Połącz się z nami

News Chicago

29 wielkich motyli pojawi się w chicagowskich parkach promując sztukę i naturę

Opublikowano

dnia

W lipcu Muzeum Przyrody Peggy Notebaert umieści 29 rzeźb motyli o wysokości 6 stóp wzdłuż Magnificent Mile, w Lincoln Park oraz w parkach miejskich po południowej i zachodniej stronie. Instalacja jest częścią nowej inicjatywy o nazwie „Lot Motyli”, która łączy sztukę, naturę i opowiadanie historii.

Zanim w lipcu rzeźby zostaną rozesłane po całym mieście, 25 kwietnia zostaną zainstalowane przed muzeum pod adresem 2430 N. Cannon Drive.

Lokalni artyści i grupy społeczne zaprojektowały stalowe rzeźby, które mają aluminiowe skrzydła i są wzorowane na motylach paziowatych i zagrożonym gatunku Speyeria idalia. Będzie można je podziwiać na terenie miasta do końca 2025 r.

Misją tej inicjatywy jest łączenie ludzi z naturą, podkreślanie wysiłków muzeum na rzecz ochrony przyrody i dzielenie się historiami zróżnicowanej grupy artystów z różnych dzielnic Chicago.

W ramach inicjatywy muzeum współpracuje z Chicago Park District, konsultantką ds. sztuki, Cortney Lederer i ChiLab Studio, które skonstruowało formy rzeźbiarskie i zapewniło artystom przestrzeń studyjną. Tullman Community Ventures przekazało wsparcie finansowe.

Rzeźby stworzyli zarówno doświadczeni, jak i wschodzący artyści, a także grupy społeczne, z których część pracuje z artystami bezdomnymi, osobami z niepełnosprawnością rozwojową i młodzieżą. W projektach wykorzystano m.in. farby akrylowe, tkaniny, mozaiki, afrykańskie koraliki, a nawet koce.

Każdy motyl symbolizuje coś innego. Np. artysta Ravi Arupa poprzez swoją rzeźbę wyraża galaktykę jako mikrokosmos obracający się w spiralę rozciągającą się w nieskończoność.

Natomiast Englewood Arts Collective, wykorzystują swoje rzeźby do przekazywania wiadomości na temat dzielnicy. Doświadczony artysta Hector Duarte w swojej rzeźbie także zastanawia się nad historią swojej społeczności i kwestią migracji, dotyczącą zarówno ludzi jak i motyli.

Jedna z motylich rzeźb stanie w holu Muzeum Przyrody Peggy Notebaert. Będzie to zaprojektowany przez Ignite Studios kalejdoskop złożony z ponad 200 szklanych motyli. Inspiracją dla tego dzieła była muzealna przystań motyli Judy Istock, w której żyje ponad 1000 swobodnie latających motyli reprezentujących ponad 40 gatunków.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/Greenfield and green lover/

News Chicago

Whiplash – Zobacz nagrodzony film z akompaniamentem Chicago Philharmonic na żywo

Opublikowano

dnia

Autor:

Przygotuj się na wieczór, w którym kino i muzyka spotkają się w oszałamiającym widowisku. Chicago Philharmonic zaprasza na wyjątkowy pokaz nagrodzonego Oscarem® filmu Whiplash (2014), w reżyserii Damiena Chazelle’a, z Milesem Tellerem i J.K. Simmonsem w rolach głównych – tym razem w oprawie muzyki na żywo.

Historia młodego, ambitnego perkusisty Andrew i jego bezwzględnego mentora Fletchera wybrzmi jeszcze mocniej, gdy każda nuta zostanie zagrana tu i teraz.

Na scenie wystąpi 18-osobowy jazzowy big band oraz znakomici muzycy Chicago Philharmonic, którzy zsynchronizują dźwięki z obrazem. Główną atrakcją wieczoru będzie wirtuoz perkusji Greyson Nekrutman, podróżujący z produkcją i gwarantujący niezapomniane solówki.

Pod batutą Justina Hurwitza – laureata Oscara i współtwórcy muzyki do La La Land – widzowie przeżyją “Whiplas w zupełnie nowym wymiarze: głośniej, intensywniej, mocniej.

Data: 13 września 2025
Godzina: 8:00PM
Miejsce: Audytorium, 50 East Ida B. Wells Drive Chicago, IL 60605

Dyrygent: Justin Hurwitz
Gość specjalny – perkusja: Greyson Nekrutman


To nie tylko seans filmowy. To koncert, który porwie Twoje zmysły i sprawi, że poczujesz każde uderzenie werbla tak, jakbyś siedział tuż obok muzyków.

Źródło: Chicago Philharmonic
Foto: Chicago Philharmonic, folmweb
Czytaj dalej

News Chicago

Paramount Theatre Aurora zaprasza na Najlepszy Musical w Ameryce Północnej – “Come From Away”

Opublikowano

dnia

Autor:

“Come From Away”, uznawany przez krytyków New York Timesa za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych i zdobywca tytułu Najlepszego Musicalu w całej Ameryce Północnej ponownie gości na scenie w Chicago. Ta wyjątkowa produkcja przenosi widzów w sam środek niezwykłej, prawdziwej historii, która wydarzyła się w dniach po 11 września 2001 roku. W Paramount Theatre Aurora możemy zobaczyć ją do 12 października.

Historia, która łączy serca

Po zamachach 11 września 2001 roku i zamknięciu przestrzeni powietrznej USA 38 samolotów z 7000 pasażerów zostało skierowanych do małego miasteczka Gander w Nowej Fundlandii. W ciągu zaledwie kilku godzin mieszkańcy tego odległego miejsca otworzyli swoje domy i serca dla obcych z całego świata.

W obliczu napięcia i strachu, różnorodność kultur i języków przerodziła się w zaufanie, muzyka stała się uniwersalnym językiem, a spontaniczne przyjaźnie przetrwały próbę czasu.

Postacie w musicalu są oparte na prawdziwych mieszkańcach Gander i uwięzionych podróżnych, których tam zakwaterowali i nakarmili.

Siła muzyki i emocji

Musical został stworzony przez duet twórców Irene Sankoff i Davida Heina, nominowanych do nagrody Tony®. Reżyserię powierzono Christopherowi Ashleyowi, laureatowi Tony® dla najlepszego reżysera, który wniósł do spektaklu niezwykłą głębię i emocje. Choreografia Kelly Devine, również nominowanej do Tony®, dodaje ruchu i energii, które dopełniają ten poruszający spektakl.

Na swojej trasie musical zyskał nowy blask dzięki Danielowi Goldsteinowi (reżyseria) oraz Richardowi J. Hindsowi (choreografia), którzy wiernie oddali ducha oryginalnej produkcji z Broadwayu.

Dlaczego warto zobaczyć “Come From Away”?

Ten musical nie tylko spektakl – to doświadczenie, które porusza serca i umysły. Po 11 września świat się zatrzymał, ale już 12 września narodziły się historie, które przypominają, że w najciemniejszych chwilach ludzkie dobro i solidarność mogą rozświetlić drogę.

Nie przegap tej zapierającej dech w piersiach opowieści o nadziei, odwadze i człowieczeństwie. “Come From Away” to musical, który na długo zostanie w pamięci każdego widza.

Spektakl jest grany w Paramount Theatre Aurora do 12 października. Musical trwa 1 godzinę i 40 minut bez przerwy. Zalecany wiek: od 10 lat. Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: YouTube, Paramount Theatre

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

VII Kongres Teatru Polskiego w Chicago już w dniach 19–21 września 2025

Opublikowano

dnia

Autor:

teatr scena kurtyna

W dniach 19–21 września 2025 roku odbędzie się VII Kongres Teatru Polskiego w Chicago. Wydarzenia zaplanowano w dwóch lokalizacjach: Akademii Muzyki PASO oraz Art Gallery Kafe. Organizatorzy przygotowali bogaty program spektakli, warsztatów i spotkań artystycznych.

19 września – spektakl „Furia” Katarzyny Janiszewskiej

Kongres rozpocznie się przedstawieniem „Furia” w reżyserii Katarzyny Janiszewskiej. To oniryczna podróż w głąb kobiecej psychiki, inspirowana psychologią głębi C.G. Junga. Spektakl porusza temat tożsamości, przekonań i międzypokoleniowych doświadczeń kobiet.

  • Bilety: 30 USD
  • Rezerwacje: SMS 312-912-3135 lub w dniu wydarzenia


20 września – warsztaty aktorskie z Mateuszem Deskiewiczem

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w całodniowych warsztatach prowadzonych przez Mateusza Deskiewicza – aktora teatralnego i musicalowego, solistę Teatru Muzycznego w Gdyni. Program obejmuje: ruch sceniczny, pracę nad rolą, podstawy pantomimy, improwizację oraz budowanie postaci scenicznej.


20 września – warsztaty pisania o teatrze z Piotrem Wyszomirskim

Miłośnicy teatru będą mogli rozwijać umiejętności krytycznego myślenia i pisania o sztuce podczas warsztatów prowadzonych przez Piotra Wyszomirskiego – krytyka teatralnego, redaktora i publicystę.

  • Godziny: 10:00AM–3:00PM
  • Koszt: 45 USD (z lunchem)
  • Zapisy do 15 września: 773-934-3224, KTPwCHICAGO@gmail.com


20 września – „Pamiętniki Adama i Ewy”

Wieczorem publiczność obejrzy spektakl „Pamiętniki Adama i Ewy” na podstawie twórczości Marka Twaina. To pełna humoru i refleksji opowieść o relacjach, różnicach między płciami i miłości.

  • Bilety: 30 USD
  • Rezerwacje: SMS 312-912-3135 lub w dniu wydarzenia


21 września – Gala i spektakl „Być jak Charlie Chaplin”

Zwieńczeniem VII Kongresu Teatru Polskiego w Chicago będzie uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody, m.in. dla Barbary Bilszty i Wojciecha Niewrzoła.

W programie znajdzie się spektakl „Być jak Charlie Chaplin” z Mateuszem Deskiewiczem w roli głównej. To oryginalne przedstawienie autorstwa Piotra Wyszomirskiego łączy taniec, śpiew, humor i refleksję nad kondycją współczesnego artysty. Po spektaklu odbędzie się koktajl dla uczestników.

  • Bilety: 30 USD
  • Rezerwacje: SMS 312-912-3135 lub w dniu wydarzenia


Dlaczego warto wziąć udział?

  • Spotkania z wybitnymi artystami i twórcami teatru
  • Warsztaty rozwijające umiejętności aktorskie i krytyczne
  • Spektakle poruszające aktualne tematy w nowoczesnej formie
  • Unikalna okazja do integracji polonijnego środowiska teatralnego

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: Kongres Teatru Polskiego w Chicago
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago, istock/Kozlik_Mozlik/

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu