News Chicago
JB Pritzker: Harris ma największą szansę na pokonanie Donalda Trumpa w listopadzie
W poniedziałek, po krótkim wahaniu, czołowi Demokraci w Illinois, w tym Gubernator J.B. Pritzker i Senatorowie – Dick Durbin i Tammy Duckworth, poparli walkę wiceprezydent Kamali Harris o stanowisko Prezydenta USA. Tym samym dołączyli do listy wpływowych Demokratów, którzy także wyrazili poparcie dla jej kandydatury.
JB Pritzker, który także znajdował się na liście jako potencjalny następca Joe Bidena, w niedzielę pochwalił decyzję prezydenta o wycofaniu się z wyścigu, ale nie wspomniał o wsparciu dla Kamali Harris. W poniedziałek rano demokratyczny gubernator powiedział, że rozmawiał z Harris i powiedział jej, że decyzja prezydenta „była prawdziwym zaskoczeniem”.
Decyzja Pritzkera o poparciu dla wiceprezydent, zapadła po tej rozmowie, w czasie której, według źródła mającego wiedzę na ten temat, Harris bezpośrednio poprosiła go o poparcie.
„Ważne jest, aby przemyśleć przyszłość Partii Demokratycznej i kraju, dlatego wczoraj spędziłem wiele godzin na rozmowach z innymi przywódcami naszej partii, uzyskując i przekazując im uwagi na temat drogi do zwycięstwa w listopadzie” – stwierdził gubernator Illinois w poniedziałkowym oświadczeniu. Kamala Harris „reprezentuje największą szansę naszej partii na pokonanie Donalda Trumpa w listopadzie i dołożę wszelkich starań, aby jej w tym pomóc” – powiedział Pritzker.
Senator Dick Durbin powiedział, że „jest dumny, że wspiera” Kamalę Harris i nazwał ją „dobrą przyjaciółką”.
Senator Tammy Duckworth, współprzewodnicząca kampanii Biden-Harris i wiceprzewodnicząca Komitetu Narodowego Demokratów, także poparła wiceprezydent w poniedziałek rano.
„Jestem dumna, że mogę poprzeć Kamalę Harris i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić jej wsparcie potrzebne do zwycięstwa” – powiedziała Duckworth. „W tej chwili Demokraci muszą być w pełni zjednoczeni i włożyć CAŁĄ naszą energię, aby uniemożliwić Trumpowi i jego sojusznikom z MAGA odebranie wszystkich swobód i postępu, jaki osiągnęliśmy”.
Kamalę Harris poparli także burmistrz Brandon Johnson, oraz Kongresmeni z Illinois: Jonathan Jackson, Danny Davis, Nikki Budzinski, Jesus „Chuy” Garcia, Delia Ramirez, Brad Schneider, Jan Schakowsky, Sean Casten, Robin Kelly, Lauren Underwood i Mike Quigley.
Partia Demokratyczna stanu Illinois, która w niedzielę nakazała delegatom „powstrzymać się od publicznych reakcji”, w poniedziałek wydała oświadczenie o swoim pełnym poparciu dla Harris: „Partia Demokratyczna jest zjednoczona w naszym przekonaniu, że wiceprezydent Kamala Harris ma wyjątkowe kwalifikacje do przewodzenia naszym narodem”
Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Governor’s Office
News Chicago
Illinois chroni imigrantów przed federalnymi akcjami we „wrażliwych miejscach”
We wtorek, Gubernator JB Pritzker podpisał nową ustawę, która w trybie natychmiastowym ogranicza działania federalnych służb imigracyjnych w pobliżu sądów, szpitali, kampusów uniwersyteckich i żłobków. Tym samym zapewnia dodatkową ochronę imigrantom w jednym z najbardziej dotkniętych stanów podczas rządowych działań egzekucyjnych administracji Donalda Trumpa.
Zakaz zatrzymań w określonych miejscach
Nowe prawo przewiduje także kary finansowe w wysokości 10 tys. dolarów za bezprawne zatrzymanie osoby, o której funkcjonariusz powinien wiedzieć, że stawiła się na rozprawę sądową.
Ustawa obejmuje również szersze zabezpieczenia danych wrażliwych. Szpitale nie mogą przekazywać prywatnej dokumentacji medycznej, uczelnie wyższe mają zakaz podejmowania określonych działań związanych ze statusem imigracyjnym studentów i pracowników, a placówki opieki nad dziećmi nie mogą udostępniać takich informacji organom federalnym.
Możliwość odszkodowań za naruszenie praw
Przepisy wprowadzają także konkretne mechanizmy prawne dla osób, których konstytucyjne prawa zostały naruszone podczas federalnych działań w rejonie Chicago. Osoba bezprawnie zatrzymana w trakcie próby udziału w rozprawie sądowej będzie mogła ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 10 tys. dolarów.
Głos gubernatora i reakcje społeczne
Podczas ceremonii podpisania ustawy w dzielnicy Little Village, zamieszkanej głównie przez społeczność latynoską, JB Pritzker podkreślił, że codzienne czynności nie powinny wiązać się z obawą przed zatrzymaniem. Zaznaczył, że Illinois wybrało solidarność i wsparcie w obliczu działań opartych na strachu i zastraszaniu.
Krytyka administracji federalnej
Przeciwnicy regulacji twierdzą, że zostanie ona uchylona przez sądy. Tricia McLaughlin, zastępczyni sekretarza Department of Homeland Security, zarzuciła gubernatorowi brak poszanowania dla klauzuli nadrzędności prawa federalnego zapisanej w Konstytucji USA.
Jej zdaniem prawo stanowe nie może ograniczać egzekwowania przepisów federalnych, a działania władz Illinois mają wyłącznie wymiar polityczny.
Tło działań egzekucyjnych
Ustawa pojawia się po zakończeniu szeroko zakrojonej operacji U.S. Immigration and Customs Enforcement pod nazwą Operation Midway Blitz, w ramach której zatrzymano ponad 4 tys. osób.
Zapowiedź sporów prawnych
Podczas głosowania nad ustawą przewodniczący senatu stanowego Don Harmon przyznał, że przeciwnicy będą próbowali doprowadzić do jej unieważnienia w sądzie. Podkreślił jednak, że w jego ocenie przepisy są zgodne z konstytucją, a nadużywanie władzy musi pociągać za sobą realne konsekwencje.
Nowa ustawa już obowiązuje i – jak zapowiadają władze stanowe – ma zapewnić imigrantom w Illinois większe poczucie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej.
Źródło: AP
Foto: Gubernator JB Pritzker fb, YouTube
News Chicago
Inwestorzy mogą dostać dofinansowanie na nowe stacje ładowania EV w Illinois
News Chicago
Joffrey Ballet wystawia w Chicago świąteczny spektakl “The Nutcracker” do 28 grudnia
W tym roku klasyczny balet “The Nutcracker” powrócił do Lyric Opera House, świętując wyjątkowy jubileusz 10-lecia. Do 28 grudnia 2025 widzowie mogą ponownie zanurzyć się w zaczarowanym świecie, gdzie rzeczywistość spotyka się z marzeniem, pięknie opowiedzianym tańcem.
Choreografia autorstwa Christophera Wheeldona, laureata nagrody Tony, przenosi wydarzenia do czasów Wystawy Światowej w Chicago z 1893 roku, nadając spektaklowi nową, widowiskową perspektywę. Muzyka Piotra Iljicza Czajkowskiego pozostaje wierna tradycji, a przedstawienie trwa 2 godziny.
Świąteczna opowieść na nowo
Akcja rozpoczyna się w magiczny wieczór wigilijny, kiedy Marie budzi się w samym środku monumentalnej bitwy między żołnierzykami a Królem Szczurów. Po zwycięstwie przenosi się w świat snu, gdzie śnieżynki prowadzą ją w podróż przez baśniową przestrzeń inspirowaną chicagowską ekspozycją.
Widzowie zobaczą widowiskowe atrakcje nawiązujące do kultur z całego świata – złotą statuę, tajemniczą arabską czarodziejkę, tancerzy weneckich w maskach, chińskie smoki oraz nawiązanie do słynnego Buffalo Bill’s Wild West Show.
Miejsce wydarzenia
Spektakl odbywa się w Lyric Opera House i jest jednym z najbardziej oczekiwanych punktów świątecznego sezonu artystycznego w Chicago.
Organizator przypomina, aby nie korzystać z usług pośredników: bilety należy kupować wyłącznie na stronie joffrey.org, co gwarantuje najlepszą cenę i ważność wejściówek.
Balet “The Nutcracker” w interpretacji Christophera Wheeldona to połączenie klasyki i nowoczesności, historii i marzeń. To propozycja idealna na świąteczny czas – zarówno dla rodzin, jak i miłośników sztuki. Warto przygotować się na podróż, która zaczyna się w wigilijny wieczór, a kończy w miejscu, gdzie magia nie zna granic.
Źródło: Joffrey Ballet
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago2 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
News Chicago4 tygodnie temuOperacja „Midway Blitz” dobiega końca. Agenci federalni opuszczają Chicago
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!
-
News USA1 tydzień temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA3 tygodnie temuKoniec ulg podatkowych dla osób przebywających nielegalnie w USA
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA2 dni temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia











