Połącz się z nami

News Chicago

Noga z gazu. Chicago myśli nad ograniczeniem prędkości w mieście do 25mph

Opublikowano

dnia

Zwiększenie ograniczenia prędkości w Chicago z 30 do 25 mil na godzinę mogłoby radykalnie zmniejszyć liczbę zgonów i poważnych obrażeń w wyniku wypadków drogowych. Tak twierdzą urzędnicy miejscy i zwolennicy bezpieczeństwa ruchu drogowego, którzy przemawiali podczas środowego przesłuchania Rady Miasta Chicago.

Po dziesięcioleciach spadków, od 2014 r., liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w całym kraju rośnie. Podczas pandemii Covid-19 liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych gwałtownie wzrosła, osiągając śmiertelny szczyt w 2021 r.

Chociaż od lat ich liczba spada, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Rzecznicy tego problemu twierdzą, że zmniejszenie ograniczeń prędkości jest stosunkowo łatwą i skuteczną interwencją, która ochroni zarówno kierowców, pasażerów, pieszych, jak i rowerzystów.

Dane miejskie pokazują, że czarni mieszkańcy Chicago są prawie czterokrotnie bardziej narażeni na śmiertelne wypadki drogowe, przy czym obszary największej liczby wypadków są skupione po południowej i zachodniej stronie miasta. Problem w większym stopniu dotyczy społeczności kolorowych, ponieważ od dawna borykają się one z dezinwestycją a ich mieszkańcy często muszą pokonywać większe odległości w celu dojazdu do pracy, edukacji i rekreacji.

Ale jest to kwestia, której doświadcza całe miasto – na ulicach, na których obecnie obowiązuje domyślne ograniczenie prędkości w Chicago do 30 mil na godzinę, dochodzi do najcięższych wypadków wśród wszystkich użytkowników dróg.

Wg specjalistów nawet niewielkie zmniejszenie prędkości zwiększa prawdopodobieństwo, że ktoś przeżyje wypadek.

Według statystyk przedstawionych podczas przesłuchania przez Metropolitan Planning Council, przy prędkości 30 mil na godzinę osoba potrącona przez pojazd ma 60% szans na przeżycie. Przy prędkości 20 mil na godzinę wskaźnik przeżycia wzrasta do 80% lub więcej.

Wypadki mogą skutkować nie tylko ofiarami śmiertelnymi, ale także utratą zarobków, długami medycznymi i większym obciążeniem pracą służb ratowniczych.

Niestety w ciągu ostatniej dekady samochody w Stanach Zjednoczonych stały się szersze, wyższe i cięższe, ograniczając zdolność kierowców do dostrzegania pieszych lub rowerzystów.

22 stany ma większe ograniczenia prędkości niż Illinois. W innych miastach, w tym w Nowym Jorku, Bostonie, Atlancie, Memphis, Seattle i San Francisco, odnotowano dużą poprawę w obniżeniu liczby ofiar śmiertelnych i obrażeń w ruchu drogowym po zmianie w ograniczeniu prędkości.

 

Źródło: wttw
Foto: istock/lzf/

News Chicago

Na międzynarodowym lotnisku O’Hare w samolocie United Airlines zapalił się silnik

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek po południu samolot United Airlines przerwał start po tym, jak jego silnik zapalił się na Międzynarodowym Lotnisku O’Hare. Do zdarzenia doszło około godziny 2:00PM podczas lotu 2901, którego celem było na Międzynarodowe Lotnisko Seattle-Tacoma.

Federalna Administracja Lotnictwa FAA podała, że samolot znajdował się na drodze na pas startowy, gdy zauważono pożar silnika. Airbus A320 został odholowany z powrotem do bramki, gdzie pasażerowie wysiedli. Nie zgłoszono żadnych obrażeń.

„Lot United Airlines nr 2091 z Chicago do Seattle został opóźniony przed odlotem z powodu problemu z silnikiem, którym natychmiast zajęli się nasza lokalna załoga naziemna i służby ratownicze” – oświadczyli przedstawiciele linii.

Jak podała spółka, pracownicy United Airlines poszukiwali alternatywnych planów podróży dla 148 pasażerów na pokładzie maszyny. FAA tymczasowo wstrzymała przylatujące samoloty na O’Hare. Agencja podała, że normalną pracę wznowiono około 2:45PM.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga na utrudnienia w ruchu na DuSable Lake Shore Drive. Niektóre pasy będą zamykane

Opublikowano

dnia

Autor:

Kierowcy korzystający z DuSable Lake Shore Drive mogą spodziewać się w tym tygodniu większej liczby zamknięć pasów i związanych z nimi opóźnień w podróży. Prace drogowe zostaną wznowione w poniedziałek wieczorem.

Według Departamentu Transportu Chicago CDOT, trzy pasy jezdni w kierunku południowym między Irving Park Road i LaSalle Drive zostaną zamknięte od godziny 7:00PM w poniedziałek i będą obowiązywać do godziny 5 rano we wtorek.

Te pasy również zostaną zamknięte od godz. 6:00PM przez pozostałą część tygodnia, z ponownym otwarciem pasów o 5 rano następnego dnia. Jak informują urzędnicy, przez cały tydzień zamknięty będzie jeden pas ruchu po południowej stronie jezdni.

Od wtorkowego poranka planowane są również dodatkowe zamknięcia między Roosevelt a 31st Street. W godzinach od 9:00AM do 4:00PM zamknięte będą trzy pasy ruchu po południowej stronie jezdni, a jeden pas zostanie ponownie otwarty między godziną 4:00PM i 9:00AM następnego dnia.

Zamknięcia pasów między Roosevelt a 31st Street po północnej stronie jezdni zaczną obowiązywać w czwartek o 9:00AM Od tego czasu zamknięte będą trzy pasy ruchu po stronie północnej, natomiast dwa pasy pozostaną zamknięte w godzinach popołudniowych i nocnych.

Kierowcy proszeni są o planowanie z wyprzedzeniem swoich podróży z uwzględnieniem zamknięć dróg. Powinni spodziewać się sporych opóźnień, jeśli będą musieli jechać drogą DuSable Lake Shore Drive.

Więcej informacji na temat utrudnień w ruchu można znaleźć na stronie internetowej CDOT.

Źródło: nbc
Foto: istock/Daniel Avram/
Czytaj dalej

News Chicago

Restauracja Tortazo po raz pierwszy serwowała meksykańskie dania w Skokie

Opublikowano

dnia

Autor:

Tortazo, restauracja meksykańska założona przez znanego chicagowskiego szefa kuchni Ricka Baylessa, świętowała w sobotę wielkie otwarcie swojej nowej lokalizacji w Westfield Old Orchard Mall, odwiedzana przez tłumy głodnych klientów.

Według strony internetowej Tortazo, menu restauracji to dania świeżo przygotowywane na zamówienie, wyraz odważnych smaków, składników i technik Meksyku. Obejmuje ono chrupiące tarty przygotowywane na patelni, śniadaniowe chilaquiles, obfite, ręcznie robione miski, sałatki sezonowe i złocisto chrupiące churros.

Podczas sobotniego wielkiego otwarcia można było posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu chicagowskiego DJ-a Citlalica Jeffersa Peña, spróbować specjałów happy hour, tequili i bezpłatnego tortu dla pierwszych 100 gości.

Tortazo ma swoje lokalizacje w Willis Tower i na Times Square w Nowym Jorku. Otwarcie dodatkowych restauracji planowane są w Harrah’s Casino w Joliet i Caesars Palace w Las Vegas. Rick Bayless jest także właścicielem kilku innych znanych lokali w Chicago, w tym Frontera Grill, Topolobampo, XOCO i Bar Sótano.

Tortazo w Skokie’s Old Orchard czynne jest od 11:00AM do 7:00PM od niedzieli do czwartku i od 11:00AM do 8:00PM w piątek i sobotę.

 

Źródło: nbc
Foto: Tortazo
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu