Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Pomagamy klinice Sióstr Sercanek na Jamajce. W niedzielę Siostra Rita będzie w Lombard

Opublikowano

dnia

W samym sercu rajskiej zdawałoby się wyspy, siostry zakonne, będące także pielęgniarkami, prowadzą misję, klinikę i szkołę dla tutejszych mieszkańców. To jeden z najbiedniejszych rejonów świata i nie ma nic wspólnego z kolorowymi folderami reklamującymi wakacje. Do studia Radia Deon Chicago przyjechała z niego Siostra Rita Kurdziel. W niedzielę możemy wesprzeć pracę sióstr, w czasie spotkań w kościele w Lombard.

„Jesteśmy już dokładnie 20 lat. Jak to minęło, nie wiem do dziś” mówi Siostra Rita. Zakon Sióstr Sercanek założył swoją misję w  2004 roku, właściwie od podstaw, od konteneru samochodowego. W jego miejscu powstała duża klinika z gabinetami lekarskimi, w której rocznie przyjmowanych jest 10 tys. pacjentów, oraz dom dla lekarzy.

„W tej chwili mamy już z czego naprawdę się cieszyć, ale przede wszystkim Bóg się chyba cieszy” – mówi Siostra Rita.

Misja amerykańska, w której stale służą trzy siostry – Polki, od początku swojego powstania związana jest z Wietrznym Miastem. Specjaliści – ochotnicy przybywający na Jamajkę to najczęściej lekarze z Chicago, należący do Polonii.

Dzięki datkom dobrych ludzi Siostry Sercanki założyły również szkołę w Maggotty, do której uczęszcza teraz około 200 dzieci.

Poza trzema siostrami z Polski, w działalności misji, kliniki i szkoły pomagają także przybywające na Jamajkę okresowo inne zakonnice i wolontariusze. W tej chwili pracują tu już także jako ochotniczki dwie pierwsze pielęgniarki pochodzące z lokalnej społeczności, które zdobyły odpowiednie wykształcenie dzięki programowi edukacyjnemu sióstr.

„My jako ta pierwsza pomoc staramy się pomóc wszystkim” mówi nasz Gość. Klinika sióstr przyjmuje codziennie 80-100 osób, które wracają do domu zaopatrzeni w darmowe lekarstwa. Siostry także odwiedzają chorych w domach. Powszechnym problemem zdrowotnym jest tu astma.

Na Jamajce działają duże państwowe szpitale ale tylko w dużych miastach, tam gdzie obecni są również turyści, wyjaśnia Siostra Rita. Najbliższy misji szpital ma niestety bardzo kiepskie warunki – dużą salę na około 40 osób, które leżą razem, często nawet bez parawanów, ponieważ jest bardzo gorąco. Przyjmowane są tam tylko pilne przypadki.

Codzienność najbiedniejszych mieszkańców Jamajki jest bardzo ciężka – podkreśla nasz Gość. Dzieci wstają o 4 rano, dwie godziny przed wschodem słońca, by pójść do rzeki i się umyć, ponieważ nie ma tu bieżącej wody. Dzieci nie dostają także śniadania – głodne przychodzą do szkoły w Maggotty, prowadzonej przez siostry.

Dzięki sponsorom z całego świata, dzieci mogą dojechać do szkoły sióstr i dostać w niej lunch, którego wartość to 3 USD – „ten posiłek jest jedynym posiłkiem tego dziecka” zaznacza nasz Gość.

Pacjenci kliniki przybywają często o świcie, razem z dziećmi jadącymi do szkoły. Potem cierpliwie bardzo czekają na swoją kolej, śpiewając i modląc się. Ludność tej okolicy może zajmować się jedynie uprawą, nie ma tu rozwiniętego przemysłu, wyjaśnia Siostra Rita. Natomiast płody rolne mogą sprzedawać tylko między sobą.

Niestety ceny w sklepach na Jamajce są „niesamowicie kosmiczne” mówi nasz Gość. Niewiele można tu kupić za 100 dolarów amerykańskich.

Podstawą codziennego wyżywienia jest więc ryż z bananem, dużo rzadziej się zdarza by dodatkiem było mięso trzymanych tu kur.

W ten weekend Siostra Rita będzie obecna w polskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard pukając do serc dobrych ludzi, którzy mogą i chcą podzielić się tym co mają z najbiedniejszymi Jamajczykami.

Każda pomoc jest ogromnie potrzebna. Może to być wsparcie finansowe, albo wolontariat.

Z siostrami najlepiej skontaktować się poprzez strony internetowe; polską – www.sercanki.org.pl lub angielską – www.sacredheartsisters.com.

Wpłaty z Polski można dokonywać na konto:

Bank Pekao S.A., Al. 100-lecia 35A, 34-400 Nowy Targ
Kod banku (swift kod) PKO PPL PWXXX
28124015741111000007816901
BEN Barbara Kurdziel

Wpłaty ze Stanów Zjednoczonych:

First Summit Bank
Numer konta: 5470888
Nazwa konta: Sister Servants of the Most Sacred Heart of Jesus Jamaica
Numer rozliczeniowy konta: 031316815

Pomóżmy razem biednym mieszkańcom Jamajki!

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Siostry Sercanki

 

 

 

 

 

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Legenda „Franek, łowca bramek” w Chicago! Łapcie ostatnie bilety na Galę Wisłoki Chicago!

Opublikowano

dnia

Autor:

Tomasz Frankowski – to dzięki niemu polscy kibice i wszyscy miłośnicy piłki nożnej przeżywali niezapomniane chwile w latach 90-tych i jeszcze przez kilka lat po roku 2000. Były reprezentant Polski i czterokrotny król strzelców polskiej ekstraklasy zdobył w niej łącznie 168 goli. Dzisiaj odwiedził nasze radiowe studio a już jutro będzie gościem specjalnym jubileuszowego bankietu Wisłoki Chicago.

Do pochodzącego z Białegostoku piłkarza przylgnął adekwatny pseudonim „Franek, łowca bramek”, który dobrze znają wszyscy Polacy. Były sportowiec o najwyższym stopniu profesjonalizmu i idol młodych adeptów piłki nożnej zaliczył także w swojej karierze pobyt w Chicago i grę w lidzie MLS. W 2008 roku drużyna Chicago Fire z Tomaszem Frankowskim zajęła trzecie miejsce w tabeli.

Dlatego też legenda polskiego futbolu z przyjemnością odwiedza Wietrzne Miasto.

Tomasz Frankowski największe sukcesy osiągnął z Wisłą Kraków, z którą pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski. Przez kilka lat grał także w zagranicznych klubach. W 2010–2012 pełnił funkcję trenera napastników reprezentacji Polski.

Jako piłkarz był szkolony przez wielu znakomitych trenerów; m.in. Henryka Kasperczaka, Franciszka Smudę, Jerzego Engela czy Henryka Nawałkę. Najdłużej, bo trzy lata w swojej 20-letniej karierze nasz Gość był trenowany przez Michała Probierza, obecnego selekcjonera reprezentacji Polski.

„Był trenerem bardzo zdeterminowanym by osiągnąć sukces” wspomina Tomasz Frankowski. „Nie zostawiał minimalnego manewru na prowizorkę”.

Szeroko komentowana była natomiast decyzja trenera Pawła Janasa o nie powołaniu Tomasza Frankowskiego do polskiej reprezentacji na mundial, który miał miejsce w Niemczech w 2006 roku. Zadecydowały o tym bardziej względy osobiste niż sportowe ale nasz Gość nie zdradza szczegółów konfliktu z trenerem.

„Po latach spotkaliśmy się, porozmawialiśmy szczerze w końcu, spojrzałem na jego punkt widzenia choć niekoniecznie się z nim musiałem zgodzić” mówi były piłkarz.

Jeśli chodzi o sportową karierę poza granicami Polski to nasz Gość grał w Anglii, Japonii, Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Z tych doświadczeń obecnie najbardziej sobie ceni ligę francuską. Tomasz Frankowski przez 3 lata grał w zespole RC Strasbourg w latach 1993-96 i z perspektywy czasu uważa, że ten okres ukształtował go jako piłkarza i dał mu pewność siebie.

Po powrocie z Francji Nasz Gość zaliczył całe pasmo siedmiu lat sukcesów z Wisłą Kraków. „To pokazało, że to był właściwy kierunek, który obrałem” podkreśla „Franek, łowca bramek”. 

Nasz Gość ze swojej kariery żałuje, że „nie odcisnął większego piętna” w angielskim klubie Wolverhampton Wanderers, z którym podpisał dwuipółletni kontrakt w 2006 roku.

O grającej z sukcesami w półzawodowej lidze UPSL Wisłoce Chicago Tomasz Frankowski dowiedział się od swoich znajomych z Wietrznego Miasta. Z przyjemnością więc przyjął zaproszenie na jubileuszową galę 10-lecia polonijnego klubu, która odbędzie się już w tą sobotę, 7 września.

Nasz Gość zapewnia także, że chętnie pokibicuje drużynie Biało-Zielonych, jeśli tylko będzie miał taką okazję, podczas swojego pobytu w Chicago. A najbliższy mecz ligi UPSL zaplanowany jest na 8 września i będzie to spotkanie z zespołem United SC na obiekcie Lions for Hope w Chicago.

„Piłkarzom gratuluję dobrej formy i życzę w niedzielę zwycięstwa. Do zobaczenia na gali” mówi Tomasz Frankowski w naszym studiu.

Na prośbę kibiców organizatorzy dostawili dodatkowy stolik w Allegra Banquets – ostatnie bilety na bankiet są dostępne pod numerem telefonu 708-323-6935. To wyjątkowa okazja by poznać Tomasza Frankowskiego!

Źródło: informacja własna

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Gratka dla miłośników jazzu: Marcin Wasilewski Trio wystąpi Akademii PaSo w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. W najbliższą sobotę 7 września będziemy mieć wyjątkową okazję by usłyszeć je na żywo w Akademii Muzyki PaSo. Na ten koncert serdecznie zaprasza Barbara Bilszta – Gość Radia Deon Chicago.

W roku 2024 Marcin Wasilewski Trio świętuje 30 lat współpracy artystycznej w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja).

Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.

Ich niezwykła podróż obejmuje współpracę z takimi luminarzami jazzu jak Tomasz Stańko, Joe Lovano, Charles Lloyd i wieloma innymi, a także wydanie siedmiu wyjątkowych albumów pod szyldem ECM Records oraz wiele muzycznych nagród.

„Zdarzają się takie chwile, których człowiek nie przewidział, których sobie nie wyobraził i przerastają wszelkie oczekiwania – na pewno taki będzie jutrzejszy koncert” zapewnia Barbara Bilszta. A wizyta w Chicago zespołu jest związana z tournee po całym świecie z okazji jubileuszu 30-lecia na scenie.

„Jest to absolutny ewenement” – uważa nasz Gość – „30 lat grają ze sobą razem”. Każdy z członków zespołu jest gwiazdą i autorytetem jeśli chodzi o grę na swoim instrumencie, „natomiast razem w trójkę stanowią zjawisko niepowtarzalne”, podkreśla Barbara Bilszta.

O grupie Marcin Wasilewski Trio entuzjastycznie wypowiadało się wielu recenzentów.

Zespół łączy wielką tradycję wymagającej zasady tria fortepianowego i tworzy przy tym własne, odrębne brzmienie. Jest to również jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny muzycznej, który jest bardzo otwarty na inspirację z otaczającego środowiska.

Koncert zespołu Marcin Wasilewski Trio odbędzie się w sobotę 7 września o godzinie 7.00PM w Akademii Muzyki PaSo, przy 5400 N. Lawler Ave., Chicago 60630o. Sala koncertowa zapewnia doskonała akustykę i intymny nastrój współgrający z muzyką jazzową.

Barbara Bilszta zapewnia, że koncert będzie niepowtarzalnym przeżyciem.

Bilety w cenie 40 dolarów można kupić na mojbilet.com – zostało tylko kilkanaście sztuk!

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Marcin Wasilewski Trio
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wszyscy Polacy czytają „Kordiana”. Związek Klubów Polskich zaprasza na Narodowe Czytanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku na początku września polska para prezydencka gorąco zachęca by przyłączyć się do akcji Narodowego Czytania. W tym roku wybrano do niej największe dzieło Juliusza Słowackiego – dramat „Kordian” napisany na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego. W Chicago możemy poczytać go razem w sobotę, w siedzibie Związku Klubów Polskich, do czego zapraszają w naszym studiu dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes ZKP oraz Kinga Modjeska, animatorka kultury, aktorka i reżyserka.

Akcja Narodowego Czytania, propagująca znajomość literatury narodowej, została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim

W 2015 roku Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą objęli akcję honorowym patronatem rozpoczynając Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Od następnego roku to Polacy decydowali o kolejnej lekturze, poprzez głosowanie. W 2016 roku było to „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 r. Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. 

W następnych latach lekturami były kolejno: zbiór polskich nowel, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza oraz „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

„Jest to moim zdaniem fantastyczna idea” mówi o Narodowym Czytaniu dr Łucja Mirowska-Kopeć. Akcja ta nie tylko mobilizuje młodzież do czytania lektur szkolnych, ale także zachęca byśmy wszyscy sięgali po ponadczasowe, wspaniałe dzieła napisane przez największych polskich twórców.

List Prezydenta Andrzeja Dudy zachęcający do udziału w Narodowym Czytaniu 7 września

„Przymierzaliśmy się w Związku Klubów Polskich do tego żeby sięgnąć po tą inicjatywę, żeby ją rozgłosić też w środowisku polonijnym” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć. „Związek Klubów Polskich świetnie się wpisuje w tą akcję, ponieważ  jest taką organizacją, która szczególnie dba o język polski, o naszą kulturę, literaturę i naukę”.

„Zapraszamy każdego kto jest chętny żeby poczytać z nami, lub też po prostu posłuchać – posiedzieć i podelektować się tą piękną polską literaturą” zachęca prezes Związku Klubów Polskich.

„Cudownie by było kontynuować każdego roku właśnie takie spotkania z Polonią” zaznacza Kinga Modjeska. „To jest świetny pomysł, żeby wyjść do ludzi, wyjść do młodzieży”, zwłaszcza, że ze znajomością polskiej literatury nie jest najlepiej wśród Polonii.

Kinga Modjeska podkreśla jak ważne jest dla niej polskie słowo. Aktorka i reżyserka traktuje swój zawód – prowadzenie szkoły i teatru jako misję.

„Myślę, że to jest ważne, żeby uczyć naszej młodzieży właśnie takiej literatury, takich nazwisk, bo jeśli my tego nie zrobimy to sztuczna inteligencja tego za nas nie zrobi” mówi założycielka Teatru Scena Polonia i Studia Teatralnego Modjeska.

Juliusz Słowacki, rycina Jamesa Hopwooda

Kinga Modjeska zachęca by przyjść na Narodowe Czytanie fragmentem „Kordiana”:

Narodowe Czytanie w Chicago odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września w godzinach od 10.00AM do 11.00PM w siedzibie Związku Klubów Polskich, przy 5835 W. Diversey Ave., Chicago, IL, United States, Illinois.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania „Kordiana”!

 

Źródło: informacja własna, Kancelaria Prezydenta RP
Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu