Polonia Amerykańska
VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago zaprasza na festiwal polskich teatrów z różnych zakątków świata
VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago zaprasza na czterodniowe wydarzenie, w czasie którego każdy miłośnik teatru znajdzie coś co lubi, a w tym roku będzie torównież teatr tańca. Święto polskiego teatru odbędzie się w dniach 19-22 września 2024 w 3 lokalizacjach: Akademii Muzyki Paso, Galerii Dwell Studio i Art Gallery Kafe.
Tegoroczny gośćmi wydarzenia będą: Polski Teatr Studio z Litwy, Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Niemiec, polscy aktorzy: Katarzyna Krzanowska i Błażej Peszek oraz dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
W programie m. in.: warsztaty aktorskie z Błażejem Peszkiem, spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Starego w Krakowie, wystawa z okazji XX-lecia Warsztatów Teatralnych Little Stars, podsumowanie sezonu teatralnego, konkurs dla publiczności i inne.
Wydarzenia związane z VI Kongresem Teatru Polskiego w Chicago będą odbywały się w trzech dogodnych lokalizacjach z bezpłatnym parkingiem: w Akademii Muzyki PASO, w Art Galery Kafe oraz w Dwell Studio.
W czwartek 19 września o 7.00PM w Galerii Dwell Studio odbędzie się otwarcie wystawy „Za kurtyną” z okazji XX-lecia istnienia teatru Warsztaty Teatralne Little Stars. Wystawa ma na celu zaprezentowanie dorobku artystycznego teatru na przestrzeni dwóch dekad.
Wśród autorów zdjęć znani fotografowie, ale także widzowie sięgający po aparat amatorsko. Dzięki tej różnorodności Warsztaty Teatralne Little Stars chcą pokazać ich spojrzenie na teatr. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kostiumów teatralnych.
Polski Teatr Studio z Litwy wystawi dwa spektakle w piątek i sobotę 20 i 21 września; w Art Galery Kafe i Akademii Muzyki PASO.
Będzie to groteska Sergiusza Piaseckiego pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Bohaterem spektaklu jest Michaił Zubow mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie oficer sowiecki w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina. Ten spektakl to psychologiczny obraz typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich.
Drugi spektakl to „Nieznana, Marilyn Monroe”. Seksualność, szaleństwo, uśmiech za milionów dolarów, gracja – tak, to wszystko się mieści w jednej kobiecie, ale czy mieści się jeszcze więcej? Ból, rozczarowanie, wewnętrzna tragedia, zabójcza samotność? Akcja monodramu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej skrywanych wspomnień z czasów dzieciństwa. Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką.
Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Polski i Niemiec zaprezentuje spektakl „Rzeź”. Jest to opowieść zmuszająca Polaków do świadomego pochylenia się nad przebytą drogą wylizywania się z własnych ran historycznych na płaszczyźnie nie tylko politycznej, ale także i mentalnej. To pytanie skierowane do przedstawicieli młodego pokolenia o ich świadomość, z jaką wkraczają w strumień historii.
Drugą produkcją OFF Zigarre będzie monodram „Między światami” w wykonaniu Zofii Delest. Spektakl koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. Z jakimi schematami myślowymi spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów? Tekst sztuki bazuje na prawdziwych historiach migrantów zebranych w latach 2013-2019.
W sobotę i niedzielę 21 i 22 września od 9 rano w Akademii Muzyki PASO odbędą się warsztaty aktorskie (wymagane wcześniejsze zapisy na ktpwchicago@gmail.com), które poprowadzi dr hab. Błażej Peszek– polski aktor i reżyser teatralny, pedagog sztuki aktorskiej, doktor habilitowany sztuki teatralnej, aktor Teatru Starego w Krakowie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Czterodniowy maraton z teatrem zakończy się Galą Kongresu w Akademii Muzyki PASO, 22 września o 5.00PM. Obejmie ona fragment spektaklu „Mąż i żona” A. Fredry w wykonaniu aktorów Katarzyny Krzanowskiej i Błażeja Peszka.
Dr Aleksandra Różalska z Katedry Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawi wyniki projektu i mapę teatrów migranckich na świecie.
Kongres, jak co roku, przyzna swoją nagrodę. W tym roku odbierze ją Bogdan Łańko, za całokształt pracy artystycznej i wieloletnią promocję oraz propagowanie kultury polskiej.
Projekt jest współfinansowany z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago.
Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com
Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago, istock/mel-nik/
News Chicago
Chicago a cappella rozpocznie sezon serią Lamentations z elementami baletu
Zespół Chicago a cappella rozpocznie sezon 2024-25 od Lamentations, nowego cyklu koncertów skupionego na tematach wysiedlenia i poszukiwania domu, przygotowanego we współpracy z Baletem 5:8. Wyczekiwane wydarzenie obejmie różnorodne utwory chóralne kompozytorów z całego świata, łączące współczesne i tradycyjne aranżacje.
Seria czterech koncertów rozpocznie się 27 września, a występy zaplanowano w Chicago, Evanston, Oak Park i Naperville. Bilety są obecnie dostępne na stronie internetowej Chicago a capella.
Koncert trwający 110 minut z jedną przerwą, rozpocznie się dwoma tradycyjnymi pieśniami ludowymi, Wayfaring Stranger i Farewell to Nova Scotia, zaaranżowanymi przez dyrektora artystycznego Chicago a cappella, Johna Williama Trottera. Na koncercie zaprezentowane zostaną również dzieła współczesnych kompozytorów amerykańskich, Sarai Hillman i Saunders Choi.
W drugiej połowie publiczność będzie świadkiem wyczekiwanego wykonania Lamentations Tallisa, wzbogaconego o oryginalną choreografię autorstwa dyrektora artystycznego Ballet 5:8, Julianny Rubio Slager.
Chicago a cappella zaoferuje zarówno występy na żywo, jak i wirtualne opcje uczestnictwa w Lamentations. Widzowie mogą oglądać serię z jednego z wyznaczonych lokalnych miejsc lub cieszyć się koncertem w zaciszu własnego domu za pośrednictwem transmisji na żywo.
Seria koncertów Lamentations przygotowuje grunt pod imponujący sezon 2024-25 zespołu, obiecując rok niezapomnianych występów, eksploracji nowych tematów i ciągłego rozwoju Chicago a cappella.
Koncerty Lamentations będą grane od 27 września do 6 października. Harmonogram występów znajduje się na stronie Chicago a cappella.
Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Chicago a cappella
News Chicago
„The Full Monty” – „Goło i Wesoło” to musical o odwadze, przyjaźni i.. męskim striptizie
Musical „The Full Monty” (polski tytuł „Goło i Wesoło”), który można zobaczyć w Paramount Theatre w Aurorze do 6 października, to brawurowa komedia o grupie bezrobotnych hutników z Buffalo, którzy postanawiają w nietypowy sposób stawić czoła finansowym problemom. Jerry, Dave i ich koledzy, zmagający się z utratą pracy, brakiem pewności siebie i osobistymi kryzysami, podejmują desperacką decyzję – stworzyć męski pokaz striptizu, aby spłacić długi i utrzymać rodziny.
Na tle trudności ekonomicznych i emocjonalnych, bohaterowie odważają się na krok, który nie tylko rzuca im wyzwanie fizyczne, ale również zmusza do głębokiej refleksji nad sobą. W obliczu społecznych oczekiwań i własnych ograniczeń, ci mężczyźni obnażają nie tylko swoje ciała, ale przede wszystkim dusze, odnajdując w sobie siłę i solidarność.
Musical ten, oparty na popularnym brytyjskim filmie z 1997 roku, który zdobył Oscara za najlepszą muzykę oryginalną, to historia pełna humoru, wzruszeń i nadziei. Amerykańska adaptacja na Broadwayu, która miała swoją premierę w 2000 roku, przekształciła tę opowieść w energetyczne widowisko muzyczne, które nie tylko bawi, ale i inspiruje.
Ścieżka dźwiękowa „The Full Monty” wypełniona jest hitami, które oddają ducha lat 90-tych, takimi jak „You Rule My World” i „Breeze Off the River”. Muzyka idealnie współgra z fabułą, podkreślając zmagania bohaterów, ich lęki, ale też momenty triumfu.
Co więcej, musical ten to coś więcej niż tylko komedia – to opowieść o przekraczaniu granic, przezwyciężaniu własnych słabości i odkrywaniu, że z pomocą przyjaciół można osiągnąć nawet to, co wydaje się niemożliwe. „The Full Monty” łamie stereotypy, zmusza do refleksji nad męskością i rolą jednostki w społeczeństwie, jednocześnie oferując publiczności mnóstwo śmiechu.
Dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowych nagród Tony, „The Full Monty” to rozrywka na najwyższym poziomie, łącząca humor, wzruszenia i triumf ludzkiego ducha. To spektakl, który udowadnia, że z odrobiną odwagi i wsparciem przyjaciół można poradzić sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami.
Musical „The Full Monty” będzie grany w Paramount Theatre Aurora do 6 października. Bilety na spektakl można kupić tutaj.
Musical w wersji z napisami będzie przedstawiony 2 października, a z tłumaczeniem na amerykański język migowy – 4 października.
Źródło: Paramount Theatre Aurora
Foto: YouTube, Paramount Theatre Aurora
News Chicago
Dołącz do Lyric Opera of Chicago na spektakl „Rigoletto” Giuseppe Verdiego
Lyric Opera of Chicago zaprasza na „Rigoletto” – dramatyczne arcydzieło Giuseppe Verdiego oparte na sztuce Victora Hugo. Kompozytor w niezwykle intensywny sposób opowiada historię błazna Rigoletta, tragicznie zaabsorbowanego zemstą za hańbę, jakiej doznała jego córka Gilda. Opera będzie wystawiona w Chicago 7 razy w okresie od 14 września do 6 października.
Niezapomniane momenty muzyczne tej opery to między innymi przerażające oskarżenie dworzan przez Rigoletta w arii „Cortigiani”, słynna „La donna è mobile” amoralnego, uwodzicielskiego księcia Mantui oraz ekstatyczna „Caro nome” Gildy.
Spektakl, prowadzony przez dyrektora muzycznego Enrique Mazzolę, uznanego za jednego z najlepszych interpretatorów Verdiego, to wizualnie olśniewająca produkcja, w której występuje wybitny baryton Igor Gołowatenko.
Dołączą do niego dwie inne międzynarodowe gwiazdy opery, debiutujące na scenie Lyric: znakomita sopranistka ormiańska Mané Galoyan oraz spektakularny meksykański tenor Javier Camarena.
Szczegóły spektaklu:
- Język: Arie wykonywane w języku włoskim z angielskimi napisami
- Czas trwania: 2 godziny i 35 minut (w tym jedna przerwa)
- Miejsce: Lyric Opera House, Chicago
Bilety można kupić tutaj. W niedzielę, 22 września, spektakl będzie przystosowany dla osób niewidzących oraz głuchych, m.in. za wykorzystaniem systemu SoundShirt.
SoundShirt wykorzystuje zmysł dotyku, aby umożliwić użytkownikom odczuwanie muzyki w górnej części ciała, w czasie rzeczywistym z orkiestrą i śpiewakami. SoundShirty należy rezerwować online lub dzwoniąc do zespołu Audiences Services pod numer 312.827.5600.
Źródło: Lyric Opera
Foto: YouTube, Lyric Opera
-
News Chicago2 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago2 tygodnie temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
News Chicago1 dzień temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Galeria1 tydzień temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Zmarł Adam Andrzejewski, kandydat na gubernatora Illinois i założyciel OpenTheBooks
-
News USA4 tygodnie temu
Dyrektor generalny Starbucks będzie dojeżdżał do pracy 1000 mil odrzutowcem korporacji
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
„Plon niesiemy, plon…” Dożynki Związku Klubów Polskich w USA w tą niedzielę