Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Pierwszy taki zjazd w ich ojczystym kraju

Opublikowano

dnia

Warsztaty, wykłady, wizyty studyjne oraz udział w debacie dotyczącej sytuacji Polonii i Polaków za granicą wypełniły dwudniowy Zjazd Polonii na KUL. Uczestniczyło w nim ponad 80 osób z 18 krajów, które szkoliły się podczas kursów 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zapowiedział, że na 3. edycji kursów uniwersytet nie poprzestanie. – Mamy już ponad 2 tysiące absolwentów z Anglii, Francji, Belgii, Australii, USA. W planie projekty polonijne z uwzględnieniem Brukseli, Rzymu, Toronto oraz Wiednia – podkreślił ks. prof. Kalinowski, który zainicjował i wsparł powstanie Centrum Polonijnego KUL.

Rektor uniwersytetu przy wielu okazjach podkreślał, że w czasach komunizmu Polonia odegrała ważną rolę w funkcjonowaniu katolickiej uczelni. – Z ogromną radością towarzyszyłem naszym „studentom” podczas tego zjazdu – dodał rektor ks. prof. Kalinowski, który uczestnikom szkoleń wręczył dyplomy i certyfikaty poświadczające uzyskanie kwalifikacji. Zaznaczył również, że KUL chce być miejscem spotkań i rozwoju dla Polonii na całym świecie.

Spotkanie w Polsce, dla osób na co dzień mieszkających w różnych zakątkach świata, było znaczącym wydarzeniem. KUL stał się swoistego rodzaju pomostem do integracji, współdziałania i przyjaźni.

– Do Lublina przyjechałam, bo bardzo byłam ciekawa KUL-u, który do tej pory znałam przez pryzmat wykładowców. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak nas tu przyjęto i ugoszczono. Program zjazdu imponujący. Wracam zmotywowana do działania i pełna dobrej energii – stwierdziła po zakończeniu zjazdu Anna, która przybyła do Lublina z Anglii.

Inna ze słuchaczek, Ania Ekholm, urodziła się w Szwecji, bardzo kocha Polskę, choć nigdy w niej nie mieszkała. W Sztokholmie uczy katechezy w katolickiej szkole.

– Na KUL byłam bardzo dawno temu, pod koniec lat 90. To była półroczna nauka w Szkole Kultury i Języka Polskiego. Gdy zobaczyłam, że takie szkolenia są dostępne teraz online, to oczywiście się zgłosiłam – mówiła Anna, która ukończyła kurs z teologii.

26.05.2024, Lublin – Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zjazd słuchaczy Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Fot. Tomasz Koryszko/KUL

Wszystkie zajęcia w ramach Studium były nieodpłatne. Prowadzili je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Trwały sześć miesięcy i odbywały się w trybie hybrydowym. W ofercie znalazły się między innymi takie szkolenia: Studium reportażu i wywiadu dziennikarskiego, Sztuczna inteligencja, Logopedia dla Polonii, Kultura języka polskiego, Opieka nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, Nowe media i komunikacja.

– Po pięciu spotkaniach online, ostatnie – zamykające cykl nauki – zorganizowaliśmy stacjonarnie. Po Londynie, Paryżu, Berlinie i Chicago, przyszedł czas na Lublin – zaznaczył dr Wojciech Wciseł, Koordynator Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

– Dwudniowy program zjazdu był niezwykle bogaty, ponieważ wypełniły go nie tylko zajęcia dydaktyczne w ramach Studium, ale również debaty i warsztaty – podsumował prof. Janusz Bień, dyrektor Centrum Polonijnego KUL.

26.05.2024, Lublin – Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zjazd słuchaczy Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Fot. Tomasz Koryszko/KUL

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą powstało z inicjatywy rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego w listopadzie 2022 roku. Za koordynację i organizację zajęć oraz promocję oferty edukacyjnej odpowiada Centrum Polonijne KUL. Łącznie w trzech edycjach Studium udział wzięło ponad 2 tys. uczestników z 30 krajów.

Tekst: Monika Stojowska / KUL

 

Zdjęcia: Tomasz Koryszko / KUL

 

 

Polonia Amerykańska

Niesamowity film „Powołany 2” jeszcze w ten weekend w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze w ten weekend możemy zobaczyć w Chicago film „Powołany 2” – kontynuację internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Niezwykła produkcja będzie pokazywana w Auli Jana Pawła II w Jezuickim Ośrodku Milenijnym do 29 września.

Reżyser, autor zdjęć, montażysta i producent „Powołanego 2”, Jan Sobierajski, zapraszał do obejrzenia filmu w studiu Radia Deon Chicago.

O czym jest „Powołany 2”? Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu, a świadkiem tego wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że nie poniesie konsekwencji pod warunkiem, że pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła.

Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo, a ksiądz, widząc ich problemy opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego niesamowicie spektakularne historie.

„Ten film dedykujemy tak naprawdę dla każdego widza. Ja wiem, że to jest bardzo ogólne sformułowanie, ale tak jest, że kiedy się ogląda ten film, to tak naprawdę to film w pewnym momencie ogląda ciebie” mówi Jan Sobierajski, podkreślając, że jest to „niezwykłe doświadczenie”.

„Powołany 2” „jest szczególnie nastawiony dla młodego widza, dla rodziców, dla osób, które chcą mieć jakiś wpływ społeczny, do osób, które chcą poszerzyć swoją wiarę również” tłumaczy reżyser i producent filmu. Choć opowiada prawdziwe historie, to jest mocno fabularyzowany.

Film naprawdę warto zobaczyć, za czym przemawia chociażby to, że został doceniony przez krytyków – w zeszłą niedzielę zdobył pierwsze miejsce w zeszłą niedzielę na Międzynarodowym Festiwalu, mówi Jan Sobierajski.

Historie, które pokazuje „Powołany 2” „mają bardzo szerokie spektrum. Przez to każdy z nas gdzieś tam odnajduje siebie, czy przynajmniej cząstkę siebie właśnie w tych historiach i dotykamy różnych tematów. Od prób samobójczych, przez depresję, z którą tak wiele osób się zmaga, poprzez uzależnienie od social mediów, które jest teraz już problemem ogólnoświatowym” tłumaczy nasz Gość.

Poruszony jest temat narkotyków, wykluczenia społecznego i wiele innych. Jest tu także opowiedziana historia gangstera „z pierwszej polskiej ligi”, znajomego „Pershinga”, szefa mafii pruszkowskiej, która „wgniata w fotel” jak mówi Jan Sobierajski.

Film „Powołany 2” jest historią Dobromira Makowskiego, człowieka, który osiągnął dno, a dziś osiąga szczyty. Raper, pedagog, działacz społeczny, ojciec pięciorga dzieci i człowiek, który zaraża innych wiarą w Boga, wygłaszał w Chicago wykłady rok temu. Mogliśmy go także spotkać jako uczestnika zeszłorocznej pieszej pielgrzymki do Merrillville, na której dzielił się świadectwem swojego życia i przemiany.

Dobromir Makowski z rodziną

Wejściówki na film są do nabycia przed każdym seansem. Na film można wziąć anglojęzycznych znajomych i przyjaciół, ponieważ „Powołany 2” ma angielskie napisy.

Na miejscu dostępny będzie także sam reżyser i producent „Powołanego 2” – można  z nim porozmawiać po seansie. Jan Sobierajski chce także posłuchać Państwa opinii i wrażeń z filmu.

Serdecznie zapraszamy na film „Powołany 2”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Papież Franciszek napisał wstęp do zbioru nieznanych tekstów Karola Wojtyły

Opublikowano

dnia

Autor:

„Nie można w pełni zrozumieć św. Jana Pawła II bez poznania Karola Wojtyły (…) W dzisiejszym, pełnym niepokoju i nieprzewidywalności świecie, szczególnie potrzebujemy jego przykładu i ojcostwa” – pisze Papież Franciszek w przedmowie do książki pt. „La meta è la felicità” (Celem jest szczęście), zawierającej zbiór myśli Karola Wojtyły. Prawie wszystkie zostały opublikowane po raz pierwszy w języku włoskim.

Nieznane refleksje Karola Wojtyły

Publikacja, która ukazała się nakładem włoskiego Wydawnictwa Ares i powstała we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, zawiera 366 myśli Karola Wojtyły z czasów przed rozpoczęciem pontyfikatu, w większości nieznanych szerszemu gronu odbiorców.

Jak podkreśla we wstępie do tego zbioru Papież Franciszek, zrozumienie św. Jana Pawła II nie jest w pełni możliwe bez poznania jego wcześniejszych myśli i działalności. „Trzeba odkryć jego osobowość, dzieło, działalność i nauczanie jako człowieka, kapłana, biskupa i kardynała, a także jego szczególną relację z młodzieżą, jego ojcowską postawę wobec nich oraz dramat jego życia, w którym tracił po kolei wszystkich członków swojej rodziny” – pisze Ojciec Święty.

Inspiracja na każdy dzień roku

Tomik wypowiedzi przyszłego Papieża Polaka można potraktować jako inspirację na każdy dzień roku albo też jako zbiór głębokich przemyśleń, dotyczących zarówno wiary, jak i wielu sfer życia ludzkiego. Są one pogrupowane tematycznie i dotyczą m.in. człowieka, jego serca i życia, małżeństwa oraz rodziny, życia społecznego, treści wiary katolickiej, Kościoła, sakramentów, rytmu roku liturgicznego i szerzej pojętych zagadnień dotyczących chrześcijaństwa. Wyboru tekstów i ich przekładu na język włoski dokonała watykanistka Marina Olmo.

Lektura dla młodego pokolenia

„Jestem przekonany, że wraz z tą książką nasz profesor stanie się bliski czytelnikom, podobnie jak był bliski swoim studentom i kolegom z naszego uniwersytetu” – pisze we wprowadzeniu ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, uczelni, której wykładowcą był przez lata Karol Wojtyła, i która stara się szukać wciąż nowych dróg promowania i przybliżania jego nauczania kolejnym pokoleniom.

Autorka: Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

Publikujemy pełny tekst przedmowy Papieża Franciszka:

Przedmowa

Niniejszy zbiór pozwala nam zanurzyć się w bogactwo ludzkich, duszpasterskich, teologicznych i kulturalnych talentów jednego z najwybitniejszych ludzi ubiegłego stulecia.

Święty Jan Paweł II, mimo upływu lat od jego pontyfikatu, nadal pozostaje źródłem inspiracji i przyciąga ludzi do Chrystusa swoim stylem życia, głębią nauczania oraz zdolnością do bycia blisko życia każdego człowieka. W dzisiejszym, pełnym niepokoju i nieprzewidywalności świecie, szczególnie potrzebujemy jego przykładu i ojcostwa.

Nie można jednak w pełni zrozumieć św. Jana Pawła II bez poznania Karola Wojtyły, czyli korzeni tego świętego papieża. Trzeba odkryć jego osobowość, dzieło, działalność i nauczanie jako człowieka, kapłana, biskupa i kardynała, a także jego szczególną relację z młodzieżą, jego ojcowską postawę wobec nich oraz dramat jego życia, w którym tracił po kolei wszystkich członków swojej rodziny.

Ten zbiór krótkich fragmentów jego tekstów, w większości niepublikowanych za granicą, a niektórych nawet w Polsce, pozwala nam dotknąć małych pereł jego ludzkiej i chrześcijańskiej głębi, pobudzając naszą ciekawość i zainteresowanie, a tym samym budząc w nas pragnienie, by poznać go bardziej.

Mam nadzieję, że te starannie wybrane 366 fragmentów, które każdego dnia będą nam towarzyszyć jedną myślą, dotyczącą spraw ludzkich i chrześcijańskich, przyniosą obfite owoce dobra.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki, a zwłaszcza Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu Jana Pawła II, którego Karol Wojtyła był wykładowcą.

Wam wszystkim, drodzy czytelnicy, niech Jezus błogosławi, a Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, niech was strzeże.

Franciszek

Watykan, Santa Marta, 27 kwietnia 2024 r.

Czytaj dalej

News USA

Sekretarz stanu Watykanu wzywa ONZ by nie promować aborcji i ideologii gender

Opublikowano

dnia

Autor:

W swoim przemówieniu na „Szczycie Przyszłości” Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, podkreślił konieczność promowania godności ludzkiej oraz wyraził zastrzeżenia Watykanu wobec promowania aborcji i ideologii gender.

Kardynał Pietro Parolin zwrócił się do uczestników szczytu, chwaląc ich za dialog, ale zaznaczył, że potrzeba głębszej refleksji nad wieloma kluczowymi kwestiami.

Kardynał odniósł się do dokumentu „Pakt dla Przyszłości”, który został przyjęty na szczycie, wyrażając obawy Watykanu związane z zapisem dotyczącym „zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, który często obejmuje kwestie aborcji.

Stolica Apostolska, jak podkreślił, nie akceptuje aborcji jako elementu tych terminów i promuje holistyczne podejście do zdrowia, oparte na godności ludzkiej i moralności.

Kardynał podkreślił również, że pojęcie „płci” Watykan rozumie jako oparte na biologicznej tożsamości płciowej, ograniczone do kategorii męskiej i żeńskiej.

Kardynał Parolin zaznaczył także, że priorytetem globalnych działań powinno być wyeliminowanie ubóstwa oraz dążenie do pokoju przez całkowite rozbrojenie nuklearne. Wezwał do etycznej regulacji rozwoju sztucznej inteligencji, zwracając uwagę na jej wpływ na przyszłość, w tym zatrudnienie, ochronę danych i odpowiedzialność.

Na zakończenie podkreślił, że troska o przyszłe pokolenia powinna być kluczowym elementem wszelkich decyzji, kładąc nacisk na ochronę rodziny i walkę z ubóstwem, konfliktami i wyzyskiem, aby zagwarantować wszystkim godną przyszłość.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu