Polonia Amerykańska
XV Rajd Gwiaździsty: Motocykliści rozpoczną sezon poświęceniem maszyn w Merrillville

Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość SRKPiT USA zaprasza kluby motocyklowe, motocyklistów niezrzeszonych i sympatyków na rozpoczęcie sezonu 2024 do Merrillville w Indianie. 5 maja odbędzie się XV Rajd Gwiaździsty imienia Marka Kawczyńskiego.
W trakcie wydarzenia odbędzie się Mszę święta, poświęcenie motocykli oraz wspólne biesiadowanie przy posiłku. Msza św. rozpocznie się o godzinie 12.00PM. Gospodarzem wydarzenia są Ojcowie Salwatorianie z Sanktuarium Matki Bożej z Częstochowy w Merrillville.
Informacje na temat wydarzenia można uzyskać pod numerami tel. 847 212 1525 oraz 773 592 9818.
Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 roku, po pierwszym Rajdzie. Jest ono organizatorem Rajdu, ale jednocześnie stało się ważnym partnerem w niesieniu pamięci i prawdy historycznej. Patronuje różnorodnym inicjatywom podejmowanym przez szkoły i środowiska lokalne w celu upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej.
Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński stał się inspiracją do organizowania innych rajdów historycznych związanych z Polską i Polakami, także poza granicami kraju. W Stanach Zjednoczonych działa Stowarzyszenie Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość SRKPiT.
Marek Kawczyński urodził się pod Sulejowem i przeprowadził do Chicago. Jak wspomina jego brat, Jacek:
“Tutaj skończył studia i pracował jako główny księgowy w kilku firmach. Następnie został przedsiębiorcą. Obok rodziny i pracy jego wielką pasją były motocykle. Marek wspomagał moje wszystkie inicjatywy. Z braku czasu nie uczestniczył we wszystkich spotkaniach, lecz gdy zachodziła potrzeba, zawsze mogliśmy na niego liczyć. Mój brat wraz ze mną należał do klubu motocyklowego „Sokół”, a następnie był skarbnikiem w Stowarzyszeniu Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość. Marek był wielkim, mądrym i dobrym człowiekiem, a przy okazji zawsze skromnym i chętnie pomagającym bliźnim. Mój brat był patriotą z krwi i kości. Prawdziwym Polakiem. Wiem, że jest z nami i patronuje nam, przemierzając niebieskie szlaki. Dlatego też postanowiliśmy nazwać nasz zlot jego imieniem.”
Marek Kawczyński zmarł 17 września 2012 roku.
Źródło: SRKPiT USA, Nasz Dziennik
Foto: SRKPiT USA
Galeria
Zakończenie Nabożeństw Majowych w Schiller Woods. Fot. Wojciech Adamski
Polonia Amerykańska
Bilety na 45. doroczny Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce są w sprzedaży do niedzieli

Założone w 1935 roku, Muzeum Polskie w Ameryce, jedno z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych, świętuje w tym roku 90-lecie swojej działalności. Okazją do celebracji tego jubileuszu będzie 45. doroczny Bal Letni MPA. Bilety można nabyć do dnia 1 czerwca.
“Serdecznie zapraszamy Szanownych Państwa w piątek, 13 czerwca 2025 roku na 45. doroczny Bal Letni MPA do O’Hare Tech Center w Schiller Park, Illinois.
Nagrodę Ducha Polskości otrzymują: Krzysztof Matyszczyk oraz Polish American Police Association.
Wyborowe koktajle zostaną podane o godzinie 18:30, kolacja o godzinie 19:30. Wspólnie zatańczymy przy dźwiękach Orkiestry Antoniego Kawałkowskiego.
Zapraszamy również do wzięcia udziału w cichej aukcji. Udział w balu jest przede wszystkim okazją, aby zostać mecenasem Muzeum i wesprzeć fundusz generalny MPA.
Bilety w cenie 200 lub 1875 $ za dziesięcioosobowy stolik do 16 maja 2025. Bilety w cenie 225 lub 2,100 $ za dziesięcioosobowy stolik po 16 maja 2025. Część opłaty za bilet jest odliczalna od podatku.
W celu dokonania rezerwacji na bal prosimy dzwonić do Mary Jane Robles pod numer 773-782-2605 lub pisać pod adres Mary-Jane-Robles@PRCUA.org do 1 czerwca lub online.”
Źródło: informacja własna
Foto: MPA
News USA
Polski policjant raniony podczas akcji ratowania dziecka na Glendale – pytanie do burmistrza NYC

Polski sierżant w NYPD Sebastian Hajder został poważnie raniony podczas akcji ratowania dziecka na Glendale – został kilkukrotnie ugryziony – w kolano, dłoń i palec wskazujący. Monika Adamski, redaktor naczelna Radio RAMPA, podczas ostatniej konferencji prasowej, zapytała burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa, o jego komentarz w tej sprawie.
Prokurator okręgowa dzielnicy Queens, Melinda Katz poinformowała o postawieniu zarzutów Felizowi Enrique, 31-latkowi z Glendale, oskarżonemu m.in. o napaść pierwszego stopnia.
Jak podaje prokuratura, 10 maja, między 4:10 p.m. a 4:30 p.m. Enrique podszedł do 9-letniej dziewczynki w pobliżu skrzyżowania 67th Place i Central Avenue w Glendale i nawiązał z nią rozmowę, pytając o imię. Kiedy dziecko odpowiedziało, Enrique uderzył ją mocno ręką w twarz, powodując, że upadła na ziemię. Interweniował nieumundurowany policjant wraz z dwoma przechodniami.
Policjant, który interweniował w sprawie ataku na dziecko, to sierżant Sebastian Hajder – jak ustaliło Radio RAMPA, sierżant Hajder urodził się w Łańcucie i wyemigrował do USA z rodzicami jako dziecko. Sebastian Hajder od 2019 roku pracuje w 79. posterunku policji jako sierżant. Wcześniej służył w 67. posterunku, a w NYPD pracuje od roku 2013. Wychowany został w polskiej kulturze i tradycji, był uczniem polskiej szkoły im. Św. Królowej Jadwigi na Ridgewood w Nowym Jorku.
W chwili zdarzenia nie był na służbie, ale nie zawahał się zareagować, gdy zobaczył, że 9-letnia dziewczynka została brutalnie uderzona. Razem z dwoma przypadkowymi świadkami rzucił się na pomoc i próbował zatrzymać sprawcę.
Podczas szamotaniny z Felizem Enrique, sierżant Hajder doznał poważnych obrażeń. Został kilkukrotnie ugryziony – w kolano, dłoń i palec wskazujący. Najcięższą raną było odgryzienie czubka palca wskazującego, którego – mimo interwencji lekarskiej – nie udało się uratować. Jak podała prokurator, oprócz tego policjant miał też rany szarpane oraz otarcia na nogach i ramionach.
Za swoje szybkie i odważne działanie został publicznie pochwalony przez prokurator Katz, która podkreśliła jego poświęcenie i natychmiastową reakcję.
Radny dystryktu 30. Robert Holden liczy na to, że polski policjant zostanie uhonorowany. “Nie ma absolutnie żadnego usprawiedliwienia dla uderzenia dziecka. Kiedy sierżant NYPD Sebastian Hajder, który nie był na służbie, wkroczył, aby to powstrzymać, został brutalnie zaatakowany — i odgryziono mu palec,” oświadczył radny, dodając, że rozmawiał z sierżantem Hajderem, “odważnym wyborcą, który jest głęboko oddany naszej społeczności.””Nie mogę się doczekać, aby powitać go w moim biurze lub w ratuszu, aby uhonorować jego odwagę w obliczu tak nikczemnego czynu,” zakończył Holden.
O akcję z udziałem policjanta, we wtorek burmistrza Nowego Jorku zapytała również Monika Adamski.
Burmistrz określił to zdarzenie jako „przerażające” i wyraził zaniepokojenie rosnącą falą przemocy oraz brakiem szacunku dla funkcjonariuszy i munduru, który jest symbolem bezpieczeństwa publicznego. Podkreślił konieczność pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności i wyraził zadowolenie z działań podjętych przez prokuraturę w tej sprawie.
„Kiedy brakuje szacunku dla munduru, brak szacunku dotyka symbolu naszego bezpieczeństwa publicznego – i tego, co jest dla nas ważne.”
Sędzia Sądu Najwyższego Queens, Toni Cimino, wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu oskarżonego i nakazał mu stawienie się w sądzie 10 lipca. W przypadku skazania, grozi mu kara do 25 lat więzienia.
Monika Adamski/Radio Rampa
-
Zdrowie1 tydzień temu
Uwaga na szczepionki przeciw Covid19: mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego
-
News Chicago5 dni temu
Sandra i John Kucala z Orland Park walczą o dom. Ich podatek wzrósł z 3 do 17 tys. USD
-
News Chicago4 dni temu
Uwaga – oszustwo: Fałszywe SMS-y o mandatach drogowych krążą w Illinois
-
News Chicago2 tygodnie temu
Illinois kończy program opieki zdrowotnej dla imigrantów
-
News USA1 tydzień temu
Strzelanina w Waszyngtonie: Mieszkaniec Chicago zabił dwoje pracowników ambasady Izraela
-
News USA2 tygodnie temu
ICE aresztuje niebezpiecznych kryminalistów w miastach-sanktuariach
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jazzowa uczta w PaSo: Grażyna Auguścik zaśpiewa do muzyki filmowej Krzysztofa Komedy
-
News USA3 dni temu
Republikanie oskarżają UE i rząd Tuska o ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce