Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Polskie dzieci w krainie ognia i lodu

Opublikowano

dnia

Na co dzień chodzą do szkół islandzkich, w soboty uczą się języka polskiego w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjavíku. Placówka umożliwia prawie 200 polskim dzieciom w Islandii udział w różnorodnych inicjatywach poświęconych kulturze i historii Polski. „Dzieci są wszędzie takie same, zawsze ciekawe wszystkiego” – mówi Family News Service dyrektor Szkoły Polskiej s. Beata Ciszewska MChR. 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.

Szkoła Polska im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjavíku powstała w 2020 r. W kończącym się roku szkolnym uczęszczało do niej 194 uczniów: 181 do szkoły podstawowej, a oprócz tego 13 nastolatków do liceum. Tylko niektóre dzieci pochodzą z małżeństw mieszanych, głównie polsko-islandzkich. Zdecydowana większość to dzieci Polaków, którzy zamieszkali w Islandii.

„Większość z nich już się tutaj urodziła, więc dla nich Polska i Islandia to jedna i druga ojczyzna, chociaż wiedzą, że ich rodzice najczęściej pochodzą z Polski” – zaznacza s. Beata Ciszewska należąca do zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Praca z dziećmi – moja pasja

S. Beata od kilkunastu lat pracuje jako katechetka. „To jest moja pasja. Naprawdę, ja bardzo lubię pracować z dziećmi. My uczymy dzieci, ale dzieci uczą nas. Mam z tego niezmierną satysfakcję” – zaznacza.

Zdaniem s. Beaty praca z dziećmi w Polsce jest podobna do tej wśród Polonii. Nierzadko problemem mogą być jednak kwestie logistyczne. „Szkoła polonijna, wiadomo, wiąże się z tym, że dzieci zjeżdżają się z różnych części miasta, a nawet nie tylko, ponieważ mamy także dzieci, które mieszkają poza Reykjavíkiem, więc dla nich czasami to jest 30 minut, 40, czasami nawet godzina jazdy do szkoły” – informuje s. Ciszewska.

Nie tylko nauka języka polskiego

Podopieczni Szkoły Polskiej w stolicy Islandii nie tylko uczą się ojczystego języka, ale również biorą udział w różnorodnych inicjatywach takich jak: Narodowe Czytanie, Szkoła do Hymnu, okolicznościowe apele z okazji narodowych rocznic, np. Święta Niepodległości czy 3 Maja.

W placówce organizowane są także Mikołajki, Wigilia, jasełka, koncert kolęd, warsztaty wielkanocne oraz zajęcia pozwalające lepiej poznać polskie zwyczaje. Uczniowie próbują swoich sił także w Polonijnym Turnieju Gier Planszowych im. Misia Wojtka, a także konkursach, np. „Być Polakiem”, „Słowem Polska” oraz szkolnych konkursach recytatorskich.

W 2023 r. Rada Rodziców Szkoły Polskiej po raz pierwszy zorganizowała festyn rodzinny, zapraszając również znajomych Islandczyków. 1 czerwca br. kolejna edycja festynu. „Będzie oczywiście grill, bigos, ciasta, gofry. Będzie dmuchany zamek, malowanie twarzy, paznokci, tatuaże, kiermasz książek, loteria, rzuty do celu i różnego rodzaju inne jeszcze zabawy dla dzieci” – wylicza dyrektor placówki, która jest częścią Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG-U) i podlega Ministerstwu Edukacji i Nauki.

Dwujęzyczność i dwukulturowość – większe możliwości

Zdaniem dyrektor Szkoły Polskiej w Reykjavíku dwujęzyczność i dwukulturowość to dwie zalety nauki na emigracji. Polskich dzieci w Islandii jest „​​sporo, więc możemy powiedzieć, że one w jakiś sposób ubogacają tę kulturę islandzką i też wtapiają się w kulturę islandzką, więc ona też je w jakiś sposób ubogaca” – ocenia s. Beata Ciszewska.

Młodzi Polacy na wyspie ognia i lodu uczą się języka islandzkiego, polskiego i angielskiego.

Jak zaznacza Misjonarka Chrystusa Króla, to daje im „​​większe możliwości, jeśli chodzi o szkołę średnią czy nawet o studia, więc myślę, że im więcej kultury, im więcej takiego bogactwa, to wiadomo, że dzieci też lepiej się rozwijają”. Chociaż dwujęzyczność czasami jest oceniana jako trudność, to z drugiej strony „​​rzeczywiście ubogaca”. Niektóre zwroty z języka islandzkiego przenikają do słownictwa młodych Polaków, ale jak informuje s. Ciszewska, „dzieci bardzo ładnie mówią po polsku”. Trudnością jest stosunkowo mała liczba godzin przeznaczona jedynie w soboty na naukę polskiego i kultury polskiej.

Polskie dzieci w Islandii „​​mają bardzo częsty kontakt z Polską, dla nich Polska to jest ojczyzna” – mówi s. Ciszewska. „My się tak trochę śmiejemy, że Polska im się bardzo dobrze kojarzy, ponieważ kojarzy się zazwyczaj z babcią, z dziadkiem, z wakacjami” – dodaje.

Polonia w Islandii jest młoda. Najwięcej Polaków przyjechało do tego kraju po 2000 r., a zwłaszcza po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Szacuje się, że na wyspie mieszka obecnie ok. 20-25 tysięcy Polaków, z czego zdecydowana większość w stolicy Reykjavíku i dwóch innych większych miastach.

Family News Service

 

Zdjęcia: Facebook _ Szkoła Polska im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjavíku

Polonia Amerykańska

Niesamowity film „Powołany 2” jeszcze w ten weekend w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze w ten weekend możemy zobaczyć w Chicago film „Powołany 2” – kontynuację internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Niezwykła produkcja będzie pokazywana w Auli Jana Pawła II w Jezuickim Ośrodku Milenijnym do 29 września.

Reżyser, autor zdjęć, montażysta i producent „Powołanego 2”, Jan Sobierajski, zapraszał do obejrzenia filmu w studiu Radia Deon Chicago.

O czym jest „Powołany 2”? Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu, a świadkiem tego wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że nie poniesie konsekwencji pod warunkiem, że pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła.

Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo, a ksiądz, widząc ich problemy opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego niesamowicie spektakularne historie.

„Ten film dedykujemy tak naprawdę dla każdego widza. Ja wiem, że to jest bardzo ogólne sformułowanie, ale tak jest, że kiedy się ogląda ten film, to tak naprawdę to film w pewnym momencie ogląda ciebie” mówi Jan Sobierajski, podkreślając, że jest to „niezwykłe doświadczenie”.

„Powołany 2” „jest szczególnie nastawiony dla młodego widza, dla rodziców, dla osób, które chcą mieć jakiś wpływ społeczny, do osób, które chcą poszerzyć swoją wiarę również” tłumaczy reżyser i producent filmu. Choć opowiada prawdziwe historie, to jest mocno fabularyzowany.

Film naprawdę warto zobaczyć, za czym przemawia chociażby to, że został doceniony przez krytyków – w zeszłą niedzielę zdobył pierwsze miejsce w zeszłą niedzielę na Międzynarodowym Festiwalu, mówi Jan Sobierajski.

Historie, które pokazuje „Powołany 2” „mają bardzo szerokie spektrum. Przez to każdy z nas gdzieś tam odnajduje siebie, czy przynajmniej cząstkę siebie właśnie w tych historiach i dotykamy różnych tematów. Od prób samobójczych, przez depresję, z którą tak wiele osób się zmaga, poprzez uzależnienie od social mediów, które jest teraz już problemem ogólnoświatowym” tłumaczy nasz Gość.

Poruszony jest temat narkotyków, wykluczenia społecznego i wiele innych. Jest tu także opowiedziana historia gangstera „z pierwszej polskiej ligi”, znajomego „Pershinga”, szefa mafii pruszkowskiej, która „wgniata w fotel” jak mówi Jan Sobierajski.

Film „Powołany 2” jest historią Dobromira Makowskiego, człowieka, który osiągnął dno, a dziś osiąga szczyty. Raper, pedagog, działacz społeczny, ojciec pięciorga dzieci i człowiek, który zaraża innych wiarą w Boga, wygłaszał w Chicago wykłady rok temu. Mogliśmy go także spotkać jako uczestnika zeszłorocznej pieszej pielgrzymki do Merrillville, na której dzielił się świadectwem swojego życia i przemiany.

Dobromir Makowski z rodziną

Wejściówki na film są do nabycia przed każdym seansem. Na film można wziąć anglojęzycznych znajomych i przyjaciół, ponieważ „Powołany 2” ma angielskie napisy.

Na miejscu dostępny będzie także sam reżyser i producent „Powołanego 2” – można  z nim porozmawiać po seansie. Jan Sobierajski chce także posłuchać Państwa opinii i wrażeń z filmu.

Serdecznie zapraszamy na film „Powołany 2”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

PSFCU sponsorem transmisji Parady Pułaskiego na żywo w RAMPA TV

Opublikowano

dnia

Autor:

6 października od 12:00 do 17:00 serce Manhattanu będzie biło w rytm Mazurka Dąbrowskiego, kiedy wzdłuż Piątej Alei przejdzie 87. Parada Pułaskiego!

Całą paradę – NA ŻYWO – będziecie mogli obejrzeć za darmo na stronie www.RadioRAMPA.com/PulaskiParade

TRANSMISJĘ NA ŻYWO BĘDZIECIE MOGLI OGLĄDAĆ ZA DARMO DZIĘKI SPONSOROM TRANSMISJI W RAMPA TV: GŁÓWNYM SPONSOREM TRASMISJI JEST

POLSKO-SŁOWIAŃSKA FEDERALNA UNIA KREDYTOWA
***

Polonia wspólnie odda hołd Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi Rewolucji Amerykańskiej, który zginął w bitwie pod Savannah, Georgia w październiku 1779 roku. Od 1937 roku Parada Pułaskiego maszeruje Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. Jest drugą, najdłuższą, aktywną paradą w historii Nowego Jorku i odbywa się co roku, bez względu na pogodę.

Gościem honorowym tegorocznej parady będzie Anna Maria Anders.

Parada ruszy od skrzyżowania Piątej Alei z 39th Street o 12:30 i przemaszeruje na czele z Gwardią Honorową Nowojorskiej Policji i Straży Pożarnej, która poprowadzi Paradę do skrzyżowania z 54th Street.

„Wolność krzyżami się mierzy” to hasło przewodnie tegorocznej 87. Parady Pułaskiego. Pan Piotr Praszkowicz ze stanu Nowy Jork jest Głównym Marszałkiem tegorocznej parady, która zgromadzi Polonię ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pennsylvanii i okolic.

Autorka: Monika Adamski
Foto: istock/Ryan Rahman/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

UWAGA: Zmiana okręgów konsularnych w USA od 1 października 2024 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Z dniem 1 października 2024 r. nastąpi zmiana okręgów konsularnych w USA. Zmiana dotyczy stanów: Alabama, Delaware, Floryda, Ohio oraz Pensylwania.

Od 1 października 2024 r. konsulem właściwym terytorialnie dla:

  • stanu Ohio będzie konsul RP w Chicago (aktualnie Ohio należy do okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego w Nowego Jorku),
  • stanów Alabama i Floryda będzie konsul RP w Houston (aktualnie Alabama i Floryda należą do okręgu konsularnego WKiP Ambasady RP w Waszyngtonie),
  • stanów Delaware i Pensylwania będzie konsul RP w Waszyngtonie (aktualnie Delaware i Pensylwania należą do okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku).

W pozostałym zakresie właściwość terytorialna urzędów konsularnych nie ulegnie zmianie.

Wnioski do konsulów należy kierować zgodnie z ich właściwością terytorialną.

Pełny tekst decyzji Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie okręgów konsularnych polskich placówek zagranicznych w Stanach Zjednoczonych Ameryki dostępny jest tutaj.

 

Źródło: gov.pl
Foto: Polska Ambasada w Waszyngtonie
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu