Połącz się z nami

News USA

Meksyk ma pierwszą kobietę – prezydenta. Wybory wygrała Claudia Sheinbaum

Opublikowano

dnia

W niedzielę Claudia Sheinbaum, specjalistka ds. ochrony środowiska i była burmistrz miasta Meksyk, została wybrana pierwszą kobietą prezydent Meksyku, co stanowi historyczny kamień milowy w kraju pełnym przemocy i mizoginii ze względu na płeć.

Po zliczeniu prawie 40% głosów meksykańska agencja wyborcza szacuje, że Claudia Sheinbaum jest na dobrej drodze do wygrania wyborów, uzyskując od 58% do ponad 60% głosów. Przewiduje się, że jej najbliższa rywalka, Xóchitl Gálvez, zdobędzie zaledwie od 26% do 28% głosów, a drugi kandydat opozycji, Jorge Álvarez Máynezod 9% do 10% głosów.

W swoim zwycięskim przemówieniu skierowanym do wyborców Sheinbaum powiedziała, że ​​obydwoje zadzwonili, aby pogratulować jej zwycięstwa.

„Zostanę pierwszą kobietą-prezydentem Meksyku” – powiedziała zgromadzonym.

Mężczyzna powszechnie uważany za jej mentora politycznego, ustępujący prezydent, Andrés Manuel López Obrador, zamieścił swoje gratulacje na platformie X.

Claudia Sheinbaum była główną kandydatką na stanowisko prezydenta Meksyku od ponad roku. W kraju o jednym z najwyższych na świecie wskaźników morderstw kobiet zwycięstwo Sheinbaum podkreśla postęp, jaki kobiety poczyniły w sferze politycznej.

61-letnia klimatolożka należała do Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu, który w 2007 r. podzielił się Pokojową Nagrodą Nobla z byłym wiceprezydentem USA Alem Gore’em. Teraz Sheinbaum o żydowskim pochodzeniu, której dziadkowie uciekli przed Holokaustem – obejmie najpotężniejszy urząd w kraju.

92- letnia Elena Poniatowska, jedna z najwybitniejszych pisarek Meksyku, której przodkiem był bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, stworzyła kronikę dziesięcioleci historii kobiet w tym kraju.

„Zawsze wierzyłam w kobiety. Myślę, że to nie jest sen. Myślę, że to bitwa, która została wygrana.” – powiedziała.

Pomimo historycznego charakteru zwycięstwa Sheinbaum wielu wyborców w Meksyku postrzega je nie jako odzwierciedlenie równości płci, a bardziej jako referendum w sprawie ostatnich 6 lat panowania Andrésa Manuela Lópeza Obradora, zwanego potocznie pod inicjałami AMLO.

Ustępujący prezydent jest jedną z najbardziej dzielących i popularnych postaci w historii Meksyku: ma opinię ludowego populisty, który wdrożył programy społeczne, które wydźwignęły miliony ludzi z biedy, ale według krytyków podkopał instytucje demokratyczne, wzmacniając jednocześnie pozycję armii.

Zgodnie z konstytucją Meksyku prezydenci mogą sprawować urząd tylko przez jedną sześcioletnią kadencję.

Claudia Sheinbaum karierę polityczną rozpoczęła jako minister środowiska w rządzie Lópeza Obradora po tym, jak została wybrana na burmistrza miasta Meksyk w 2000 roku. Od tego czasu pozostaje wobec ustępującego prezydenta niezachwianie lojalna, wspierając nawet jego program energii popierającej ropę, pomimo swojego pochodzenia.

Chociaż Sheinbaum brakuje charyzmy i popularności Lópeza Obradora, ma reputację osoby analitycznej, zdyscyplinowanej i wymagającej. Co najważniejsze, obiecała wsparcie jego polityki i popularnych programów socjalnych, w tym powszechnego świadczenia emerytalnego dla seniorów oraz zapewniania wypłat gotówkowych mieszkańcom o niskich dochodach.

Najbliższą konkurentką Sheinbaum była Xóchitl Gálvez – miejscowa przedsiębiorczyni z branży technologii probiznesowej, reprezentująca kilka establishmentowych partii opozycyjnych, która nie zdołała zdystansować się od korupcji i rozczarowania, jakie wyborcy kojarzą z tymi partiami.

Te wybory w Meksyku były historyczne także z innego ponurego powodu: były jednymi z najbardziej brutalnych. W okresie je poprzedzającym zamordowano ponad 30 kandydatów.

Claudia Sheinbaum obejmie urząd 1 października, kiedy to będzie musiała stawić czoła tej rosnącej przemocy i wielu innym palącym problemom w kraju. Wśród poważnych wyzwań jest największy deficyt budżetowy od lat 80-tych, rosnąca siła karteli narkotykowych i wiecznie skomplikowane relacje z USA.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube

News USA

Ponownie możemy odnawiać paszport online, choć obowiązują limity wniosków

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Stanu USA ogłosił w środę, że przywraca próbną usługę odnawiania paszportu online, która nie była dostępna od ponad roku. Usługa, dostępna na razie dla ograniczonej liczby podróżnych spełniających określone wymagania, stanowi część programu mającego na celu usprawnienie procesu przedłużania ważności paszportów dla Amerykanów.

Na razie program odnowienia paszportu online jest dostępny tylko w przypadku rutynowych odnowień, a nie w przypadku usług przyspieszonych.

Możliwość odnowienia jest także ograniczona do określonych godzin. Począwszy od godziny 1.00PM czasu wschodniego Departament Stanu przyjmuje ograniczoną liczbę wniosków. Według agencji, gdy portal osiągnie dzienny limit, zostanie zamknięty do następnego dnia.

Aby zakwalifikować się do odnowienia paszportu online, wnioskodawcy muszą:

  • Być obywatelami i mieszkańcami USA w wieku 25 lat i starszymi, którzy posiadają już paszport od 10 lat; paszport musi nadal znajdować się w posiadaniu wnioskodawcy (i nie został wcześniej zgłoszony jako zgubiony lub skradziony, mógł jednak utracić ważność).
  • Nie zmieniać swojego imienia i nazwiska, płci, daty urodzenia ani miejsca urodzenia w celu uzyskania nowego paszportu.
  • Mieszkać w stanie lub na terytorium USA.
  • Złożyć wniosek o zwykły paszport turystyczny.
  • Mieć możliwość przesłania aktualnego zdjęcia cyfrowego.
  • Mieć możliwość uiszczenia opłaty za odnowienie online za pomocą karty debetowej lub kredytowej.

Departament Stanu twierdzi, że osoby, które nie kwalifikują się do złożenia wniosku przez Internet lub które nie chcą tego robić, mogą zawsze złożyć wniosek o przedłużenie ważności paszportu pocztą lub osobiście w agencji lub ośrodku paszportowym.

Urzędnicy Departamentu Stanu dodali, że czas przetwarzania odnowienia paszportu online jest taki sam, jak w przypadku osób, które zdecydowały się odnowić paszport drogą pocztową.

To druga tura publicznych testów systemu odnawiania online. Departament Stanu USA po raz pierwszy wdrożył system odnawiania online w 2021 r. na mocy zarządzenia prezydenta Joe Bidena. Jednak po kilku przerwach program został zawieszony na czas nieokreślony w marcu 2023 r.

Według strony internetowej Departamentu Stanu w ramach tej inicjatywy złożyło wnioski ponad 500 000 petentów.

Od wiosny ubiegłego roku rząd kontynuuje prace nad systemem, przeprowadzając zamknięte testy w celu ulepszenia portalu.

W ubiegłym roku Departament Stanu borykał się z zaległościami w odnawianiu paszportów i wielu Amerykanów doświadczyło opóźnień.

W 2023 r. Stany Zjednoczone wydały ponad 24 miliony paszportów, co stanowi rekordowy wzrost w porównaniu z 22 milionami wydanymi rok wcześniej.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Maudib/AaronAmat/
Czytaj dalej

News USA

28 osób przeżyło grozę wisząc do góry nogami przez pół godziny w parku rozrywki w Oregonie

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek popołudniu przejażdżka AtmosFEAR w Oaks Amusement Park w Portland przestała działa a 28 pasażerów zostało uwięzionych w pozycji do góry nogami wysoko w powietrzu. Pracownicy parku natychmiast rozpoczęli procedury ratunkowe i zadzwonili pod numer 911. Służby ratunkowe przybyły na miejsce pół godziny później i w ciągu kilku minut udało się opuścić na ziemię fotele z ludźmi.

Inżynierowie parku i funkcjonariusze straży pożarnej współpracowali przy ręcznym opuszczaniu pojazdu i bezpiecznej ewakuacji jego przerażonych pasażerów. Świadkowie całej sytuacji opisali, że uwięzieni ludzie płakali i krzyczeli.

Portland Fire & Rescue poinformowała, że ​​wszyscy uczestnicy przejażdżki zostali poddani badaniom lekarskim. Park podał, że jedna osoba z istniejącymi wcześniej schorzeniami została zabrana do szpitala w celu dalszej oceny by zachować szczególną ostrożność. Pozostali pechowi pasażerowie zostali wypuszczeni przez lekarzy do domów.

Oaks Park opisuje AtmosFEAR jako „zapierającą dech w piersiach ekstremalną atrakcję” i twierdzi, że jest to jedna z najpopularniejszych przejażdżek parku. Jak podaje strona internetowa, to gigantyczne niebiesko-czarne wahadło, na którym goście mogą doświadczyć huśtania w zakresie 360 stopni lub 180 stopni.

Atrakcja działa w parku od 2021 r. i do tej pory nie było żądnych incydentów, jak stwierdzili przedstawiciele Oaks Park. W zeszłym roku lokalne zespoły reagowania kryzysowego przeprowadziły na niej szkolenie z reagowania w sytuacjach kryzysowych, co jest standardową procedurą. Podczas piątkowego incydentu plan reagowania został skutecznie wdrożony.

Przejażdżka będzie zamknięta do odwołania. Przedstawiciele Oaks Park oświadczyli, że będą współpracować z producentem i inspektorami stanowymi, aby ustalić, co spowodowało jej awarię.

Położony zaledwie 5,5 mil od centrum Portland, Oaks Park jest popularnym miejscem rozrywki dla mieszkańców i turystów od chwili jego pierwszego otwarcia 30 maja 1905 roku. Park słynie z tego, że jest jednym z najstarszych nieprzerwanie działających parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Miejsce śmierci 17 osób – szkoła w Parkland na Florydzie – znika z powierzchni ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Przez 6 lat budynek Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie, w którym Nikolas Cruz zabił 17 osób, był koszmarem dla rodzin, zatrzymanym w czasie. W piątek rano rozpoczęto rozbiórkę szkoły.

Rozbiórkę budynku obserwowali w piątek członkowie rodzin ofiar – niektórzy płakali. Według okręgu szkół publicznych powiatu Broward, ukończenie prac zajmie kilka tygodni. Szkoła będzie rozbierana na kawałki zaczynając od góry.

W maju dystrykt podał, że rozbiórka nastąpi latem 2024 r., po zakończeniu roku szkolnego. Rozbiórka początkowo miała rozpocząć się w czwartek, ale została opóźniona ze względu na ulewne deszcze, które nawiedziły południową Florydę.

W swoim piątkowym oświadczeniu okręg stwierdził, że „kontynuuje współpracę z rodzinami i personelem szkoły, aby określić przyszłe wykorzystanie obiektu”.

Strzelanina, która miała miejsce w Walentynki 2018 r., zniszczyła życie 17 rodzin, w tym 14 uczniów i trzech nauczycieli. 17 innych osób zostało rannych. Bandyta został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego, o czym informowaliśmy tutaj.

Budynek szkoły został zachowany do czasu procesów zarówno mordercy, jak i urzędnika ds. zasobów szkoły, Scota Petersona, który przebywał na zewnątrz podczas masakry. Ława przysięgłych uniewinniła Petersona ze wszystkich zarzutów w rzadkim procesie funkcjonariusza organów ścigania.

W dniu masakry ówczesny 19-letni bandyta chwycił karabin typu AR-15 oraz magazynki i pojechał Uberem do swojej byłej szkoły średniej. Tam wyjął karabin i naładował go, po czym zaczął wędrować korytarzami szkoły. Strzelał bezkrytycznie do różnych uczniów i personelu na korytarzach i w klasach. W końcu opuścił szkołę i został zatrzymany kilka mil dalej.

Uczniowie początkowo wrócili do kampusu dwa tygodnie po strzelaninie. Jednak budynek, w którym zginęła większość ofiar, został odgrodzony taśmą. Później nowy budynek zastąpił tymczasowe sale lekcyjne, z których korzystali uczniowie po rzezi.

Wiele szkół, w których dochodzi do masowych strzelanin, decyduje się na wyburzenie miejsc masakr, aby złagodzić niezwykłą traumę, jakiej doświadczają ocaleni, rodziny ofiar i reszta społeczności.

4 lata po strzelaninie w szkole podstawowej Sandy Hook, w której zginęło 26 osób, nowo odbudowana szkoła została otwarta dla uczniów, w tym czwartoklasistów, którzy w czasie rzezi byli przedszkolakami.

Szkoła średnia Columbine także zburzyła swoją bibliotekę szkolną, gdzie w 1999 r. doszło do większości zabójstw podczas strzelaniny, w wyniku której zginęło 13 osób, i zastąpiła ją nowo wybudowaną biblioteką szkolną o nazwie Hope Library.

W Uvalde w Teksasie, gdzie w 2022 r. zginęło 19 dzieci i dwóch nauczycieli, władze miejskie również planują zniszczyć budynek.

„W wielu przypadkach szkoły te są zamykane lub całkowicie odnawiane, aby zmniejszyć traumatyczne wspomnienia, jakimi stały się dla członków społeczności” – podaje Centrum Zapobiegania Przemocy w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu