Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wojciech Jakóbik: Trump nie odwróci transformacji energetycznej Bidena

Opublikowano

dnia

Wojciech Jakóbik często łączy się z nami z Polski by rozmawiać na naszej antenie. Tym razem jednak mamy wyjątkową przyjemność gościć go osobiście w naszym studiu. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, były redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl oraz założyciel Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego, mówi o amerykańskiej polityce klimatycznej, polskim samochodzie elektrycznym oraz nowo odkrytych złożach ropy w Kuwejcie.

“Bardzo dobrze się tu czuję, od lat przyjeżdżam z rodziną” mówi o swoim pobycie w Stanach Zjednoczonych Wojciech Jakóbik, który tym razem odwiedza nie tylko Illinois ale też wybiera się na Florydę. Takie podróże są okazją by porównać sytuację panującą tutaj i na starym kontynencie, i oczywiście “wspaniałą przygodą”.

17 maja federalny sąd apelacyjny odmówił tymczasowego zawieszenia przełomowego przepisu wydanego przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska EPA, nakazującego radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z istniejących elektrowni węglowych i nowych elektrowni spalających gaz ziemny.

“Polityka klimatyczna w Stanach Zjednoczonych idzie naprzód” ocenia nasz Gość. “Paliwa kopalne są rugowane takimi przepisami, po to aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i wpływ gazów cieplarniach na zmiany klimatu”.

Przepis, który wszedł w życie w lipcu, kluczowa część szerszego programu klimatycznego prezydenta Joe Bidena, nakłada obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez elektrownie o 90% do 2032 r.

“Jest to rozwiązanie analogicznie do tego, które mamy w Unii Europejskiej” mówi Wojciech Jakóbik, podkreślając, że wciąż jest jednak mniej restrykcyjne.

W Europie mamy do czynienia z systemem uprawnień do handlu emisjami a ich ceny ciągle drożeją, aby zwiększyć presję na ograniczenie emisji.

Przeciwko nowym przepisom dotyczącym emisji dwutlenku węgla w USA wystąpiły takie stany jak Zachodnia Wirginia, Indiana, Ohio i Kansas, a także grupy handlowe z branży elektroenergetycznej, wydobywczej i przemysłu węglowego. Nie wiadomo jaki będzie los tej polityki klimatycznej jeśli listopadowe wybory wygra Donald Trump.

Wojciech Jakóbik uważa, że jeśli prezydentem zostanie Donald Trump, to i tak nie będzie mógł pójść w zupełnie inną stronę i odwrócić transformację energetyczną, która jest także procesem technologicznym.

Gdy więc amerykańskie elektrownie przechodzą na gaz, węgiel będzie wciąż potrzebny i wykorzystywany w innych dziedzinach gospodarki, w tym w wysokich technologiach. Oczywiście transformacja energetyczna będzie w różnym tempie postępować, w zależności od konkretnego stanu.

Kilka dni temu świat obiegła informacja o znalezieniu gigantycznego złoża ropy w Kuwejcie, szacowanego na około 3,2 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

To jest kolejne odkrycie, które świadczy o tym, że wciąż nie osiągnęliśmy szczytu w wydobyciu ropy naftowej, a paliwa kopalne są dalekie do wyczerpania się, wyjaśnia Wojciech Jakóbik. Złoża odkrywane są w wielu miejscach, np. potwierdzono ich obecność w Mozambiku w Afryce.

Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem “demokratyzacji dostępu” – łatwo dostępne gaz i ropa pomału przestają być surowcami strategicznymi, tłumaczy nasz Gość, choć np. Kuwejt ogranicza swoje wydobycie i produkcję ropy, żeby podnosić ceny swoim odbiorcom.

Powracamy także do tematu polskiego samochodu elektrycznego – Izery – projektu rozpoczętego a następnie porzuconego w związku z obawami o bezpieczeństwo.

Spółka ElectroMobility Poland SA, odpowiedzialna za prace nad samochodami Izera, powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych: PGE, Energi, Enei oraz Tauronu. Samochód ma włoski design i platformę chińskiego producenta Geely.

W tej chwili miasto Jaworzno na Górnym Śląsku jest zainteresowane budową fabryki, która dałaby perspektywy rozwoju nowych technologii w tym regionie oraz wysoko wykwalifikowane miejsca pracy, mówi Wojciech Jakóbik.

Pomimo, że jest “czysto biznesowa” szansa wybudowania tej fabryki, to tej inicjatywie towarzyszą jednak poważne utrudnienia.

Komisja Europejska nałożyła na czterech producentów z Chin nowe cła, stwierdzając, że nadużywają swojej pozycji na rynku i korzystają z nieuczciwych subsydiów od władz komunistycznych, by mieć konkurencyjne ceny. Wśród tych firm jest także Geely, tłumaczy nasz Gość. Przyszłość tego partnerstwa zależy od porozumienia Brukseli z Pekinem.

Natomiast po polskich miastach już zaczynają jeździć elektryczne autobusy z Chin marki Youtong Bus o atrakcyjnej cenie. Firma dostarcza autobusy elektryczne, hybrydowe i wodorowe, a także zasilane paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

W 2022 r. chiński producent zakontraktował prawie 12 tysięcy pojazdów zero- i niskoemisyjnych, a łącznie dostarczył już ponad 175 tys. autobusów.

 

Źródło: informacja własna, gramwzielone, reuters,
Foto: YouTube, Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa, istock/tifonimages

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Regina Jurkowska i Oskar Grądziel o tradycji, podróżach i świątecznych wspomnieniach

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć Święta Bożego Narodzenia mają swoje zakorzenione w kulturze polskiej rytuały, każdy z nas doświadcza ich nieco inaczej – zwłaszcza ci, którzy ze względu na służbę dyplomatyczną spędzają je w różnych zakątkach globu. O tym, jak wyglądają polskie święta poza granicami kraju, o tęsknocie, tradycji i roli konsula w życiu Polonii opowiedzieli w świątecznej rozmowie Konsul Generalna Regina Jurkowska oraz nowy wicekonsul ds. Polonii w Chicago, Oskar Grądziel.

Święta nie zawsze wyglądają tak samo

Jak podkreśla Regina Jurkowska, świąteczne doświadczenia zmieniają się wraz z miejscem pełnienia służby. “Wszędzie jest trochę inaczej, może być różna pogoda, towarzysząca świętom, może być pełne słońce i upał, a może być mróz i śnieg” mówi Konsul Generalna w Chicago.

Z tą opinią zgadza się Oskar Grądziel dodając, że właśnie najbardziej uderzająca bywa pogoda. „W Peru podczas świąt jest 30 stopni na plusie. Kiedy przyjechałem do Chicago i zobaczyłem 30 stopni przy autostradzie, myślałem, że to Celsjusze. Okazało się, że Fahrenheit” mówi nowy wicekonsul.

Chicago jak Polska – tradycja, klimat i Polonia

Dla Reginy Jurkowskiej to pierwsze święta w Chicago, po wielu latach pracy w innych regionach świata. Jak mówi Konsul Generalna – nigdzie indziej nie czuła się w święta tak blisko domu – “i strefa klimatyczna i wszechobecna tradycja związana ze świętami jest bardzo podobna do tej, którą pielęgnujemy w Polsce.”

Oskar Grądziel, który także spędza w Chicago pierwsze święta, nie kryje entuzjazmu. “Jestem bardzo mile zaskoczony odbiorem lokalnej Polonii, naszej chicagowskiej, mojego przyjazdu, naszych pierwszych prezentacji”.

Przez ostatnie 6 lat Boże Narodzenie wicekonsul spędzał w Peru, gdzie mieszkańcy bawią się w upale na plaży. W Chicago czuje klimat bardziej zbliżony do Krakowa, z którego pochodzi.

Święta daleko od domu – wspomnienia z Australii, Kolumbii i Peru

Konsul Regina Jurkowska pracowała do tej pory w wielu krajach świata i każde z tych doświadczeń, jak podkreśla, było wartościowe. Szczególnym wspomnieniem są dla niej słońce i kolory świąt w Sydney. Ale największe wrażenie zrobiła na niej kolumbijska tradycja świąteczna.

Noc Świeczek w Kolumbii

“Obchody przygotowujące do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się 7 grudnia. To jest przeddzień Dnia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i to jest Noc Świeczek” opowiada Konsul Generalna.

Kolejny etap kolumbijskiej tradycji to nowenna Bożego Narodzenia odmawiana przez 9 dni od 16 grudnia wieczorami, w gronie rodziny i sąsiadów. Każdemu dniu nowennie towarzyszą inne modlitwy oraz specjalnie przyrządzone potrawy. Ten cały czas jest poświęcony duchowemu przygotowaniu do świąt.

“Trzeba pamiętać, że większość krajów latynoamerykańskich jest bardzo katolickich. Te zwyczaje są głęboko zakorzenione w ich tradycji chrześcijańskiej, katolickiej i to jest nieoderwalny element w wielu krajach właśnie takiego świętowania” zaznacza Regina Jurkowska.

Wicekonsul Oskar Grądziel

W Peru, gdzie ostatnio mieszkał Oskar Grądziel, świętowanie wygląda nieco inaczej. “Różnicą między polskimi świętami a peruwiańskimi jest to, że u nich nie ma postu, więc w święta się je pieczonego prosiaka bądź indyka” mówi wicekonsul.

“Nie świętują w taki sposób jak my w Polsce, natomiast są to dalej święta rodzinne, święta gdzie rodziny się otwierają również na przyjaciół i te domy się wypełniają tak naprawdę większą ilością osób niż tylko rodzina” opowiada  Oskar Grądziel,

Mimo to, wicekonsul podkreśla, że dla niego najpiękniejsze Boże Narodzenie było zawsze w Polsce.

Kulig w Tatrach

Tradycje, smaki i quiz świąteczny

Podczas rozmowy nie zabrakło małego quizu, który pokazał, jak różnorodne są upodobania naszych Gości jeśli chodzi o tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.

Konsul Generalna Regina Jurkowska najbardziej lubi łamanie się opłatkiem a z potraw rybę w occie. Wigilię zaczyna zupą rybną a z deserów najbardziej smakuje jej makowiec.

Z kolei wicekonsul Oskar Grądziel z polskich tradycji najbardziej ceni dodatkowe nakrycie dla potrzebującego, a zdań smażoną rybę. Wigilię zaczyna od barszczu z uszkami a ulubionym ciastem jest sernik. Jak zdradził w naszej rozmowie, w tym roku po raz pierwszy sam przygotuje kutię.

Oboje nasi Goście przedkładają żywą choinkę nad sztuczną a klasyczne kolędy ponad nowoczesne ich aranżacje. Ulubioną kolędą Reginy Jurkowskiej jest “Wśród nocnej ciszy” a Oskara Grądziela “Przybieżeli do Betlejem”

Konsulat otwarty dla Polonii

Mieszkając poza Ojczyzną, potrzebujemy pomocy i opieki pracowników konsulatu. Począwszy od wydania paszportu poprzez małżeństwa, czy inne, także skomplikowane sprawy urzędowe. A jak Polonia postrzega konsulat w Chicago?

“Miło by nam było, jakby wiele osób, które postrzegają konsulat jako twierdzę zabarykadowaną, żeby przekonały się do tego, że tak nie jest” mówi Konsul Generalna Regina Jurkowska o swoich świątecznych życzeniach.

Konsulat Generalny RP w Chicago

Wicekonsul Oskar Grądziel chciałby z kolei “pożyczyć wszystkim słuchaczom takiej wyrozumiałości dla nas, dla naszej pracy, dla tego, że dokładamy wszelkich starań za każdym razem, żeby wszystkich godnie i rzetelnie obsłużyć”

Naszym Gościom życzymy wspaniałego pobytu w Chicago i jak najlepszej współpracy z Polonią!

 

Źródło: informacja własna
Foto: CarUno, chocholowska.pl
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Niech Chrystus narodzi się wśród nas – życzą słuchaczom Goście Radia Deon

Opublikowano

dnia

Autor:

Niech Boże Narodzenie będzie czasem, w którym naprawdę usłyszymy cichy głos Jezusa rodzącego się dla nas. A nasze polskie zwyczaje otulą nas pokojem, tradycją i głębokim, rodzinnym ciepłem. Goście i przyjaciele Radia Deon Chicago składają naszym słuchaczom wyjątkowe życzenia  na Święta Narodzenia Pańskiego. Ciepłe słowa kierują: Łucja Mirowska-Kopeć, Regina Jurkowska, Marian Nowacki, Edyta Duda, Dariusz Godlewski, Ewa Jeneralczuk i Tomasz Wybranowski.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja i prezes Związku Klubów Polskich, która działa także w Komitecie Ligi Katolickiej. Za swoje zasługi dla edukacji została nagrodzona, jako jedyna Polka w USA, w ramach Miesiąca Historii Kobiet.

Regina Jurkowska – Konsul Generalna w Chicago. Za zasługi w służbie zagranicznej i działalności dyplomatycznej uhonorowana została: Srebrnym Krzyżem Zasługi RP (2012), Złotym Krzyżem Zasługi Republiki Węgierskiej (2018), Złotym Krzyżem Zasługi RP (2022), Medalem Generalnego Przełożonego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu (2017) oraz honorowym obywatelstwem dzielnicy Blacktown w Sydney.

Marian Nowacki, były piłkarz, zdobywcę trofeów z Legią Warszawa, a obecnie założyciel i dyrektor generalny firmy Generał Pułaski, producenta marki Two Flag One Spirit – organicznej wódki najwyższej jakości.

Edyta Duda – projektantka kuchni ze Studia 41. Salony sieci Studio 41 znajdują się w Chicago, Naperville, Schaumburgu, Palatine, Highland Park, oraz Lincolnwood. Oferują meble na zamówienie oraz gotowe, a także łazienki, okna i drzwi.

Dariusz Godlewski z firmy Kaizen Wealth Advisors, od ponad 17 lat zajmującej się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działającej w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze dbającej o najlepszy interes naszych klientów.

Ewa Jeneralczuk – Radio Deon Floryda, współprowadząca poranek “Budzik Morning Show”.

Tomasz Wybranowski – dziennikarz radiowy i prasowy, krytyk muzyczno-literacki, publicysta, poeta, a także dyrektor muzyczny Radia Wnet FM. Jego wiersze były tłumaczone w wielu językach. Wiersz “Królestwo Bezprzestrzenne” otrzymał Nagrodę Wiersz Roku 2023.

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia życzą Goście Radia Deon Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Niech Boże Narodzenie, czas objawienia Boga wśród ludzi, rozjaśni Wasze życie miłością płynącą z betlejemskiego żłóbka. A polska tradycja wspólnego łamania opłatka i śpiewu kolęd przyniosła zgodę, wzruszenie i prawdziwą duchową bliskość. Życzenia świąteczne składają od serca: Ojciec Paweł Kosiński, Anna Hebal, Magdalena Grobelski, Bolesław Gubernat, Barbara Gryczka, Ojciec Marek Janowski SJ i Anna Dudziński.

Ojciec Paweł Kosiński SJ – redaktor Radia Deon i Deon.pl., katolickiego portalu społecznościowo-informacyjny założonego i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwa WAM. Duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago.

Anna Hebal – właścicielka bufetu Czerwone Jabłuszko serwującego dania tradycyjnej polskiej kuchni od 35 lat. Restauracja zaprasza gości w każdy weekend od piątku do niedzieli. Lokal mieści się przy 6474 N. Milwaukee Avenue.

Magdalena-Grobelski

Magdalena Grobelski – doświadczona specjalistka prawa imigracyjnego. Na antenie Radia Deon Chicago prowadzi w każdą środę program imigracyjny a także bezpłatne i anonimowe porady telefoniczne poza anteną.

Bolesław Gubernat, adwokat z kancelarii prawniczej Michalski & Gubernat, która jest na rynku już ponad 15 lat, prowadząc trzy lokalizacje. Załatwia takie sprawy jak: wypadki przy pracy, wypadki samochodowe, sprawy rodzinne i alimentacyjne, mandaty, i inne sprawy natury prawnej. Kancelaria oferuje bezpłatne porady prawne przy 7713 W. Belmont w Elmwood Park w każdą środę.

Barbara Gryczka -promotorka BioCell Collagen, preparatu regenerującego stawy, kręgosłup i kości. BioCell Collagen zawiera wysoko przyswajalny kwas hialuronowy, kolagen typu II oraz siarczan chondroityny, konieczny do odbudowy chrząstki stawowej.

Ojciec Marek Janowski SJ – superior Jezuitów w Chicago, Rektor Sanktuarium.

Anna Dudziński – menedżerka sklepu Montrose Deli, który ma 4 lokalizacje: dwie w Chicago – 6601 W. Irving Park Rd i 5411 W Montrose Ave, a także w Mount Prospect przy 1731 W. Golf Rd i w Roselle przy 550 W Lake St.

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu