Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Komunikat Konsulatu Chicago w sprawie legitymacji szkół polonijnych

Opublikowano

dnia

Ministerstwo Infrastruktury znowelizowało przepisy dotyczące wydawania legitymacji ucznia i nauczyciela w zakresie szkół polonijnych. Legitymacje wydane przed 13 lipca br. zachowują ważność do daty ważności, którą można przedłużyć, jednak nie dłużej niż trzy lata od 13 lipca 2024 r.

Oznacza to, że legitymacje wydane do 12 lipca 2024 r. zachowują ważność (jednak nie dłużej niż do 13 lipca 2027 r.) tylko wtedy, gdy spełnione zostaną warunki przedłużenia ich ważności – w sytuacji uczniów oznacza to kontynuację nauki, a w sytuacji nauczycieli stałe zatrudnienie w placówce przez kolejne trzy lata.

Dodatkowo formularz musi mieć wystarczająco dużo miejsca na pieczęć przedłużający jego ważność.

Tym samym dotychczasowy, wytworzony przez Konsulat nie będący drukiem ścisłego zarachowania, blankiet legitymacji ucznia i nauczyciela zostanie całkowicie wyeliminowany z obrotu prawnego po 12 lipca 2027 r.

W przypadku nowych wniosków uczniów i nauczycieli, duplikatów (w przypadku zgubienia lub zniszczenia) oraz przedłużeń, na które nie ma już miejsca na kolejnym pieczątkę, legitymacje będą wydawane w nowym formacie.

Ten nowy format jest dokumentem zabezpieczonym, tzw. ścisłego zarachowania, wydawanym w Polsce i dystrybuowanym do placówek przez Centralę MSZ.

Należy pamiętać, że od 13 lipca 2024 r. do czasu otrzymania nowych formularzy z Centrali MSZ i potwierdzenia procedury wydawania legitymacji, wydawanie nowych dokumentów zostało zawieszone. Jak tylko otrzymamy dalsze wytyczne z Centrali MSZ, poinformujemy Państwa o nowych zasadach wydawania legitymacji.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: Polska Szkoła Św. Trójcy

 

Polonia Amerykańska

Dzisiaj na scenie Art Gallery Kafe monokomedia „Kolega Mela Gibsona”

Opublikowano

dnia

Autor:

kolega-mela-gibsona

„Kolega Mela Gibsona” to spektakl, który w inteligentny i przewrotny sposób opowiada o marzeniach, ambicjach oraz nieprzewidywalnych zwrotach losu. Możemy go zobaczyć 6 marca w Art Gallery Kafe dzięki polskiemu Teatrowi Studio z Wilna.

Historia aktora, która bawi i skłania do refleksji

Przedstawienie jest osobistą relacją bohatera – aktora, który prowadzi widza przez meandry swojej kariery artystycznej i życia prywatnego. Opowieść balansuje między komizmem a nutą goryczy, pokazując blaski scenicznego świata, ale i jego mniej oczywiste oblicze.

Los bohatera splata się z wielkim nazwiskiem. Spotkanie z Melem Gibsonem otwiera przed nim drzwi do świata, o którym marzył. Chwilę później rzeczywistość boleśnie weryfikuje aspiracje, prowadząc do dramatycznego i spektakularnego upadku.

Ironia, autoironia i celne obserwacje

Autorem tekstu jest Tomasz Jachimek, znany z charakterystycznego stylu, w którym humor staje się narzędziem do opisywania spraw poważnych. „Kolega Mela Gibsona” to monodram nasycony ironią i autoironią, w którym śmiech nieustannie przeplata się z refleksją nad naturą sukcesu, porażki i ludzkich wyborów.

Spektakl w krzywym zwierciadle ukazuje realia aktorskiego zawodu – pełnego napięć, złudzeń, ale też niegasnącej potrzeby spełnienia.

Teatr jednego aktora

Na scenie pojawia się Łukasz Kamiński, który w formule teatru jednego aktora buduje wielowymiarową opowieść. Monokomedii towarzyszy dynamiczna narracja, zmienność nastrojów i emocji, które prowadzą widza od śmiechu do momentów zadumy.

kolega mela gibsona

Wieczór teatralny w Art Gallery Kafe

Spektakl zostanie zaprezentowany 6 marca o godzinie 8:00PM. Kameralna przestrzeń, znana z wyjątkowej atmosfery artystycznych spotkań, stanie się tłem dla opowieści pełnej humoru, ironii i życiowych paradoksów. Bilety w cenie 40 dolarów będą sprzedawane przed spektaklem. Rezerwacje SMS: 312-912-3135.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Międzyszkolny konkurs: Kto zrobi najwspanialszą Palmę Wielkanocną w Chicago?

Opublikowano

dnia

Autor:

Polska Szkoła im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago zaprasza uczniów szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej do udziału w V Międzyszkolnym Konkursie na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Wydarzenie ma na celu podtrzymywanie polskich tradycji wielkanocnych oraz integrację młodzieży uczącej się w polskich szkołach w rejonie Chicago.

Konkurs odbędzie się 29 marca 2026 roku w siedzibie szkoły. Do udziału będą przyjmowane palmy wielkanocne przygotowane zgodnie z regulaminem, który został przekazany do polskich szkół działających w aglomeracji chicagowskiej.

Uroczystości Niedzieli Palmowej

Organizatorzy zapraszają również tego samego dnia na uroczystą Mszę świętą w języku polskim z okazji Niedzieli Palmowej. Liturgia rozpocznie się o godzinie 2:00 po południu w parafii św. Williama przy adresie 2600 N. Sayre Ave w Chicago.

Podczas uroczystości odbędzie się tradycyjna procesja z palmami wielkanocnymi. Wszystkie dzieci, które przyjdą na procesję ze swoją palmą, otrzymają słodką niespodziankę.

Organizatorzy i patroni wydarzenia

Konkurs organizowany jest przez Polską Szkołę im. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Chicago. Wydarzenie wspierają liczne organizacje polonijne oraz instytucje działające na rzecz polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych.

Wśród patronów i partnerów znajdują się między innymi Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago, Polish & Slavic Federal Credit Union, parafia św. Williama, Przystanek Historia Chicago oraz liczne media i organizacje polonijne.

Zaproszenie dla uczniów i rodzin

Organizatorzy zachęcają uczniów polskich szkół oraz ich rodziny do aktywnego udziału w konkursie i w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Wydarzenie ma być okazją do wspólnego pielęgnowania polskich tradycji oraz spotkania młodej Polonii z całego regionu Chicago.

Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami mogą kontaktować się z dyrektorem szkoły Marzeną Klimek pod numerem telefonu 773-430-2099.

Źródło: Polska Szkoła im. św. Brata Alberta Chmielowskiego
Foto: Polska Szkoła im. św. Brata Alberta Chmielowskiego
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Noc Oskarów w Chicago: Filmowe emocje wypełnią salę koncertową Akademii PaSO

Opublikowano

dnia

Autor:

oskary 2023

Miłośnicy kina w Chicago będą mieli wyjątkową okazję wspólnie przeżywać jedną z najważniejszych nocy w świecie filmu. Dyskusyjny Klub Filmowy „Cornelia” oraz Paderewski Symphony Orchestra zapraszają na „Noc Oskarów” – specjalne wydarzenie, podczas którego uczestnicy obejrzą ceremonię rozdania najważniejszych nagród filmowych i spędzą wieczór w atmosferze prawdziwego święta kina.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 marca 2026 roku o godzinie 4:00 po południu w Sali Koncertowej Akademii Muzyki Paderewski Symphony Orchestra przy 5400 N. Lawler Ave w Chicago.

Wspólne oglądanie gali i filmowe dyskusje

Program wydarzenia przewiduje wspólne oglądanie na dużym ekranie wejść gwiazd oraz całej ceremonii wręczenia Oskarów. Organizatorzy zapowiadają również rozmowy i komentarze poświęcone tegorocznym nominacjom oraz nagrodzonym produkcjom.

Jednym z ważnych punktów wieczoru będzie dyskusja filmowa prowadzona przez Zbyszka Banasia – znanego krytyka filmowego, który od lat związany jest z działalnością Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Cornelia”.

Pokazy filmowe i konkurs dla uczestników

Po zakończeniu gali zaplanowano także pokaz zwycięskich filmów krótkometrażowych nagrodzonych podczas tegorocznej ceremonii. Uczestnicy będą mogli zobaczyć produkcje, które zdobyły uznanie międzynarodowej publiczności i jurorów.

Organizatorzy przygotowali również konkurs dla uczestników wydarzenia. W jego trakcie będzie można typować zwycięzców w najważniejszych kategoriach oscarowych. Najbardziej trafne prognozy zostaną nagrodzone.

Wieczór urozmaici także zabawa związana z kreatywnymi stylizacjami inspirowanymi nominowanymi filmami. Organizatorzy zachęcają uczestników do przygotowania pomysłowych „oskarowych kreacji”, a najbardziej oryginalne pomysły zostaną wyróżnione.

Kolacja i otwarty bar w cenie biletu

Udział w wydarzeniu obejmuje również część kulinarną. W cenie biletu – który kosztuje 75 dolarów – uczestnicy otrzymają kolację, przystawki, desery oraz dostęp do otwartego baru.

Organizatorzy zapowiadają wieczór w eleganckiej, filmowej atmosferze, który będzie okazją do spotkania miłośników kina, rozmów o najnowszych produkcjach i wspólnego świętowania oscarowej nocy.

Rezerwacje do 12 marca

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o dokonanie rezerwacji najpóźniej do czwartku, 12 marca. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego kontaktu, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod numerem 773-467-9000 lub drogą mailową pod adresami ZBANAS@yahoo.com oraz pasotickets@gmail.com.

 

Źródło: Scena Kameralna – Akademia Muzyki PASO
Foto: YouTube,  Timothy A. Gonsalves
Czytaj dalej

Popularne

Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu