Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

W czwartek Biden i Trump staną do pierwszej debaty. Co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano

dnia

W czwartek wieczorem w Atlancie Joe Biden i Donald Trump zmierzą się podczas pierwszej debaty prezydenckiej w wyborach powszechnych w 2024 roku. Według najnowszego sondażu NPR/PBS News/Marist, obecny i były prezydent mają praktycznie taki sam bilans poparcia, który odzwierciedla utrzymujący się od miesięcy trend ostatnich badań krajowych.

Debata zaplanowana na 27 czerwca zrywa z tradycją kampanii – ma miejsce o kilka miesięcy wcześniej przed wyborami i dobędzie się bez publiczności na żywo.

To także pierwsza debata, w której każdy z kandydatów weźmie udział w tym sezonie kampanii. Joe Biden w dużej mierze nie spotkał się z konkurencją w tych wyborach, a Donald Trump pominął debaty kandydatów GOP.

Kiedy i jak oglądać

Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 9:00PM ET i będzie trwać 90 minut. Spotkanie będzie moderowane przez Jake’a Tappera i Danę Bash z CNN i odbędzie się w studiu sieci w Atlancie. Debata będzie dostępna do oglądania w CNN i platformie streamingowej Max, formalnie znanej jako HBO.

Można także śledzić blog na żywo NPR, aby uzyskać aktualizacje podczas debaty, a także oglądać transmisję na żywo udostępnianą przez CNN zewnętrznym organizacjom medialnym. Transmisja ta będzie obejmować reklamy i branding CNN. NPR.org będzie transmitować debatę w ramach usługi publicznej.

Kto będzie uczestniczył w debacie?

Joe Biden i Donald Trump to jedyni kandydaci na prezydenta, którzy zakwalifikowali się do etapu debaty.

Niezależny kandydat Robert F. Kennedy Jr. nie osiągnął progu, który wymagał od kandydatów uzyskania w czterech ogólnokrajowych sondażach co najmniej 15% głosów i pojawienia się na wystarczającej liczbie stanowych kart do głosowania, co teoretycznie mogłoby pozwolić im przekroczyć liczbę 270 głosów Kolegium Elektorów potrzebnych do zapewnienia sobie prezydentury .

Czym ta debata różni się od poprzednich?

Zazwyczaj debaty prezydenckie odbywały się przed żywą publicznością, często w przestrzeni eventowej na terenie kampusu uczelni lub uniwersytetu, i były koordynowane przez ponadpartyjną Komisję ds. Debat Prezydenckich (CPD).

Ale nie w tym roku. Obaj kandydaci oświadczyli, że nie wezmą udziału we wcześniej zaplanowanych i ogłoszonych debatach CPD, lobbując za wcześniejszymi pojedynkami.

Zamiast tego Biden i Trump wezmą udział w czwartkowej debacie w CNN, a następnie w drugiej we wrześniu, której gospodarzem będzie ABC News.

Biden i Trump zgodzili się na następujące zasady:

  • Mikrofony będą wyciszone, chyba że kandydat otrzyma polecenie zabrania głosu.
  • Kandydaci nie mogą przynosić ze sobą zapisanych notatek ani rekwizytów. Otrzymają długopis i kartkę oraz butelkę wody.
  • O miejscach na podium i kolejności wystąpień końcowych decydował rzut monetą. Według CNN kampania Bidena wygrała rzut monetą i wybrała podium po prawej stronie widzów.

Na co zwrócić uwagę

Kandydaci prawdopodobnie będą rozmawiać o ostatnich dramatach prawnych. Debata ma miejsce około miesiąc po uznaniu Trumpa za winnego 34 zarzutów karnych w Nowym Jorku. Z kolei syn Bidena, Hunter, został w połowie czerwca skazany w Delaware za przestępstwo związane z posiadaniem broni, a we wrześniu stanie przed drugim procesem federalnym w związku z niepłaceniem podatków.

Obecny prezydent prawdopodobnie rozwieje także wątpliwości dotyczące swojego wieku i możliwości sprawowania swojej funkcji przez drugą kadencję. Ma 81 lat i jest najstarszym urzędującym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, a jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję, zakończy urząd w wieku 86 lat.

Oczekuje się, że kandydaci omówią także stan gospodarki i politykę imigracyjną, ponieważ obie kwestie są niezmiennie najważniejsze dla wyborców w ogólnokrajowych sondażach. Możliwe jest również, że wypowiedzą się na temat polityki międzynarodowej, biorąc pod uwagę, że wyborcy pozostają podzieleni co do tego, czy Stany Zjednoczone powinny wysyłać pomoc wojskową Ukrainie i Izraelowi w prowadzonych przez siebie wojnach.

Debata może być również dla Bidena okazją do odwrócenia malejącego poparcia wśród Czarnych i Latynosów oraz młodych wyborców.

Donald Trump traci aktualnie popularność wśród starszych wyborców, a kampania Bidena próbuje to wykorzystać. Ponadto były prezydent być może będzie musiał jeszcze naprawić stosunki ze zwolennikami Nikki Haley, którzy nie są pewni, czy na niego głosować.

Co dalej jeśli chodzi o kampanię?

Donald Trump prawdopodobnie ogłosi wybór wiceprezydenta w nadchodzących tygodniach. Latem odbędzie się także debata wiceprezydentów. Data nie została jeszcze ustalona, ​​ale wiceprezydent Kamala Harris zgodziła się na zorganizowanie jej 23 lipca lub 13 sierpnia.

Jeśli chodzi o kwestie prawne, Trump stanie przed ogłoszeniem wyroku w procesie karnym 11 lipca, na kilka dni przed Narodową Konwencją Republikanów, która rozpoczyna się 15 lipca w Milwaukee. Miesiąc później, 19 sierpnia w Chicago rozpocznie się Narodowa Konwencja Demokratów.

Donald Trump i Joe Biden będą debatować po raz drugi 10 września.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube

Wybory Prezydenckie 2024

Biden twierdzi, że „zasnął” w trakcie prezydenckiej debaty z Trumpem

Opublikowano

dnia

Autor:

Joe Biden spotkał się we wtorek ze swoimi darczyńcami podczas wydarzenia związanego z kampanią i powiedział, że zmęczenie, spowodowane zmianą strefy czasowej w związku z niedawnymi podróżami do Europy, wywarło na niego większą presję przed debatą. Według doniesień wielu mediów prezydent zażartował twierdząc, że „zasnął” w czasie pierwszej prezydenckiej debaty z Donaldem Trumpem.

„Nie byłem zbyt mądry. Postanowiłem kilka razy objechać świat dookoła” – powiedział na spotkaniu Joe Biden.

Według doniesień agencji Associated Press prezydent Biden oświadczył, że „nie posłuchał swojego personelu” w kwestii wymagań związanych z podróżami i stwierdził, że „zasnął na scenie” podczas zeszłotygodniowej debaty przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

Urzędnicy Białego Domu powtarzali, że Biden nie zamierza ustąpić ze stanowiska potencjalnego kandydata Demokratów na prezydenta w wyborach w 2024 roku. We wtorek Biały Dom ogłosił harmonogram środowych spotkań prezydenta z gubernatorami Demokratów, konferencji prasowej i piątkowego wywiadu z Georgem Stephanopoulosem z ABC News.

We wtorek kampania prezydenta Bidena ogłosiła, że ona i DNC zebrały w drugim kwartale tego roku 264 miliony dolarów, po raz kolejny podkreślając, że nie ma planów wycofania się prezydenta Bidena z wyścigu.

Jednak wczoraj Kongresmen Lloyd Doggett z Teksasu, jako pierwszy Demokrata publicznie zachęcał Joe Bidena do wycofania się z ubiegania się o reelekcję.

Według Associated Press, darczyńcy i niektórzy politycy odczuwają „rosnący niepokój” co do zdolności prezydenta Bidena do wygrania zaciętego wyścigu z Trumpem.

Dzisiaj Joe Biden ma spotkać się z gubernatorami Partii Demokratycznej, próbując rozwiać te rosnące obawy dotyczące jego zdolności do sprawowania funkcji przez drugą kadencję. Biały Dom podał, że wydarzenie odbędzie się o godzinie 6:30PM ET i ma obejmować rozmowę wideo.

W poniedziałek gubernatorzy Demokratów spotkali się telefonicznie, aby omówić dalszą drogę partii po debacie.

W rozmowie tej, zorganizowanej przez Gubernatora Minnesoty, Tima Walza, przewodniczącego Stowarzyszenia Demokratycznych Gubernatorów, nie uczestniczyli pracownicy Białego Domu ani kampanii Bidena. Telefon odebrał także Gubernator stanu Illinois, J.B. Pritzker, który odegrał kluczową rolę w zorganizowaniu Narodowej Konwencji Demokratów w Chicago.

Gubernatorzy wyrazili swoje zaniepokojenie słabym wynikiem Bidena w debacie, choć nadal go wspierają.

W poniedziałkowej rozmowie gubernatorzy zasugerowali Walzowi, że chcieliby porozmawiać z prezydentem, co ostatecznie doprowadziło do zaplanowania na środę wieczorem wirtualnego spotkania w Białym Domu.

 

Źródło: nbc, scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Trump usłyszy wyrok w Nowym Jorku dwa miesiące później niż planowano

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek sędzia Nowego Jorku ogłosił, że Donald Trump dopiero we wrześniu może zostać skazany za oszustwa biznesowe w tzw. sprawie o tzw. „ciche płatności” związanej z przekazaniem pieniędzy aktorce porno, Stormy Daniels. Decyzja ta jest następstwem poniedziałkowego orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie immunitetu prezydenta.

Opóźnienie w wydaniu wyroku oznacza, że ​​były prezydent prawdopodobnie uniknie latem jakiejkolwiek konkretnej kary. Jednocześnie kandydatura Donalda Trumpa w wyborach została wzmocniona porażką Joe Bidena w debacie prezydenckiej, która podniosła wezwania do jego wycofania się z wyścigu.

Wyrok Trumpa miał zostać wydany 11 lipca. Sędzia Juan Merchan oświadczył, że były prezydent zostanie zamiast tego skazany 18 września, „jeśli nadal będzie to konieczne”.

To ogłoszenie podkreśla daleko idące konsekwencje poniedziałkowego orzeczenia Sądu Najwyższego, w którym konserwatywni sędziowie stwierdzili, że prezydenci mają absolutny immunitet chroniący ich w zakresie „podstawowych” obowiązków prezydenckich. O tej decyzji  informowaliśmy wczoraj.

Orzeczenie to poddało także w wątpliwość akt oskarżenia postawiony Donaldowi Trumpowi przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha w związku z zarzutami o zakłócanie wyborów, a rozpoczęcie procesu przed listopadowymi wyborami jest obecnie prawie niemożliwe.

Decyzja Sądu Najwyższego może mieć także wpływ na oskarżenia Trumpa związane z przechowywaniem tajnych dokumentów oraz sprawę dotyczącą ingerencji w wybory w Georgii.

Donald Trump stał się pierwszym byłym prezydentem USA skazanym za przestępstwo, kiedy 30 maja ława przysięgłych na Manhattanie uznała go winnym wszystkich 34 zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej w procesie karnym dotyczącym tzw. „cichych płatności”.

Zespół prawny Trumpa złożył w poniedziałek pismo, w którym stara się zakwestionować wyrok skazujący byłego prezydenta po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że prezydenci mają absolutny immunitet od ścigania za podstawowe czyny urzędowe.

Biuro Prokuratora Okręgowego na Manhattanie zgodziło się we wtorek, że ogłoszenie wyroku powinno zostać odroczone.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Trump zwyciężył – Sąd Najwyższy przyznał mu immunitet

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Sąd Najwyższy po raz pierwszy w swojej historii orzekł, że byli prezydenci mają szerszy immunitet w sprawach karnych. Decyzja ta ma krótkoterminowy skutek – proces karny Donalda Trumpa dotyczący próby unieważnienia wyborów prezydenckich w 2020 r. nie rozpocznie się przed wyborami w listopadzie. Jej długoterminowy skutek to fakt, że umieszcza prezydentów w innym systemie wymiaru sprawiedliwości niż pozostałych obywateli USA.

Historycznym orzeczeniem 6 do 3 konserwatywna większość sądu, w tym trzech sędziów powołanych przez Donalda Trumpa, stwierdziła, że niektóre działania ściśle związane z jego konstytucyjnymi obowiązkami jako prezydenta są niedostępne dla prokuratorów. Sąd poinstruował sąd niższej instancji, aby sprawdził, które z jego działań kwalifikują się do immunitetu, a które nie.

Decyzja podkreśliła fakt, że ​​znaczącą rolę w listopadowych wyborach prezydenckich powierzono sędziom.

Wcześniej sędziowie Sądu Najwyższego odrzucili próby wykluczenia Donalda Trumpa z głosowania ze względu na jego działania po wyborach w 2020 roku, o czym informowaliśmy 5 marca.

Wydając w poniedziałek orzeczenie w sprawie immunitetu, Sąd Najwyższy spełnił życzenie Trumpa, gwarantując, że jego proces karny dotyczący próby unieważnienia wyborów prezydenckich w 2020 r. nie rozpocznie się przed wyborami prezydenckimi w listopadzie. Przyznał także ogólnie prezydentom ostateczny „całkowity immunitet” od ścigania za podstawowe działania urzędowe.

W związku z poniedziałkową decyzją Sądu Najwyższego USA, zarzuty związane z dążeniem Donalda Trumpa do unieważnienia wyników wyborów w 2020 r. nie zostaną odrzucone, ale niektóre działania ściśle związane z jego podstawowymi obowiązkami jako prezydenta będą w tej sprawie niedostępne dla biura specjalnego prokuratora.

Adwokaci Trumpa niemal natychmiast wystosowali pismo do sędziego przewodniczącego prowadzącego jego sprawę o tzw. „ciche płatności” – chcą, aby odłożył on wydanie wyroku i uchylił decyzje z 30 maja, w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego o immunitecie byłego prezydenta.

30 maja Trump został uznany winnym wszystkich 34 postawionych mu w tej sprawie zarzutów, o czym informowaliśmy tutaj. Wyrok miał zostać ogłoszony 11 lipca.

Prawnicy oświadczyli, że chcą poinformować sędziego stanu Nowy Jork, Juana Merchana, o znaczeniu decyzji Sądu Najwyższego o immunitecie. Według nich ​​prokurator okręgowy na Manhattanie nie powinien był być w stanie przedstawiać na rozprawie dowodów dotyczących oficjalnych działań Trumpa jako prezydenta.

Wiele działań objętych dowodami w ramach tego procesu miało miejsce przed objęciem urzędu przez Trumpa w 2017 r. Natomiast wydarzenia, które miały miejsce po objęciu przez niego urzędu dotyczyły czeków, które podpisywał ze swojego konta osobistego, gdy był prezydentem, oraz sporządzonej dokumentacji biznesowej.

W poniedziałek wieczorem, Prezydent Joe Biden nazwał decyzję Sądu Najwyższego „straszną krzywdą wyrządzoną ludziom tego narodu”.

„Ten naród powstał na zasadzie, że w Ameryce nie ma królów. Każdy, każdy z nas jest równy wobec prawa. Nikt, nikt nie jest ponad prawem, nawet prezydent Stanów Zjednoczonych” – powiedział Biden, podkreślając, że nie zgadza się z decyzją Sądu Najwyższego.

Biden stwierdził także, że decyzja opóźni rozpoczęcie procesu przed wyborami, co, jego zdaniem, uniemożliwi wyborcom rozstrzygnięcie słuszności zarzutów postawionych jego przeciwnikowi.

„Amerykanie zasługują na odpowiedź w sądzie przed nadchodzącymi wyborami” – powiedział prezydent. „Opinia publiczna ma prawo poznać odpowiedź na temat tego, co wydarzyło się 6 stycznia, zanim zostanie poproszona o ponowne głosowanie w tym roku”.

Po tych uwagach Donald Trump napisał na swoim portalu społecznościowym Truth Social, że Biden chciał „odwrócić uwagę od swoich okropnych wyników w kampanii”.

 

Źródło: AP, cnn, nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu