Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich na Florydzie

Opublikowano

dnia

24-27 maja na Florydzie odbywać się będzie XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Centrala Polskich Szkół Dokształcających, a jego partnerem Instytut Rozwoju Języka Polskiego im.św. Maksymiliana Marii Kolbego.

XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich, został objęty patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser – Duda.

Podczas Zjazdu zostaną wręczone nagrody laureatom tegorocznej edycji konkursu „Polonijny Rodzic na 6” .

Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce pisze na swoim Facebooku: “Rodzic to miłość i wzór w oczach dziecka, to także pierwszy nauczyciel swojej pociechy, który przekazuje i pielęgnuje język ojczysty w swoim domu. Doceniając rolę Rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślając jak istotne i ważne jest jego zaangażowanie w pracę szkoły został zorganizowany konkurs – Polonijny Rodzic na 6”.

Szacuje się, że na tym wydarzeniu będzie ponad 250 uczestników, a wśród nich przedstawiciele Sejmu RP i Senatu RP, wraz z Minister Edukacji Narodowej Barbarą Nowacką oraz reprezentacja Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Wykład inauguracyjny wygłosi Artur Bartłomiej Chmielewski z NASA, syn rysownika Henryka Chmielewskiego („Papcia Chmiela”), autora serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Program Zjazdu obejmuje wiele ciekawych prelekcji i prelegentów, m. in. nowe metody nauczania języka polskiego, sztuczna inteligencja, budowanie odporności psychicznej wśród dzieci i młodzieży.

Na Zjeździe Centrala Polskich Szkół Dokształcających zamierza zainaugurować obchody swojego stulecia, które przypadają w przyszłym roku.

Autorka: Teresa Myśliwiec/Radio Rampa
Foto: XVII Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich

NEWS Florida

Wicegubernator Jay Collins ogłasza start w wyborach na gubernatora Florydy

Opublikowano

dnia

Autor:

Jay Collins zaprzysiężony na wicegubernatora

W poniedziałek wicegubernator Florydy Jay Collins oficjalnie zapowiedział swój udział w wyborach na gubernatora. Tym samym dołączył do coraz liczniejszego grona republikańskich kandydatów walczących o schedę po Ronie DeSantisie, który z powodu limitu kadencji nie może ubiegać się o reelekcję.

Jay Collins ogłosił decyzję w serwisie X, podkreślając swoje doświadczenie z ponad dwóch dekad służby wojskowej. Napisał, że prawdziwe przywództwo rodzi się pod presją, a jego kariera wojskowa nauczyła go odpowiedzialności i służby ponad własnym interesem.

Konkurencja w Partii Republikańskiej

Prawybory zapowiadają się na wyjątkowo zacięte. O nominację ubiegają się m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów Florydy Paul Renner, Burmistrz Orange County Jerry Demings, były kongresmen David Jolly, inwestor James Fishback oraz Kongresmen Byron Donalds.

Sztab Donaldsa szybko zareagował na ogłoszenie Collinsa, podkreślając, że ich kandydat ma poparcie Donalda Trumpa i jest „jedynym sprawdzonym konserwatystą”. W oświadczeniu stwierdzono, że każdy, kto wystartuje przeciw Donaldsowi, zostanie „zdecydowanie pokonany w prawyborach”.

Od Senatu stanowego do funkcji wicegubernatora

Jay Collins został mianowany wicegubernatorem w sierpniu 2025 roku, gdy Jeanette Núñez objęła funkcję prezydentki Florida International University. Wcześniej zdobył mandat w wyborach stanowych w 2022 roku, pokonując demokratyczną Senator Janet Cruz i reprezentując Tampę oraz East Hillsborough County.

Praca w legislaturze i znaczące stanowiska

W Senacie Florydy Collins pełnił szereg funkcji. Był m.in. przewodniczącym komisji ds. transportu, wiceprzewodniczącym komisji ds. spraw wojskowych i weteranów, bezpieczeństwa wewnętrznego i kosmosu. Zasiadał również w komisjach ds. finansów, edukacji przedszkolnej oraz etyki i wyborów.

Jay Collins w amerykańskiej armii

Jay Collins w Amerykańskiej Armii

Doświadczenie wojskowe i działalność społeczna

Zanim wszedł do polityki, spędził ponad 23 lata w amerykańskich Siłach Specjalnych jako Zielony Beret. Za odniesione na misji obrażenia otrzymał Order Purpurowego Serca, a po amputacji nogi wrócił do służby czynnej.

Po zakończeniu kariery wojskowej założył organizację non-profit wspierającą weteranów, ratowników i mieszkańców Florydy znajdujących się w potrzebie.

Przyszłość kampanii

Ron DeSantis, który nie może ubiegać się o kolejną kadencję, w 2025 roku nazwał Collinsa „Chuckiem Norrisem florydzkiej polityki”, co wywołało entuzjazm wyborców. Jay Collins liczy teraz, że podobna energia pomoże mu sięgnąć po najwyższy urząd w stanie.

Źródło: baynews9
Foto: Office of the Governor of Florida
Czytaj dalej

NEWS Florida

Wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Tadeusza Nalepy w Clearwater

Opublikowano

dnia

Autor:

W Clearwater w dniu 25 stycznia, o godz. 5:30 pm, odbędzie się wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Tadeusza Nalepy, legendarnego polskiego bluesmana oraz lidera zespołów Breakout i Blackout.

Wykonawcy i twórcy wydarzenia

Na scenie wystąpią Agata Pilitowska oraz Henryk M.. Reżyserię wydarzenia przygotowała Maria Nowotarska, a za opracowanie graficzne odpowiada Seweryn Reszka.

Gospodarzem wydarzenia jest Polskie Centrum im. Jana Pawła II, które zaprasza do Sali Auditorium przy 1521 N Saturn Ave w Clearwater. Wieczór organizowany jest przez Salon Poezji Muzyki i Teatru z Toronto.

Bilety i informacje organizacyjne

Ceny biletów wynoszą 25 USD dla członków oraz 30 USD dla gości. Wejściówki dostępne są w Polskim Centrum, na stronie internetowej organizatora oraz przy wejściu w dniu wydarzenia. Drzwi sali zostaną otwarte o godz. 4:45 pm.

Wydarzenie zapowiada się jako nastrojowe spotkanie z muzyką, poezją i przesłaniem twórczości Tadeusza Nalepy, opisanej hasłami: muzyka, pasja, bunt, miłość.

Źródło: Polskie Centrum im Jana Pawła II
Foto: blues.pl
Czytaj dalej

NEWS Florida

Indiana i Miami przed historycznym finałem futbolu akademickiego

Opublikowano

dnia

Autor:

19 stycznia zostanie rozegrany finał College Football Playoff National Championship, w którym Indiana Hoosiers zmierzą się z Miami Hurricanes. Stawką będzie nie tylko tytuł mistrzowski, ale także miejsce w historii futbolu akademickiego — Indiana może zakończyć sezon bilansem 16–0, co na najwyższym poziomie Narodowego Stowarzyszenia Sportów Akademickich NCAA dotąd się nie zdarzyło.

Statystyki, które definiują finał

Przed decydującym starciem obie drużyny imponują liczbami:

  • Straty piłki: Indiana straciła tylko 1 fumble w sezonie; Miami — 3.
  • Dominacja punktowa: Hoosiers wyprzedzili rywali o 237 punktów w pierwszych połowach (drugie miejsce w kraju) i o 236 w drugich połowach (najlepiej w NCAA).
  • Sacki: Miami prowadzi w kraju z 47 sackami; Indiana ma 45 i jest współliderem drugiego miejsca.
  • Czas posiadania: Miami średnio 33:42, Indiana 33:17 — obie drużyny w ścisłej krajowej czołówce.

Szansa Miami na rekord przeciwko rankingom AP

Miami może zostać pierwszą drużyną w historii, która zakończy sezon bilansem 8–0 przeciwko rywalom notowanym w AP Top 25. Hurricanes pokonali już 7 zespołów z rankingu, w tym Notre Dame, Texas A&M, Ohio State i Mississippi.

Tylko trzy zespoły w historii NCAA zanotowały co najmniej 8 zwycięstw nad rywalami z AP Top 25 w jednym sezonie: Alabama (2015, 2016) i LSU (2011). Miami ma także szansę na 10. w historii wygraną z drużyną numer 1 w kraju — dotąd bilans Hurricanes w takich meczach to 9–10.

Sezon Mendozy w liczbach

Fernando Mendoza rozegrał dla Indiany 15 spotkań i już zajmuje 6. miejsce na liście podających z największą liczbą przyłożeń w historii programu. W 2025 roku rzucił 41 touchdownów — tylko 1 mniej niż Antwaan Randle El i Peyton Ramsey w swoich najlepszych sezonach.

Mendoza jest także liderem wszech czasów Indiany pod względem skuteczności podań przy ponad 300 próbach — 73,0%. Aby spaść poniżej wyniku Kurtisa Rourke’a (69,4%), musiałby spudłować 19 pierwszych podań w finale.

Fernando Mendoza

Fernando Mendoza

Młody rekordzista Miami

Skrzydłowy Miami Malachi Toney potrzebuje 1 chwytu, by zostać pierwszym zawodnikiem Hurricanes z 100 złapanymi podaniami w jednym sezonie. Dotychczasowy rekord szkoły — 85 — należał do Xaviera Restrepo z 2023 roku.

Warto dodać, że Toney miał 17 lat na początku sezonu i formalnie powinien być jeszcze uczniem szkoły średniej. Obecnie zajmuje 4. miejsce w kraju pod względem liczby chwytów.

Malachi Toney

Malachi Toney

Walka o numer jeden w kraju

Zwycięzca finału niemal na pewno zakończy sezon na 1. miejscu w końcowym rankingu AP. Indiana była liderem tylko raz w historii — w ostatnim notowaniu przed fazą posezonową 2025. Miami natomiast było numerem jeden aż 68 razy, ale ostatni raz w końcowym zestawieniu sezonu zasadniczego 2002.

Historia obu programów pokazuje wyraźną dysproporcję, jednak finał 19 stycznia daje Indianie szansę na zapisanie się w historii futbolu akademickiego obok najbardziej utytułowanych drużyn. Z kolei dla Miami to okazja, by po latach wrócić na absolutny szczyt.

Źródło: AP
Foto: Tech. Sgt. Anthony Hetlage, YouTube, Miami Hurricanes
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu