzież z Chicago u Pierwszej Damy

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 90 maturzystów z chicagowskich polonijnych szkół odwiedziło Pałac Prezydencki w Warszawie, gdzie spotkali się z Pierwszą Damą Martą Nawrocką. Rozmowy dotyczyły codziennych wyzwań młodych Polaków dorastających między dwiema kulturami. Omówiono też sposoby angażowania się w życie polonijnej wspólnoty.

Zachować więź z Polską

Wizyta zgromadziła uczniów i opiekunów z Polskiej Szkoły im. św. Ferdynanda, im. Tadeusza Kościuszki, im. Maksymiliana Marii Kolbego oraz im. Henryka Sienkiewicza. Młodzież opowiadała o godzeniu nauki w amerykańskich szkołach z dodatkowymi zajęciami języka polskiego, historii i literatury oraz z aktywnym uczestnictwem w polonijnych wydarzeniach w Chicago.

Bogaty program wizyty w Polsce

Grupa przebywa w Polsce od 20 do 29 listopada na wyjeździe studyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP.

Uczniowie odwiedzili Gdańsk, Gdynię, Sztutowo, Frombork, Malbork i Toruń, a w Warszawie – Sejm i Senat, Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Stadion Narodowy. W stolicy uczestniczyli też w kolacji z okazji Święta Dziękczynienia.

Kontynuacja polonijnych spotkań

Czwartkowe spotkanie to kolejny akcent dialogu Pierwszej Damy z młodzieżą polonijną. We wrześniu, podczas wizyty w Doylestown „amerykańskiej Częstochowie”, para prezydencka spotkała się ze środowiskami polonijnymi z USA. Wówczas prezydent Karol Nawrocki zapowiedział powołanie w swej kancelarii Rady ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Family News Service

 

Foto: Alicja Stefaniuk / KPRP
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

„MAGICZNE ŚWIĘTA” – Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny 14 grudnia w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę 14 grudnia, od godziny 11:00am do 6:00pm, w Copernicus Center odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny „MAGICZNE ŚWIĘTA”. Początek programu scenicznego zaplanowano na 03:00pm, główne wejście zostanie otwarte o 11:00am, natomiast wejście do teatru o 02:00pm. Wydarzenie jest skierowane do publiczności w każdym wieku.

Święta Bożego Narodzenia na scenie

Widowisko teatralne przedstawi opowieść przepełnioną radością i wzruszeniami. W programie znajdą się elementy najważniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych, takich jak:

  • pierwsza gwiazdka,
  • wieczerza wigilijna,
  • dzielenie się opłatkiem,
  • szopka i choinka,
  • kolędy oraz kolędnicy.

Atmosfera spektaklu przywoła magię Świąt Bożego Narodzenia, na którą co roku czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie zabraknie brzmienia skrzypiec, klawiszy, radosnych głosów młodych wykonawców, a także akcentów przypominających rodzinne przygotowania – od ciepła babć i mam po wspólne śpiewanie.

Ponad setka młodych artystów

Na scenie wystąpi ponad 100 artystów w wieku od 3 do 19 lat, związanych z Akademią Muzyki Paderewski Symphony Orchestra oraz Warsztatami Teatralnymi Little Stars. Udział tak dużej grupy młodych aktorów, muzyków i tancerzy jest gwarancją widowiska o wysokiej energii i autentycznym zaangażowaniu.

Świąteczna refleksja

Organizatorzy podkreślają, że wraz z upływem czasu coraz mocniej doceniamy polski nastrój świąteczny, zwłaszcza mieszkając z dala od kraju. Wspomnienia z rodzinnych Świąt nie tracą barw ani intensywności – pozostają źródłem radości, siły i wzruszeń. Festiwal będzie okazją, by wspólnie powrócić do tych odczuć, zaśpiewać znane kolędy i poczuć jedność wspólnoty.

Kiermasz świąteczny

Przez cały czas trwania festiwalu czynny będzie Świąteczny Kiermasz, na którym dostępne będą m.in.:

  • książki i płyty,
  • wyroby rzemiosła artystycznego,
  • ozdoby choinkowe i dekoracje,
  • biżuteria, ubrania, kosmetyki,
  • świąteczne upominki oraz słodkości.

Kontakt i rezerwacje

Rezerwacje oraz szczegółowe informacje:


Wydarzenie „MAGICZNE ŚWIĘTA” to niezwykła okazja, aby wspólnie zanurzyć się w tradycji polskiego Bożego Narodzenia, pełnej muzyki, tańca, rodzinnego ciepła i młodzieńczego entuzjazmu. To wydarzenie szczególnie wartościowe dla społeczności polonijnej, która właśnie poprzez sztukę pragnie podtrzymywać pamięć i kulturę.

Źródło: Copernicus Center
Foto: Warsztaty Teatralne Little Stars
Czytaj dalej

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

Recital laureata XIX Konkursu Chopinowskiego. Piotr Alexewicz zagra w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, 2 grudnia, o 7:00pm, w Dr. J. Roguska-Kyts Concert Hall przy Akademii Muzyki PaSO, mieszczącej się pod adresem 5400 N. Lawler Ave, Chicago, IL 60630, odbędzie się wyjątkowy recital fortepianowy laureata XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Piotra Alexewicza.

Wybitny talent młodego pokolenia

Piotr Alexewicz należy do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego osiągnięcia obejmują m.in.:

  • 5. nagrodę oraz Nagrodę Publiczności podczas XIX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie,
  • 2. miejsce w Hilton Head International Competition w USA (2025),
  • udział w półfinale prestiżowego Van Cliburn Competition w Fort Worth,
  • dwukrotne zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim,
  • nagrody w międzynarodowych konkursach w Paryżu i Bukareszcie,
  • historyczny sukces w Schenk Competition w Szwajcarii, gdzie jako pierwszy uczestnik w dziejach zdobył wszystkie nagrody specjalne.

Wyjątkowy wieczór w Chicago

Recital w Chicago będzie niepowtarzalną okazją, by na żywo usłyszeć interpretacje dzieł Fryderyka Chopina w wykonaniu artysty, którego styl charakteryzują głęboka muzykalność, techniczna precyzja oraz dojrzała wrażliwość.

Występ w kameralnej sali Dr. J. Roguska-Kyts Concert Hall zapowiada wieczór o wysokiej wartości artystycznej, skierowany zarówno do koneserów muzyki klasycznej, jak i do osób, które pragną doświadczyć kunsztu młodego mistrza w szczególnej atmosferze.

Informacje o biletach

  • Zakup wyłącznie online: MojBilet.com
  • Liczba miejsc ograniczona — organizatorzy rekomendują wcześniejszą rezerwację.

Recital Piotra Alexewicza w Chicago to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu kulturalnym dla polskiej i międzynarodowej społeczności muzycznej. Młody laureat Konkursu Chopinowskiego, rozwijający karierę w prestiżowych ośrodkach muzycznych na świecie, zaprezentuje swój kunszt przed publicznością w Chicago.

To wydarzenie, którego miłośnicy muzyki klasycznej nie mogą pominąć!

Źródło: Akademia Muzyki PaSO
Foto: Konkurs Chopinowski
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu