Połącz się z nami

News USA

Narodowa Konwencja GOP w Milwaukee rozpocznie się w cieniu zamachu na Trumpa

Opublikowano

dnia

W poniedziałek rozpoczyna się czterodniowa Narodowa Konwencja Republikanów w Milwaukee. Delegaci, których jest prawie 2400, muszą formalnie wyznaczyć mandat prezydencki dla Donalda Trumpa i jego jeszcze nieokreślonego kandydata na wiceprezydenta. Wydarzeniu będą jednak towarzyszyć obawy związane z bezpieczeństwem w związku z sobotnim zamachem na byłego prezydenta.

W niedzielę popołudniu Prezydent Joe Biden nakazał dokonanie przeglądu środków bezpieczeństwa na Narodowej Konwencji Republikanów, po zamachu na Donalda Trumpa, o którym informowaliśmy wczoraj.

Biden zwrócił się do narodu przemawiając w Roosevelt Room w Białym Dom i nazywając zamach na Trumpa „sprzecznym ze wszystkim, za czym stoimy jako naród”. Obiecał przeprowadzenie dokładnej analizy ataku, a także kontrolę protokołów bezpieczeństwa wokół Trumpa w związku z konwencją w Milwaukee.

Pierwotnie Prezydent miał udać się do Austin w poniedziałek, a wiceprezydent Kamala Harris na Florydę we wtorek. Obydwa wystąpienia zostały odwołane w związku z sobotnią strzelaniną na wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Natomiast Trump potwierdził swój udział w Narodowej Konwencji Republikanów w Milwaukee.

Donald Trump pogrzebał swoich przeciwników i zyskał poparcie partii. Według pierwszych doniesień najbliższa główna rywalka Trumpa, Nikki Haley, miała nie być obecna w Milwaukee, jednak pojawi się na scenie konwencji we wtorek.

Delegaci wysłuchają także gubernatora Florydy Rona DeSantisa, który po wyborach w Iowa zakończył kampanię prezydencką i natychmiast poparł Trumpa.

Donald Trump jest na tyle pewny siebie, że jego kampania obiecała w zapowiedzi konwencji, że „Prezydent Donald J. Trump zapoczątkuje nowy złoty wiek dla Ameryki”.

Najczęściej wymienianymi kandydatami na wiceprezydenta Donalda Trumpa są gubernator Północnej Dakoty, Doug Burgum, senator Florydy Marco Rubio i senator Ohio J.D. Vance. Oczekuje się, że wszyscy trzej mężczyźni, a także inni kandydaci rozważani przez Trumpa, w pewnym momencie będą przemawiać do delegatów.

Tematem poniedziałkowego spotkania zatytułowanego „Uczyń Amerykę ponownie bogatą” (Make America Wealthy Once Again) będzie ekonomia. Donald Trump nakreślił program radykalnych ceł i zwiększonej produkcji ropy i gazu, mimo że osiągnął on już rekord za czasów Bidena.

Twierdzi, że jego plany deportacji milionów nielegalnych imigrantów z USA obniżą inflację, która osiągnęła wysoki poziom za prezydentury Bidena.

We wtorek tematem przemówień będzie imigracja i przestępczość, w czasie spotkania pod hasłem: „Uczyń Amerykę znów bezpieczną” (Make America Safe Once Again). Trump i Republikanie uważają, że debata dotycząca granicy jest ich najważniejszym tematem. Głos zabiorą m.in. członkowie rodzin osób zamordowanych przez nielegalnych imigrantów w USA, którym postawiono zarzuty karne.

Środa będzie dniem bezpieczeństwa narodowego a spotkaniu będzie przewodzić hasło „Uczyń Amerykę znów silną”(Make America Strong Once Again). Delegaci i widzowie mogą spodziewać się argumentów mówiących, że Joe Biden jest „słabym” i „nieudanym” naczelnym wodzem i głową państwa. Jest to zazwyczaj dzień, w którym kandydaci na wiceprezydentów przemawiają na konwencji.

Czwartek zakończy Narodową Konwencję Republikanów wystąpieniem samego Donalda Trumpa, zatytułowanym „Uczyń Amerykę znów wielką” (Make America Great Once Again).

Sporna kwestia aborcji

Donald Trump chce pozostawić kwestię prawa do aborcji poszczególnym stanom, z których wiele wprowadziło nowe ograniczenia od czasu mianowania przez niego sędziów Sądu Najwyższego, którzy głosowali za uchyleniem federalnych zabezpieczeń procedury na mocy decyzji Roe przeciwko Wade.

Natomiast działacze antyaborcyjni – i były wiceprezydent Trumpa, Mike Pence – chcą, aby Republikanie wezwali do wprowadzenia federalnych ograniczeń aborcji.

W zeszłym tygodniu Republikański Komitet Narodowy przyjął program partii odzwierciedlający stanowisko Trumpa, po raz pierwszy od 40 lat pomijając kwestię ogólnokrajowego zakazu przeprowadzania aborcji.

Analitycy uważają to za klasyczne posunięcie polityczne w kwestii, która wciąż wywołuje spór wśród Amerykanów.

Uchylenie decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade pomogło wzmocnić pozycję kandydatów Demokratów podczas wyborów w listopadzie 2022 r. Po nich Donald Trump obarczył winą Republikanów zajmujących rygorystyczne stanowiska antyaborcyjne za niepowodzenie partii w zdobyciu większej liczby osób w Izbie Reprezentantów.

Według obecnego programu politycznego Partii Republikańskiej, niezmienionego od 2016 r., GOP popiera „poprawkę dotyczącą życia ludzkiego” w konstytucji USA. Proponowane w tym roku zmiany mówią, że 14. Poprawka ze swej natury zapewnia ochronę życia w chwili poczęcia i że „w związku z tym stany mogą swobodnie uchwalać przepisy chroniące te prawa”.

Na zewnątrz zaplanowane są protesty

Grupy protestacyjne nie będą wpuszczane do strefy bezpieczeństwa ustanowionej wokół areny konwencji przez Tajne Służby. Ale podejdą tak blisko, jak to możliwe i przyciągną przynajmniej część uwagi mediów.

Jedną z nich będzie Principles First, organizacja która określa siebie jako ogólnokrajowy, oddolny ruch prodemokratycznych i przeciwnych Trumpowi konserwatystów. Na ulice wyjdzie w środę. Wśród prelegentów znajdzie się były przewodniczący Partii Republikańskiej Michael Steele.

Narodowy Komitet Demokratów również organizuje wydarzenia w Milwaukee w czasie narodowej Konwencji Republikanów, zapowiadając codzienne konferencje prasowe, kontrprogramy i docieranie do wyborców w zdominowanym przez Demokratów mieście.

Demokraci zamierzają podkreślić osiągnięcia Joe Bidena w dziedzinie gospodarki i zestawić poparcie prezydenta dla demokracji i sojuszy międzynarodowych z krytyką Donalda Trumpa pod adresem NATO, pochwałami autorytarnych przywódców i żartami na temat bycia dyktatorem „od pierwszego dnia”.

 

Źródło: dailyherald, nbc
Foto: YouTube, GOP Convention

News USA

Nielegalny imigrant dostał dożywocie za zabójstwo studentki w Georgii

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Jose Ibarra, nielegalny imigrant z Wenezueli, został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego po brutalnym zabójstwie 20-letniej Laken Riley. Studentka pielęgniarstwa na Augusta University College of Nursing, została zamordowana 22 lutego, kiedy biegała w pobliżu kampusu University of Georgia w Athens. Ibarra, który nielegalnie przekroczył granicę USA w 2022 roku, został uznany za winnego morderstwa oraz wielu innych przestępstw związanych z przemocą.

Wyrok skazujący wydał Sąd Najwyższy powiatu Athens-Clarke, pod przewodnictwem sędziego H. Patricka Haggarda. Jose Ibarra zrzekł się prawa do rozprawy z udziałem ławy przysięgłych, co umożliwiło sędziemu Haggardowi samodzielne rozstrzygnięcie sprawy i wydanie wyroku.

Skazany został uznany za winnego wszystkich 10 zarzutów, w tym morderstwa z premedytacją, porwania, napaści z zamiarem gwałtu, pobicia, utrudniania połączenia alarmowego i manipulowania dowodami.

Podczas ogłaszania wyroku, rodzina Laken Riley, w tym jej matka i ojciec, wyrazili swoje oburzenie i ból, prosząc sędziego o wymierzenie najwyższego wymiaru kary. Matka Riley nazwała Ibarrę „potworem”, a jej ojciec określił go jako „naprawdę złą osobę”.

Ibarra nie okazał żadnej reakcji na te słowa, a jego obojętność wzbudziła dodatkowe emocje wśród zebranych na sali.

Wyrok Jose Ibarry wywołał także szersze kontrowersje polityczne, zwłaszcza w kontekście amerykańskiej polityki imigracyjnej. Ibarra, który wjechał do USA nielegalnie w 2022 roku, oczekiwał na postępowanie imigracyjne.

Po jego zatrzymaniu, temat bezpieczeństwa granic oraz nielegalnej imigracji stał się istotnym punktem debaty, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Były prezydent Donald Trump spotkał się z rodziną Riley, a w swoim oświadczeniu podkreślił konieczność zaostrzenia polityki imigracyjnej i zapewnienia bezpieczeństwa obywateli.

Laken Riley

Zbrodnia i proces sądowy

Laken Riley została brutalnie pobita, a jej ciało znaleziono w zalesionym terenie niedaleko tras biegowych. Śledczy przedstawili dowody, wskazujące na to, że jej głowa została roztrzaskana w wyniku brutalnej napaści.

Prokuratorzy argumentowali, że Ibarra zabił Riley podczas szamotaniny, a zeznania świadków i dowody śledztwa potwierdzały jego winę. Obrona Ibarry, z kolei, twierdziła, że brakowało wystarczających dowodów, by udowodnić, iż to on był zabójcą.

Proces sądowy rozpoczął się w zeszłym tygodniu i obejmował zeznania funkcjonariuszy ścigania, współlokatorów Riley oraz kobiety, która mieszkała z Ibarrą w tym samym mieszkaniu. W trakcie rozprawy obecni byli również liczni członkowie rodziny i przyjaciele Laken, którzy nie szczędzili słów wsparcia dla ofiary.

Kontrowersje związane z nielegalną imigracją

Wzrost napięć wokół kwestii nielegalnej imigracji zyskał na sile po ujawnieniu, że Jose Ibarra przekroczył granicę USA nielegalnie, a następnie został aresztowany przez agencję Immigration and Customs Enforcement (ICE) we wrześniu 2022 roku. Po zatrzymaniu został jednak zwolniony warunkowo, oczekując na dalsze postępowanie imigracyjne.

W sierpniu 2023 roku Ibarra został ponownie aresztowany przez nowojorską policję i oskarżony o naruszenie przepisów prawa jazdy oraz inne przestępstwa, jednak po krótkim zatrzymaniu został zwolniony, zanim służby imigracyjne mogły podjąć działania w celu jego deportacji.

Po aresztowaniu Ibarry 23 lutego 2024 roku, agencja ICE złożyła wniosek o zatrzymanie, aby zapobiec jego dalszemu pobytowi w Stanach Zjednoczonych po ewentualnym odbyciu kary.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: Laken Riley Family, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Walka o życie nie przyniosła skutku: Robert Roberson może zostać stracony

Opublikowano

dnia

Autor:

15 listopada Sąd Najwyższy Teksasu zezwolił na wykonanie wyroku śmierci na Robercie Robersonie, mężczyźnie skazanym w 2003 roku za brutalne zabójstwo swojej dwuletniej córki, Nikki. Decyzja sądu zapadła po tym, jak komisja ustawodawcza stanu Teksas próbowała opóźnić egzekucję, twierdząc, że dowody w jego sprawie mogą być uznane za nieadekwatne lub niewiarygodne. Kościół katolicki jest przeciwny karze śmierci, przypomina Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Spór o egzekucję i uprawnienia legislatury

Wezwanie wydane przez Komisję ds. Jurysprudencji Karnej Izby Reprezentantów Teksasu miało na celu uzyskanie zeznań Robersona w sprawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka” – diagnozy, na której oparte były dowody w jego sprawie. Roberson utrzymuje, że nie zabił córki, a obrażenia były wynikiem nieszczęśliwego wypadku, podczas gdy eksperci medyczni twierdzą, że są one zgodne ze znęcaniem się nad dzieckiem.

Sąd Najwyższy Teksasu wydał orzeczenie, które odrzuca próbę opóźnienia wykonania wyroku śmierci w celu uzyskania zeznań skazanego.

Robert Roberson byłby pierwszym skazanym na śmierć w Stanach Zjednoczonych, którego wyrok dotyczyłby skazania na podstawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka”, który obecnie budzi kontrowersje wśród ekspertów.

Mężczyzna od lat walczy o uniewinnienie, powołując się na teksańskie prawo, które umożliwia oskarżonym przedstawienie nowych dowodów naukowych mogących podważyć wcześniejsze wyroki. Jego adwokaci twierdzą, że dowody medyczne, na podstawie których go skazano, są dziś uznawane za nieaktualne i wątpliwe. Informowaliśmy o tym 7 października.

Wsparcie dla Robersona

Robert Roberson otrzymał wsparcie od dwupartyjnej grupy polityków, ekspertów medycznych, a nawet detektywa, który pierwotnie zeznawał przeciwko niemu. W sprawie jego ułaskawienia wiele osób podpisało petycję The Innocence Project.

Robert Roberson z córką Nikki

Kościół katolicki, który naucza, że kara śmierci jest „niedopuszczalna”, nawet w przypadku osób skazanych za najcięższe przestępstwa, wyraził zaniepokojenie i poparcie dla dalszego badania tej sprawy.

Przyszłość sprawy Robersona

Chociaż egzekucja Roberta Robersona została opóźniona na wniosek komisji ustawodawczej, Sąd Najwyższy Teksasu uznał, że nie ma podstaw prawnych do dalszego opóźniania wyroku. Jeśli komisja nadal będzie dążyć do uzyskania zeznań Robersona, będzie musiała podjąć dalsze kroki prawne, aby nie blokować wykonania wyroku.

Zgodnie z prawem stanu Teksas, po wydaniu wezwania i ustaleniu nowej daty egzekucji, musi minąć co najmniej 90 dni przed jej wykonaniem. Dlatego najwcześniej egzekucja Robersona może odbyć się w lutym 2025 roku.

Kościół katolicki oraz liczne grupy praw człowieka apelują o dalszą modlitwę i wsparcie dla Robersona, który, jak twierdzą, może być niewinny.

 

Źródło: cna
Foto: Roberson family, The Innocence Project
Czytaj dalej

News USA

Donald Trump nominował Matthew Whitakera na ambasadora przy NATO

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę prezydent-elekt Donald Trump ogłosił, że Matthew Whitaker, były pełniący obowiązki prokuratora generalnego w jego pierwszej kadencji, zostanie nowym ambasadorem USA przy NATO. Trump wyraził pełne poparcie dla Whitakera, nazywając go „silnym wojownikiem i lojalnym patriotą”, który będzie promował i chronił interesy Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej.

„Matt wzmocni nasze relacje z sojusznikami z NATO i będzie stał niewzruszenie w obliczu zagrożeń dla pokoju i stabilności — AMERICA FIRST” — podkreślił Donald Trump, wskazując na strategiczną rolę, jaką Matthew Whitaker ma odegrać w zapewnianiu bezpieczeństwa w ramach transatlantyckiego sojuszu.

Whitaker, jako ambasador przy NATO, z pewnością stanie przed wyzwaniami związanymi z długotrwałą krytyką Trumpa wobec wydatków obronnych innych państw członkowskich. Prezydent-elekt od lat twierdzi, że Stany Zjednoczone ponoszą zbyt dużą część kosztów utrzymania NATO, podczas gdy wielu europejskich sojuszników nie realizuje zobowiązań dotyczących wydatków na obronę.

Podczas swojej kadencji Donald Trump wielokrotnie nalegał na państwa członkowskie, by wydawały więcej na swoje siły zbrojne, zgodnie z ustaleniami sprzed aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Zgodnie z tymi ustaleniami, kraje NATO zobowiązały się do przeznaczania 2% swojego produktu krajowego brutto (PKB) na obronność do 2024 roku. Według danych z lipca 2024 roku, 23 z 31 krajów członkowskich spełniły ten cel, podczas gdy Stany Zjednoczone przeznaczyły 3,38% swojego PKB na obronność, co stanowi jedną z najwyższych kwot wśród członków sojuszu.

Whitaker bez doświadczenia w sprawach zagranicznych

Matthew Whitaker, choć bez doświadczenia w dziedzinie spraw zagranicznych czy wojskowych, posiada solidne doświadczenie w administracji Trumpa. W latach 2017–2018 pełnił funkcję szefa sztabu w Departamencie Sprawiedliwości, a po dymisji Jeffa Sessionsa był przez krótki czas pełniącym obowiązki prokuratora generalnego.

Jego kadencja w Departamencie Sprawiedliwości nie była wolna od kontrowersji, zwłaszcza w kontekście śledztwa prowadzonego przez specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie rzekomych powiązań kampanii Trumpa z Rosją. Whitaker był krytyczny wobec tego dochodzenia.

Mimo że nie ma doświadczenia w dyplomacji, jego dotychczasowa działalność w administracji Donalda Trumpa oraz mocne korzenie w Iowa, gdzie dorastał i studiował, mogą stanowić solidną podstawę do pełnienia roli ambasadora.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu