Połącz się z nami

News Chicago

Senat Illinois przedstawił propozycję budżetu wysokości 53,1 mld USD

Opublikowano

dnia

W nocy z soboty na niedzielę Demokraci w Senacie Stanu Illinois przedstawili budżet w wysokości 53,1 miliarda dolarów. Plan wydatków na rok budżetowy 2025, opracowany w wyniku długich nocnych rozmów i zawierania transakcji za zamkniętymi drzwiami, przewiduje wydatki wyższe o 400 milionów dolarów niż zaproponował gubernator J.B. Pritzker w swoim lutowym przemówieniu budżetowym.

Pomimo kontrolowania obu izb parlamentu, Demokratom nie udało się dojść do porozumienia, o czym świadczyła debata nad ustawą. W rzadkim posunięciu kilku Demokratów publicznie wyraziło swoje rozczarowanie priorytetami budżetowymi swojej partii, zanim ostatecznie zagłosowało za ich przyjęciem, podczas gdy dwóch Demokratów po cichu głosowało na „nie”.

Budżet, który ma wejść w życie 1 lipca, zwiększy wydatki o 5% w porównaniu z uchwalonym budżetem w zeszłym roku.

Plan wydatków przewiduje wzrost o 350 milionów dolarów nakładów na edukację w szkołach podstawowych i średnich oraz pełne finansowanie drugiego roku planu „Smart Start” Pritzkera, którego celem jest dodanie 5000 miejsc w przedszkolach w całym stanie i zapewnienie stypendiów dla pracowników. O planie gubernatora pisaliśmy 22 lutego.

Projekt zakłada wysłanie 198 milionów dolarów na stanowy fundusz na „czarne dni” i umożliwienie wypłaty pełnych emerytur wymaganych przez prawo.

Budżet obejmuje również ulgę podatkową na dzieci w wieku poniżej 12 lat dla kwalifikujących się rodzin, zapewniając rodzicom zwrot w wysokości 20% stanowej ulgi podatkowej od dochodu wypracowanego w roku kalendarzowym 2024 i 40% w 2025 r.

Ulga będzie kosztować stan 50 milionów dolarów w roku finansowym 2025 i 100 milionów dolarów w roku następnym, w porównaniu z 12 milionami dolarów zaproponowanymi przez Pritzkera.

Budżet obejmuje także kwotę 182 milionów dolarów, które J.B. Pritzker przekazał kilka miesięcy temu na zapewnienie schronienia, opieki zdrowotnej i innych usług niedawno przybyłym migrantom.

Dwa programy zapewniające obcokrajowcom finansowane przez stan świadczenia podobne do Medicaid otrzymałyby 440 milionów dolarów z General Revenue Fund, czyli łącznie 629 milionów dolarów z funduszy stanowych. Jest to ogólny wzrost środków na finansowanie imigrantów w stosunku do środków przyznanych w tegorocznym budżecie.

Plan wydatków został przyjęty większością 38 do 21 głosów, przy czym Demokraci Patrick Joyce z D-Essex i Suzy Glowiak-Hilton z D-Western Springs dołączyli do opozycji Republikanów. Trzecia Demokratka, Senator Meg Loughran Cappel z D-Shorewood, głosowała później przeciwko ustawie skarbowej podnoszącej niektóre podatki.

Republikanie oskarżyli J.B. Pritzkera o kierowanie się aspiracjami prezydenckimi i skrytykowali go za zwiększenie wydatków stanu o około 13 miliardów dolarów od pierwszego roku sprawowania urzędu w 2019 roku.

Partia Republikańska skrytykowała także Demokratów za niedofinansowanie programów obowiązkowych stanowych i federalnych w szkołach podstawowych i średnich o 135 milionów dolarów z żądań stanowej rady oświatowej. Oskarżyła też gubernatora o przydzielenie Komisji Rewizyjnej Więźniów o około 17% mniej funduszy niż w roku bieżącym.

Niektórzy Demokraci ubolewali także, że „ograniczone zasoby” uniemożliwiają większe inwestycje w programy skierowane do młodzieży.

Budżet obejmuje podwyżkę wynagrodzeń o 1 dolara za godzinę dla specjalistów zajmujących się usługami bezpośrednimi w placówkach lokalnych, którzy służą osobom z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową.

Pracownicy Programu Opieki Społecznej, którzy obsługują osoby starsze, nie mogące żyć samodzielnie, również odnotują wzrost stawek.

Zmiany w przychodach

Budżet przewiduje dochody w wysokości 53,3 miliarda dolarów w roku podatkowym rozpoczynającym się 1 lipca, z czego około 1,2 miliarda dolarów będzie pochodzić z różnych zmian w przepisach podatkowych.

Plan wyeliminowałby stanowy podatek na artykuły spożywcze w wysokości 1%, o co zabiegał Pritzker – podatek, który przynosi korzyści gminom stanu, a nie rządowi stanowemu.

Grupy takie jak Illinois Municipal League sprzeciwiły się uchyleniu, choć poparły dodatkowe 85 milionów dolarów przychodów dla samorządów lokalnych, które wynikałyby z górnego limitu rabatów dla sprzedawców detalicznych.

Uchylenie podatku spożywczego przesunięto na 1 stycznia 2026 r., a projekt ustawy pozwala samorządom na wprowadzanie własnych podatków spożywczych do 1% bez referendum.

Izba Kongresu stanowego ma powrócić już we wtorek, aby rozważyć plan wydatków i przepisy z nim powiązane.

 

Źródło: wttw
Foto: istock/kazuma seki/ demaerre/rruntsch/

News Chicago

1 na 5 mieszkańców Illinois pada ofiarą oszustwa związanego z opieką zdrowotną

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Centrów Usług Medicare i Medicaid rząd wydał w 2022 r. prawie 950 miliardów dolarów na finansowanie Medicare, ale oszuści zgarnęli w tym roku 6% tych środków, co według Departamentu Sprawiedliwości oznacza około 60 miliardów dolarów strat w wyniku oszustw. Jak się przed nimi ustrzec?

Mniej więcej co piąty mieszkaniec Illinois korzysta z Medicare. Według Kaiser Family Foundation najnowsze dane zebrane w 2020 r. pokazują, że stan Illinois zajmuje 7. miejsce pod względem liczby beneficjentów Medicare w Stanach Zjednoczonych.

Oszustwo związane z Medicare ma formę nieznanych opłat na koncie Medicare danej osoby, za produkty, których nie otrzymała lub których nie przepisał jej lekarz.

Takie oszustwo spotkało emerytowaną pielęgniarkę Linda Hennis, która znalazła na początku tego roku w podsumowaniu swojego konta Medicare, 10 odrębnych opłat za cewniki moczowe warte 15 000 dolarów, których nie potrzebowała ani nie zamawiała.

Rachunki pochodziły od firmy „Pretty in Pink Boutique” z El Paso w Teksasie. Kiedy Hennis weszła na jej stronę internetową, spotkała się z komunikatem firmy, który idealnie pasował do jej przypadku.

«Jeśli dzwonisz w sprawie cewników moczowych, być może padłeś ofiarą oszustwa związanego z Medicare»

Najwyraźniej zdarzało się to już wiele razy. Zgodnie z oświadczeniem, butik otrzymał już dziesiątki telefonów od osób takich jak Hennis, ale ta firma nie wystawia rachunków Medicare za produkty, które znaleźli oni w swoich podsumowaniach. W ofercie tego sklepu nie ma nawet cewników.

Prawdziwymi winowajcami są fałszywe firmy zarejestrowane w Medicare, które noszą nazwę „Pretty in Pink Boutique”. Według opublikowanego komunikatu, jest ich co najmniej pięć.

Według Travisa Trumitcha z organizacji non-profit AgeOptions, oszustwo zazwyczaj przebiega w ten sposób: zagraniczne call center pobiera nielegalnie zdobyte informacje o ubezpieczeniu danej osoby, dzwoni do beneficjenta w celu ich potwierdzenia, a następnie sprzedaje je firmie produkującej trwały sprzęt medyczny.

W oszustwach związanych z Medicare często wykorzystuje się rachunki za inne urządzenia, takie jak ortezy kolan lub pleców. Ale cewniki moczowe pojawiają się najczęściej.

Jak można uniknąć oszustw związanych z Medicare:

  • Uważaj na telefony z prośbą o potwierdzenie Twoich danych medycznych. Medicare nie zadzwoni do Ciebie z prośbą o te informacje.
  • Prowadź dokładną dokumentację faktycznie otrzymanych usług medycznych.
  • Monitoruj swoje podsumowania Medicare, nawet jeśli masz prywatne ubezpieczenie i otrzymujesz wyjaśnienia swoich kosztów. Powiadomienia te mogą pokazać, czy informacje o Twoim ubezpieczeniu dostały się w ręce oszusta.
  • Zgłoś oszustwo związane z Medicare tutaj: https://oig.hhs.gov/fraud/report-fraud/

 

Źródło: nbc
Foto: istock/demaerre/AntonioGuillem/
Czytaj dalej

News Chicago

Mężczyzna, który spowodował pożar i śmierć kobiety w Bridgeport, jest oskarżony o morderstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcowi Chicago postawiono zarzuty morderstwa po tym, jak w sobotę wrzucił koktajl Mołotowa do domu w Bridgeport należącego do matki jego dziewczyny. Spowodował w ten sposób pożar, w wyniku którego zginęła kobieta, a 12-letnia dziewczynka została ranna gdy wyskoczyła z okna na drugim piętrze by się ratować.

37-letni Cordale Nichols, pozostanie w areszcie do czasu procesu, po aresztowaniu pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia, usiłowania morderstwa oraz podpalenia, które miało miejsce 15 czerwca. W pożarze domu w Bridgeport zginęła Charnette Walker.

Według prokuratorów powiatu Cook, Nichols spotykał się z córką ofiary i w piątek rano para pokłóciła się o rachunek za motel, w którym się zatrzymała. Ta kłótnia trwała przez cały dzień za pośrednictwem rozmów głosowych i wideo na Facebooku, podczas których Nichols groził, że skrzywdzi swoją dziewczynę.

Wieczorem kobieta postanowiła spróbować pogodzić się z Nicholsem, ale nie była w stanie go zlokalizować. Prokuratorzy powiedzieli, że jego karta Ventra była używana zarówno na liniach kolejowych, jak i autobusowych jadących w stronę kompleksu mieszkaniowego Chicago Housing Authority przy ulicach 31st i Green, gdzie mieszkała Walker.

Na nagraniu z monitoringu z godziny 2:18AM w sobotę, widać Cordale’a Nicholsa, jak podpalił przedmiot, zidentyfikowany później jako butelka 7UP, a następnie wrzucił go przez okno salonu domu Charnette Walker pod adresem 3100 South Green Street.

Charnette Walker spała w swojej sypialni bezpośrednio nad pokojem rodzinnym, kiedy Nichols wrzucił do domu płonący przedmiot – opisany przez prokuratorów jako improwizowane urządzenie zapalające.

Kobiecie nie udało się uciec i zginęła w płomieniach.

Druga ofiara w domu – 12-letnia córka dziewczyny Nicholsa – również spała na drugim piętrze. Według prokuratorów pobliscy mieszkańcy, którzy widzieli rozprzestrzeniający się ogień, pomogli dziewczynce umieszczając materac pod oknem, aby mogła bezpiecznie wyskoczyć.

12-latka trafiła do lokalnego szpitala, gdzie udzielono jej pomocy z powodu oparzeń.

Według prokuratorów, śledczy znaleźli poza domem ubrania, które Cordale Nichols miał na sobie wcześniej, a jego dziewczyna zidentyfikowała go na nagraniu z monitoringu, który zarejestrował jego drogę do domu przy Green Street.

Nichols został aresztowany w ciągu godziny od pożaru. Stanął na poniedziałkowej rozprawie sądowej, a sędzia nakazał umieszczenie go w areszcie na czas jego sprawy.

 

Źródło: wttw
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Rozpoczęła się budowa wieżowców w Streeterville. Znika słynna dziura po Chicago Spire

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego była ostatnią okazją by zobaczyć głęboki na 75 stóp dół w dawnym miejscu Chicago Spire – symbol niewykorzystanego potencjału i ostatnią niezagospodarowaną działkę wzdłuż rzeki i jeziora Michigan. W poniedziałek rozpoczęła się budowa nowego projektu przy 400 Lake Shore Dr.

Inwestycja o wartości 500 milionów dolarów obejmie dwa mieszkalne wieżowce i kilka akrów otwartej przestrzeni zielonej. Najpierw zostanie wybudowany wyższy budynek, mający 72 piętra, w północnej części terenu.

Wieżowce zostały zaprojektowane jako brama i hołd dla dawnego miejsca osiedlenia się założyciela Chicago, Jeana-Baptiste’a Point DuSable.

Pierwotne plany budowy, o których informowaliśmy tutaj, wyznaczyły datę jej rozpoczęcia na 1 grudnia 2023 roku.

Spółka Related Midwest nabyła dawną siedzibę Spire w 2014 r. w drodze postępowania upadłościowego. Działka była pusta, ale poprzedni deweloperzy, Garrett Kelleher i Steve Ivankovich pozostawili po sobie duży krater, który miał być częścią wysokiego na 2000 stóp wieżowca mieszkalnego. Budynek miał być najwyższym na półkuli zachodniej.

Od tego czasu firma Related spędziła 7 lat wyłącznie na projektowaniu. Plan wieżowców powstał w wyniku znalezienia równowagi między projektem, który zdaniem jej przedstawicieli jest wykonalny, a wykorzystaniem fundamentów, które są już w ziemi.

Wieże zostały zaprojektowane przez chicagowskie biuro Skidmore, Owings & Merrill i architekta Davida Childsa, który stał za One World Trade Center. Wnętrza zaprojektowała nowojorska firma MAWD.

Budynki będą ustawione pod takim kątem, aby naśladować „gest powitania” i zachować widoki dla mieszkańców. Takie umiejscowienie pomaga również złagodzić niesforne warunki wiatrowe nad jeziorem.

Budowa będzie projektem trzyletnim. Pierwsze mieszkania zostaną dostarczone wiosną 2027 r. BOWA Construction i należąca do Related Midwest, LR Contracting Co., zajmie się najpierw parkingiem podziemnym, a następnie rozpocznie prace nad wieżą północną.

Pierwszy wieżowiec będzie się składał z 635 mieszkań, z czego 20% zostanie przeznaczonych dla najemców o niskich dochodach. Wśród mieszkań będą apartamenty typu studio, a także lokale z jedną, dwiema i trzema sypialniami. Budynek będzie miał ponad milion stóp kwadratowych powierzchni użytkowej i trzy podziemne garaże.

Projekt 400 Lake Shore Dr. spełni także długo oczekiwaną obietnicę — założenie DuSable Park. Teren parku został podarowany dzielnicy Chicago Park District przez byłego burmistrza Harolda Washingtona w 1987 roku. Park o powierzchni 3,3 akra, który będzie kosztował 10 milionów dolarów, jest w fazie projektowania.

W związku z jego powstaniem przedłużona zostanie Chicago Riverwalk.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Related Midwest

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu