Połącz się z nami

News Chicago

Prace na drogach w Illinois mogą w tym roku przyprawić kierowców o ból głowy

Opublikowano

dnia

Wiosna jak zawsze wiąże się z rozpoczęciem remontów na drogach i wieloma utrudnieniami dla kierowców. Gdzie możemy spodziewać się opóźnień w związku z prowadzonymi pracami?

Z jednej strony Illinois Tollway przebudowuje I-294, najbardziej ruchliwą drogę w systemie, i buduje od podstaw autostradę międzystanową. Z drugiej Departament Transportu stanu Illinois łączy modernizację Kennedy Expressway i I-80 – dwa wielkie projekty, które mogą sprawić, że najtwardsi kierowcy zapłaczą.

„Jesteśmy u szczytu” wartego 15 miliardów dolarów programu Move Illinois, powiedział w czwartek główny inżynier Tollway, Manar Nashif. W 2024 r. oznacza to kontynuację przebudowy i poszerzenie Centralnej Trójstanowej Drogi Płatnej (I-294).

Mamy za sobą  przebudowę głównej linii między I-55 a Cermak Road a roboty trwają na budowie  węzła I-290/I-88, poinformował Nashif. Cały projekt sięga od Rosemont po Oak Lawn.

W międzyczasie ekipy IDOT przebudowują pasy zwrotne Kennedy Expressway. Trzyletni projekt o wartości 150 milionów dolarów obejmuje remont 36 wiaduktów należacych do tej drogi, Edens Expressway i Ohio Street. W 2023 r. IDOT ukończył przebudowę pasów wjazdowych do miasta.

W 2024 r. pracownicy wymienią system kontroli dostępu do zwrotnego pasa ruchu, dzięki czemu zmiana pasa będzie szybsza.

Rok 2024 będzie także punktem zwrotnym dla autostrady I-80 w powiecie Will, jak zapowiedział stanowy sekretarz transportu Omer Osman.

Agencja rozpoczęła wartą 1,3 miliarda dolarów przebudowę ponad 30 wiaduktów i wielu węzłów przesiadkowych na autostradzie międzystanowej, którą codziennie obciąża około 20 000 ciężarówek. Projekt rozciąga się od Ridge Road w Minooka do Route 30 w pobliżu Joliet.

Czwartym dużym projektem w Illinois jest autostrada międzystanowa 490. Jednak tego lata spowoduje najmniej korków, ponieważ jest to zupełnie nowa droga, otaczająca zachodnią stronę międzynarodowego lotniska O’Hare.

Ten złożony projekt obejmuje prace związane z przeniesieniem linii kolejowych na południe od O’Hare, a niektóre z najbardziej skomplikowanych komponentów budowy zostaną dostarczone w latach 2024, 2025 i 2026.

Ponadto płatna droga zastąpi oświetlenie pasa startowego na lotnisku O’Hare oraz przesunie rurociągi paliwa do silników odrzutowych, co jest konieczne ze względu na wyjątkową lokalizację drogi płatnej.

I-490 połączy się z I-294 w Franklin Park, Route 390 pośrodku i I-90 w pobliżu Des Plaines; prace w tym roku skupią się na trzech węzłach komunikacyjnych.

Natomiast Powiat Kane zakończy jesienią ostatni odcinek Longmeadow Parkway pomiędzy Sandbloom/Williams Road a Bolz Road Connector

Przy ograniczonych środkach pieniężnych na budowę Longmeadow pierwotnie została wyznaczona jako droga płatna, ale dotacje stanowe i federalne uchroniły kierowców przed takim losem.

Oto kilka innych projektów autostrad i dróg płatnych:

• Naprawa mostów na I-88 w pobliżu Uniwersytetu Północnego Illinois; należy spodziewać się pewnych opóźnień i zamknięć dopiero pod koniec tego roku.

• Wymiana wiaduktów I-55 nad trasą 53 i Joliet Road.

• Budowa rozbieżnego węzła przy I-55 i Route 59 w pobliżu Plainfield.

• Prace łatające nawierzchnię na I-90 w pobliżu Rockford.

• Ulepszenia rampy przy I-355 i Roosevelt w Lombard.

• Remont mostu na dalekiej północy przy Route 41.

 

Źródło: dailyherald
Foto: istock/i-Stockr/ wabeno/ SergeyVButorin/smodj/

News Chicago

Za rok licealiści z Illinois przystapią do egzaminu ACT, a nie SAT

Opublikowano

dnia

Autor:

Uczniowie szkół średnich w całym stanie Illinois będą zdawać egzamin ACT wiosną przyszłego roku w ramach wymagań ukończenia szkoły. Urzędnicy stanowi ds. edukacji przyznali organizacji egzaminacyjnej nowy kontrakt w tym tygodniu.

Rada Edukacji Stanu Illinois przyznała w środę sześcioletni kontrakt o wartości 53 milionów dolarów organizacji ACT, Inc., co oznacza, że ​​uczniowie szkół średnich w całym stanie powrócą do zdawania egzaminu ACT po zdawaniu egzaminów SAT przez większą część ostatniej dekady.

Stanowy Kurator Edukacji, Tony Sanders, wyjaśnił tę decyzję w cotygodniowym komunikacie publikowanym w Internecie, twierdząc, że egzamin ACT jest zgodny ze standardami nauczania stanu Illinois i zapewnia uczniom „bezpieczne testowanie online”, zmniejszając jednocześnie obciążenie administracyjne okręgów szkolnych.

Egzamin ACT składa się z czterech testów wielokrotnego wyboru obejmujących język angielski, matematykę, czytanie i przedmioty ścisłe. Ocenia się go w 36-punktowej skali. Egzamin SAT składa się z dwóch części, angielskiej i matematycznej, z wynikami w zakresie od 400 do 1600 punktów.

Illinois stosowało wcześniej egzamin ACT jako wymóg egzaminacyjny przez 15 lat, aż w 2016 r. przeszło na egzaminy SAT.

Rada Edukacji Stanu Illinois stwierdziła, że ​​jej celem jest sfinalizowanie umowy przed rozpoczęciem roku podatkowego 1 lipca, aby do 15 lipca mogła wdrożyć plan wsparcia przejściowego.

Rzecznik Chicagowskich Szkół Publicznych CPS powiedział, że okręg poinformuje uczniów i rodziny o wszystkich potencjalnych zmianach do końca bieżącego roku szkolnego.

 

Źródło: wttw
Foto: istock/panitan punpuang/
Czytaj dalej

News Chicago

Kamala Harris w Chicago: „Walczymy o coś”. Dokładnie o prawo do zabijania dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas czwartkowej wizyty w rejonie Chicago wiceprezydent Kamala Harris starała się zgromadzić Demokratów i zebrać pieniądze na nadchodzące wybory. „Czas zakasać rękawy” – powiedziała grupie około 100 osób podczas zbiórki pieniędzy w Glencoe na północnych przedmieściach. „Nie walczymy z niczym, walczymy o coś”.

W czasie spotkania w Glencoe Kamala Harris przemawiała przez około 15 minut, poruszając głównie kwestię praw do aborcji jako decydującej stawki w nadchodzących wyborach.

Według Lauren Rosenthal, przewodniczącej Invest to Elect Illinois, która zorganizowała wydarzenie, jej występ zebrał ponad 670 000 dolarów na rzecz funduszu Biden Victory Fund.

Duet Biden-Harris ma zostać nominowany podczas Narodowej Konwencji Demokratów tego lata w Chicago. Podczas przemówień Harris nie użyła nazwiska domniemanego kandydata Partii Republikańskiej, byłego prezydenta Donalda Trumpa, którego Biden pokonał w 2020 r., nawiązała jednak do „chaosu” czterech lat Trumpa w Białym Domu.

Gospodarzami wydarzenia byli Karen Citow, członkini Invest to Elect Illinois, i jej mąż, Jonathan Citow, w ich domu w Glencoe. Goście jedli przekąski wegetariańskie i kebaby na zadaszonym tarasie z widokiem na jezioro Michigan.

Kamala Harris przedstawiła optymistyczną dla siebie perspektywę wyborów w 2024 r. „Wygrywamy” – powtarzała wielokrotnie, powołując się na sukcesy na rzecz praw reprodukcyjnych w wyborach stanowych. Prawo do aborcji było główną osią spotkania.

Uczestnicy zapłacili od 1500 do 50 000 dolarów za udział w wydarzeniu.

W czwartek rano, przed postojem w Glencoe, Harris była w Milwaukee, gdzie rozmawiała z właścicielami małych firm w ramach swojej Economic Opportunity Tour.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

19 kościołów katolickich na przedmieściach Chicago może zostać zamknięta

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka miesięcy po ogłoszeniu przez diecezję Joliet zamknięcia 5 kościołów katolickich i 2 szkół katolickich w rejonie miasteczka, miejscowy biskup zasygnalizował, że kolejnym 19 parafiom na zachodnich i południowo-zachodnich przedmieściach oraz poza nimi, grozi zamknięcie lub fuzja.

Biuro biskupa Rona Hicksa poinformowało, że restrukturyzacja w diecezji jest konieczna z różnych powodów, w tym z powodu braku księży i ​​„kwestii budżetowych”.

Biskup Ron Hicks

Jednakże urzędnicy kościelni nie chcieli rozmawiać o tym, czy i w jaki sposób trwający od kilkudziesięciu lat skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, który doprowadził do wielomilionowych wypłat prawnych, wpłynął na ich wyzwania finansowe.

Na stronie internetowej diecezji znajduje się lista ponad 70 wiarygodnie oskarżonych duchownych, przy czym diecezja Joliet była niegdyś jednym z epicentrów kryzysu, który dotknął księży w całym kraju.

Urzędnicy diecezji twierdzą, że niektóre z 19 kościołów można zamknąć, a niektóre połączyć w ramach trwającego procesu restrukturyzacji.

Zagrożone kościoły:

 • Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace
 • Christ the King w Lombard
 • St. Alexander w Villa Park
 • St. John the Apostle w Villa Park
 • Christ the Servant w Woodridge
 • St. Luke w Carol Stream
 • St. Mark w Wheaton
 • Assumption w Coal City
 • Immaculate Conception w Braidwood
 • Sacred Heart w Kinsman
 • St. Boniface w Monee
 • St. Lawrence w South Wilmington
 • St. Lawrence O’Toole Chapel w Essex
 • St. Liborius w Steger
 • St. Mary w Park Forest
 • St. Mary Mission w Reddick
 • St. Patrick (Wilton Center) w Manhattan
 • St. Paul the Apostlew Peotone
 • St. Rose w Wilmington

Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace

Urzędnik kościelny, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska, ale jest zaznajomiony z planami zamknięcia kościołów, powiedział, że jest „rozczarowany” sposobem, w jaki biskup Ron Hicks prowadzi działalność kościelną.

„Biskup zawiera układy, a ci, którzy w rezultacie cierpią, to ludzie, ponieważ to nie biskup zbudował te kościoły i nie są nimi także księża, tylko ludzie” – powiedział urzędnik.

Christ the King w Lombard

W 2023 r. diecezja rozpoczęła ocenę 16 parafii w Joliet i jej okolicach, a na początku tego roku ogłosiła zamknięcie 5 kościołów i 2 szkół podstawowych.

Od 2022 r. Archidiecezja Chicago zamknęła 26 parafii, z czego dwie w tym roku.

 

Źródło: suntimes
Foto: Ascension of Our Lord w Oakbrook Terrace, Christ the King w Lombard, Diecezja Joliet, St. Mark w Wheaton
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu