Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Inwestytura Orderu Św. Stanisława przyjmie w niedzielę nowych członków

Opublikowano

dnia

W najbliższą niedzielę 14 kwietnia, w kościele św. Ferdynanda, znakomite osoby ostaną uhonorowane orderem Św. Stanisława za swoją działalność na rzecz Kościoła i ubogich. Tym samym wstąpią do Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława by nadal pomagać potrzebującym. Na uroczystą Inwestyturę w studiu Radia Deon Chicago zapraszają Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk, oraz Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

 

Ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, Order Świętego Stanisława funkcjonował w Polsce przedrozbiorowej, Księstwie Warszawskim (1807-1815) i Królestwie Polskim (1815-1830). W tym czasie, aby być nim uhonorowanym, trzeba było udowodnić swoje szlachectwo, a order był w pewnym sensie zachętą by być jeszcze bardziej rycerskim.

Odrodzona w 1918 r. Rzeczypospolita Polska i jej władze państwowe nie wznowiły nadawania Orderu Świętego Stanisława.

W 1979 roku odznaczenie zostało reaktywowane na obczyźnie, w środowisku polskiej powojennej emigracji politycznej w Anglii. Jego główny odnowicielem był Juliusz Nowina-Sokolnicki. Grupa funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych od prawie 40 lat, natomiast pierwsza Inwestytura w Chicago odbyła się w 2019 r.

Obecnie grupy Kawalerów i Dam Orderu Świętego Stanisława formalnie tworzą stowarzyszenia, choć wszyscy członkowie organizacji traktowani są jak członkowie zakonu, ponieważ uczestniczą w wielu uroczystościach kościelnych, tłumaczy Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk. 

Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława dążą do tego by zostać formalnie zakonem.

“Kiedyś było to największe stowarzyszenie na świecie, liczyło około 1500 członków. Do tego stowarzyszenia należeli znamienici ludzie Stanów Zjednoczonych. Dużo wśród nich było czynnych żołnierzy, generałów, pułkowników, polityków”, wyjaśnia Waldemar Wilk.

W czasie stanu wojennego w Polsce organizacja przekazywała wielką pomoc do Ojczyzny, przede wszystkim Szpitalowi Dzieciątka Jezus w Warszawie, ale także szkołom. Po tym czasie działalność stowarzyszenia osłabła.

Zasadą, według której przyjmowani są nowi członkowie jest hasło stowarzyszenia: „Praemiando Incitat”(nagradzając zachęca). Dlatego organizacja zwraca uwagę na dokonania swoich kandydatów w przeszłości – “czy są to ludzie, którzy mają zainteresowania społeczne, jakie mają osiągnięcia i, generalnie, czy są skłonni pomagać innym ludziom” mówi Waldemar Wilk.

To, kto zostanie przyjęty w tym roku do stowarzyszenia jest na razie tajemnicą, ale możemy się spodziewać, że są to znani w Chicago działacze polonijni, zapowiada Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

Działalność stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława w Chicago rozpoczęła się w 2019 roku od 15 członków. Od tamtego czasu osób przybywa, choć pandemia nieco wstrzymała rozwój organizacji.

Do tej pory w Wietrznym Mieście odbyły się dwie Inwestytury, pierwsza w 2019 roku w kościele Św. Jacka  i druga w 2022 roku w kościele Ojców Cystersów w Willow Springs, wspomina Maciej Żywicki.

Wraz z nowymi osobami grupa z Chicago będzie liczyła około 50 członków.

“Głównym celem jest pomoc i wsparcie osób potrzebujących”, mówi o działalności stowarzyszenia Maciej Żywicki. Wsparcie jest przekazywane np. Lidze Katolickiej Rodzin, oraz innym organizacjom.

Światowa Inwestytura Kawalerów i Dam Orderu Św. Stanisława odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia. Uroczystości kościelne będą miały miejsce w kościele Św. Ferdynanda, przy 5900 West Barry Ave., Chicago IL 60634. Rozpoczną się o godzinie 3.00PM.

Uroczysta kolacja i część artystyczna odbędzie się w sali bankietowej Jolly Inn, przy 6501 W Irving Park Rd, Chicago IL 60634.

Jeszcze dzisiaj można rezerwować bilety. W sprawie rezerwacji organizatorzy proszą o kontakt z Panią Anią, pod nr. tel. 773-932-7632. Koszt od osoby wynosi 100 dolarów.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Zespół Pieśni Tańca Wici obchodzi piękny jubileusz 50-lecia. By uczcić tę uroczystość, 26 kwietnia zaprezentuje dwa specjalne koncerty, a dzień później zaprasza na bankiet z udziałem gości honorowych zarówno z Polski jak i ze Stanów Zjednoczonych. Do świętowania tej wspaniałej rocznicy zapraszają w studiu Radia Deon Chicago Rafał Kowalczyk wraz z córką Olivią, tańczącą w zespole.

Historia Zespołu Pieśni i Tańca Wici jest fascynująca. Choć grupa zaczynała w bardzo trudnych warunkach to przetrwała i ma się bardzo dobrze. Jej członków połączyła pasja i miłość do polskiego folkloru oraz ciężka praca.

17-letnia Olivia Kowalczyk, tegoroczna Królowa Parady 3-Maja, od 7 lat tańczy w zespole Wici. “Wici to moje, prawie takie całe życie, to moja rodzina druga, mam tu najlepsze koleżanki” mówi o zespole Olivia, której starsza siostra także tańczy w tej grupie.

Olivia nie myśli odejść z zespołu, chce w nim być jeszcze długie lata a następnie pracować jako instruktorka dla młodych pokoleń. Działalność w Wiciach daje jej większy związek z polskością i buduje relacje, rozwija i kształtuje pewność siebie.

Rafał Kowalczyk, jako tata dwóch członkiń Wici, wozi córki, wspiera, pomaga i oczywiście ogląda występy, obserwując młodych ludzi. “To jest niesamowite, jak się widzi najpierw małe dzieci, później coraz większe, a później młodzież i dorośli. Dlatego, że w Wiciach można zobaczyć trzy pokolenia. Możemy zobaczyć dziadków, ich dzieci i wnuków” podkreśla.

Starsze pokolenia tancerzy to osoby urodzone w Polsce, te najmłodsze – już w Ameryce, ale wszyscy kultywują tradycje przywiezione z Ojczyzny. Osoby, które “wychowały się” w zespole robią wspaniałe kariery i podejmują się wielu dobrych inicjatyw.

Olivia Kowalczyk

“Myślę, że od Wici się nie odchodzi nigdy, bo w Wiciach się jest zawsze” zaznacza Rafał Kowalczyk. I to właśnie zobaczymy na dwóch jubileuszowych koncertach 26 kwietnia, o godzinie 2.00 popołudniu i 7.00 wieczorem.

Absolwenci wrócą na scenę, żeby pokazać wszystkim, że członkowie zespołu tworzą jedną wielką rodzinę oraz, żeby znów robić to, co najbardziej kochają.

Wici na 39. Koncercie Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego, 16 marca 2025 r.

Koncerty zespołu Wici będą miały miejsce w North Shore Center w Skokie, przy 9501 Skokie Blvd, Skokie, IL 60077. Dzień później, 27 kwietnia, odbędzie się uroczysty bankiet z udziałem gości specjalnych oraz rozdaniem nagród w sali bankietowej hotelu Holliday Inn w Skokie, przy 5300 W Touhy Ave, Skokie, IL 60077.

Rezerwacji biletów można dokonać pod numerem telefonu 773-827-8108.

Olivia i Rafał Kowalczyk gorąco zapraszają zarówno młodszych jak i starszych:

Serdecznie Zapraszamy na Jubileusz Wici!

 

Źródło: informacja własna
Foto: StelmachLens
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wisłoka Chicago broni tytułu Mistrza Ligi UPSL. Kibicujemy Biało-Zielonym!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nasza polonijna drużyna, Wisłoka Chicago, szykuje się do rozpoczęcia rozgrywek wiosennego sezonu półzawodowej ligi UPSL. Pierwszy mecz Biało-Zieloni zagrają 12 kwietnia na wyjeździe, a pierwsze domowe spotkanie w Bensenville odbędzie się 19 kwietnia. Czy Wisłoka ponownie wywalczy puchar? W studiu Radia Deon prezes klubu, Marek Raś, oraz obrońca, Maciej Rzadkosz, mówią o przygotowaniach do sezonu i nowościach jakie czekają kibiców.

Obrona tytułu mistrza bywa zazwyczaj jeszcze trudniejsza niż wywalczenie pucharu. Wisłoka Chicago przez całą zimę brała udział w rozgrywkach halowych, żeby piłkarze nie wyszli z formy, a niedawno też rozpoczęła treningi na zewnątrz.

“Trenujemy dwa razy w tygodniu, również mamy sparingi, więc na razie wszystko fajnie wygląda i czekamy na pierwszy mecz” mówi Maciej Rzadkosz.

Wisłoka Chicago nie tylko w teorii wydaje się być mocniejszym zespołem. “To widać w treningach i nawet na hali, że każdy zawodnik może grać w tej drużynie i każdy może coś dać od siebie” zaznacza obrońca Biało-Zielonych.

Wisłoka Chicago jest jednym z najlepiej zorganizowanych klubów, jakie zna Maciej Rzadkosz.

Mecze domowe w Bensenville zawsze miały specjalną oprawę od maskotek począwszy, przez rzuty karne dla kibiców, czy chociażby wizytę naszych najpiękniejszych dziewczyn, czy to Miss Stanów Zjednoczonych, czy Królowych Parady 3 Maja.

W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji dla publiczności. “Mamy oficjalny hymn. Będzie też oficjalna maskotka klubowa na pierwszym spotkaniu. Powstaje też grupa cheerleaderek, która będzie zagrzewać piłkarzy do boju, do zwycięstw” zapowiada Marek Raś.

Maciej Rzadkosz

Trwa nabór dziewcząt do grupy cheerleaderek – pasjonatki tańca w wieku od 16 lat, które chcą rozwijać swoje zdolności w energicznym i kreatywnym zespole, mogą się zgłaszać do dnia 3 kwietnia. Aby wziąć w castingu należy wypełnić formularz: 𝗵𝘁𝘁𝗽𝘀://𝗳𝗼𝗿𝗺𝘀.𝗴𝗹𝗲/𝗠𝗥𝗳𝗱𝗘𝗽𝘃𝗤𝗺𝘅𝗷𝗫𝗝𝘅𝗺𝘂𝟵, do czego zachęca prezes klubu.

W czasie domowych meczów nie zabraknie także różnych konkursów z nagrodami, takich jak rzuty karne dla publiczności. A pierwsze spotkanie w Bensenville będzie szczególne, ponieważ wypada w Wielką Sobotę. Dlatego jako atrakcję dla dzieci zaplanowano świąteczne zbieranie jajek i nagrody dla najlepszych, zapowiada Marek Raś.

Stałą tradycją jest także wspólne grillowanie czyli mini piknik piłkarski zawsze po spotkaniu, nie zależnie od jego wyniku. To wspaniały sposób na integrację środowiska piłkarskiego i kibiców, ale także działaczy, zawodników i sponsorów.

Pierwszy mecz ligi UPSL Biało-Zieloni rozegrają 12 kwietnia w Milwaukee z wymagającą drużyną Bavarian Soccer Club. Tutaj także Wisłoka zaprasza swoich kibiców, których wsparcie i doping są zawsze mile widziane.

Puchar Wisłoki zdobyty wiosną 2024 r.

Pierwszy mecz domowy na otwarcie sezonu w Bensenviile rozpocznie się o godzinie 4.00PM 19 kwietnia, a Biało-Zieloni zmierzą się z Chicago Strikers.“Wisłoka jako jeden z nielicznych klubów w lidze UPSL nie pobiera żadnych opłat za wejście”, przypomina prezes klubu.

Wierzymy w Biało-Zielonych i zdobycie kolejnego mistrzostwa! Zapraszamy na mecze ligi UPSL!

 

Źródło: informacja własna

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Bogusław Niemczewski zaprasza na Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Już jutro, w Activity Center należącym do kościoła Św. Ferdynanda odbędą się Mistrzostwa Polonii w Szachach. W królewskiej grze zmierzą się zarówno dzieci jak i młodzież oraz dorośli. Do sprawdzenia swoich umiejętności na szachownicy w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Bogusław Niemczewski – prezes organizacji Polonia for Poland trener szachowy i organizator turniejów polonijnych. Warto stanąć w szranki i zdobyć atrakcyjne nagrody!

W niedzielnym turnieju szachowym mogą wziąć udział wszyscy potrafiący grać w szachy, zapowiada Bogusław Niemczewski. Zawodnicy będą podzieleni na kategorie wiekowe, czyli dzieci ze szkoły podstawowej klas 1-3, klas 4-5, 6-8 oraz juniorzy – czyli uczniowie high school. Jest również kategoria open i grupa przeznaczona dla kobiet.

“Jak widać mogą uczestniczyć nawet 5-6-latkowie i oczywiście 80-latkowie, o ile znają zasady gry w szachy” zaznacza nasz Gość. A naprawdę warto, ponieważ w każdej grupie, zawodnicy, którzy zajmą miejsca od pierwszego do szóstego dostają atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe.

“Ten turniej już organizujemy po raz dwudziesty, jest bardzo popularny. Jest to jeden z dwóch dużych turniejów organizowanych przez nasz klub Hetman i naszą organizację w roku. Następny  jest w listopadzie, w połowie listopada z okazji Święta Niepodległości” mówi organizator zawodów.

“Absolutnie nie trzeba się bać, że to są Mistrzostwa Polonii” podkreśla Bogusław Niemczewski. Choć słowo “mistrzostwa” brzmi to dość poważnie, ale “to jest otwarty turniej dla wszystkich, którzy tylko i wyłącznie chcą sprawdzić się w szachach. Jest miła atmosfera, kawa, herbata, są przerwy i są opiekunowie młodszych dzieci.”

Według naszego Gościa najlepiej jest rozpocząć naukę gry w szachy w dzieciństwie, w wieku 5-6 lat.

“Wtedy można liczyć na naprawdę osiągnięcie profesjonalnego poziomu gry i żyć z szachów, z gry po prostu, bo są nagrody dość wysokie finansowe na turniejach. Natomiast można również traktować szachy nie jako profesjonalne źródło dochodu, ale jako wspaniały dodatek do życia, gdyż jest to najstarsza gra na świecie” mówi Bogusław Niemczewski.

Zwycięzcy Mistrzostw Polonii w 2023 roku.

Gra w szachy znana jest na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych przezywa rozwój już od lat a kółka szachowe działają niemal w każdej szkole. Na dodatek w amerykańskich szkołach średnich szachy są traktowane tak samo jak inne sporty takie jak hokej, futbol, czy koszykówka, jeżeli chodzi o otrzymanie stypendium na studia.

“Szachy uczą oczywiście logicznego myślenia, to jest też niesamowicie ważne dla dzieci i takiej dużej wyobraźni, która jest na pewno potrzebna” zwraca uwagę nasz Gość. Uczą także opanowania, szacunku dla przeciwnika i uczciwości – “tu nie ma miejsca, tak jak w kartach na oszustwa, tu rzeczywiście trzeba wykazać się ogromną wiedzą.”

Dawniej wiedzę o tej grze zdobywało się z książek, teraz – w dobie internetu – to jest dużo łatwiejsze. Komputery zrewolucjonizowały także i tą dziedzinę.

Otwarte Mistrzostwa Polonii w Szachach odbędą się 30 marca od godziny 9.30AM w Activity Center parafii świętego Ferdynanda, przy skrzyżowaniu ulicy Belmont i Austin. Wpisowe – 35 dolarów dorośli, juniorzy – 30 dolarów. Można zapisać się wcześniej – pod numerem telefonu 847-962-1068, lub 25 minut przed rozpoczęciem turnieju.

 

Źródło: informacja własna

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu