Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Najpiękniejsza Polka w USA o wielkiej przygodzie z konkursem Miss Polonia

Opublikowano

dnia

Przepiękna Emily Reng z Chicago wygrała konkurs Miss Polish America organizowany w Copernicus Center w marcu, a następnie poleciała do Polski by 28 czerwca zdobyć koronę II Wicemiss Polonia 2024 w Warszawie. W studiu Radia Deon dzieli się swoimi wrażeniami z tej przygody życia i mówi o swoich planach.

Trzy piękne Polki z Chicago: Emily Reng, Natalia Radkowski i Julia Baranek, wzięły udział w 95. finale konkursu Miss Polonia, który miał miejsce 28 czerwca w Warszawie. Wcześniej wraz z innymi uczestniczkami spędziły w Polsce niezapomniane dni. Już w Chicago wszystkie trzy się zaprzyjaźniły, jak mówi Emily.

W czasie konkursu Emily Reng i Julia Baranek dostały się do finałowej 10-tki. Następnie Emily została wybrana także do ścisłego finału 5 dziewczyn i zdobyła tytuł II Wicemiss.

„To było niesamowite, naprawdę nie spodziewałam się tego, ale to wielki honor żeby mieć taką koronę i że jestem ze Stanów i mogę reprezentować Polskę tutaj w Ameryce” mówi Emily o spełnieniu marzenia, o jakim śni wiele pięknych dziewcząt.

Pierwsi z gratulacjami po zdobyciu przez Emily tytułu II Wicemiss Polonia 2024, byli rodzice oraz rodzina z Polski, która przyjechała z Kluczborka na finał konkursu w Warszawie by kibicować.

Obydwoje rodzice Emily Reng urodzili się w Polsce, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i mówią po polsku, ale jak zaznacza Wicemiss Polonia, to tato był tą osobą, która kładła nacisk by Emily także nauczyła się ich ojczystego języka.

„Tato cisnął mnie, żebym rozmawiała po polsku w domu, ale warto było. Zawsze się złościłam, bo łatwiej mi było po angielsku, ale tak, tata naprawdę pomógł mi w tym” wspomina nasz Gość. A umiejętność mówienia po polsku, była bardzo mile widziana na konkursie w Polsce i bez niej raczej wyjazd do Ojczyzny nie byłby możliwy.

O język polski Wicemiss Polonia bała się najbardziej, jadąc na konkurs do Polski. Mając 18 lat była też najmłodszą jego uczestniczką, co także ją onieśmielało i budziło obawy jak sobie poradzi.

Polka z Chicago poradziła sobie jednak znakomicie i ma już wielkie doświadczenie jeśli chodzi o występy przed publicznością i przed kamerami telewizyjnymi, jak na tak młody wiek. Jak mówi, udział w konkursie dodał jej pewności siebie.

Emily Reng chciałaby jeszcze wziąć udział w jakimś konkursie piękności w Stanach Zjednoczonych, ale na najbliższą przyszłość nie ma takich planów, ponieważ rozpoczyna studia i chce się skupić na nauce. Wicemiss Polonia będzie studiowała biznes modę na Uniwersytecie Południowej Karoliny, ale obiecuje przy tym promować Polskę.

Serdecznie gratulujemy odwagi Emily i odniesionego sukcesu!

Wicemiss Polonia zachęca wszystkie wahające się i nie wierzące w siebie dziewczyny by także się odważyły i spróbowały przygody z konkursem piękności:

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

 

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Chicagowska Lednica 2000 zaprasza na spotkanie 21 września: „Wracaj do domu” – do Kościoła

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach XIX Lednickich Spotkań Młodych w Chicago, 21 września, w parafii Św. Rozalii w Harwood Heights odbędzie się wspólna modlitwa i czuwanie. W tym roku przyświeca im hasło „Wracaj do domu”. W studiu Radia Deon na spotkanie zapraszają jego koordynatorki, Jolanta Waśko i Aleksandra Hejnar.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy, zapoczątkowane przez Dominikanina, Ojca Jana Górę w 1997 roku. Ta inicjatywa rozwinęła się także w Chicago.

Już w najbliższą sobotę, 21 września, parafia Św. Rozalii w Harwood Heights będzie miejscem modlitewnego spotkania nie tylko ludzi młodych, które odbędzie się pod hasłem „Wracaj do domu”. Taki tytuł ma także tegoroczny hymn tego wydarzenia, jak wyjaśnia Jolanta Waśko.

Spotkanie rozpocznie się o 5.30PM rozważaniami na temat Przypowieści o Synu Marnotrawnym. O godzinie 7.00PM zostanie odprawiona msza św., a po niej rozpocznie się część poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Ojcu Janowi Górze.

„Będziemy słuchać fragmentów książki Ojca Jana Góry, która mówi o domu” zapowiada Jolanta Waśko, która od lat krzewi w Chicago ideę lednickich spotkań i miała szczęście uczestniczyć w Lednicy w Polsce w 2009 roku. Ojciec Jan Góra przyjaźnił się z Janem Pawłem II.

W dokumencie tym zawarł obraz ryby i poprosił Ojca Jana Górę o przełożenie swoich słów na wizję. Założyciel Lednicy „wiarę przełożył na kulturę – w związku z tym powstały pieśni, powstały tańce – wszystko po to żeby podkreślić wartości i powrót do korzeni chrześcijaństwa”, tłumaczy Jolanta Waśko.

Przygotowanie do Lednickich spotkań trwają cały rok. Jolanta Waśko wraz z chórem bierze udział w mszach św. w parafii św. Konstancji, oraz w innych uroczystościach.

Spotkania lednickie cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych ludzi. Towarzyszy im autentyczna radość, wielki entuzjazm, śpiew i taniec, mówi Aleksandra Hejnar.

Aleksandra Hejnar należy do zespołu Radość prowadzonej przy parafii św. Ferdynanda, przez Marzenę Kuleszę. Grupa ta śpiewa w czasie nabożeństw ale również przygotowuje układy taneczne.

XIX Lednickie Spotkania Młodych odbędą się w sobotę, 21 września, przy parafii św. Rozalii w Harwood Heights, przy 6750 W. Montrose Avenue, na dziedzińcu kościoła. Spotkaniu będzie przewodniczył ks. Marek Smółka.

Początek spotkania – godzina 5.30PM. Na miejscu jest dostępny duży parking. Organizatorzy zalecają by wziąć ze sobą składane krzesełka, ewentualnie karimatę czy kocyk do siedzenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych duchem!

Pomysłodawca i pierwszy duszpasterz lednickich spotkań w Polsce, Dominikanin Jan W. Góra OP, zmarł w 2015 roku. Obecnym duszpasterzem i opiekunem spotkań jest Ojciec Jan Nowak OP.

Miejscem spotkania są Pola Lednickie, miejscowość leżąca nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski.

Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie znajduje się Muzeum św. Jana Pawła II).

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Portal deon.pl od 15 lat pokazuje świat i życie z katolickiej perspektywy

Opublikowano

dnia

Autor:

Największy w Polsce katolicki portal społecznościowo-informacyjny, deon.pl, świętuje swoje 15-lecie. Serwis został uruchomiony w Krakowie w dniu 18 września 2009 roku. Powiązany jest z nim również internetowy projekt faceBóg oraz facebookowy profil papieża Franciszka. O początkach oraz sukcesie deon.pl mówią w studiu Radia Deon Chicago Ojciec Paweł Kosiński, jego redaktor naczelny oraz założyciel portalu, Ojciec Artur Demkowicz, Jezuici.

Portal deon.pl od 15 lat informuje i tłumaczy zjawiska społeczne, często także polityczne i religijne z punktu widzenia Kościoła katolickiego.

„Dokładnie, to było 18 września, świętego Stanisława Kostki” wspomina uruchomienie portalu deon.pl w 2009 roku Ojciec Paweł Kosiński. „Ten młody Jezuita początkujący dał takie początkowe, że tak powiem, tchnienie w to dzieło” przyznaje Ojciec Artur Demkowicz.

Portal deon.pl już na początku uzyskał milionowe odsłony, a w 2014 roku miał ponad milion unikalnych użytkowników. Popularność serwisu była wówczas związana z wyborem papieża Franciszka. „My go znaliśmy jako kardynała Bergolio troszeczkę lepiej niż inni, więc wszyscy przyszli do nas się dowiedzieć coś o papieżu Franciszku” tłumaczy Ojciec Artur Demkowicz.

„Na początku myśmy rzeczywiście nie wiedzieli jak to wystartuje, jaką popularnością będzie się to cieszyło” mówi o początkach tworzenia portalu Ojciec Paweł Kosiński.

Około 10% osób korzystających z portalu to są wierni czytelnicy, a pozostałych, którzy pojawiają się i znikają, Ojciec Artur Demkowicz nazywa „poszukującymi prawdy”. Zaglądają tu także ludzie niewierzący.

Nazwa deon.pl pochodzi od brandingowca, Marka Zboralskiego z Poznania, który wymyślił słowo DeoNet, od połączenia Boga i sieci, które następnie skrócono do nazwy Deon, która bardzo dobrze się przyjęła i jest już rozpoznawalną marką.

Ojciec Artur Demkowicz

Twórcom portalu deon.pl przyświecała idea pomocy duchowej zapracowanym osobom „plus dwadzieścia pięć”. „Projekt Deon był właśnie takim projektem, który chciał troszeczkę tą sferę duchową dla zabieganych zagospodarować, prezentując wszystko, co się dzieje w świecie i w Kościele” wyjaśnia Ojciec Artur Demkowicz.

„Niewątpliwie to jest też ważne, żeby mieć taką trochę katolicką perspektywę” podkreśla Ojciec Paweł Kosiński,

Przyznaje jednak, że Internet jest bardzo zdradliwy jeśli chodzi o popularność i liczbę wejść na stronę – „wszystko zależy od czynników, nad którymi my nie możemy zapanować w żaden sposób, od tego, co się dzieje w tych wielkich korporacjach,  jakie algorytmy ustawi Google, jakie algorytmy mają Facebooki i inne media społecznościowe.”

Ojciec Paweł Kosiński SJ

Portal deon.pl zawiera reklamy, ale nie omijają go problemy finansowe. Jak tłumaczy Ojciec Paweł Kosiński, portal został uruchomiony jako część działalności duszpasterskiej.

„Działamy też w ramach wydawnictwa WAM i w związku z tym to jest nasze dzieło apostolskie, które finansujemy tak jak wszystkie dzieła apostolskie z tego, co albo dostajemy od ludzi, albo sami wypracowujemy”. Deon.pl może także liczyć na wsparcie swoich czytelników i przyjaciół.

Portal może pochwalić się duża popularnością facebookowego profilu papieża Franciszka, oraz profilu faceBóg.

Ponad 270 tysięcy osób liczy fanpage portalu.

Natomiast Modlitwa w drodze, z której korzysta około 30 tysięcy ludzi dziennie, funkcjonuje jako aplikacja, na stronie deon.pl i na YouTube. Serwis ten pomaga „zastartować dzień z krótką modlitwą i inspiracją” zaznacza Ojciec Artur Demkowicz.

Całej rozmowy z przedstawicielami deon.pl w naszym radiu można posłuchać tutaj:

Szczęść Boże na kolejne lata! Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kongres Teatru Polskiego w Chicago: 4 wyjątkowe dni dla miłośników sztuki

Opublikowano

dnia

Autor:

Cztery wspaniałe dni pełne spektakli teatralnych, wystawa, warsztaty aktorskie oraz uroczysta gala czekają nas w Chicago już w przyszłym tygodniu. A wszystko za sprawą VI Kongresu Teatru Polskiego, który rozpocznie się w czwartek, 19 września i potrwa do niedzieli, 22 września. Na jego wyjątkowe wydarzenia zapraszają w studiu Radia Deon aktorzy; Aldona Olchowska i Andrzej Krukowski z chicagowskiego Teatru Nasz.

„Teatr, mój widzę, ogromny. Cytat Wyspiańskiego, proszę Państwa. A my z Aldoną i z dyrektorami Teatru Kongresu Polskiego w Chicago; Agatą Paleczny, Moniką Kulas i Julittą Mroczkowską, widzimy ten kongres ogromny, ogromny” mówi Andrzej Krukowski, aktor i dyrektor artystyczny Teatru Nasz.

Kongres Teatru Polskiego w Chicago po raz pierwszy został zorganizowany 5 lat temu w Muzeum Polskim w Ameryce a jego pierwsza edycja trwała zaledwie godzinę. W tym roku miłośników teatru i sztuki czeka całe cztery dni wspaniałych wydarzeń kulturalnych – w następny czwartek, piątek, sobotę i niedzielę, czyli od 19 do 22 września.

Wydarzenia te odbywać się będą w trzech różnych lokalizacjach; Dwell Studio na Irving Park 7445, w West Irving Park, w Art Gallery Kafé w Wood Dale oraz w Akademii Muzyki PaSo.

W Kongresie Teatru Polskiego w Chicago wezmą udział goście z Niemiec, Wilna i Polski – zapowiada Andrzej Krukowski.

Wystawa „Za kurtyną” odbędzie się w Dwell Studio, a rodzice będą mogli „puścić łezkę z oka” widząc swoje dzieci, które miały 3, 4, 5 lat, a w tej chwili są już na studiach. W tym roku Agata Paleczny odbiera także Nagrodę dla Artysty (Artistic Award) przyznawaną przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

Także 19 września spektakl pt. „Nieznana, Marilyn Monroe” wystawi polski Teatr Studio z Wilna, który odwiedził Chicago rok temu, zapowiada Aldona Olchowska, aktorka i dyrektorka administracyjna Teatru Nasz.  Teatr Studio to teatr zawodowy, który działa od 64 lat w Wilnie na Litwie, a także dużo jeździ i pokazuje swoje spektakle w Europie.

Spektakl pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej” zobaczymy tylko jeden raz, w Akademii Muzyki Passo w piątek, 20 września o godzinie 8.00PM.

Kolejny gość Kongresu Teatru polskiego w Chicago to Teatr OFF Zigarre z Brunszwiku w Niemczech, który także  zaprezentuje dwa spektakle.

Będzie to „Rzeź” w języku Esperanto, prezentowany w Dwell Studio oraz podejmujący problem imigracji monodram Zofie de Lest pt. „Między Światami”, który zobaczymy w dwóch lokalizacjach; w Art Gallery Kafé i w Akademii Muzyki PaSo.

„”Rzeź” w języku Esperanto to jest bardzo ciekawa propozycja, ponieważ to jest teatr tańca” zaznacza Aldona Olchowska, a taka forma będzie po pierwszy pokazana na Kongresie Teatru Polskiego. „Zaprezentują ją 18-letnie dziewczyny, studentki, tak, że liczymy również zachęcić nasze polskie dzieciaki, młodzież do przyjścia na ten spektakl.”

„Będzie także okazja, żeby spotkać się z aktorami z Litwy, z Niemiec, porozmawiać, napić się herbaty i opowiedzieć, jakie są plany na przyszłość, a też skonfrontować po prostu, jak postrzegamy różne problemy, nawet takie polityczne, jak Europa zapatruje się na to, co za chwilę będzie się działo w Stanach Zjednoczonych” mówi Andrzej Krukowski.

W ramach Kongresu Teatru Polskiego w Chicago odbędą się również warsztaty teatralne prowadzone przez Błażeja Peszka, wykładowcę na Akademii Teatralnej w Krakowie i aktora Teatru Starego oraz jego żonę, Katarzynę Krzanowską. Zajęcia odbędą się w sobotę i w niedzielę, w godzinach od 9.00AM do 4.00PM, zapowiada Aldona Olchowska.

Także w niedzielę dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego, która przez rok razem ze swoim zespołem prowadziła projekt mapowania polskich teatrów, które działają poza granicami Polski, przedstawi nam jego wyniki.

Kongres Teatru Polskiego w Chicago jest współfinansowany z funduszów polonijnych Konsulatu Polskiego oraz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

„Mamy nadzieję, że Państwo tłumnie odpowiedzą na nasze zaproszenie i przyjdziecie i spotkacie się z nami w teatrze, spotkacie się z Polakami, z artystami z Europy, z Niemiec i z Litwy i że wspólnie spędzimy piękny czas właśnie w murach wszystkich tych trzech instytucji, które tak gościnnie nas zawsze przyjmują i zapraszają” zaprasza na wydarzenie Aldona Olchowska.

Organizacja Kongresu Teatru Polskiego wymagała dużo logistycznego planowania, podkreśla Andrzej Krukowski.

W niedzielę na gali kongresowej kończącej to 4-dniowe wydarzenie odbędzie się losowanie wejściówki na cały sezon 2024-2025 na spektakle konkretnych teatrów, wśród publiczności.

Nagrodę Kongresu Teatru Polskiego otrzyma w tym roku Bogdan Łańko.

Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com

Serdecznie Zapraszamy na Kongres Teatru Polskiego w Chicago!

O jego wydarzeniach informowaliśmy także 21 sierpnia.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu