Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Zgłoszenia nominacji do nagród PAHA można przesyłać do 31 lipca

Opublikowano

dnia

Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne (PAHA) przyjmuje nominacje do szeregu nagród, które zostaną wręczone przez PAHA na 81. Dorocznym Zgromadzeniu w styczniu 2025 r. w Nowym Jorku.

Nominacje należy przesyłać e-mailem na adres Ewy Barczyk ewa@uwm.edu do 31 lipca 2024 r. Należy podać nazwę nagrody, laureata (wraz z danymi kontaktowymi) oraz krótkie oświadczenie – nie dłuższe niż jedna strona – podkreślające, dlaczego ta nominacja powinna być zostać wybrany do nagrody. Można też przesłać dodatkowe istotne informacje o nagrodzonym.

  • Nagroda Mieczysława Haimana jest przyznawana corocznie uczonemu za trwały wkład w badania nad Polską Polską.
  • Nagroda im. Oskara Haleckiego przyznawana jest za ważną książkę lub monografię dotyczącą polskich doświadczeń w Stanach Zjednoczonych. Kwalifikowalność jest ograniczona do dzieł o znaczeniu historycznym i/lub kulturalnym, w tym z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, opublikowanych w ciągu dwóch lat poprzedzających rok przyznania nagrody.
  • Skalny Civic Achievement Award przyznawana jest osobom lub grupom, które przyczyniają się do realizacji celów PAHA w zakresie promowania badań i świadomości doświadczeń Polonii Amerykańskiej. Możliwe inicjatywy mogą obejmować ochronę artefaktów lub szersze inicjatywy społeczne związane z Polonią.
  • Nagroda Amicus Poloniae przyznawana jest za znaczący wkład w poszerzanie wiedzy o dziedzictwie polskim i polsko-amerykańskim przez osoby nienależące do społeczności polonijnej.
  • James Pula Distinguished Service Award jest przyznawana okazjonalnie członkowi PAHA, który wyświadczył cenne i trwałe zasługi dla organizacji. Nagroda ta honoruje prof. Jamesa Pulę, byłego prezesa i skarbnika PAHA, wieloletniego redaktora Polish American Studies.
  • Nagroda Creative Arts przyznawana jest za zasługi w dziedzinie sztuk kreatywnych osób lub grup, które przyczyniły się do szerzenia świadomości o polskich doświadczeniach w obu Amerykach.
  • Nagroda im. Józefa W. Żurawskiego przyznawana jest za najlepszy artykuł lub książkę opublikowaną na temat polsko-amerykańskich obrazów ekranowych w filmach lub telewizji prezentowanych publiczności w Stanach Zjednoczonych i wydawanych przez amerykańskie firmy. Aby kwalifikować się do konkursu, muszą być opublikowane w ciągu ostatnich trzech lat. Obejmuje ona również nagrodę pieniężną.

Więcej szczegółów na temat tych nagród i ich poprzednich laureatów można znaleźć na stronie internetowej PAHA polishamericanstudies.org/ w zakładce „Nagrody”.

Stypendium podróżne dla absolwentów/młodych naukowców

Termin 31 lipca 2024

PAHA zachęca studentów i wschodzących naukowców (do trzech lat po ukończeniu studiów) do ubiegania się o stypendium podróżne. Dwa takie granty po 500,00 dolarów każdy zostaną przyznane w celu pokrycia kosztów podróży w celu wzięcia udziału w corocznym spotkaniu PAHA 2025 w Nowym Jorku. Granty zostaną przyznane dwóm najlepszym propozycjom konferencyjnym dotyczącym doświadczeń Polonii w dowolnej epoce historycznej, dziedzinie nauki lub aspekcie, złożonym przez młodych naukowców.

Aby złożyć wniosek prosimy o przesłanie następujących dokumentów:

  • Twoja papierowa aplikacja
  • Krótki list aplikacyjny
  • Aktualne CV
  • Jeden list polecający od starszego naukowca (np. promotora pracy dyplomowej).

Warunkiem otrzymania stypendium podróżnego jest osobiste przedstawienie referatu na konferencji. Laureaci otrzymają wynagrodzenie podczas ceremonii wręczenia nagród podczas Walnego Zgromadzenia. Niezłożenie referatu osobiście na walnym zgromadzeniu skutkuje cofnięciem stypendium.

Pakiety zgłoszeniowe prosimy przesyłać e-mailem na adres Ewa Barczyk ewa@uwm.edu z tytułem „Stypendium na podróże dla absolwentów” do 31 lipca 2024 r.

 

Źródło: polishamericanstudies
Foto: polishamericanstudies

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Wisloka Chicago

Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.

To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.

Dlaczego warto?

Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!

W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:

  • 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
  • Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
  • Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
  • Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
  • Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
  • Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
  • Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
  • Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
  • Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.

Szansa na więcej!

Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!

Piłka, pasja, rozwój

Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.

Zapisz swoje dziecko już dziś!

Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu