Połącz się z nami

News USA

Centrum ciążowe pozywa Prokuratora Generalnego Kalifornii za „atak” na jego działalność

Opublikowano

dnia

W ubiegłym tygodniu miało miejsce kilka wydarzeń ważnych dla działań pro-life w Stanach Zjednoczonych. O pozwie przeciwko Prokuratowi Generalnemu Kalifornii i zablokowaniu zakazu aborcji w Utah mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Katolickie centrum ciążowe pozywa Prokuratora Generalnego Kalifornii

We wtorek Culture of Life Family Services (CLFS), sieć katolickich centrów ciążowych z trzema lokalizacjami w rejonie San Diego, pozwała Prokuratora Generalnego Kalifornii, Roba Bontę, za „motywowaną politycznie” kampanią mającą na celu ograniczenie swobodnego wykonywania praktyk religijnych.

CLFS to organizacja non-profit zatrudniająca zespół lekarzy, którzy oferują szereg usług, w tym opiekę ciążową i odwracanie skutków pigułek aborcyjnych. Sieć ma nadzieję, że jej pozew powstrzyma wysiłki Bonty mające na celu zakazanie centrom ciążowym promowania chemicznych metod odwracania skutków aborcji.

Aborcje chemiczne stanowią obecnie ponad 60% wszystkich aborcji w USA.

Najczęstszą formą aborcji chemicznej jest przyjęcie pigułki aborcyjnej zwanej mifepristonem, która działa poprzez odcięcie dopływu składników odżywczych do nienarodzonego dziecka, w zasadzie głodząc je na śmierć. Odwrócenie działania pigułki aborcyjnej działa poprzez podanie progesteronu, substancji chemicznej, która może przywrócić przepływ składników odżywczych do dziecka.

W 2023 r. Rob Bonta wniósł pozew przeciwko grupie ośrodków ciążowych, aby powstrzymać je od promowania metod odwracania działania pigułek aborcyjnych. Twierdził, że metody te są nieskuteczne i niebezpieczne, a promowanie przez ośrodki ciążowe odwracania działania pigułek aborcyjnych jest równoznaczne z „oszustwem”.

Prokurator Generalna Nowego Jorku, Letitia James, również złożyła podobny pozew przeciwko ośrodkom ciążowym w swoim stanie.

Sąd Najwyższy stanu Utah podtrzymuje blokadę prawa pro-life

W czwartek Sąd Najwyższy stanu Utah podtrzymał blokadę prawa chroniącego życie od poczęcia, utrzymując na razie legalność aborcji do 18. tygodnia. Decyzja potwierdziła orzeczenie sądu niższej instancji, które uniemożliwia jego wejście w życie, dopóki toczą się przeciw niemu prawne wyzwania.

Prawo to zezwala na aborcję tylko w przypadkach gwałtu, kazirodztwa, wady płodu lub poważnego zagrożenia dla zdrowia matki. Środek ten miał wejść w życie po uchyleniu orzeczenia Roe v. Wade, co nastąpiło w 2022 r.; jednak pozostał zablokowany z powodu pozwu złożonego przez Planned Parenthood i kilka innych grup proaborcyjnych.

Kapitol w Salt Lake City

Mężczyzna oskarżony o napaść na starszych działaczy pro-life

27-letni Patrick Brice, został aresztowany 1 lipca i oskarżony o napaść na dwóch starszych działaczy pro-life; Dicka Schaefera i Marka Crosby’ego przed kliniką Planned Parenthood w Baltimore w maju 2023 r., której pisaliśmy 1 czerwca.

Według American Center for Law and Justice, firmy reprezentującej zaatakowanych działaczy pro-life, Brice ma 6 stóp 5 cali wzrostu i waży 200 funtów. Grozi mu pięć zarzutów brutalnego napaści związanych z jego domniemanym napaścią.

Dick Schaefer i Mark Crosby

W czerwcu 2023 r. Departament Policji w Baltimore opublikował nagranie z incydentu, na którym widać, jak duży młody mężczyzna rzuca Schaefera na doniczkę, a następnie popycha Crosby’ego na ziemię, po czym uderza go i kopie w twarz. Na nagraniu widać, jak mężczyzna odchodzi z miejsca zdarzenia po ataku.

O ty, że niecały tydzień po brutalnym ataku obaj mężczyźni wrócili do ośrodka aborcyjnego, aby kontynuować pracę jako doradcy chodnikowi promujący życie, informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: cna
Foto:  YouTube, twitter, wikipedia/ Andrew Smith

Kościół

Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.

“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.

W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.

Biskupi:

  • Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
  • Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
  • Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.

Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:

  • Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
  • Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
  • Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.

Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich

Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:

“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Galeria

Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu